egalitarny UHD :)

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: egalitarny UHD :)

04 listopada 2015, 16:27 - śr

Czyli dla użytkowników mva.pl +/- tak, SVII taniej, sensor i1Display Pro 800PLN (jedyny sensowny), można też zlecić kalibrację przed wysyłką.

Termin kolejnej dostawy jest jeszcze nieznany, będę informował na bieżąco - monitoruję sytuację non stop, bo zainteresowanie jest ultrawysokie ;)
srebrnylis
Posty: 48
Rejestracja: 20 września 2015, 19:14 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

04 listopada 2015, 22:59 - śr

Czornyj pisze:Czyli dla użytkowników mva.pl +/- tak, SVII taniej, sensor i1Display Pro 800PLN (jedyny sensowny), można też zlecić kalibrację przed wysyłką.

Termin kolejnej dostawy jest jeszcze nieznany, będę informował na bieżąco - monitoruję sytuację non stop, bo zainteresowanie jest ultrawysokie ;)
Gdzie i za ile najoptymalniej kupić SVII ? :)
Czy SVII ma jakieś ograniczania w tym monitorze względem topowych monitorów NEC? Czy można np wgrać profill ICC drukarki i zasumulować ją za pomocą takiego zestawu? Nie wiem czy taka zabawa przy monitorze sRGB wogóle miałaby sens.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

05 listopada 2015, 10:55 - czw

Kup tam, gdzie jest dostępny. Tylko kilka sklepów to ma. Możesz zamówić klucz USB albo sam kod aktywacyjny. Aktualny soft zawsze można pobrać za darmo bezpośrednio ze strony NEC.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
srebrnylis
Posty: 48
Rejestracja: 20 września 2015, 19:14 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

05 listopada 2015, 12:32 - czw

Jeszcze jedno pytanie do dystrybutorów NEC. - czy jest możliwość wykupienia rozszerzonej gwarancji np 5lat? Postrzegam to jako bardzo mocny atut EIZO.

Myślę jeszcze nad EA244UHD. Bestia ma 24" ale za to szerszy gamut - 99% Adobe RGB. Tylko nie jetem przekonany o sensowności jego użycia skoro większość osób nie posiada urządzeń odtwarzających te przestrzenie, które ja zobaczę.
Co radzicie do uniwersalnej grafiki: 3D, architektura, fotografia, web-design, identyfikacja? EA244UHD czy EA275UHD?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

05 listopada 2015, 14:04 - czw

EA244UHD ma podświetlenie GB-r LED. Jest to dość wymagający rodzaj podświetlenia, wymagający obecności czujnika RGB, działającego w czasie rzeczywistym. Takiego jak tu, w serii PA/SV:
http://mva.pl/viewtopic.php?f=4&t=1411& ... =40#p14123
Wojciech Kosek pisze:Obrazek
W przeciwnym wypadku spodziewałbym się problemów z utrzymaniem stabilności barwy podświetlenia. Odpowiednie oczujnikowanie ma seria PA/SV/SVR u NEC oraz CX/CG u EIZO (co do CS to nie jestem pewien). Jednak EA to seria biurowa, nadzwyczajna seria biurowa, wyposażona w 10 bitowy panel, podświetlenie GB-r LED, 14bit LUT, a może nawet DUC/DUE/ColorComp (do sprawdzenia). Czy ma jednak czujnik RGB? Nie wiem. Jeśli czujnik jest, to powinno być dobrze.
Wojciech Kosek pisze:1. Monitory z serii PA posiadają następujące rozdzielczości bitowe paneli: PA242W - 8bit+FRC, PA272W - 8bit+FRC, PA302-10bit
2. Monitory z serii PA posiadają niezależne sterowanie jasnością diody zielonej i niebieskiej w układzie GB-r, gdzie obie diody pokryte są czerwonym fosforem. Obie diody posiadają niezależne układy zasilania! Pragnę nadmienić, że zupełnie inne diody stosowane są w przypadku paneli PLS.
3. Monitory z serii PA posiadają zintegrowany czujnik RGB badający podświetlenie w zakresie jego jasności oraz skorelowanej temperatury barwowej w czasie rzeczywistym! Czujnik ten pozwala na utrzymanie zadanej jasności i temperatury barwowej w określonym czasie.
4. Czujnik RGB jest dodatkowo REKALIBROWANY za pomocą oprogramowania SpectraView II, które dostępne jest dla klientów z rynku Ameryki Północnej i Południowej. Po więcej technicznych szczegółów bardzo proszę o bezpośredni kontakt ze mną poprzez biuro NEC Display Solutions w Krakowie. Rekalibracja odbywa się każdorazowo przy kalibracji za pomocą zewnętrznego kolorymetru.
5. Monitory z serii PA posiadają możliwość programowania tablicy LUT o rozdzielczości 14 bit na każdy kanał R,G,B. Oznacza to w praktyce możliwość sprzętowej kalibracji za pomocą oprogramowania SpectraView II, które jest niedostępne dla klientów z regionu EMEA. Niemniej jednak monitory z serii PA posiadają taką funkcjonalność!
6. Procesor monitora poza informacjami z wewnętrznego czujnika RGB, układu niezależnego zasilania diody zielonej i niebieskiej oraz układu PWM pobiera również informację z czujnika temperatury otoczenia i panelu oraz czujnika położenia panelu (pion/poziom) w celu poprawnego wyświetlenia kolorów na ekranie. Po więcej technicznych szczegółów bardzo proszę o bezpośredni kontakt ze mną poprzez biuro NEC Display Solutions w Krakowie.
EA275UHD ma podświetlenie W-LED, które tak dramatycznie nie wariuje przy zmianie mocy podświetlenia.

Zastanawiałbym się nad AdobeRGB wtedy, gdy byłoby to konieczne lub dawało niezaprzeczalne korzyści. Czy tak jest w Twoim wypadku? Mam wątpliwości. Sam sobie musisz odpowiedzieć. Jeśli jednak tak, to trzeba się dobrze zastanowić przed wyborem GB-r LEDa, w bardzo dobrej, ale jednak amatorskiej serii monitorów.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: egalitarny UHD :)

05 listopada 2015, 18:50 - czw

Ta dam!!! Właśnie dokonałem wielkopomnego odkrycia - ten skurwensen ma DUC!!!

Obrazek
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

05 listopada 2015, 19:46 - czw

Znaczy się EA275UHD?

Jak to się ma do innego odkrycia:
Czornyj pisze:Jednolitoś bez szału, nie ma kompensacji, więc cudów też nie. Ale wizualnie jest ok, mura nie rzuca się w oczy, nie ma wyraźnych ciemnych plam czy rozjaśnień.
Działa toto, czy tylko jest w menu? ;)
tanvibose
Posty: 2
Rejestracja: 29 października 2015, 19:29 - czw

Re: egalitarny UHD :)

05 listopada 2015, 20:40 - czw

max pisze:Działa toto, czy tylko jest w menu? ;)
Od wczoraj nacieszam się tym monitorem :) To mój pierwszy kontakt z droższymi monitorami. Opcja chyba działa. Tzn. kiedy jest włączona środek ekranu przyjemnie ciemnieje. Ekran można pomylić z kartką papieru :)
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

05 listopada 2015, 21:45 - czw

Skoro ciemnieje, tzn, że działa. Zakładam, że masz nisko ustawiony poziom jasności.

Marcin 8-) będziesz robił pomiary?!
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
srebrnylis
Posty: 48
Rejestracja: 20 września 2015, 19:14 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

06 listopada 2015, 11:09 - pt

:) Miłe odkrycie.
Jakby ktoś był na tyle uprzejmy i odpowiedział na wcześniejsze pytania tj. o ograniczenia SVII w tym monitorze i możliwość ładowania profili ICC oraz rozszerzoną gwarancję (5lat) byłbym niezmiernie wdzięczny.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

06 listopada 2015, 11:38 - pt

Ograniczeń raczej nie ma. Bardziej po stronie monitora, który ma tylko 10-bit 1D LUT. SV II może ładować tylko profile monitorów wygenerowane przez siebie. Gwarancja rozszerzona dla tego modelu jest płatna, ale nie znam jeszcze ceny.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: egalitarny UHD :)

06 listopada 2015, 11:48 - pt

Monitor ma 10-cio bitową matrycę z 14-o bitowym LUT i DUC, więc kalibruje się z dziką perfekcją. Nie można natomiast wykorzystywać 3DLUT - ograniczać gamutu, ładować do niej profili ICC (jak w serii P/PA), nie działa Multiprofiler. Rozszerzenie gwarancji do serii EA jest stosunkowo tanie w porównaniu z PA, ale ceny jeszcze nie ma.
srebrnylis
Posty: 48
Rejestracja: 20 września 2015, 19:14 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

07 listopada 2015, 21:08 - sob

Dziękuję! i z góry przepraszam, jeśli jakieś pytanie będzie głupie. Zapoznaję się z tematem i próbuję uplasować ten monitor w swoich potrzebach. Poznać zalety i ograniczenia. Na ten moment jeszcze nie wiem czy a jakiś czas nie będę potrzebował poziomu wyżej jeśli chodzi o druk.

W kontekście ograniczeń SVII - jak to się przekłada na praktykę? Nie będę mógł wybrać profilu żadnego poza sRGB i wgrać żadnego profilu ICC? Czyli brak możliwości zobaczenia projektu w różnych ustawieniach (profilach?) kolorystycznych? Emulacji drukarki, różnych ekranów.
3DLUT dzieki kształowaniu przestrzeni barwnej jest chyba technologią umożliwiającą powyższe (profilowanie, emulacje)? Czy jego brak pociąga za sobą jakieś inne skutki?

Jaka będzie rola SVII ? Tylko kalibracja w połączeniu z np. i1display pro?

Cholernie trudno jest mi wybrać miedzy EA275UHD a CX271. Jeden ma 4K, HUB USB 3.0, głośniki a drugi o wiele większe możliwości pracy z kolorem, czujnik autokorekcji i 5 lat gwarancji.
Pytanie jakie się rodzi - czy EA275UHD jest po prostu na tyle dobry w kwestii wierności kolorów, że poradzi sobie z uniwersalnymu zadaniami z zakresu grafiki. Pozostanie zawsze odrobina "losowości" przy projektowaniu do druku.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

07 listopada 2015, 21:23 - sob

Ja bym sobie postawił pytanie: nie który monitor jest lepszy, tylko czego potrzebuję? Wtedy wybór stanie się prosty.
Te modele jednak dość mocno się różnią, stąd wybieranie z tej dwójki wydaje mi się nieco zaskakujące.

Pytanie, czy potrzebujesz szerokiego gamutu? Jeśli tak, to EA275UHD nie spełnia wymagania. Jeśli nie, to wąskogamutowe EIZO CS230, NEC P242W, raczej nie stanowią konkurencji dla EA275UHD.

Albo inaczej. Jeśli zastosowanie ma być ściśle profesjonalne graficzne, to moim zdaniem lepiej wybrać monitor profesjonalny graficzny. Jeśli amatorskie lub profesjonalne, ale bez druku zarobkowego, np. projekty dla potrzeb internetu, to tytułowy model będzie odpowiedni.
srebrnylis
Posty: 48
Rejestracja: 20 września 2015, 19:14 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

09 listopada 2015, 00:08 - pn

Dzięki za opowiedź.
CX271 i EA275UHD mają jedną bardzo wspólną cechę - CENĘ :) To ona i obecne i przyszłe zastosowania determinują możliwe wybory.
Idąc za Twoją radą oto moja analiza na stan wiedzy jakim dysponuję ;)

Potrzebuję na pewno dużej przestrzeni roboczej (27-30") przy wysokiej rozdzielczości. Pracując z aplikacjami 3d potrzebuję przestrzeni na dużą ilość narzędzi. Te cechy przydarzą się też w pracy ze zdjęciami, ilustracją, webdesignem i DTP. 2560 x 1440 które oferuje CX271 jest wystarczające, ale 3840x2160 które daje EA275UHD to oczywista korzyść. Będę się też zajmował fotografią - w zasadzie zaraz zacznę rozglądać się za akcesoriami do fotografii studyjnej produktu - na to będą zlecenia. Myślę też o zwiększaniu zakresu usług fotograficznych (ślubna? produktowa). Okładka ELLE raczej się nie trafi;) więc - hiper wypasu - nie potrzebuję (szkoda by mi było kasy). Większą kasę inwestuję w solidną stację roboczą, która uciągnie projekty 3d - tu nie mam większch problemów z wyborem.


Tyle w kewstii definicji i przestrzeni. Kolejną sprawą jest KOLOR.
Zależy mi na dobrym odwzorowaniu barw, nie chciałbym żeby coś co u mnie wygląda na lekko zielonkawe, na dobrze skalibrowanym monitorze czy wydruku okazało się żółte, albo coś co na moim jest czarne, na innym miało detal w odcieniach szarości. Dotychczas po prostu projektując starałem się uzyskać jak najlepszy efekt na zdecydowanie "cywilnych" ekranach. Zwykle się to sprawdzało, ale stanie w miejscu to cofanie się...
W przypadku EA275UHD - jaki sens kupowania monitora za 5000zł (wliczając 1display pro i soft) jeśli nie oferuje możliwości
"profesjonalnej pracy z kolorem"? Za połowę tej ceny można kupić Dell P2715Q, który ma 4k i dokładnie takie samo pokrycie Adobe RGB. Może taki DELL to jest rozwiązanie? I zainwestować więcej kasy w sprzęt foto?


KALIBRACJA
Na obecnym etapie nie jestem w stanie określić czy rozwiązania EIZO czy NEC są wygodniejsze.
Nie mam też porównania obu programów tj: SVII/Multiprofiler i Colornavigator. Przy EIZO myśałem o zleceniu wstępnej kalibracji i potem monitor będzie pilnował nastaw, ale moje pomieszczenie będzie zmienne (dzienne i sztuczne światło) więc czy ma to sens?, przy NEC myślałem o kupnie i1display pro i samodzielnej kalibracji.
Raz czytam, że SVII/Multiprofiler to namiastka tego co oferuje EIZO, a za chwilę, że SVII/Multiprofiler to super sprawa bo zastępuje kalibrację. Zgłupieć idzie...


DODATKI
W kwestii dodatków wiadomo:
HUB USB 3.0 > USB 2.0
5lat gwarancji > 3lata
czujnik autokorekcji > Jego brak Eizo będzie trzymał nastawy. Super.
Z tego co było wcześniej pisane W-LED jest lepszy przy zmianie mocy podświetlenia (nie wariuje). To jest dość przydatne do np przeglądania internetu na niskiej jasności.
Głośniki > Ich brak Nec uprości sprawę dźwięku, kabli itd.

TRWAŁOŚĆ
tutaj trudno mi jest coś powiedzieć. EIZO jest produkowany w Japonii wiec dałbym mu przewagę.
A jak wygląda kwestia trwałości monitora w kontekście zastosowania GBr LED vs W-LED ? Jest jakaś różnica?
Czornyj napisał "Podświetlenie GBr LED jest też z natury rzeczy stabilne i trwałe, co umożliwia zawodowe wykorzystywanie monitora o
nienagannych parametrach przez - lekko licząc - 10-15 lat." Brzmi dobrze, jak to jest z W-LED? Jaką matrycę ma CX271?

OCZY
Ostanie, ale chyba najważniejsze. A zarazem nie mam bladego pojęcia: czy któryś tych monitorów będzie w stanie oszczędzać oczy lepiej od drugiego?


To tyle mojego podsumowania. Co radzisz?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: egalitarny UHD :)

09 listopada 2015, 09:28 - pn

Widzę kilka nieścisłości w rozumowaniu.

Jeszcze raz pytanie. Czy będziesz potrzebował szerokiego gamutu. Podejrzewam, że nie wiesz. Powinieneś to ustalić. To determinuje wachlarz monitorów.
srebrnylis pisze:Potrzebuję na pewno dużej przestrzeni roboczej (27-30") przy wysokiej rozdzielczości. Pracując z aplikacjami 3d potrzebuję przestrzeni na dużą ilość narzędzi. Te cechy przydarzą się też w pracy ze zdjęciami, ilustracją, webdesignem i DTP. 2560 x 1440 które oferuje CX271 jest wystarczające, ale 3840x2160 które daje EA275UHD to oczywista korzyść. Będę się też zajmował fotografią - w zasadzie zaraz zacznę rozglądać się za akcesoriami do fotografii studyjnej produktu - na to będą zlecenia. Myślę też o zwiększaniu zakresu usług fotograficznych (ślubna? produktowa). Okładka ELLE raczej się nie trafi;) więc - hiper wypasu - nie potrzebuję (szkoda by mi było kasy). Większą kasę inwestuję w solidną stację roboczą, która uciągnie projekty 3d - tu nie mam większch problemów z wyborem.

Tyle w kewstii definicji i przestrzeni. Kolejną sprawą jest KOLOR.
Zależy mi na dobrym odwzorowaniu barw, nie chciałbym żeby coś co u mnie wygląda na lekko zielonkawe, na dobrze skalibrowanym monitorze czy wydruku okazało się żółte, albo coś co na moim jest czarne, na innym miało detal w odcieniach szarości. Dotychczas po prostu projektując starałem się uzyskać jak najlepszy efekt na zdecydowanie "cywilnych" ekranach. Zwykle się to sprawdzało, ale stanie w miejscu to cofanie się...
Z tych wymagań wychodzi mi NEC PA322UHD.
srebrnylis pisze:W przypadku EA275UHD - jaki sens kupowania monitora za 5000zł (wliczając 1display pro i soft) jeśli nie oferuje możliwości
"profesjonalnej pracy z kolorem"?
Bo stanowi świetny kompromis. Ale kompromis. Jeśli nie chcesz kompromisu => NEC PA322UHD.
srebrnylis pisze:Za połowę tej ceny można kupić Dell P2715Q, który ma 4k i dokładnie takie samo pokrycie Adobe RGB. Może taki DELL to jest rozwiązanie? I zainwestować więcej kasy w sprzęt foto?
Monitory szerokogamutowe, z podświetleniem GB-r LED: tylko profesjonalne, z kompletem czujników utrzymujących w ryzach to podświetlenie: NEC PA, EIZO CX.
Z tego co widzę, to DELL P2715Q to monitor normalnogamutowe, sRGB.
http://accessories.us.dell.com/sna/prod ... u=210-ADOF
DELL pisze:wide color coverage at 99% sRGB
Nie widzę nic o AdobeRGB. Radzę poczytać, aby uchwycić różnicę. Mam niejasne wrażenie, że nie wiesz w czym rzecz. A to utrudnia świadomy wybór.
srebrnylis pisze:KALIBRACJA
Na obecnym etapie nie jestem w stanie określić czy rozwiązania EIZO czy NEC są wygodniejsze.
Nie mam też porównania obu programów tj: SVII/Multiprofiler i Colornavigator. Przy EIZO myśałem o zleceniu wstępnej kalibracji i potem monitor będzie pilnował nastaw, ale moje pomieszczenie będzie zmienne (dzienne i sztuczne światło) więc czy ma to sens?, przy NEC myślałem o kupnie i1display pro i samodzielnej kalibracji.
Raz czytam, że SVII/Multiprofiler to namiastka tego co oferuje EIZO, a za chwilę, że SVII/Multiprofiler to super sprawa bo zastępuje kalibrację. Zgłupieć idzie...
Jeden i drugi można skalibrować. Nie widzę powodu, aby koncentrować się w tym punkcie na różnicach w obsłudze programów kalibracyjnych. NEC EA275UHD trzeba kalibrować, bo fabrycznie nie jest ustawiany. EIZO CX jest fabrycznie ustawiany, ale bez kalibratora ciężko coś w nim zmienić. EIZO uznaje, że do pracy z ich monitorami graficznymi kalibrator musi być. W NECu PA masz pewien wybór. Możesz wybrać rozwiązanie bezkompromisowe, jak w EIZO, i kalibrować. Możesz też wykorzystać kalibrację fabryczną i oprogramowanie wraz z MultiProfilerem. Teoretycznie mniej purystyczne rozwiązanie, ale dające dobre efekty niższym kosztem (jakiś kompromis).
srebrnylis pisze:Z tego co było wcześniej pisane W-LED jest lepszy przy zmianie mocy podświetlenia (nie wariuje).
Adobe RGB z podświetleniem GB-r LED jest stabilne pod warunkiem oczujnikowania (czujniki RGB działające w czasie rzeczywistym). Występują w NEC PA i EIZO CX (może też CS, do sprawdzenia).
Podświetlenie W-LED tak kategorycznie nie wymaga tego oczujnikowania. Może być więc stosowane w tańszych monitorach, bez skomplikowanego oczujnikowania, za to np. o większej powierzchni i rozdzielczości (patrz EA275UHD). A zatem wybór jest kompromisem.
srebrnylis pisze:OCZY
Ostanie, ale chyba najważniejsze. A zarazem nie mam bladego pojęcia: czy któryś tych monitorów będzie w stanie oszczędzać oczy lepiej od drugiego?
Jeśli nie jesteś astygmatykiem lub nie nosisz soczewek okularowych dużej mocy, rodzaj podświetlenia nie powinien mieć dla ciebie dużego znaczenia.
srebrnylis pisze:To tyle mojego podsumowania. Co radzisz?
Radzę jeszcze długo poczytać forum. Mam wrażenie, że na razie błądzisz i nie wiesz czego potrzebujesz. A to utrudnia wybór.
Awatar użytkownika
Ukko
Posty: 30
Rejestracja: 18 lipca 2015, 21:02 - sob

Re: egalitarny UHD :)

09 listopada 2015, 17:14 - pn

Mam dwa pytania odnośnie kalibracji, a raczej jej braku, bo 5 tyś. to trochę ponad moje możliwości finansowe :|
Możliwe jest jakieś określenie (najlepiej procentowe) ile w przybliżeniu monitor traci na braku kalibracji?

Zastanawiam się, czy można na chwilę obecną określić na jaki okres monitor zachowuje ustawienia kalibracji?
Chodzi mi o to , czy lepiej by było kupić kalorymetr i kalibrować monitor co jakiś czas ( miesiąc? dwa?), czy może monitor trzyma ustawienia dłużej i lepiej jest zlecić kalibracje?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

09 listopada 2015, 19:44 - pn

Monitor nic nie musi tracić. Równie dobrze można by zapytać, ile traci odblokowany procesor Intela, którego nie będziemy podkręcać. W obu przypadkach nie robi się tego zazwyczaj dla dla własnej przyjemności (bo taka "moda"). Podkręcając procesor oczekuje się lepszej wydajności przy stabilnej pracy. Ale o tą stabilność też trzeba zadbać: odpowiednia płyta, zasilacz, pamięci, itd. Tak samo kalibrując monitor trzeba znać jego możliwości, aby zrównoważyć oczekiwania.

Jaki monitor chcesz kalibrować i po co? Dla "zasady", bo bo ktoś powiedział, że się da i będzie tak fajniej?

Kalibracja i profilowanie (wciąż wielu zapomina, że to integralna część procesu) wymusza ustandaryzowanie wyświetlanego obrazu. Sens i potrzebę kalibracji warunkują różne czynniki, ale głównie związane z przeznaczeniem monitora i jego możliwościami (rodzaj i typ matrycy oraz podświetlenia, obecność lub brak 1D/3D LUT, czujniki stabilizacji, itp.).
Generalnie im lepszej klasy monitor (nie koniecznie im droższy), tym mniejsze błędy wyświetlania będzie generował w dłuższym okresie czasu.

Dla przykładu EIZO CS230 jest 3x tańszy od EV3237 (który jest całkiem przyzwoity), ale potencjalnie (dobrze skalibrowany i ustawiony) będzie lepiej wypadał pod kątem trzymania parametrów kalibracji i poziomu odchyłek deltaE. Poza tym EV oczywiście seria biurowa, bez możliwości sprzętowej kalibracji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
srebrnylis
Posty: 48
Rejestracja: 20 września 2015, 19:14 - ndz

Re: egalitarny UHD :)

10 listopada 2015, 00:40 - wt

Taka natura forum - wiem czego szukam, ale ceny zmyszają do kompromisu. Nie jadałem z Radkiem zupy z ośmiorniczek ;(
Jestem też świadom dziur w wiedzy, dlatego pytam.

Czytając forum ciężko o obiektywne opinie - NEC/EIZO Każdy ciągnie w swoją stronę. A zarazem poziom merytorczny jest tak wysoki, że niuanse powodują niemały mętlik w głowie.Moim zdaniem jest najoptymalniej wydać pieniądze, a jeśli nie jest to odpowiedni czas - wstrzymać się z tym.

Czy będę potrzebował szerokiego gamutu, kluczowe pytanie nad którym się zastanawiam. Widzisz czym będę się zajmował: 3d, foto, DTP, identyfikacja, ilustracja, web - wszystko komercyjnie.
Zatem Twoim zdaniem potrzebuję szerokiego gamutu ? :) Moim zdaniem jeśli tak to w 3D i FOTO.


Na czym polega wyjątkowość EA275UHD i jego przewaga nad 2x tańszym DELL? Dell ma 79% pokrycja Adobe RGB
http://www.dual-monitors-guide.com/Dell ... eview.html
Mógłbyś Twoim zdaniem uplasować jakoś ten monitor w porównaniu do tego DELLa? Patrząc na szybko oba: sRGB (100%), Adobe RGB (~79%), gwarancja (3lata) i rozdzielczość(4k).


>>> EIZO CX jest fabrycznie ustawiany, ale bez kalibratora ciężko coś w nim zmienić.
Lepiej zlecić kalibrację czy kupić i1Display Pro do CX271?

Nie noszę okularów i nie jestem asgmatykiem, być może droższe maszyny są w tej kwestii lepsze, dlatego pytałem,
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: egalitarny UHD :)

10 listopada 2015, 01:28 - wt

srebrnylis pisze:Kolejną sprawą jest KOLOR.
Mówi Pan o monitorach z zupełnie innych klas. Trudno mówić o porównywaniu tych konstrukcji w dziedzinie koloru. EIZO CX/CG to pełnoprawne monitory graficzne. Są jak plastelina. Może je Pan dowolnie ustawiać do zadania jakie przed nimi staną. NEC EA to monitory klasy ogólnej i biurowej. Kalibracja jest w nich "na przyczepkę" i na dodatek za dopłatą. Niektórzy przeceniają jej rolę, postrzegając sprawę jednowymiarowo: Jest kalibracja - dobrze, nie ma kalibracji - źle. Niejednokrotnie dawałem prosty przykład: Proszę sprawdzić możliwość skorygowania barwy żółtej, która ni w ząb na ekranie nie zgadza się z tym jaka powinna być a jaką widzimy na wydruku. Powszechny problem. Także, kalibracja może być zrealizowana na wiele sposobów jakościowych. O kalibracji w pełnym tego słowa znaczeniu, możemy mówić, kiedy monitor można ustawić neutralnie z błędami na granicy ludzkiej percepcji. Technika daje już takie możliwości, ale nie ma w monitorach biurowych/uniwersalnych/korporacyjnych, nawet najlepszych.
srebrnylis pisze:Na obecnym etapie nie jestem w stanie określić czy rozwiązania EIZO czy NEC są wygodniejsze.
Nie raz pisano, że ColorNavigator to obecnie najlepsze, najbardziej intuicyjnie obsługiwane, najbardziej zaawansowane i idiotoodporne oprogramowanie zarządzające. SVII spełnia podstawowe funkcje kalibracyjne, ale to nie ta liga. Multiprofiler to w ogóle nie jest kalibracja, tylko manipulacja na bazie fabrycznych ustawień.
srebrnylis pisze:A jak wygląda kwestia trwałości monitora w kontekście zastosowania GBr LED vs W-LED ? Jest jakaś różnica?
Podświetlenie oparte o niebieską diodę może dawać wyczuwalnie niekorzystny odbiór bieli. Wynika to z większego udziału niebieskiego w widmie.
srebrnylis pisze:Czornyj napisał "Podświetlenie GBr LED jest też z natury rzeczy stabilne i trwałe, co umożliwia zawodowe wykorzystywanie monitora o
nienagannych parametrach przez - lekko licząc - 10-15 lat." Brzmi dobrze, jak to jest z W-LED? Jaką matrycę ma CX271?
Czornyj pisze pozytywnie o tym co akurat reklamuje. Sorry, za ostrość wypowiedzi ale tak jest. Raz superlatywy o GBr, innym razem o W-LED, zależnie co akurat ulubiona firma lansuje. Podświetlenia dwukolorowe dają lepsze widmo, możliwość manipulacji podświetleniem. O trwałości GBr trudno coś na razie powiedzieć, ale widziałem już W-LED-y ze zdegradowanym lumonoforem, GBr-ów na razie nie, pomimo że tak są podświetlane monitory zawodowe, a te są tłuczone od rana do nocy.

PS. CX271 ma GBr.
srebrnylis pisze:Ostanie, ale chyba najważniejsze. A zarazem nie mam bladego pojęcia: czy któryś tych monitorów będzie w stanie oszczędzać oczy lepiej od drugiego?
Oczywiście, że w tej kategorii NIE może wygrać W-LED. Problemem jest widmo i znów udział niebieskiego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68635
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu