Color Navigator + i1display + cx240

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

CX240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 09:20 - pt

Witam

czytam forum od jakiegos czasu i dzieki wam moj wybor padl na eizo cx240.

r
teraz moje pytanie.

czy moge dokonac kalibracji monitora przy uzyciu x-rite display2 ? bo z tego co zrozumialem by wbudowany kalibrator dzialal musi byc dokonana piersze kalibracja samemu.

2 sprawa czy musze kupowac ColorNavigator by uzywac opcji wbudowanej kalibracji ?


zna ktos dobrego kalibratora z dolnoslaskiego lokalizacja Legnica
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 11:00 - pt

Do kalibracji "CX'ów" potrzebna jest dodatkowa, płatna licencja na ColorNavigatora. i1 Display Pro by się nadał, ale zważywszy na obecność czujnika korelacyjnego rozsądniej będzie zlecić tą pierwszą na zewnątrz, komuś z i1 Pro 2...
W kwestii polecenia w Lubuskiem, to może ktoś inny pomoże.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 11:33 - pt

Karol1 pisze:
czy moge dokonac kalibracji monitora przy uzyciu x-rite display2 ? bo z tego co zrozumialem by wbudowany kalibrator dzialal musi byc dokonana piersze kalibracja samemu.
i1 Display 2 nadaje się do pierwszych zabaw z kalibracją na monitorach o standardowym gamucie. Zabaw, które nie mają na celu kalibracji, tylko naukę jak to wszystko działa :-)
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 11:37 - pt

gootchio pisze:Do kalibracji "CX'ów" potrzebna jest dodatkowa, płatna licencja na ColorNavigatora. i1 Display Pro by się nadał, ale zważywszy na obecność czujnika korelacyjnego rozsądniej będzie zlecić tą pierwszą na zewnątrz, komuś z i1 Pro 2...
W kwestii polecenia w Lubuskiem, to może ktoś inny pomoże.

ale zeby wbudowany kalibrator dzialal musze miec zainstalowanego Color Navi ?

wiec wystarczy ze ktos bedzie mial i1display pro i Color navi do kalibracji ?
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 11:39 - pt

Filip pisze:
Karol1 pisze:
czy moge dokonac kalibracji monitora przy uzyciu x-rite display2 ? bo z tego co zrozumialem by wbudowany kalibrator dzialal musi byc dokonana piersze kalibracja samemu.
i1 Display 2 nadaje się do pierwszych zabaw z kalibracją na monitorach o standardowym gamucie. Zabaw, które nie mają na celu kalibracji, tylko naukę jak to wszystko działa :-)

wiec co proponujesz? jezeli oddac do kalibracji komus kto sie tym zajmuje na co zwrocic uwage? jaki kalibrator powinien byc uzyty?

czytalem ze ColorNavigator Elements jest darmowy wiec czy nie wystarczy mi uzyczenie kalibratora od kogos i przeprowadzenie tego samemu ?

Nie mam nic przeciwko wynajeciu kogos ale w mojej okolicy chyba z tym ciezko bdzie
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Odp: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 11:47 - pt

Filip pisze:
Karol1 pisze:
czy moge dokonac kalibracji monitora przy uzyciu x-rite display2 ? bo z tego co zrozumialem by wbudowany kalibrator dzialal musi byc dokonana piersze kalibracja samemu.
i1 Display 2 nadaje się do pierwszych zabaw z kalibracją na monitorach o standardowym gamucie. Zabaw, które nie mają na celu kalibracji, tylko naukę jak to wszystko działa :-)
i1 Display 2, owszem ale i1 Pro 2 to co innego.

Karol1,
"Elements" to kalibracja bez czujnika - na oko.
Możesz kupić monitor np. u Tom01 w mastiff.pl i poprosić o skalibrowanie przed wysyłką. A wogóle, to przejrzyj tablica.pl, może coś znajdziesz.
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2013, 11:54 - pt przez gootchio, łącznie zmieniany 1 raz.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 11:48 - pt

Karol1 pisze:
Filip pisze:
Karol1 pisze:
czy moge dokonac kalibracji monitora przy uzyciu x-rite display2 ? bo z tego co zrozumialem by wbudowany kalibrator dzialal musi byc dokonana piersze kalibracja samemu.
i1 Display 2 nadaje się do pierwszych zabaw z kalibracją na monitorach o standardowym gamucie. Zabaw, które nie mają na celu kalibracji, tylko naukę jak to wszystko działa :-)

wiec co proponujesz? jezeli oddac do kalibracji komus kto sie tym zajmuje na co zwrocic uwage? jaki kalibrator powinien byc uzyty?

czytalem ze ColorNavigator Elements jest darmowy wiec czy nie wystarczy mi uzyczenie kalibratora od kogos i przeprowadzenie tego samemu ?

Nie mam nic przeciwko wynajeciu kogos ale w mojej okolicy chyba z tym ciezko bdzie
Jak oddasz komuś kto się tym ZAJMUJE to on będzie wiedział na co zwrócić uwagę, jakiego kalibratora użyć i zapyta jakie masz warunki oświetleniowe. Nie wiem jak działa CN Elements więc trudno mi się wypowiedzieć. Zagadnij administratora tego forum, Toma01 i zwróć uwagę na ten wątek, a potem umów się z nim na usługę kalibracji.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Odp: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 11:49 - pt

gootchio pisze:
Filip pisze:
Karol1 pisze:
czy moge dokonac kalibracji monitora przy uzyciu x-rite display2 ? bo z tego co zrozumialem by wbudowany kalibrator dzialal musi byc dokonana piersze kalibracja samemu.
i1 Display 2 nadaje się do pierwszych zabaw z kalibracją na monitorach o standardowym gamucie. Zabaw, które nie mają na celu kalibracji, tylko naukę jak to wszystko działa :-)
i1 Display 2, owszem ale i1 Pro 2 to co innego.
A napisałem gdzieś coś, co by temu przeczyło? :-)
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 12:00 - pt

MOnitor juz jest kupiony a ze z Legnicy jestem tutaj malo kto ma opcje kalibracji.

pytalem na co zwrocic uwage bo nie che by mnie ktos nabil w butelke;p
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 12:17 - pt

Karol1 pisze:MOnitor juz jest kupiony a ze z Legnicy jestem tutaj malo kto ma opcje kalibracji.

pytalem na co zwrocic uwage bo nie che by mnie ktos nabil w butelke;p
Tom01 dojeżdża do klienta. Innymi słowy: Jak się go nie zapytasz, to będziesz wiedział mniej.
gootchio
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwietnia 2011, 19:13 - sob

Re: Odp: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 12:44 - pt

Filip pisze:
A napisałem gdzieś coś, co by temu przeczyło? :-)
Ups, sorki. To ja źle przeczytałem pierwszy post :oops:
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 12:53 - pt

Białystok warszawa to nie te rejony polski..co Donlyslask
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 13:15 - pt

Karol1 pisze:Białystok warszawa to nie te rejony polski..co Donlyslask
To skoro już podjąłeś za Tom01 decyzję, że nie da rady do ciebie przyjechać, to pozostają dwa wyjścia:
1. Kupić licencję na pełną wersję CN + np. i1Display Pro
2. Zaryzykować i zlecić komuś innemu. Zakładając, że dobrze się trafi, ta opcja może okazać się rzeczywiście tańsza.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Cx240 pierwsze kroki

11 stycznia 2013, 16:25 - pt

Są niezliczone metody skutecznej kalibracji monitora CX240

1) Prymitywna - ustawić tryb sRGB, 80cd/m^2, w menu Start>Panel Sterowania>Zarządzanie kolorami>Urządzenie: Ekran, Profile skojarzone z tym urządzeniem, Dodaj... sRGB.icm, Ustaw jako profil domyślny
2) Prosta - uruchomić program ColorNavigator Elements, wykonać wydruk zdjęcia, oświetlić je światłem dziennym lub sztucznym zbliżonym do dziennego, otworzyć zdjęcie w Photoshopie, włączyć softproofing profilu drukarki, przechwycić wyświetlone przez Photoshopa (z włączonym softproofingiem) zdjęcie, ustawić jasność i punkt bieli monitora wizualnie, stworzyć profil
3) Zaawansowana - uruchomić oprogramowanie X-Rite i1Profiler, podłączyć podłączyć sensor i1Display Pro / i1Pro 2, skalibrować monitor w trybie User1 ustawiając ręcznie jasność i wagi RGB w menu OSD, oprofilować
4) Profesjonalna - dokupić licencję ColorNavigator, sensor X-Rite i1Display / i1Pro 2, skalibrować wszystko automatycznie

Metody różnią się jedynie stopniem wykorzystania potencjału monitora.
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Color Navigator + i1display + cx240

29 marca 2013, 12:36 - pt

Witam

zopatrzyłem się w licencje Color Navigator i na kilka dnia mam i1display 3 /pro (pod taka nazwa wykrywa mi CN.)

Chcialbym skalibrowac monitor dla aRGB i sRGB by miec podglad jak wyglada zdjecie pod www.

Przy wyborze gamutu wybieram natywny.

by zasymulowac adobe rgb powinienem wybrac w tym momencie adobergb czy zostawic native ?

i analogicznie dla srgb ?.

chcialbym wykalibrowac rowniez monitor w laptopie i nie wiem za bardzo jak to zrobic by przy pomocy CN.
p,s

kalibruje pod 6500k 2.2 gamut.
pracuje pod OSx
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Color Navigator + i1display + cx240

29 marca 2013, 14:22 - pt

Karol1 pisze:Chcialbym skalibrowac monitor dla aRGB i sRGB by miec podglad jak wyglada zdjecie pod www.
A po co? Ma Pan przecież sopftproofing w PS/LR. Prościej.
Karol1 pisze:chcialbym wykalibrowac rowniez monitor w laptopie i nie wiem za bardzo jak to zrobic by przy pomocy CN.
Nie da się. Laptopa trzeba potraktować I1 Profilerem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Color Navigator + i1display + cx240

29 marca 2013, 14:46 - pt

MAm system na adobergb i pliki do druku tez.

Gdy robie upload na www to chce widziec jak inni widza kolory dlatego chce moc przelaczac gamut na sRGB.
Gdy system mam na argb to widze srgb w gamucie aRGB co przesyca kolory.

Tak wiec?
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Color Navigator + i1display + cx240

29 marca 2013, 15:14 - pt

Karol1 pisze:MAm system na adobergb i pliki do druku tez.

Gdy robie upload na www to chce widziec jak inni widza kolory dlatego chce moc przelaczac gamut na sRGB.
Gdy system mam na argb to widze srgb w gamucie aRGB co przesyca kolory.

Tak wiec?
Chcesz oglądać stronę czy fotografie?
Fotografie najlepiej w Photoshopie poprzez softproofing (View->Proof Setup->Custom...->sRGB), a strony przez odpowiednio skalibrowanego Firefoxa. Nie trzeba kalibrować monitora na inną przestrzeń.
Karol1
Posty: 79
Rejestracja: 14 grudnia 2012, 10:32 - pt

Re: Color Navigator + i1display + cx240

29 marca 2013, 17:16 - pt

ok dzieki za odpowiedz


monitor w laptopie (macbook pro) kalibrowac do sRGB ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Color Navigator + i1display + cx240

29 marca 2013, 18:46 - pt

Karol1 pisze:monitor w laptopie (macbook pro) kalibrowac do sRGB ?
Nie. Nie można modyfikować gamutu w takich urządzeniach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu