NEC PA272- ma ktoś na demo ?

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 17:02 - śr

Nie wiem czy upada mit, bo z 27" mam do czynienia od niedawna, a wczesniej interesowaly mnie tylko 24. Natomiast stwierdzilem, ze jak szalec to szalec :)
Na 27kach bardziej rzuca sie w oczy nierownomiernosc. Podejrzewem, ze EIZO jest rowniejsze, ale i drozsze, a poza tym, chcialem miec satynowa powloke dla jak najlepszej czytelnosci tekstu.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 17:08 - śr

p0is0n pisze: chcialem miec satynowa powloke dla jak najlepszej czytelnosci tekstu.
Satynową to chyba wszystkie współczesne w tej klasie mają.
A właśnie. Jak to z tym tekstem wygląda według ciebie. Nie wiem czy dobrze widziałem przeglądając posty, ale chyba byłeś zainteresowany serią CS CX EIZO? Czy w kwestii wyboru NECa zadecydowało 27 cali i rozdzielczość?
Na czym pracowałeś do tej pory?
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 17:14 - śr

Picasso pisze:
p0is0n pisze: chcialem miec satynowa powloke dla jak najlepszej czytelnosci tekstu.
Satynową to chyba wszystkie współczesne w tej klasie mają.
A właśnie. Jak to z tym tekstem wygląda według ciebie. Nie wiem czy dobrze widziałem przeglądając posty, ale chyba byłeś zainteresowany serią CS CX EIZO? Czy w kwestii wyboru NECa zadecydowało 27 cali i rozdzielczość?
Na czym pracowałeś do tej pory?
Niby wszystkie, ale ta z NECa jest najbardziej klarowna i to uznaje za duza zalete. Tak, CS mnie interesowal i kto wie jak to sie skonczy :) Szkoda tylko, ze nie ma czujnika oswietlenia.
Tak, 27" to dla mnie najwiekszy ogarnialny obszar + rozdzielczosc wysoka, ale jeszcze nie za wysoka. Pracowalem na roznych, ale te 271/272 to moje pierwsze monitory z klasy graficznej.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 17:26 - śr

p0is0n pisze: Niby wszystkie, ale ta z NECa jest najbardziej klarowna i to uznaje za duza zalete. Tak, CS mnie interesowal i kto wie jak to sie skonczy :) Szkoda tylko, ze nie ma czujnika oswietlenia.
Tak, 27" to dla mnie najwiekszy ogarnialny obszar + rozdzielczosc wysoka, ale jeszcze nie za wysoka. Pracowalem na roznych, ale te 271/272 to moje pierwsze monitory z klasy graficznej.
Ja miałem możliwość zapoznać się z CX241 ale potrzebuję jeszcze mieć możliwość sprawdzenia PA242W. W przypadku CX miałem kilka zastrzeżeń, ale dopóki nie zobaczę NECa na własne oczy to na razie wstrzymam się z werdyktem.
Analizowałem kwestię potrzeb i rozdzielczości. Na korzyść 27 cali jest nieznacznie wyższa cena, ale przy moich zastosowaniach paradoksalnie może się okazać, że częściej się będę na tak dużej rozdzielczości irytował musząc uwzględnić przy projektach fakt, że użytkownicy mają niższe rozdzielczości. Przy dużej rozdzielczości monitora jest to trudniejsze.
A jeśli nawet tą kwestię opanować to dochodzi skalowanie narzędzi w programach co w Windows w zasadzie nie istnieje.
Dlatego ja ukierunkowałem się na 24 cale, zwłaszcza, że mając CX241 przez jakiś czas pracowało mi się na tej wielkości i rozdzielczości ok i był lekki zapas. Do tego monitor pomocniczy i było dobrze. Lubię też proporcje 16:10. 27 cali to taki trochę jamnik :)
Przy 24 calach obawiałem się wielkości plamki, ale nie było z tym problemu.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 17:29 - śr

Tak, tez wole 16:10, a jeszcze bardziej 4:3 lub 1:1 (ciekawe jak to nowe EIZO wypadnie).
Plamka to akurat mniejsza jest w 27".
A co masz do zarzucenia EIZO CX241? Na PA242 bedziesz miec wyrazniejszy tekst, a gorsza czern i rownomiernosc. Musisz wybrac, nie mozna miec wszystkiego :(
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 17:40 - śr

p0is0n pisze: Plamka to akurat mniejsza jest w 27".
Tak, dlatego miałem obawy bo względem mojego starego NECa gdzie plamka to 0,29, 24 cale ma 0,27. Miałem obawy, że różnica ta jest na tyle nieznaczna, że nie będzie wiele na plus.
p0is0n pisze: A co masz do zarzucenia EIZO CX241? Na PA242 bedziesz miec wyrazniejszy tekst, a gorsza czern i rownomiernosc.
No właśnie między innymi problem z tekstem. Po pewnym czasie zaczynałem się przyzwyczajać (albo sobie tak wmawiałem) ale w podświadomości nadal obijała się myśl, że coś jest nie tak z odbiorem zawartości ekranu i tekstu, jakieś takie zmiękczenie, miałem wrażenie. Bardzo dużo pracuję z tekstem, czerń nie jest najważniejsza, zwłaszcza, że tego problemu przy otwartym oprogramowaniu, gdzie interfejsy są stosunkowo jasne, a na pewno nie czarne, nie widać. Przy 27 calach już zapewne trochę tak, Photoshop, ilustrator mają ciemne interfejsy ale nie czarne.
CX wydawał się dość równy.
Jeśli chodzi o fotografię to CX241 jest dobrym monitorem, to samo jeśli chodzi o, rzekłbym, uniwersalność, ze względu na czerń, tylko należy zaznaczyć, mówiąc czerń, nie mamy na myśli głębokiej smolistej czerni charakterystycznej dla plazm lecz raczej brak srebrzenia pod kątem, więc jak ktoś tam sobie chce jakiś serialik włączyć to CX do tego się nieźle nadaje jak na monitor o trochę innym przeznaczeniu :) Efekt daje to niezły.

Miałem też trochę problem z bryłą monitora, a dokładniej ramą. Na początku robi wrażenie solidność. Ale po jakimś czasie sporawa rama i fakt, że matryca jest w niej zanurzona na głębokości około 1cm, powodowało, że mnie to męczyło, jakbym patrzył do studni. Ale to takie moje odczucia, wiadomo do wszystkiego można się przyzwyczaić. A ja mając NECa polubiłem cienką ramkę, która nie dominuje.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 19:38 - śr

No to Ci powiem, ze mialem te same odczucia (zmiekczenie) w zwiazku z CX241, dlatego odpuscilem. W CS240 jest pod tym wzgledem prawie tak dobrze jak w NECu, ale brakuje mu innych rzeczy.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 21:13 - śr

Straszliwie ciekawi mnie jak to jest z PA242W. Jak wygląda sprawa tej wyrazistości tekstu względem PA272W.
Jak się wykuruję i dojdę do siebie to pewnie zrobię zamówienie lub skoczę wcześniej gdzieś zobaczyć te monitory.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 21:34 - śr

Względem wyrazistości niezaprzeczalnie na korzyść PA272W, głównie ze względu na rozdzielczość i małą plamkę. Nie rozumiem za to obaw o skalowanie. Może dlatego, że jestem młody z jeszcze dobrym wzrokiem. Mi nic nie przeszkadza na Windowsie. Ogólnie skalowanie zapewne lepsze będzie na OS X, kwestia indywidualna. Nie mniej jednak klarowność tekstu jest dużo lepsza na PA272W, niż PA242W. Dwóch kolegów z pracy ma akurat PA242W (ja SV272) tylko oni używają głównie do zdjęć. Nie zgłaszali "problemów" z tekstem. Efekt miękkości może wynikać z połączenia dosyć dużych pikseli i podświetlenia GB-R LED, które w określonych sytuacjach daja "efekt abberacji" objawiający się głównie na tekście, ikonkach lub kontrastowych elementach obrazu. Nie wynika to z wadliwości monitora, a raczej z jego specyfikacji i ułożenia. To jest tylko przypuszczenie na bazie jednorazowej szybkiej analizy kiedyś tam..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 22:10 - śr

Na moim starym NECu 1990sxI mam piksele ogromne bo 0,29. No ale fakt, że to CCFL. Ale i tak ogromność pikseli potęguje powłoka matrycy, która ma efekt kaszki.

Ogólnie odbiór CCFL jakoś mam lepszy niż GB-R LED. Być może to kwestia wieloletnich przyzwyczajeń, być może ustawień podświetlenia GB-R LED, którego jeszcze nie rozgryzłem przez czas posiadania CX241.

Mojego NECa praktycznie pod kątem jasności nie ruszam, mam ją ustawioną obecnie na około 50%, nie wiem ile to będzie w nitach, raczej nie sądzę by podświetlenie było jakoś mocno zdegradowane, pamiętam stan poprzedniej matrycy, tam jasność musiała być ustawiona na 80-85% by uzyskać to co mam teraz. Mimo choroby nie katuje mi oczu, a jest dość jasno ustawione. Matryca w tym monitorze była zmieniana, w poprzedniej siadło podświetlenie.
Jeśli wzrok jest mocno zmęczony i pracuję z tekstem to czasami zjadę do 30%.
Natomiast w CX nie potrafiłem znaleźć złotego środka. Tam minimalna wartość do ustawienia z menu to 50 nitów.

Czy może być tak, że GB-R LED jakoś negatywnie wpływa na percepcję?
Czy ktoś miał etap przejściowy po odstawieniu CCFL na rzecz GB-R LED ?:)
Czytałem ze astygmatycy mają problem ale chyba dotyczy to sytuacji gdy załączony jest tryb Adobe RGB. Czy jednak chodzi o sam fakt, że jest to szerokogamutowe podświetlenie?
Astygmatykiem nie jestem ale i tak zamierzam sobie zrobić kompleksowe badanie wzroku.

Jeśli chodzi o moje wątpliwości co do 27 cali, jeśli powiększymy stronę do wielkości takiej na jakiej przeglądałbym internet przy 24 calach lub przeglądam teraz na moim maleńkim 19 calowym NECu, to i tak nic mi z rozdzielczości, a dodatkowo na wysokość mamy mniej miejsca z racji 16:9. Czyli mam niskiego jamnika :)

Inna sprawa gdy pracowalibyśmy przy projektowaniu czy grafice do druku. Wówczas rozdzielczość jest nieoceniona.
Przy 27 calach kolejna kwestia to mocniejsze srebrzenie z racji jamnikowatości panelu.
Stąd też sądzę, że 24 cale to taki trochę złoty środek. Pracowało mi się na tej rozdzielczości bardzo wygodnie, miałem pewien zapas. Nawet jak włączyłem sobie Solida to było ok, a robię zazwyczaj w nim drobne elementy.
natomiast i tak docelowe ukierunkowanie to praca na potrzeby internetu.
Ale jak to w życiu bywa musiałbym pomacać czujnikami mojego wzroku by wyciągnąć wnioski. Na razie jestem za 24 calami.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 22:21 - śr

A oglądałeś gdzieś 27"?
Ja już bym na niższą rozdzielczość nie chciał już zejść. Mam jednak włączone skalowanie. Dla czcionek spisuje się bez zarzutu. Dla ikonek, które są powiększone, czasem nie wygląda to za dobrze, ale i tak suma korzyści i strat moim zdaniem zdecydowanie przeważa za 27". Prawdą jest też, że nie które programy mają skalowanie w ogóle w głębokim poważaniu. Musiałbyś sprawdzić.
Przeciwwskazaniem może być jedynie to, że ktoś nie chce za żadne skarby używać skalowania. To wtedy faktycznie pozostaje tylko mały 24" z niską rozdziałką.
Proponuję włączyć skalowanie na 125% na obecnym monitorze i zobaczyć co się dzieje w Twoim programie.

Ja mam jakiś znikomy cylinder. No w każdym razie to podświetlenie nie wywiera na mnie żadnego negatywnego wpływu. Trochę bym się wtedy zdziwił, bo bardzo nie chciałem podświetlenia W-LED właśnie ze względu na oddziaływanie na wzrok. Jest jednak możliwe, że W-LED i GB-r LED mają jakieś przeciwstawne wady i zalety.

No w każdym razie ja, przy plamce 0,233mm, ustawionym gamucie sRGB i podświetleniu GB-r LED nie widzę żadnych przebarwień na krawędziach liter, ani innych aberacji. Skalowanie mam 150%. Dużo.
Ostatnio zmieniony 17 grudnia 2014, 22:25 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 22:25 - śr

@Picasso:
Wreszcie ktoś to napisał. Też siedzę od kilku dni na GB-R LED i kręcę jasnością w kółko - to w dół, to w górę. Cały czas łapię się na tym, że coś nie gra dla oka. A z oczami mam wszystko w porządku. Na CCFL tego nie było, za to kaszka (chmurkowanie) jak najbardziej widoczna.
Do tego irytujące są na PA272 te mikrozmiany jasności/temperatury kolorów spowodowane korekcją w pętli czujnik-procesor. Na tym się nie da pracować, jeśli to działa tak w stabilnych warunkach oświetlenia (noc+stałe sztuczne), to znaczy że jest to do bani zaprojektowane.
Co do powiększania i proporcji to chyba nie masz racji - jeśli chcesz osiągnąć rozdziałkę z 24", to powiększasz o te 16% i masz dokładnie tyle samo miejsca na obraz w pionie i więcej w poziome, tylko na większej fizycznie powierzchni.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 22:28 - śr

Już pisałem. Czujnika oświetlenia nigdy nawet nie włączyłem. Nawet nie wiem czy działa. Jasność wprowadzam z klawiatury w MultiProfilerze. Szybko i wygodnie.
Proponuję zdecydowanie wyłączyć to ustrojstwo.
Monitory na CCFL nie mają możliwości sterowania niezależnie składową niebieską i zieloną, stąd nie ma pływania koloru przy zmianie jasności.

A jaki masz ustawiony gamut? Przyznam, że nie używam AdobeRGB czy pełnej przestrzeni monitora. Może tu jest różnica?
Ostatnio zmieniony 17 grudnia 2014, 22:33 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
sloma_p
Posty: 73
Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 17:03 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 22:32 - śr

@max - tak jak Tom wszędzie chwali Eizo, tak Ty wszędzie te 27". Zrozum, ze niektórym nie pasuje 16:9, że nie chcą takiego wielkiego koromysła na biurku, nie mają budzetu i tysiąc innych powodów, poza skalowaniem. Sam bym wolał CX241 od jakiegokolwiek 27", wliczając CG271 i SV272 Ref.

A czujnik oświetlenia może reagować na obecność operatora przed monitorem - zwłaszcza, jak główne oświetlenie jest za plecami.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 22:35 - śr

OK. Przyjąłem.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 22:36 - śr

@Max: ja tylko na sRGB pracuję. I naprawdę nie kapuję, dlaczego ten czujnik w PA271 działa dobrze, a tu nap@@@la jak głupi. Na tym samym biurku, z tym samym kompem. Mógłbyś go dla testów włączyć? Do tego metamerism on, ambient light comp on, auto brightness on. Może trafił mi się zepsuty egzemplarz, a może on tak ma.
W każdym razie nie uśmiecha mi się ręczne zmienianie co chwilę jak słońce zaświeci jasności o 40 nitów, no bez jaj, nie w monitorze za prawie 5 koła.
Swoją drogą, jest opcja żeby skrótem z klawiatury zmieniać jasność w Multi?nigdzie tego nie widzę...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 22:46 - śr

No przecież już pisałem, że trzeba że trzeba skalibrować czułość czujnika. Nie może działać tak samo jak na PA271W, na którym jest skalibrowany inaczej.
Żeby działały w miarę równo musiałbyś te czujniki skalibrować jednocześnie na PA271W i PA272W.

http://www.nec-display-solutions.com/p/ ... ce&cat=LCD

Obrazek

Dobra, daj mi chwilę. Zobaczę jak to u mnie działa. Spodziewam się, że jak u Ciebie.
Załączniki
Regulacja.jpg
Regulacja.jpg (355.49 KiB) Przejrzano 2304 razy
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 23:41 - śr

Przełączyłem w menu zaawansowanym:
Auto Brightness: ON.

Nie dokonywałem kalibracji czułości na światło czujnika oświetlenia, zostawiłem jak jest.

Dla ułatwienia obserwacji zmian jasności monitora włączyłem menu zwykłe, pierwsza zakładka, w której podana jest jasność:
Brightness ...cd/m2.

Wnioski.

* Czujnik działa.
* Czujnik jest bardzo czuły.
* Interwał zmian wynosi około pół sekundy.
* Zmiany jasności dokonują się co 1cd/m2.
* po zmianie zaświetlenia czujnika trzeba dość długo poczekać, aż moc podświetlenia dojdzie do założonego poziomu. Powiedzmy 1cd/m2 co 0,5s, to daje 20cd/m2 na 10s.
* nawet przy stałej jasności oświetlenia jasność zmienia się o 1-2cd/m2.
* można powiedzieć, że monitor cały czas trochę "pracuje"

Podsumowanie.
Nigdy nie miałem zamiaru tego używać i podtrzymuję zdanie. Nie dokonywałem kalibracji czułości czujnika, włączyłem i zostawiłem jak jest i ... nie podoba mi się to.

PS. Zastanowiła mnie przy okazji inna sprawa.
Biel tła menu zaawansowanego jest zupełnie inna niż biel białego ekranu w dajmy na to w notatniku. Jest dużo bardziej biała.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 23:49 - śr

Dzięki za testy in vivo. Ja skalibrowałem, ale to nie ma i w sumie na logikę nie powinno mieć wpływu na to pompowanie jasności lub jak to nazwales "pracowanie".
Pytanie czy poza zmian jasności masz pompowanie koloru - z zafarbem czerwonym na zmianę z zafarbem niebieskim. Najlepiej widać na jasnym tle.
Co do notatnika - skąd założenie, że używa on koloru (1,1,1) ?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3904
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

17 grudnia 2014, 23:55 - śr

Przecież nie od dziś wiadomo, że CCFL były i są bardziej naturalne. Ale tylko część jest wstanie tą różnicę wyłapać i docenić. Postrzeganie jest uzależnione nie tylko od specyfikacji sprzętu, ale też indywidualnie (np. przyzwyczajenia, "problemy" wzrokowe, warunki otoczenia). Trudno ocenić, co ma większe znaczenie: szerokogamutowość czy rodzaj podświetlenia. Natomiast często jest tak, że sprawę załatwia przestanie na tryb sRGB. Poszerzona przestrzeń rządzi się swoimi prawami i jest bardziej wymagająca względem użytkownika. To samo tyczy się niektórych funkcji monitora. Trzeba ocenić, czy są one potrzebne i oraz czy spełniają swoją rolę. Kupując aparat też nie używa się wszystkiego na raz, bo część rzeczy jest w ogóle nieprzydatna albo tylko w określonych sytuacjach. Producent zakłada, iż owy jakiś bajer może być wykorzystany w określony sposób. Przy pracy z kolorem, w większości przypadków zaleca się wyłączanie wszelkich "automatów" związanych z regulowaniem podstawowych parametrów monitora.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68624
Liczba tematów: 4146
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu