NEC PA272- ma ktoś na demo ?

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
GrzesiekR
Posty: 1285
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 13:01 - pt

Picasso pisze:Czerń nie jest problemem, który trzeba aż tak demonizować. Oczywiście jak to IPS są też i pewne wady matrycy lekki róż w prawym dolnym narożniku na białym tle na około 1cm, który mnie martwi, nie wiem na ile to jest kwestia powtarzalna, a na ile tego konkretnego egzemplarza, OCF skutecznie w CXach ukrywa niedoskonałości i nierównomierności tego typu. Ale zmiękcza też obraz lub budowa piksela matrycy PLS ma na to wpływ.
Małe sprostowanie. OCF nie ma nic wspólnego z wyrównywaniem nierówności chromatycznych i luminacyjnych nie w czerni.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 13:05 - pt

W PA271 DUCa wylaczylem, bo nie byl potrzebny. Zmiana jasnych kolorów off-axis byla praktycznie niezauwazalna, dlatego i w 272 zrobilem to odruchowo...ale bylo slabo i wrocilem do ustawienia na max.
Ogólnie stwierdzam, że trzeba czytac recenzje na overclockers.ru, tam chlopaki nie wciskaja kitu typu "fabrycznie doskonale zlinearyzowany" tylko mowia wprost jak jest. A jest nienajlepiej, bo poza trybem Full, zgodnosc sRGB jest ponizej 90%, AdobeRGB tez.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 13:24 - pt

p0is0n pisze:A jest nienajlepiej, bo poza trybem Full, zgodnosc sRGB jest ponizej 90%, AdobeRGB tez.
Czornyj, co Ty na to :?:

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil9.html

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil9.html
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 13:43 - pt

p0is0n pisze:@Picasso: widzę, że mamy takie same oczy. W 100% podpisuję się pod Twoimi wnioskami. Jak nie chcesz mieć różu na białym, to włącz DUC na 5 i olej minimalny spadek kontrastu.
Też zauważyłem, że dochodzimy do dość zbliżonych wniosków :)

Kurczę, gdzie ten DUC się ustawia? Chciałem sprawdzić tylko.

I jeszcze jedno pytanie, mam instrukcję tylko po rosyjsku? W sensie książki. :-| Jakaś trochę dyskryminacja nooo...
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 13:57 - pt

Picasso pisze:I jeszcze jedno pytanie, mam instrukcję tylko po rosyjsku? :-|
Z choinki się urwałeś?
http://www.nec-display-solutions.com/p/ ... ce&cat=LCD
http://www.necdisplay.com/support-and-s ... /downloads

Instrukcja nie jest długa. Warto przeczytać, aby nie stać się UżySzkodnikiem.

W MultiProfilerze zresetować ustawienia.
Reset.
Obrazek
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 14:02 - pt

Uniformity w advanced settings albo w settings w multiprofilerze.
instrukcja jest po polsku na polskiej stronie neca
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 14:26 - pt

max pisze: Z choinki się urwałeś?
Trochę tak, bo w 1990SXi miałem po Polskiemu, czy po Angielskiemu, ale nie w takiej ilości po Rosyjskiemu, poza tym pamiętaj mam gorączkę :)

max pisze: W MultiProfilerze zresetować ustawienia.
Reset.
Ok dzięki :>
p0is0n pisze:Uniformity w advanced settings albo w settings w multiprofilerze.
instrukcja jest po polsku na polskiej stronie neca
A tak, faktycznie. Znalazłem.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 15:34 - pt

No dobra. Przyspieszony kurs "naprawy" monitora. Od amatora z katarem i bólem gardła, dla amatora z gorączką, ruską instrukcją obsługi, który urwał się z choinki.

Jeśli nie ogarnęła nas pomroczność jasna, ściągamy polską instrukcję obsługi monitora.
http://www.nec-display-solutions.com/p/ ... ce&cat=LCD
Ściągamy zipa. Rozpakowujemy. Otwieramy PA242W_PA272W_PA302W_CD_PL_V04.pdf. Czytamy, jeśli potrafimy.

0. Zakładam, że monitor został podłączony do komputera (np. stacjonarnego) przez kabel DVI DualLink, DisplayPort, unikamy HDMI. Karta grafiki, zewnętrzna, obsługuje rozdzielczość 2560x1600. Jeśli mamy kartę Radeon od AMD/ATI sprawdzamy, czy nie mamy przypadkiem najnowszych sterowników uniemożliwiających odpalenie MultiProfilera.
http://mva.pl/viewtopic.php?f=34&t=1842
Sprawdzamy w sterowniku grafiki, czy nie wprowadza jakichś własnych korekt obrazu. Wszystko powinno być zresetowane na ustawienia fabryczne.
Łączymy monitor kablem USB będącym na wyposażeniu, z USB 2.0 w komputerze (we z tyłu komputera, bezpośrednio do USB obsługiwanego przez chipset Intela). Strona 8 Instrukcji Obsługi.

1. Jeśli mamy Windowsa, odpalamy go na koncie Administratora z pełnymi uprawnieniami. To ważne, gdy zmieniamy przestrzeń kolorów np. AdobeRGB - sRGB - Full.
Z tego co zauważyłem, tylko konto Administratora zezwala Windowsowi na zmiany profili w systemie, przez MultiProfilera.

2. Ściągamy MultiProfilera (instalkę), oraz instrukcję obsługi (Users Guide), niestety po angielsku.
http://www.necdisplay.com/support-and-s ... /downloads
Instalujemy MultiProfilera na koncie Administratora.

3. Odpalamy MultiProfilera na koncie Administratora.

4. Wciskamy przycisk Reset. Czekamy 10 sekund na wprowadzenie zmian.
Obrazek

5. Wciskamy sRGB. Czekamy 10 sekund na wprowadzenie zmian przez monitor oraz podmianę profilu przez Windowsa.

6. Ustawiamy:
Brightness: np. 80cd/m2.
Możemy włączyć: Metamerism correction.
Reszty nie ruszamy, powinno być jak na obrazku.

7. Nic nie ruszamy. Sprawdzamy, czu ustawienia są jak na obrazku.
Obrazek
Sprawdzamy, czy DUC jest na max.
Ewentualnie zmieniamy kolor diody na zielony i zmniejszamy jej jasność. Przy okazji zmieniamy w ten sposób naszego PA na SV. ;)

8. Bierzemy lekarstwo na gorączkę. Gorączka może wpływać na zbyt wysoką temperaturę (barwy).
Załączniki
MP2.jpg
MP2.jpg (93.33 KiB) Przejrzano 2141 razy
MP1.jpg
MP1.jpg (95.13 KiB) Przejrzano 2141 razy
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 15:47 - pt

E no to przeziębienie, nie pasożyt mózgu :D
Takie rzeczy to już wiem.
Wszystko to mam już dawno zrobione.
Jedynie to co mnie wkurza to te zafarby. Jeden taki błękitny w lewym dolnym rogu, wielkości około 1cm, drugi w prawym dolnym rogu, różowy, tej samej wielkości.
Czy to powszechne zjawisko czy dotyczy tego egzemplarza?
Góra, środek jest bardzo ok.

Mogę już natomiast potwierdzić, że CX241 ma mniej ostry obraz, wynika t z budowy matrycy i zastosowanej powłoki. Ewidentnie to dostrzegam. Oczywiście na CX daje to trochę efekt wyższej rozdzielczości bo niweluje efekt schodkowania z bliskiej odległości w grafikach, no ale jak widać nie bez konsekwencji. Grafiki wyglądają ładnie, obrazy, film, ale coś za coś. Za to CX241 jest pozbawiony takich defektów jak zafarby, przynajmniej ten egzemplarz co miałem.
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2014, 15:50 - pt przez Picasso, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 15:49 - pt

Nie wiem. Mój jest równy jak stół. :D
Wyreguluj monitor dokładnie tak, aby oczy przypadały na środek wysokości i szerokości ekranu. Odchyłki od kąta prostego czasem powodują drobne zmiany w odbiorze, szczególnie przy krawędziach.
Ja na początku widziałem bardzo drobny cień na obwodzie wokół krawędzi. Jak później obejrzałem cały obwód z bliska, patrząc za każdym razem pod kątem prostym, to się okazało, że mi się wydawało.
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2014, 15:53 - pt przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 15:52 - pt

Mój z DUC tez nie ma zafarbow. Za to nadal uwazam, ze kolorki troche nie teges. NIesety, nie zdaze juz pozyczyc kalibratora, wiec czekam az sie ktos zlituje ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 15:55 - pt

p0is0n pisze:Za to nadal uwazam, ze kolorki troche nie teges. NIesety, nie zdaze juz pozyczyc kalibratora, wiec czekam az sie ktos zlituje ;)
Nie potrafię zweryfikować.
Proponuję jednak dokonywać wzrokowej oceny barw w świetle dziennym. Nie sugerować się starym czy innym monitorem, najlepiej go wyłączyć, żeby nie mieszał w mózgownicy.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 16:23 - pt

p0is0n pisze:Mój z DUC tez nie ma zafarbow. Za to nadal uwazam, ze kolorki troche nie teges. NIesety, nie zdaze juz pozyczyc kalibratora, wiec czekam az sie ktos zlituje ;)

Wydaje mi się, że kolory będą ci się robić coraz bardziej nie tegas proporcjonalnie do nadchodzącego wieczoru i mroku oraz włączonego światła w mieszkaniu.
Wydaje mi się, że to podświetlenie jednak tworzy większe wymagania względem oświetlenia pomieszczenia i nie chodzi oczywiści o srebrzenia tylko zrównoważenie światła. Tak przynajmniej ja to rozumuję patrząc teraz w ekran pracując w excelu, który oferuje mi taką ilość bieli że chętnie oddam nadmiar. Oczywiście z temperaturą trochę zjechałem bo bym się wściekł, aktualnie 5900K.

Ale nawet gdy odnosze się teraz do stojącego obok 1990SXi to nie mam jakichś szokujących odstępstw, to znaczy SXi jest trochę cieplejszy, i wbrew pozorom kolory w sRGB nie rozmijają się na tyle bym to od razu wyłapał. Nawet o dziwo jest całkiem całkiem jak na monitor z latami świecenia.

Na pewno porównywanie z WG CCFL będzie z góry skazywać na to, że co chwilę będzie coś nie pasić w tym zakresie.
Kalibrcja na pewno rozwiałaby wątpliwości co do tego jak ustawiony monitor wypuściła fabryka. Zresztą wiadomo, ze kalibracja najlepiej w warunkach gdzie monitor stoi.



Szeroki gamut z całą pewnością wpływa na to jak odbieramy zawartość ekranu, na pewno też nie upraszcza tego odbioru.

Z takich pierdół, to podoba mi się ramka NECa, i układ przycisków. W Eizo ciągle nie trafiałem w ten co trzeba bo były obok siebie. A wystarczyłoby zrobić większy odstęp między przyciskami do selekcji góra dół i by się tak nie zlewały. Tutaj NEC ma to jakoś logiczniej zrobione bo działa to wręcz jak pisane brailem.
GrzesiekR
Posty: 1285
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 16:31 - pt

Picasso pisze:Mogę już natomiast potwierdzić, że CX241 ma mniej ostry obraz, wynika t z budowy matrycy i zastosowanej powłoki. Ewidentnie to dostrzegam. Oczywiście na CX daje to trochę efekt wyższej rozdzielczości bo niweluje efekt schodkowania z bliskiej odległości w grafikach, no ale jak widać nie bez konsekwencji. Grafiki wyglądają ładnie, obrazy, film, ale coś za coś. Za to CX241 jest pozbawiony takich defektów jak zafarby, przynajmniej ten egzemplarz co miałem.
Ja mogę potwierdzić to również dla CX240. Najwyraźniej, albo budowa, działanie matrycy lub film OCF nieco zmiękcza obraz, czyniąc go jakby bardziej plastycznym, analogowym, ale i mniej ostrym, co odczuwa się przy czytaniu tekstów. CX240 na osłodę ma jeszcze funkcję "Outline enhancer" która wyostrza obraz (niestety kosztem jasnych obwódek wokół konturów, szczególnie przy wyższych stopniach tej nastawy), ale CX241 już tej funkcji nie ma i jego obraz jest nieco "mydłowaty" jak to ujmuje kolega Picasso. Części z użytkowników to wyraźnie przeszkadza. Czyni to te monitory bardziej specjalizowane na samą grafikę (która wygląda super), a nie na uniwersalność.
Kolega p0is0n pisał tu: http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=1737&start=20#p19752 że CX241 w tekstach wypada lepiej od CX240, ale jak widać nie wiele lepiej lub tak samo.
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2014, 16:40 - pt przez GrzesiekR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 16:38 - pt

Picasso pisze:Z takich pierdół, to podoba mi się ramka NECa, i układ przycisków... Tutaj NEC ma to jakoś logiczniej zrobione bo działa to wręcz jak pisane brailem.
Jak to napisał kiedyś pewien klasyk:
Czornyj pisze:NEC jest (nie bez powodu) bardzo dumny ze swojego układu guziczków i z pewnością nie darowałby bezpośredniej konkurencji, gdyby po prostu go sobie zajumała :D
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 16:49 - pt

max pisze:
p0is0n pisze:A jest nienajlepiej, bo poza trybem Full, zgodnosc sRGB jest ponizej 90%, AdobeRGB tez.
Czornyj, co Ty na to :?:

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil9.html

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil9.html
Jak widać wszystko jest w pariadku, na tyle na ile można to stwierdzić przy pomocy archaicznego DTP-94.
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 16:50 - pt

max pisze:
Picasso pisze:Z takich pierdół, to podoba mi się ramka NECa, i układ przycisków... Tutaj NEC ma to jakoś logiczniej zrobione bo działa to wręcz jak pisane brailem.
Jak to napisał kiedyś pewien klasyk:
Czornyj pisze:NEC jest (nie bez powodu) bardzo dumny ze swojego układu guziczków i z pewnością nie darowałby bezpośredniej konkurencji, gdyby po prostu go sobie zajumała :D

Fajnie że poprawili ich wysokość/wyłupiastość względem ramki, są bardziej "wyraźne", lepiej reagują niż w 1990SXi. Ergonomia tego układu przycisków jest niezaprzeczalnym plusem. I to co mnie wkurzało w 1990Sxi, to brak możliwości skręcenia ekranu w lewo i prawo bez ruszenia stopki. Teraz w końcu się da ekran skręcić w serii PA bez naruszania pozycji stopki. No ale i tak najważniejsze kwestie związane są z obrazem i, co najważniejsze, komfortem pracy, co wiąże się z maltretowaną kwestią podświetlenia, gamutu i naszych oczu :shock:


Jeszcze krótko odnośnie CX241. Bo właśnie odpaliłem sobie zawartość Vimeo pod hasłem 4k na NECu. Gdy go postawiłem na biurku (CX241), pierwsze co zrobiłem to odpaliłem jakieś wideo 4k z Vimeo. Plastyczność obrazu po prostu zmiotła moje oczy pod meble. I na pewno była tu zasługa płytki ćwierćfalowej bo zwiększa ona naturalność obrazu dzięki niwelowani srebrzenia.
Na NECu tego efektu nie ma, to tak w kwestii różnic technologicznych zastosowanych matryc. Patrzy się wówczas na ten obraz z otwartą gębą. Ale, że doszukałem się problemu z tekstem i wyrazistością, a jest to ważniejsze dla mnie, to niestety z CX się pożegnałem choć naprawdę nie chciałem.
I tam gdzie jedno rozwiązanie rozwija skrzydła, drugie wypada normalnie i na odwrót.
Chciałem mimo wszystko doświadczyć PA242W by mieć wyrobione zdanie bez domysłów. I o ile NEC w zakresie tego samego materiału z Vimeo nie porywa, tak teraz mogę pracować w zakresie zastosowań do których monitora potrzebuję. Gdyby CX miał jakiś tryb do pracy z tekstem, który by "utwardzał", wyostrzał obraz to byłaby to konstrukcja niesamowita. Być może efekt, którego bym oczekiwał jest osiągnięty na CX271, ale nie miałem przyjemności sprawdzić.
Przepaść między generowanym obrazem z CX a PA jest na korzyść CX, tutaj nie mogę zaprzeczyć. Ale CX nie nadaje się do zadań bardziej uniwersalnych. Jeśli ktoś pracuje z wideo albo wyłącznie z fotografią to może spróbować CX i prawdopodobnie go zachwyci. Ale jeśli zakres zastosowań monitora będzie trochę szerszy, przeglądanie internetu to dla niektórych będzie to problemem. Jeśli ktoś nie zauważy problemu to będzie szczęśliwym posiadaczem niezłego monitora.
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2014, 17:37 - pt przez Picasso, łącznie zmieniany 1 raz.
p0is0n
Posty: 170
Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 23:35 - ndz

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 17:34 - pt

Czornyj pisze:
max pisze:
p0is0n pisze:A jest nienajlepiej, bo poza trybem Full, zgodnosc sRGB jest ponizej 90%, AdobeRGB tez.
Czornyj, co Ty na to :?:

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil9.html

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil9.html
Jak widać wszystko jest w pariadku, na tyle na ile można to stwierdzić przy pomocy archaicznego DTP-94.
Nie jest w pariadku. Monitor prawdopodobnie (opierajac sie na wynikach testow) mozna skalibrowac do bardzo dobrego sRGB/ARGB, ale nastawy fabryczne sRGB i ARGB sa sredniawe.
Jak ktos nie widzi slabej widocznosci polcieni szarosci, zlewania sie kolorow bliskich czerni, to albo jest slepy albo klamie.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4333
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 17:36 - pt

p0is0n pisze:Nie jest w pariadku. Monitor prawdopodobnie (opierajac sie na wynikach testow) mozna skalibrowac do bardzo dobrego sRGB/ARGB, ale nastawy fabryczne sRGB i ARGB sa sredniawe.
Jak ktos nie widzi slabej widocznosci polcieni szarosci, zlewania sie kolorow bliskich czerni, to albo jest slepy albo klamie.
overclockers.ru używa do testów i1Display Pro - jest to wprawdzie najlepszy kolorymetr na rynku, ale ogólnie zabieranie się za testy monitorów podświetlanych GBr LED z tego typu sensorem jest trochę jak przychodzenie z nożem na strzelaninę. Do tego UDACT nie pozwala zapiąć indywidualnej charakteryzacji i1Display Pro pod widmo paneli NEC, a starsze wersje nie miały generycznej charakteryzacji GBr LED - ogólnie jest spore pole do tego, by coś sp...lić.

Przy kalibracji do TRC γ2,2/sRGB okolice czerni mają się zlewać. Jeśli komuś dlaczegoś niesamowicie zależy na niezlewaniu się odcieni wokół czerni to powinien ustawić TRC L*, choć oczywiście PS i tak wyświetli zdjęcia zgodnie z TRC przestrzeni, do której zostały wyrenderowane.

Osobiście od dawna męczy mnie nieco chorobliwa ambicja by napisać ogarnięty test monitora i nawet napisałem zapytanie o ofertę cenową zabawki, która pozowliła by to zadanie wykonać w miarę poprawnie, ale odpowiedź trochę mnie otrzeźwiła i przyznam, że nieco straciłem zapał:

SYSTEM DESCRIPTION:
PR-740 – SpectraScan SpectroRadiometer Option 1
Price:
$42,986
Awatar użytkownika
Picasso
Posty: 114
Rejestracja: 12 kwietnia 2014, 16:19 - sob

Re: NEC PA272- ma ktoś na demo ?

19 grudnia 2014, 17:39 - pt

Czornyj pisze: Price:
$42,986
hmm przed chwilą mi jakieś drobniaki wypadły z kieszeni, powinny wystarczyć 8-)

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68626
Liczba tematów: 4147
Liczba użytkowników: 3956
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: akilegna
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu