Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

22 lutego 2012, 14:45 - śr

deepblue pisze:Co Pan radzi? Przeinstalować system? Ponownie skalibrować monitor?
Ciężko o dobrą poradę nie widząc systemu. Reinstalacji systemu Maca nigdy nie spotkałem się z praktycznym przypadkiem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

27 lutego 2012, 13:03 - pn

Na szczęście są jeszcze 3 lata gwarancji, napiszę do serwisu, zobaczymy co oni na to. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź :)
Sprawa z nie działającym trybem sRGB ma swój finał, chociaż trudno nazwać go happy endem.
Monitor po wielokrotnych konsultacjach (tu plus dla serwisu Alstor za profesjonalne podejście do tematu) został odesłany do serwisu. Tam stwierdzono, że faktycznie mam rację:
"Witam Pana,
Tak sprawdziłem to jest jak pan dokładnie napisał , sprawdziłem nowe monitory S2233 i S2243 i to samo występuje w nowych monitorach .
Wcześniej jak z panem pisałem testy prowadziłem na monitorze SX2262 który ma 12 bitowy LUT.
Opisałem problem i wysłałem go do Eizo czekam na informacje zwrotną od nich.
Pozdrawiam,
(...) | ALSTOR
Pomoc Techniczna Eizo"


No i po kilku dniach przyszła odpowiedź:
"Witam Pana,
Właśnie dostałem odpowiedź od Eizo:
Tłumacząc wygląda to tak. Monitor S2233 ma przestrzeń kolorów Adobe RGB ale nie potrafi sprzętowo robić konwersji do sRGB.
Ustawianie w monitorze trybu sRGB koryguje do tego standardu tylko punkt bieli i gammę.
W takim przypadku Pana monitor jest sprawny i dzisiaj zostanie odesłany.
Pozdrawiam,
(...) | ALSTOR
Pomoc Techniczna Eizo

S2233W is the monitor supporting AdobeRGB color gamut, but cannot reproduce the color space of sRGB correctly.
A sRGB mode equipped with S2233W only performs the display of the color temperature and gamma defined by sRGB standard, and does not support conversion of color space for this monitor.
On the other hand, SX series which is a high-end model have the conversion function of changing color space, and can change reproduce close to sRGB color space from AdobeRGB color space.
As a result, if it changes to sRGB mode from custom mode, color tone will look change.
Sincerely,
Kazunao Oda
----------------------------------------
Kazunao Oda
EIZO Product Technology Section"


Konkluzja: po co tryb sRGB, skoro nie ma szans na zobaczenie efektów jego działania? Dlaczego w opisie S2233W na swojej polskiej stronie Eizo informuje:
"Dodatkowo, monitor potrafi również pracować w trybie sRGB, wyświetlając zakres z węższej, ale równie często używanej przestrzeni barw. Sprawia to, że kolory z palety sRGB, wykorzystywane np. przy projektowaniu aplikacji webowych lub obróbce fotografii wykonanych aparatami w trybie sRGB, są wyświetlane dokładnie tak, jak być powinny."
Jak dla mnie sprawa jest krótka - Eizo nabija ludzi w butelkę wstawiając tryb sRGB do monitorów, które nie potrafią go wyświetlić. Brak tego trybu jest oczywistym zaprzeczeniem uniwersalności monitora, przynajmniej w środowisku Windows, gdyż jak wiadomo system jako taki nie obsługuje zarządzaniem kolorem. Zadziwiające jest, że o tym fakcie polski serwis dowiaduje się z Japonii dopiero po kilku latach sprzedaży modelu...
Osobiście czuję się oszukany przez firmę Eizo. To nie są tanie monitory, więc tym bardziej oczekuje się rzetelnego i zgodnego z prawdą opisu produktu przed dokonaniem sprzedaży.
Efekt jest taki, że rozważam sprzedaż Eizo i zakup NEC-a P221. Tu pytanie do Pana Tomasza - czy ten monitor potrafi prawidłowo wyświetlić tryb sRGB?
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

27 lutego 2012, 13:35 - pn

marchec pisze: Efekt jest taki, że rozważam sprzedaż Eizo i zakup NEC-a P221.
Skoro monitor jest niezgodny z opisem, to może go po prostu oddać?
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

27 lutego 2012, 13:42 - pn

Na pewno bym tak zrobił, ale jestem drugim właścicielem. Faktura jest imienna wystawiona na inną osobę, z innego miasta.
Pewnie by się dało wszystko załatwić, ale trochę szkoda mi czasu.
Wolę sprzedać, to mniej zachodu...
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

27 lutego 2012, 13:49 - pn

P221W zachowuje się tak samo jak S2233. Z tego co kojarzę to najtańszym monitorem szerokogamutowym z 3D LUT jest NEC PA241W, wcześniej jest jeszcze PA231W który sRGB wyświetla 'z natury'.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

27 lutego 2012, 14:29 - pn

marchec pisze:Tu pytanie do Pana Tomasza - czy ten monitor potrafi prawidłowo wyświetlić tryb sRGB?
Jak wielokrotnie pisałem, tryb sRGB w monitorach tego typu (nie tylko EIZO) to proteza. Poprawia sytuację w grach i tym podobnych zastosowaniach, ale nie jest to emulacja gamutu. Swoją drogą jest to monitor amatorski, więc trudno wymagać parametrów ściśle specjalizowanych. Nie piszę tego aby wybielać EIZO, ale nader często spotykam się z złą klasyfikacją sprzętu. W Polsce przyjmuje się, że 2 tys zł to już sprzęt profesjonalny. Półka się obniża w brukowcach typu pclab, fraz itd, gdzie profesjonalnymi są nazywane monitory jeszcze o połowę tańsze. Wystarczy poczytać najnowszy "test" 16 monitorów na pclab z chyba listopada ub. roku. Ilość bredni jakie tam zawarto powoduje wrzody żołądka.

Opis ze stron EIZO o trybie sRGB faktycznie wprowadza w błąd. Taki tryb jest naprawdę, ale nie w serii S! Poruszę tą kwestię i postaram się wpłynąć na przeredagowanie go. Z drugiej strony, stawiając się na miejscu marketingowca, zadanie przedstawienia zalet sprzętu jest niesłychanie trudne. Wokół konkurencja kłamie jak z nut nic sobie z tego nie robiąc, więc nawet takie firmy jak EIZO są w pewien sposób "zmuszone" do okraszania opisów. Uważam jednak, że trzeba się postawić ponad sufitologię stosowaną uprawianą przez konkurencję i na tyle ile mam wpływ, będę się starał poprawiać nazbyt niejasne a mające zachęcać opisy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

01 marca 2012, 08:36 - czw

Wrócę jeszcze do swojej sprawy błędnego (moim zdaniem) przypisywania przestrzeni do nieotagowanego koloru przez ColorSynca.
Pożyczyłem innego, zupełnie czystego maca - efekt dokładnie taki sam. Pożyczyłem drugi kabel - nic się nie zmieniło.
Czy może to jednak jakaś wada monitora? Zastanawiam się mocno czy go nie odesłać.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

01 marca 2012, 08:39 - czw

deepblue pisze:Wrócę jeszcze do swojej sprawy błędnego (moim zdaniem) przypisywania przestrzeni do nieotagowanego koloru przez ColorSynca.
Pożyczyłem innego, zupełnie czystego maca - efekt dokładnie taki sam. Pożyczyłem drugi kabel - nic się nie zmieniło.
Czy może to jednak jakaś wada monitora? Zastanawiam się mocno czy go nie odesłać.
Wypadałoby na to rzucić okiem. Skąd Pan w ogóle jest?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

01 marca 2012, 08:40 - czw

Tom01 pisze:
deepblue pisze:Wrócę jeszcze do swojej sprawy błędnego (moim zdaniem) przypisywania przestrzeni do nieotagowanego koloru przez ColorSynca.
Pożyczyłem innego, zupełnie czystego maca - efekt dokładnie taki sam. Pożyczyłem drugi kabel - nic się nie zmieniło.
Czy może to jednak jakaś wada monitora? Zastanawiam się mocno czy go nie odesłać.
Wypadałoby na to rzucić okiem. Skąd Pan w ogóle jest?
Gdynia
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

01 marca 2012, 19:40 - czw

Ufffff, rozgryzłem temat! ColorSync inaczej przypisuje "defaultową" przestrzeń koloru w zależności od ustawienia, który monitor jest główny, a który nie.

Niby proste, ale dojście do tego zabrało mi sporo godzin nerwów. I czemu żaden specjalista apple czy eizo nie umiał mi tego podpowiedzieć w rozmowach tel. których odbyłem sporo :/
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16374
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

01 marca 2012, 20:07 - czw

deepblue pisze:Ufffff, rozgryzłem temat! ColorSync inaczej przypisuje "defaultową" przestrzeń koloru w zależności od ustawienia, który monitor jest główny, a który nie.

Niby proste, ale dojście do tego zabrało mi sporo godzin nerwów. I czemu żaden specjalista apple czy eizo nie umiał mi tego podpowiedzieć w rozmowach tel. których odbyłem sporo :/
No... fajnie że Pan powiedział, że ma więcej niż jeden monitor. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

01 marca 2012, 20:10 - czw

Tom01 pisze:
deepblue pisze:Ufffff, rozgryzłem temat! ColorSync inaczej przypisuje "defaultową" przestrzeń koloru w zależności od ustawienia, który monitor jest główny, a który nie.

Niby proste, ale dojście do tego zabrało mi sporo godzin nerwów. I czemu żaden specjalista apple czy eizo nie umiał mi tego podpowiedzieć w rozmowach tel. których odbyłem sporo :/
No... fajnie że Pan powiedział, że ma więcej niż jeden monitor. :)

Przecież wyraźnie pisałem, że podłączam monitor do MacBooka Pro. Jak wtedy mógłbym mieć jeden :-)

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68626
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu