Składanie komputera

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

10 maja 2015, 09:38 - ndz

czuk pisze:Zasilacz jest ok,ja mam enermax modu 650 z odpinanymi kablami, naprawdę fajna sprawa.
W sensie ten mój Be quiet ?
cz
czuk

Re: Składanie komputera

10 maja 2015, 10:12 - ndz

sinolog pisze: W sensie ten mój Be quiet ?
Twój zasilacz jest dobry,ale lepszy byłby modularny( z odpinanymi kablami),zasilasz tylko te podzespoły które potrzebujesz,masz lepsze chłodzenie obudowy,ja mam obudowę Antec i wszystkie okablowanie jest najmniej inwazyjne względem chłodzenia(ja mogę je puścić miedzy płytą główna a ścianką obudowy),kto szuka i jest dociekliwy zawsze znajdzie ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składanie komputera

10 maja 2015, 10:56 - ndz

Szynkars pisze:O SLI polecam dokładniej poczytać, jeśli pozna Pan dokładnie wszystkie bolączki i zasady rządzące łączeniem kart, pewnie sam Pan dobrowolnie z tego zrezygnuje.
... a monitorowe SLI, czyli skalowanie ekranów, też nie wypada tak różowo.
Wątek rodzimy tutaj:
http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=51&t=2178
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

10 maja 2015, 12:54 - ndz

czuk pisze:
sinolog pisze: W sensie ten mój Be quiet ?
Twój zasilacz jest dobry,ale lepszy byłby modularny( z odpinanymi kablami),zasilasz tylko te podzespoły które potrzebujesz,masz lepsze chłodzenie obudowy,ja mam obudowę Antec i wszystkie okablowanie jest najmniej inwazyjne względem chłodzenia(ja mogę je puścić miedzy płytą główna a ścianką obudowy),kto szuka i jest dociekliwy zawsze znajdzie ;)
Zgadzam się w pełni. No nic :D Przeżyję jakoś te kable, ładnie poupinam etc ;) W starym kompie też nie jest modularny i udało się fajnie wszystko spiąć.
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Składanie komputera

11 maja 2015, 00:15 - pn

sinolog pisze: Łączenie 2x970 nie jest moim zdaniem bez sensu głównie ze względu na cenę 980'tek. Obecnie taniego 970 da się dostać za
jakieś 1300-1400 PLN, a 980'tka to wydatek rzędu 2500 przy 10-15% wzroście wydajności. W tym momencie lepiej chyba pójść w multi-gpu, co
zresztą widać po osiągach w podesłanym przez Pana teście.
Dlatego właśnie napisałem, że teraz, w tym momencie nie byłoby to wyjście bezsensowne. Co innego jednak w przyszłości, gdy na rynek wejdzie już następna czy kilka następnych generacji kart graficznych. Nikt dzisiaj nie robi SLI z GTX 770 czy co dopiero 570 / 670, tylko kupuje 970 albo i 980.
Patrząc czysto wydajnościowo SLI z GTX 970 rzeczywiście bije GTX 980 na głowę, jeśli jednak dołożymy do tego wady SLI, tj. dużo większy narzut na procesor, problemy i mikroprzycięcia w niektórych grach, dwukrotnie wyższy pobór prądu i dwa razy większa ilość wydzielanego ciepła w obudowie, nie dziwi fakt, że sporo użytkowników decyduje się jednak na pojedynczego GTX 980. Trzeba również pamiętać, że pamięć na kartach się nie sumuje, łącząc dwie (trzy, cztery również) wciąż będzie to 4 GB, nie 8 GB itd. (a w przypadku GTX-ów 970 właściwie 3,5 GB, biorąc pod uwagę wynikłą z tego niedawno aferę). Wszystko to, co omawiamy, tyczy się oczywiście również CrossFire, czyli "SLI" z Radeonów.
SLI oraz CrossFire jest przede wszystkim dla świadomego użytkownika.

@max
Co do "łączenia" monitorów, to wbrew pozorom sporo osób pracuje na dwóch czy nawet trzech monitorach i osoby te bardzo chwalą sobie dużo lepszy komfort pracy. Sam pracuję na jednym monitorze, więc ciężko mi się dokładniej wypowiedzieć na ten temat, podobnie jak w przypadku pracy z tekstem na ekranach postawionych do pionu.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składanie komputera

11 maja 2015, 01:38 - pn

Praca na kilku oddzielnych monitorach, gdy na każdym mamy co innego, jest OK.
Tylko łączenie kilku i udawanie, że to jeden duży ekran, uważam za bez sensu.
cz
czuk

Re: Składanie komputera

11 maja 2015, 08:43 - pn

Chyba ,że w grach.
DirectCut
Posty: 38
Rejestracja: 29 grudnia 2014, 00:51 - pn

Re: Składanie komputera

11 maja 2015, 08:49 - pn

max pisze:Praca na kilku oddzielnych monitorach, gdy na każdym mamy co innego, jest OK.
Gwoli ścisłości, da się tak w ogóle? Jeśli chcemy mieć na jednym grę w trybie pełnoekranowym a na drugim pulpit, wszystko idące z jednego komputera?
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

11 maja 2015, 09:19 - pn

max pisze:Praca na kilku oddzielnych monitorach, gdy na każdym mamy co innego, jest OK.
Tylko łączenie kilku i udawanie, że to jeden duży ekran, uważam za bez sensu.
Ja właśnie planuję pracę na dwóch monitorach ale tylko przy założeniu, że będę na każdym miał coś innego (np. na głównym
ekran edycji zdjęcia, na drugim warstwy, narzędzia etc.). Nawet nie myślałem o łączeniu 3 monitorów i udawaniu, że to jeden.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

11 maja 2015, 09:25 - pn

@Szynkars:

Pewnie, z tego co czytałem to jest dużo z tym problemów i rozwiązania multi-GPU są jeszcze dość niedoskonałe.
Gdyby 980'tka oferowała 40% wzrosty wydajności w porównaniu do 970, to nawet bym się nie zastanawiał tylko
od razu szedł w 980. Przy 10% lepszej wydajności za 1000-1300 PLN to się po prostu nie kalkuluje :(

Tak, jak piszesz, za rok czy dwa wyjdzie nowy układ graficzny, który właśnie będzie szybszy od 970/980 o
te 50% i będzie kosztował tyle samo, co moja karta na dzień dzisiejszy. Wtedy rzeczywiście będzie się bardziej
opłacało sprzedać starą kartę i kupić nową. I tak, czuję, że jak przyjdzie reszta nowego kompa (na razie 970'tka
hula sobie w moim relikcie ;) bo mi przykro było jak tak leżała w pudełku) to będę miał zadowalającą mnie
wydajność praktycznie we wszystkim i zapomnę o wynalazkach typu SLI :D Chyba, że kumpel wpadnie do mnie
ze swoją 970tką (identyczną) to już się umówiliśmy, że spróbujemy to odpalić.

W gierki typu Far Cry 4 nie gram ;) ważne by Wiedźmak III chodził na ultra ;)))
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

12 maja 2015, 10:55 - wt

No i dojechał :D

Poskładałem wszystko do kupy, wyszło całkiem znośnie. Nawet te kable aż tak nie przeszkadzają.

https://drive.google.com/file/d/0B4bsnj ... sp=sharing

Jedynie, co mnie mega wkurza to to, że przy tej panzer turbinie na procku jest beznadziejny dostęp do RAM'u, a
karta graficzna zasłania gniazda SATA III na płycie. Ale poza tym jest gicior. Chodzi cichutko, że aż miło (mój
stary laptop jest z 4-5 razy głośniejszy od tego kompa). Na razie zainstalowałem system, parę appek ASUS'a, żeby
zobaczyć co i jak i już mi się Windows 8.1 nie podoba, bo jest cholernie upierdliwy i traktuje mnie jak idiotę
samemu instalując jakieś sterowniki albo nawet krzycząc mi "Hej! Podłączyłeś NAGĘ, mamy dla Ciebie oprogramowanie
Synapse!"... :(

W ogóle ja to chyba starej daty jestem bo wczoraj za Chiny ludowe nie potrafiłem zczaić, jak działa ten system gumowych
prowadnic na dyski. Ale stara dobra zasada "RTFM" pomogła... No i do teraz nie mogę się nadziwić, że turbina na
procu jest większa od tej, którą mam pod maską w Fordzie :D

Odpaliłem 3d Mark'a - w Fire Starterze końcowy wynik 11006 (po lekkim podkręceniu grafiki programem ASUS GPU Tweak -
udało mi się zdobyć 4-5 klatek).
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: Składanie komputera

12 maja 2015, 11:24 - wt

W jakim sklepie zamawiałeś? Oferują usługę składania kompa?
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

12 maja 2015, 11:34 - wt

Cały trzon, czyli: obudowa, proc, chłodzenie, zasilacz, płyta główna (i kartę Wi-Fi) zamawiałem w proline.
Resztę części (dysk ssd, dysk sata III, karta graficzna, RAM i system operacyjny) u różnych dostawców.
Pewnie mógłbym troszkę zaoszczędzić mając każdą część z innej parafii, ale wątpie, bo wtedy doszło by mi X*koszty wysyłki itp., poza
tym serio nie chciało mi się bawić.

Tak, oferują. Wyszło 39 PLN za złożenie w 5 dni roboczych. Komp przyjechał nawet szybciej niż myślałem, bo wczoraj (a myślałem że dojdzie dopiero jutro lub w czwartek).
Wysyłka była gratis. Ogólnie złożony ładnie, ale musiałem parę rzeczy zmienić:

- podpięli 1 przedni wiatrak pod przejściówkę podłączoną do kabli zasilających = zero kontroli z płyty głównej (na płycie są piny na 3 wiatraki w obudowie + 2 na procu),
drugi przedni w ogóle nie był podpięty. Ale spoko - niewiele roboty, zerknąłem na schemat płyty, zobaczyłem gdzie są piny i sam je odpowiednio podpiąłem. Teraz
mam sterowanie i monitoring z płyty na wszystkich 4 (proc, 3 w obudowie).

- musiałem porozcinać plastikowe klamry spinające niektóre wiązki kabli, żeby ładniej je poukładać i przełożyć kabel idący do gniazda USB 3.0 na płycie (zawadzał o
grafikę). Ale to generalnie nie ich wina, bo komp był bez ramu, grafiki i dysków, te elementy wkładałem sam, więc chłopaki nie mieli jak ładnie tego zorganizować.

Ogólnie to za dostawę i szybkość daję im 5, za złożenie 4, za te przednie wentylatory. Jakby zasilacz był modularny to by było jeszcze mniej drutów w środku,
bo jest tylko jedna grafa, 2 dyski i nagrywarka/czytnik CD/DVD. Poprzedni komp składali mi w Komputroniku, tam też odwalili naprawdę dobrą robotę, wszystko
ładnie i schludnie. W Proline oprócz składania masz jeszcze możliwość testowania pod wybranym systemem.
Squla
Posty: 18
Rejestracja: 20 grudnia 2014, 00:18 - sob

Re: Składanie komputera

12 maja 2015, 21:37 - wt

Ogarnij kable bo straszny burdel :D :D.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

12 maja 2015, 23:23 - wt

Squla pisze:Ogarnij kable bo straszny burdel :D :D.
Cicho :)))) dobrze jest :)
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 00:00 - śr

Dobrze, że poprawił Pan podłączenie wentylatorów, większość ludzi pewnie zostawiłaby podpięte przez sklep pod 12 V i chodziłyby tak cały czas na maksa, nie dość, że komputer hałasowałby jak odkurzacz, to wyciszana obudowa kompletnie straciłaby sens.
Ułożenie kabli faktycznie dałoby się trochę poprawić.
Polecam bardziej przycisnąć kartę graficzną, zwiększyć trochę napięcie i dać jeszcze wyższe taktowanie. GTX-y 900 bardzo ładnie się podkręcają. W niektórych testach piszą, na jakim napięciu udało im się osiągnąć dane taktowanie, warto spróbować z podobnymi ustawieniami. Podobnie z procesorem, szkoda, żeby dopłata do odblokowanego mnożnika, chłodzenia i drogiej płyty poszła na marne.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 00:41 - śr

@Szynkars: poprawię jeszcze trochę kabelki, ale muszę kupić te plastikowe paski, żeby te, których nie używam przypiąć np. do tych klatek HDD.

Spróbuję trochę to wszystko podkręcić, ale na razie komputer dopiero co do mnie przyszedł, muszę postawić system, dobrze go skonfigurować i
przenieść dane i projekty ze starego desktopa. W sumie niby mało ale pewnie zejdzie mi parę dni na zabawę no i poznanie / dostrojenie systemu.

Próbowałem wczoraj podkręcić go za pomocą "Wizarda" w BIOS'ie. Niby mi powiedział, że mogę podbić proc o 12% i pamięć o 33%, ale komp po tym
zabiegu nie ruszył i wrócił do ustawień standardowych. Muszę się wczytać jakie ustawienia zmienić, żeby nadal było stabilnie ale też bezpiecznie
dla całości. I tak myślę, że wynik 11006 w najnowszym 3DMark'u (test Fire Starter) to dobry wynik :) Może da się coś jeszcze wycisnąć.

Jeszcze raz dziękuję niezmiernie Panu i wszystkim innym za wszystkie porady :)

PS. Jak w poniedziałek dotrze do mnie Wiedźmin III to zdam raport, czy komp zdał główny egzamin ;)
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 00:51 - śr

Szynkars pisze:Dobrze, że poprawił Pan podłączenie wentylatorów, większość ludzi pewnie zostawiłaby podpięte przez sklep pod 12 V i chodziłyby tak cały czas na maksa, nie dość, że komputer hałasowałby jak odkurzacz, to wyciszana obudowa kompletnie straciłaby sens.
Ułożenie kabli faktycznie dałoby się trochę poprawić.
.
Jeśli mógłbym prosić o jakieś wskazówki, co do poprawy kabli, co by Pan proponował?

Co do tych wentylatorów - szczerze to byłem w szoku, że tak je podłączyli. Nie od razu się zorientowałem, najpierw zobaczyłem że jeden przedni w ogóle nie jest podłączony, to też go podpiąłem pod 12V. Ale potem w BIOSie zero kontroli, więc sprawdziłem w instrukcji ile jest na płycie złącz do wentylatorów obudowy i
okazało się, że właśnie 3. Teraz chodzi fenomenalnie.

Swoją drogą, jak na razie, jestem bardzo zadowolony z obudowy (Silent Base 800, Be quiet!). Może jest trochę droga, ale moim zdaniem warta swojej ceny.
Świetna jakość wykonania, bardzo fajny dostęp, wyjmowalne klatki z dyskami itp. No i cisza. W porównaniu do tego bydlaka, mój stary PC jest hałaśliwy, a
laptop (SONY Vaio, nikomu nie polecam) huczy jak odkurzacz. Poza tym obudowa jest dość stylowa (mimo pomarańczowych wykończeń), więc nie będzie
wstydu postawić taki komp w biurze etc.

No i zakochałem się w SSD... Teraz tylko czekam na EIZO i w drogę. "WSAD ratuje świat" ;)
Squla
Posty: 18
Rejestracja: 20 grudnia 2014, 00:18 - sob

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 07:32 - śr

Nie wszystko może ci się udać tak zrobić (ale też np poprawił bym te kable która są miedzy tackami 5,25 a 3,5) u cb bo np płyta główna jest podłączona przez coś takiego:
zdjęcia zaczerpnięte z internetu, ja mam modularny PSU :D.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 10:11 - śr

O kurcze, super sprawa. Sprobuje wyjac ta gorna tacke na dyski i wlozyc je do dolnej, tak jak jest na tym zdjeciu.

Pozdrawiam!

P.

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68635
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu