jak skablibrować monitor pod osobę ze słabym wzrokiem

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
hieronimi
Posty: 1
Rejestracja: 14 kwietnia 2013, 15:56 - ndz

jak skablibrować monitor pod osobę ze słabym wzrokiem

14 kwietnia 2013, 16:19 - ndz

Witam,

mam w pracy stary 17 calowy monitor LCD.
Mam słaby wzrok, jedno oko niedowidzące. Praca na komputerze jest dla mnie łatwiejsza kiedy czcionka i elementy wyświetlane są odpowiedniej wielkości.

Niestety, nie wiem jak skalibrować monitor aby było dobrze. Mam dwie koncepcje.

Ustawiam rozdzielczość na najnizszym poziomie czyli 800x600. Czcionka jest ok. Można się pewnie doczepić do wyrazistości bo zapewne, nie jest to rozdzielczosc dedykowana. Jednakze pracuję tak już jakiś i mi to odpowiada,choć jak ktoś z boku patrzy to się dziwi skąd taka pikseloza :shock: .
W czym problem, otóż wszystko jest tak duże, że nie mieści się na ekranie, muszę obsługiwać excela, ale żeby go ogarnąć to trzeba się naprzewijać i tracę czas. Poza tym, mam kilka skrzynek pod outlookiem i tu też jest problem bo przez rozdzielczosc trudno to ogarnąć (poza tym, jest mnostwo przewijania ekranu).

Druga koncepcja. Zwiększyć rozdzielczość do dedykowanej (która sprawia, że obraz jest bardziej wyraźny) dla tego monitora.
W tym przypadku, jednak wszystko jest bardzo małe i oczy się męczą.
Czy w tym przypadku powiekszenie czcionki czy zastosowanie duzych ikon, bedzie optymalnym rozwiazaniem?
Chyba, że macie jeszcze jakieś inne propozycje...

1. Ktore rozwiazanie jest Waszym zdaniem lepsze dla oczu przy zachowaniu ustawien zapewniających efektywną pracę?
Jeśli druga koncepcja to pytanie tylko jaka jest rozdzielczość dedykowana - czy jest to max rozdzielczosc ? Czy moze jest jakas dedykowana, optymalna rozdzielczosc dla monitora 17 calowego?. I jak to ustawić, żeby wszystko nie było takie małe??


2. I jeszcze jedno Wygładzanie krawedzi czcionek standardowe czy cleartype? - ktore sprawia, ze obraz jest bardziej wyrazny?


Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: jak skablibrować monitor pod osobę ze słabym wzrokiem

14 kwietnia 2013, 19:17 - ndz

Fiuu fiuuu.. Ciężka rozkmina ;[ Pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to zmiana monitora na większy. Przynajmniej będzie jakieś pole manewru. Na 17" cudów się nie zdziała.. Jeśli nie potrzebuje Pan super jakości kolorów, to w przedziale 1000-2000 można coś wybrać ;) Ale tak w ciemno nie będę polecał, bo ciężko się wczuć w Pana sytuacje. Musiałby Pan osobiście przeglądać modele w dobrych sklepach, gdzie pomogą dobrać właściwy monitor albo przynajmniej ukierunkują fachowo..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: jak skablibrować monitor pod osobę ze słabym wzrokiem

15 kwietnia 2013, 09:26 - pn

Proszę namówić pracodawcę na duży monitor. Jak sądzę istotna będzie niska cena, więc proszę jedynie zwrócić uwagę na dobrą regulację jasności (możliwe do osiągnięcia niskie wartości). Regułą jest, że najnowsze modele z podświetleniem LED mają dobrą. Najlepszy w tym przypadku byłby 27" 1920x1080. Wielkość czcionek ustawić na 125% lub 150% lub nawet 200%. Rozdzielczość proszę ustawić taką, aby dobrze widzieć ikonki i nie przejmować się, że nie jest natywna.
Myślę, że rozważyć można też zakup taniego telewizora-monitora np. 32" 1920x1080, trzeba jednak koniecznie zwrócić uwagę na zakres regulacji jasności (aby można było przyciemnić do 80cd/m2). Wówczas po zmianie wielkości czcionek na 125%, 150%, 200% może udałoby się pozostawić natywną rozdzielczość. Nie znam niestety odpowiedniego modelu, ale myślę, że ktoś doradzi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: jak skablibrować monitor pod osobę ze słabym wzrokiem

15 kwietnia 2013, 10:11 - pn

Niestety z 17" nic się na wystruga. Z punktu widzenia ostrości, najlepiej trzymać się rozdzielczości naturalnej i skalować GUI systemu. Jeśli się nie da, wszak skalowanie w Windows nie obejmuje wszystkich elementów interfejsu, wyjściem jest 27 lub 30" i rozdzielczość równo 2x mniejsza. Na 27" wyjdzie 1280x720 a na 30" 1280x800. W zasadzie są to już rozdzielczości zupełnie użyteczne.

Z wygładzaniem trzeba poeksperymentować. Jest conajmniej dwa algorytmy i kilka implementacji. Trzeba zobaczyć co na konkretnym monitorze wygląda najlepiej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu