Składanie komputera

Różne dyskusje i problemy ogólnokomputerowe
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 12:10 - śr

Pytanie co do płyty głównej: polecił mi jeden znajomy z innego forum chipset Z97. Warto?
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 12:31 - śr

Ja mam właśnie na Z-97, ale nie mogę się jeszcze wypowiedzieć, bo dopiero co złożyłem kompa.

Lepiej, żeby wypowiedział się ktoś z bardziej doświadczonych forumowiczów.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 16:34 - śr

@squla, Szynkars:

Ogarnąłem kable w obudowie. Myślę, że jest trochę lepiej. Oceńcie proszę Panowie.
Jeszcze raz dziękuję za zdjęcia poglądowe! Ordnung muss sein! ;)

https://drive.google.com/file/d/0B4bsnj ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B4bsnj ... sp=sharing
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 21:11 - śr

Teraz jest już lepiej, można jeszcze spróbować jakoś upchnąć za tacką płyty te kable pod dyskiem twardym oraz wiązkę nad koszykiem na dyski, o ile da się jakoś to zrobić. Pomysł z usunięciem górnego koszyka na dyski dobry.

@rad500
Jeśli znajomy polecił ci po prostu sam chipset, bez żadnych argumentów, nie znając ani zakładanej ceny, ani wymagań, to lepiej nie słuchaj jego dalszych rad. Nie można polecać samego chipsetu, bo każdy jest zrobiony pod inny przedział cenowy i innego użytkownika. Jeden ma jakieś dodatkowe funkcje, jakieś bajery, a inny ich nie ma, co nie znaczy, że jest gorszy. Nie każdy te dodatkowe funkcje wykorzysta, a wydawanie pieniędzy dla określonej literki czy numerka w nazwie płyty nie ma sensu. Jeśli chcesz złożyć sobie komputer, to polecam skierować się na fora komputerowe, określić dokładnie swoje wymagania, przeznaczenie komputera oraz budżet. Wstępnie możesz zasugerować się polecanymi przez niektóre portale zestawami, ale zazwyczaj w każdym znajdzie się coś do poprawy, dodatkowo każdy ma inne wymagania. Dodam tylko, że chipset Z97 będzie wywalaniem pieniędzy w błoto, jeśli nie będziesz podkręcał procesora (a tutaj musisz dopłacić jeszcze do samego procesora pozwalającego na podkręcanie, a także dokupić nań wydajniejsze, dodatkowe chłodzenie).
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 21:23 - śr

@Szynkars: dziekuję za odpowiedź. Za taką płyty głównej raczej nic się nie zmieści bo boczne klapy tej obudowy mają takie wywietrzniki na 4 ząbkach. Chyba można tam też zamontować dodatkowe wiatraki. Tak czy siak strasznie się nagimnastykowalem zeby kable się ładnie ukladaly nie zahaczaly o nie i obudowa dobrze i lekko sie domykala. Przepraszam za brak polskich znaków piszę z telefonu. Te kable pod dyskiem przyczepilem do klatki paskami.
Szynkars
Posty: 168
Rejestracja: 01 marca 2015, 17:20 - ndz

Re: Składanie komputera

13 maja 2015, 21:48 - śr

sinolog pisze: Za taką płyty głównej raczej nic się nie zmieści bo boczne klapy tej obudowy mają takie wywietrzniki na 4 ząbkach. Chyba można tam też zamontować dodatkowe wiatraki.
Nie wiem, czy dobrze się zrozumieliśmy. Miałem na myśli to miejsce, którym puścił Pan kable z drugiego zdjęcia. Ciężko powiedzieć na podstawie zdjęć, ile ma Pan tam jeszcze miejsca, chociaż pewnie ciężko byłoby przepchnąć dalej tę omawianą wiązkę ze względu na to, że zaraz na brzegu za tacką jest duża wiązka ATX 24-pin. Cóż, generalnie nie jest najgorzej, należy pamiętać o tym, że zasilacz ma wszystkie kable przymocowane na stałe, a wręcz niemożliwe jest to wszystko idealnie ukryć.

PS. Te paski do spinania kabli to po prostu opaski zaciskowe, ew. jak niektórzy mówią, "trytytki" ;)
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

14 maja 2015, 09:42 - czw

Szynkars pisze:
sinolog pisze: Za taką płyty głównej raczej nic się nie zmieści bo boczne klapy tej obudowy mają takie wywietrzniki na 4 ząbkach. Chyba można tam też zamontować dodatkowe wiatraki.
Nie wiem, czy dobrze się zrozumieliśmy. Miałem na myśli to miejsce, którym puścił Pan kable z drugiego zdjęcia. Ciężko powiedzieć na podstawie zdjęć, ile ma Pan tam jeszcze miejsca, chociaż pewnie ciężko byłoby przepchnąć dalej tę omawianą wiązkę ze względu na to, że zaraz na brzegu za tacką jest duża wiązka ATX 24-pin. Cóż, generalnie nie jest najgorzej, należy pamiętać o tym, że zasilacz ma wszystkie kable przymocowane na stałe, a wręcz niemożliwe jest to wszystko idealnie ukryć.

PS. Te paski do spinania kabli to po prostu opaski zaciskowe, ew. jak niektórzy mówią, "trytytki" ;)
Teraz już chyba rozumiem :) Dziękuję! Po tym, ile czasu wczoraj mi zajęła ta kabelkologia przeklinam się, że nie wziąłem modularnego ;) Polak mądry po szkodzie ;)
Już chyba nic nie będę ruszał, bo tak, jak pisałem boczna pokrywa obudowy ma te wywietrzniki (obrazek poglądowy z netu):

Obrazek

Te 4 ząbki mocująco-regulujące strasznie utrudniają zabawę z kablami.

Tak, opaski :))) Nazwę "trytytki" wczoraj zobaczyłem po raz pierwszy. Swoją drogą świetne słowo, zastanawiam się jakie jest jego źródło.
Pewnie od dźwięku, jakie wydają przy zaciskaniu.

Pozdrawiam serdecznie,

Paweł
cz
czuk

Re: Składanie komputera

14 maja 2015, 20:48 - czw

Moim zdaniem całkowicie przyzwoicie to poukładałeś ,z tymi wgłębieniami po bokach obudowy be quiet mogło się lepiej popisać,te boczne zaślepki są chyba na zatrzask,być może można tam zainstalować jakiś delikatny wentylator lub jakąś siateczkę ,widać otwory na montaż przez wkręty.Musisz rozeznać temat,a najlepiej zamiast za dużo kombinować dołóż więcej do monitora.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

15 maja 2015, 02:25 - pt

czuk pisze:Moim zdaniem całkowicie przyzwoicie to poukładałeś ,z tymi wgłębieniami po bokach obudowy be quiet mogło się lepiej popisać,te boczne zaślepki są chyba na zatrzask,być może można tam zainstalować jakiś delikatny wentylator lub jakąś siateczkę ,widać otwory na montaż przez wkręty.Musisz rozeznać temat,a najlepiej zamiast za dużo kombinować dołóż więcej do monitora.
Tak na pewno można tam wentylatory zainstalować, po obu stronach są te otwory na wkręty. Zastanawiam się tylko, czy jakby dwa po obu stronach włożyć, to pewnie jeden wciągający powietrze do środka, drugi wyciągający, żeby stworzyć dodatkowy przewiew.

Nah już nic nie kombinuję ;) bo życia i portfela nie starczy.

Pozdrawiam!

Paweł
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 15:26 - śr

Ok, komp już działa od ponad dwóch tygodni, wszystko ładnie śmiga.

Parę benchmarków (piszę z pamięci)

- 3D Mark, test Fire Starter - wynik 11006, oprócz "Combined testu" wszędzie około 50FPS albo wyżej. Bez podkręcania. Robiłem ten test kiedy nie optymalizowałem jeszcze wszystkiego, więc teraz pewnie byłbym w stanie wyciągnąć trochę więcej.

Wiedźmin 3:
- Wszystko na maxa w 1920x1200, bez podkręcania, włączony V-SYNC, Anty-aliasing etc. Jedynie wyostrzanie dałem na średni poziom, bo mnie raził przeostrzony obraz - 40-58 FPS zależnie od tego, co się dzieje. W momencie, jak wyskakuje cokolwiek z Hair Worksem, FPSy lecą na łeb, na szyje, ale nigdy nie spadło poniżej 35. Wyłączenie HW daje 60 DPS cały czas, można też zostawić HW i zmniejszyć odległość renderowania drzew etc na high i jakość cieni. Wtedy też jest 60 cały czas. Na telewizorze w 1920x1080 jeszcze fajniej chodzi, 6-7 FPS więcej średnio.

Po podkręceniu procka na 4,6k, grafiki (pamięć na 8000, core na 1430) i optymalizacji w NVIDIA Control Panel mam praktycznie cały czas 52-60 FPS a przy walkach z Hair Worksem jakieś 44-48 FPS. Czyli nie ma biedy.

World of Warcraft - nie ma co pisać, 130-160 FPS w starych lokacjach na detalach ultra, około 110 w nowych z AA MSAAx8. Przy najwyższym anty-aliasingu jakieś 70-90 FPS ale wtedy obciążenie GPU jest 99% (przy MSAAx8 jakieś 45%). Włączyłem V-SYNC bo to i tak bez sensu, nie mam ekranu 120 Hz.
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 18:14 - śr

a to mój konfig ostateczny, na którym teraz jadę.


Intel Core i5-4690K 3,5 GHz 6MB cache s. 1150 Box. 1015,00 1 1015,00
Asus Z97-K s.1150. 449,00 1 449,00
HyperX 2x4GB DDR3-2400 Dual Chanel Kit Non-ECC CL11 XMP Beast Series HX324C11T3K2/8. 295,00 1 295,00
SanDisk SSD Sata3 2,5' Ultra II 240GB (SDSSDHII-240G-G25). 445,00 1 445,00
Corsair CX Series Modular CX500M (CP-9020059-EU) 80Plus Bronze 500W. 299,00 1 299,00
ASUS DVD Recorder DRW-24F1ST/BLK/G/AS Sata Black Box. 65,00 1 65,00
A4TECH V-Track 2.4G wireless. 55,00 1 55,00
Creative Sound Blaster Z PCIe Oem. 259,00 1 259,00
Złożenie komputera - 5 dni roboczych. 39,00 1 39,00
Pakiet Gwarantowanej Satysfakcji Premium 19,00 1 19,00
MSI GF GTX960 2GB DDR5 128bit PCI-e OC z NVIDIA GeForce Experience. 825,00 1 825,00
Zalman Z3 Black USB 3.0. 149,00 1 149,00
SilentiumPC Fera 2 HE1224. 94,85 1 94,85
ActiveJet K-1013 klawiatura PS/2 biała 35,00 1 35,00

jedyne, co mnie denerwuje to klawiatura - must do wymiany, jest krzywa i dzwoni,
a mysz bezprzewodowa bez przerwy się zacina i chyba przesiądę na tradycyjną z kablem
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 20:15 - śr

Fajny sprzęcik! Powodzenia!

A chcesz klawiaturę gamingową czy normalną? Z myszek z całego serca polecam Nagę.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 20:17 - śr

Jak sie sprawuje ten Sound Blaster w porownaniu do zwyklego realteka na plycie?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 20:19 - śr

Hmm. Naga myszka. To musi być dopiero.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 20:28 - śr

Nie ma to jak jest myszka jest Naga ;)
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 21:15 - śr

Na pewno nie słychać trzasków i chyba stosunek do szumu przy większych dB jest lepszy.
Oprogramowanie dołączone do karty jest dosyć bogate, różne surroundy, bassy itp.,
tylko że trzeba mieć do tych wszystkich bajerów 5 głośników.

Raczej nie kupię myszki bezprzewodowej, jeżeli takie kwiatki się przy nich pojawiają.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 22:38 - śr

Osobiście nie jestem zwolennikiem sprzętu bezprzewodowego.

Moja rodzicielka ma taki zestaw:
http://accessories.us.dell.com/sna/prod ... u=332-1396

Całkiem fajnie to chodzi, ale rzeczywiście myszka czasem "wariuje". Wydaje mi się, że jest to bardzo zależne
od położenia, najlepiej jest jak jest w linii prostej od odbiornika. Poza tym jest wyczuwalny lag po okresie nieaktywności, aż
znowu zacznie nadawać i wtedy jest już ok. Klawiatura, natomiast, w tym zestawie jest ekstra. Oglądałem
paręnaście klawiatur wireless zanim jej to zamówiłem i muszę powiedzieć, że żadna w przedziale do 200 PLN nie mogła
się równać jakością wykonania do tego Dell'a. Np Logitech Wireless Touch K400 to plastik-fantastik w porównaniu do niej.
Mi osobiście pisze się na niej świetnie, lepiej nawet niż na moim Steel Series Apex RAW (lepszy układ klawiszy i ich praca,
myślę, że to też przyzwyczajenia z laptopa). W grach bym jej jednak nie męczył.

Osobiście wolę jednak do desktopów sprzęt na kablu i bardzo odpowiada mi to, co wypuszcza na rynek Razer. Tyle, że drogie.
Mam Razer Nagę 2012, którą dostałem na urodziny dwa lata temu - fajna myszka, świetnie leży w dłoni (w zestawie są trzy
wymienialne boczne panele, które można dopasować do dłoni i przyzwyczajeń), fajny design i działa niezawodnie. Ktoś może
powiedzieć - po co mi 12 przycisków na boku + dwa dodatkowe obok kółka. Dużo gram, dla mnie to bajka, praktycznie wszystkie
skille w grach takich jak WoW, czy Wiedźmin mam na myszce. Poza tym oprogramowanie Synapse pozwala na bardzo fajne
ominięcie niektórych ograniczeń w grach np. w Wiedźminie 3 można zrobić makra na natychmiastowe przechodzenie pomiędzy
znakami i rzucanie ich. Jeśli ktoś nie gra to też bez problemu można stworzyć profile do pracy z danymi aplikacjami przypisując
różne skróty klawiszowe albo nawet tworząc całe akcje pod poszczególne klawisze myszki (znajomy dentysta tak właśnie używa
nagi do wypełniania jakiś formularzy, ma makro które bardzo przyspiesza mu pracę). Trochę żałuję, że zamiast klawiatury
SteelSeries nie wziąłem Razer Anansi albo Razer Blackwidow ultimate. Wolałbym mieć jeden soft do kontroli wszystkiego, niż
dwa. Tylko te mechaniczne klawisze... straszny stukot, sąsiadów można obudzić.
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 22:54 - śr

@Rad500: sprawdź tylko, czy Ci dobrze wentylatory podłączyli czy też podpięli pod 12V tak, jak u mnie.

Trochę jestem rozczarowany Prolinem, bo się okazało, że nie przysłali mi wszystkich elementów zamówionych podzespołów (np. kluczyka montażowego do radiatora), ale zadzwoniłem i dosłali (choć gość z ich serwisu montażowego strasznie się na mnie obruszył, że mu d*** zawracam o jakieś śrubki i kluczyk i próbował zasłaniać się, że kupowałem "zestaw" na co mu odpowiedziałem, że przecież do płyty czy karty graficznej dostałem wszystko co było w pudłach).

Poza tym musiałem zrobić porządek w kablach.
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 23:13 - śr

Mi nie przysłali z obudową tych całych ramek czy też sanek na HDD. Aczkolwiek HDD nie zamawiałem u nich, tylko później dokupiłem, bo stwierdziłem, że starego Seagate zostawię w starym kompie i... kupiłem drugi taki sam ;)
Teraz siedzi "luzem" podpięty kablami na kartonowym pudełku wewnątrz obudowy.

Heh, nie ma to jak winda wczytywana w 10 sekund.

A wentylatory źle podpięte to nie wszystkie działają?
Awatar użytkownika
sinolog
Posty: 103
Rejestracja: 05 maja 2015, 17:22 - wt

Re: Składanie komputera

03 czerwca 2015, 23:27 - śr

rad500 pisze:Mi nie przysłali z obudową tych całych ramek czy też sanek na HDD. Aczkolwiek HDD nie zamawiałem u nich, tylko później dokupiłem, bo stwierdziłem, że starego Seagate zostawię w starym kompie i... kupiłem drugi taki sam ;)

Teraz siedzi "luzem" podpięty kablami na kartonowym pudełku wewnątrz obudowy.
Heh, nie ma to jak winda wczytywana w 10 sekund.
A wentylatory źle podpięte to nie wszystkie działają?
Nie mogę się nie zgodzić! Jak to mawiają starzy gracze "SSD FTW" ;) Ja mam Samsunga EVO 850 na razie wszystko super śmiga. Ten ich software też fajny.
U mnie w obudowie są dwie klatki na HDD, wyjmowalne. Jedną wywaliłem, bo przeszkadzała we wkładaniu karty graficznej. Nie wiem, czy nie wywalę też drugiej
i nie przeniosę dysku SATA do klatki 5,25'', a SSD za płytę główną. Będzie lepszy przewiew.

Co do wentylatorów - podpięli przejściówką pod 12V czyli max, na ile chodzi ten wentylator i cały czas walił 1500 RPM i mimo, że BeQuiet to jednak było głośno.
Na płycie mam 3 gniazda do wentylatorów obudowy 4-pinowe + dwa do proca (główne i optional, też 4-pin). Dwa wentylatory obudowy były podpięte właśnie pod nie, a
trzeci pod 12V czyli zero kontroli. Przepiąłem, wywaliłem przejściówki i teraz jest super, jak jeszcze w BIOS odpaliłem synchronizację wiatraków.

Teraz, z perspektywy wszystkich modyfikacji okablowania etc. i ogólnego porządku jaki zrobiłem w tej obudowie oceniłbym ich pracę na 2,5 max 3 na 5. Dla
zwykłego Kowalskiego nie ma to żadnego znaczenia bo i tak do środka raczej zaglądać nie będzie, chyba że mu pająki zaczną wychodzić z wnętrza, ale dla
bardziej zaawansowanego użytkownika tak. Dla porównania - poprzedni komp składał mi Komputronik i tam wszystko było z niemiecką precyzją. Tylko, że chyba
biorą trochę drożej.
Ostatnio zmieniony 03 czerwca 2015, 23:40 - śr przez sinolog, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Komputery”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], mati8686x
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68636
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu