2 monitory

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
Awatar użytkownika
ZACISZE
Posty: 27
Rejestracja: 01 września 2013, 01:49 - ndz

2 monitory

01 września 2013, 02:09 - ndz

:oops: Witam wszystkich forumowiczów, jest to mój pierwszy post i może dla Was całkiem zabawnie zabrzmi jego treść jednak jestem pod napięciem nabycia nowego sprzętu do grafiki i małej poligrafii z racji przyznanej dotacji na ten cel ; przeczytałam już większość wypowiedzi na temat monitorów do grafiki i DTP więc zastanawiam się nad zakupem Eizo 2462w i Nec Pa 241 W, ponieważ pieniążki są ograniczone a wybrać zamierzam dwa monitory: jeden do podglądu oczywiście a drugi na narzędzia więc jakie dwa powinnam zakupić bo przyznam że dwa Nec-ki to już przekroczy budżet, a dwa Eizo mogłoby być w sam raz, pod warunkiem, że to o czym czytam w sprawie problemów z EIZO w roku 2013 jest jakimś zastrzezeniem........... głowa pęka od myślenia, może ktoś poradzi jakie dwa .....??? Dodam że mam też w zamiarze nabyć Wacom Intuos5L . Niewiele wiem jeszcze o pracy w grafice i DTP ale dążę do nabycia nowych umiejętności w zyciu i nowego zawodu więc jeśli ktoś będzie łaskawy to please help me....
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: 2 monitory

01 września 2013, 11:24 - ndz

Wacom Intuos 5S do dtp w zupełności wystarczy - L przydaje się dopiero doświadczonym ilustratorom. Sam od ~15 lat używam tabletów Wacom tej wielkości i uważam ją za optymalną.

Jeden PA271W lub SV271 będzie wygodniejszy od dwóch 24" - jeśli jednak koniecznie kupować 2x24", to proponuję nowego PA242W oraz niedrogie EA244WMi na "paleciak", do tego celu monitor nie musi być idealny.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 13:29 - ndz

Jeśli chodzi o monitory, to Czornyj wyczerpał temat. Co do tabletu, to ja mam inne zdanie. W dużej mierze wielkość zależy od tego jak będziesz go używał. Jeśli chcesz tylko czasem podmalować maskę w Photoshopie, to ok, S może wystarczyć. Jeśli jednak będziesz używał tabletu zamiast myszki, to L będzie dużo lepszy, a jeśli będziesz pracował tak na dwóch monitorach, to L jest koniecznością.
Awatar użytkownika
ZACISZE
Posty: 27
Rejestracja: 01 września 2013, 01:49 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 13:41 - ndz

Jestem wdzięczna za szybką odpowiedź :) Będę używać tych monitorów ( raczej dwóch wymienionych 24 " zdając się na pana doświadczenie ) w pomieszczeniu, które w domu zaadoptowałam na swoje studio, jest w nim dużo światła dziennego, wielkie okna. Jednak miesce to nie jest odosobnione od reszty domu zatem niekoniecznie chciałabym robić z niego biuro z oświetleniem lampami świetlówkowymi, można jakoś schludniej to załatwić :?: i czy konieczne jest to przy tych monitorach, a jeśli tak to jak mocne i gdzie powinno się znajdować :?: Ten tablet wykorzystać zamierzam również do wzbogacania moich własnych akwarelowych prac grafiką, czyli może być potrzebny do większego dzieła, zatem nadal Intuos S wystarczy ? Czytałam coś na temat dostosowania go do wielkości monitora i możliwych stratach tzw.jak zatem wybrac najlepiej ?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: 2 monitory

01 września 2013, 13:47 - ndz

Filip pisze:Jeśli jednak będziesz używał tabletu zamiast myszki, to L będzie dużo lepszy, a jeśli będziesz pracował tak na dwóch monitorach, to L jest koniecznością.
Moje myszy już dawno wyzdychały ;) Ostatnio zdarza mi się pracować nawet na 3 monitorach i nadal uważam, że S jest optymalny do retuszu w PS, składu w ID i zadań ogólnych.

Duży tablet jest b. przydatny w rysowaniu ilustracji ew. tworzeniu grafik wektorowych, gdzie potrzebna jest większa precyzja lub swoboda gestu - w pozostałych zastosowaniach jedynie nas spowalnia, bo zamiast szybkiego ruchu wyprowadzanego z nadgarstka wymaga pracy z łokcia.

Dodatkowy problem to kwestia klawiatury - o ile pracując na krótkiej klawiaturze Apple mogę trzymać tablet S po prawej stronie i lewą ręką wygodnie operować skrótami, o tyle przy L klawiatura wędruje przed tablet - co znacząco utrudnia korzystanie ze skrótów.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: 2 monitory

01 września 2013, 13:52 - ndz

ZACISZE pisze:Jestem wdzięczna za szybką odpowiedź :) Będę używać tych monitorów ( raczej dwóch wymienionych 24 " zdając się na pana doświadczenie ) w pomieszczeniu, które w domu zaadoptowałam na swoje studio, jest w nim dużo światła dziennego, wielkie okna. Jednak miesce to nie jest odosobnione od reszty domu zatem niekoniecznie chciałabym robić z niego biuro z oświetleniem lampami świetlówkowymi, można jakoś schludniej to załatwić :?: i czy konieczne jest to przy tych monitorach, a jeśli tak to jak mocne i gdzie powinno się znajdować :?: Ten tablet wykorzystać zamierzam również do wzbogacania moich własnych akwarelowych prac grafiką, czyli może być potrzebny do większego dzieła, zatem nadal Intuos S wystarczy ? Czytałam coś na temat dostosowania go do wielkości monitora i możliwych stratach tzw.jak zatem wybrac najlepiej ?
Jeśli jest dużo światła, to nie ma potrzeby dodatkowo szaleć z oświetleniem, zresztą braki odpowiedniego ambientu można niwelować odpowiednią kalibracją

Przy pracach warsztatowych L może być przydatny, dodatkowo zawsze można ograniczyć aktywne pole robocze i zachować szybkość gestów w pozostałych zastosowaniach.
Awatar użytkownika
ZACISZE
Posty: 27
Rejestracja: 01 września 2013, 01:49 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 14:16 - ndz

A jak powinny wyglądać wg Was parametry stacji graficznej pod te 2 monitory i tablet ( zastanowię się nad jego rozmiarem jeszcze ) tak do 5-6 k ?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: 2 monitory

01 września 2013, 14:22 - ndz

ZACISZE pisze:A jak powinny wyglądać wg Was parametry stacji graficznej pod te 2 monitory i tablet ( zastanowię się nad jego rozmiarem jeszcze ) tak do 5-6 k ?
Mz. bez większego znaczenia. Ostatnio pracuję na rMBP13" w podstawowej konfiguracji (i5, 8GB, 128GB SDD) z zewnętrznym archiwum na USB3 i jestem b. zadowolony z wydajności (PS, ID, Ai, LR).
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 14:24 - ndz

ZACISZE pisze:A jak powinny wyglądać wg Was parametry stacji graficznej pod te 2 monitory i tablet ( zastanowię się nad jego rozmiarem jeszcze ) tak do 5-6 k ?
Używany MacPro.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 14:25 - ndz

ZACISZE pisze:A jak powinny wyglądać wg Was parametry stacji graficznej pod te 2 monitory i tablet ( zastanowię się nad jego rozmiarem jeszcze ) tak do 5-6 k ?
Używany MacPro.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: 2 monitory

01 września 2013, 14:33 - ndz

Filip pisze:
ZACISZE pisze:A jak powinny wyglądać wg Was parametry stacji graficznej pod te 2 monitory i tablet ( zastanowię się nad jego rozmiarem jeszcze ) tak do 5-6 k ?
Używany MacPro.
W cenie używanego MacaPro można złożyć miniacza-mordercę, z i7, 16GB RAM, Samsungiem 840 Pro, który w środowisku Adobe będzie znacznie szybszy od starego BigIrona. Nie mówiąc o tym, że będzie cichszy, zajmie mniej miejsca i zeżre mniej prądu.

Aczkolwiek i tak wolałbym swojego rMBP13"
Awatar użytkownika
ZACISZE
Posty: 27
Rejestracja: 01 września 2013, 01:49 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 14:38 - ndz

niestety używany sprzęt odpada z dotacji....
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 14:39 - ndz

Czornyj pisze:
Filip pisze:
ZACISZE pisze:A jak powinny wyglądać wg Was parametry stacji graficznej pod te 2 monitory i tablet ( zastanowię się nad jego rozmiarem jeszcze ) tak do 5-6 k ?
Używany MacPro.
W cenie używanego MacaPro można złożyć miniacza-mordercę, z i7, 16GB RAM, Samsungiem 840 Pro, który w środowisku Adobe będzie znacznie szybszy od starego BigIrona. Nie mówiąc o tym, że będzie cichszy, zajmie mniej miejsca i zeżre mniej prądu.

Aczkolwiek i tak wolałbym swojego rMBP13"
Z mini to niezły pomysł, ale to zależy od założeń. Moich akurat nie spełnia, ale wiem, że ludzie są zadowoleni.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: 2 monitory

01 września 2013, 14:48 - ndz

Filip pisze:Z mini to niezły pomysł, ale to zależy od założeń. Moich akurat nie spełnia, ale wiem, że ludzie są zadowoleni.
W związku z olewaniem przez Apple stacji roboczych sporo macuserów przesiadło się na mocne miniacze, imacze, MBP i jakoś nie spotkałem się z narzekaniem, że są za słabe/wolne w stosunku do BigIronów.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 14:58 - ndz

Czornyj pisze:
Filip pisze:Z mini to niezły pomysł, ale to zależy od założeń. Moich akurat nie spełnia, ale wiem, że ludzie są zadowoleni.
W związku z olewaniem przez Apple stacji roboczych sporo macuserów przesiadło się na mocne miniacze, imacze, MBP i jakoś nie spotkałem się z narzekaniem, że są za słabe/wolne w stosunku do BigIronów.
Nie chodzi o to, że są słabe. Ja np. musiałbym cały swój "storage" wywalić w obudowy TB. No i 16 GB ramu z kapci nie wywala. Dodatkowo pracując równolegle na iMac zauważyłem, że się dość często wywala w InDesignie. Nie jestem pewny przyczyn, ale różnice są trzy. Pierwsza i najbardziej podejrzana, to to, że iMac nie ma pamięci ECC. Druga różnica - iMac ma system 10.7, mój MP - 10.8. Trzecia - MP ma system instalowany jeszcze na G5 jako 10.5 i jest sukcesywnie update'owany, a iMac świeżutki (może mój się do mnie już przyzwyczaił?).
Awatar użytkownika
ZACISZE
Posty: 27
Rejestracja: 01 września 2013, 01:49 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 15:03 - ndz

Chciałabym podać mojemu " składaczowi " jakieś mniej więcej sprecyzowane oczekiwania jednak trudno coś podać będąc zielonym :mrgreen: Stacja ma obsługiwać Ai, Ps, Id, Acrobat, ma służyć wyłącznie do pracy.
Awatar użytkownika
ZACISZE
Posty: 27
Rejestracja: 01 września 2013, 01:49 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 16:17 - ndz

Które oprogramowanie Adobe powinnam wybrać ?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: 2 monitory

01 września 2013, 17:20 - ndz

Siakiś i7-4770, do tego z 16GB ram, szybki dysk SSD (np.Samsung 840 Pro) na system i zwykły na archiwum, grafika bez większego znaczenia.

Osobiście przemyślałbym jednak zwykłe rMBP lub dopasione mini - w razie skuchy możesz to łatwo sprzedać i odzyskać sporo kasy bo maćki dobrze trzymają wartość - piec jest praktycznie niezbywalny.

Oprogramowanie to kwestia tego, co będziesz rzeźbić - ja np. potrzebuję praktycznie tylko PS+ID+Ai i brałbym Design Standard, natomiast w przypadku www i filmów trza dopłacić do wyższych paczek.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: 2 monitory

01 września 2013, 17:31 - ndz

Koleżanka na razie storage ni ma, a TB nie jest koniecznością - przy normalnych dyskach odczuwalnej różnicy TB vs USB3 nie będzie. Z uwagi na chore ceny TB chwilowo podłączam zewnętrzny SSD przez USB3 i trochę go dławi, ale tak czy owak pocina b. ładnie.

Nie wiem co trzeba robić by odczuć wyraźną różnicę między 16GB a np. 32GB - ja szczerze mówiąc czuję się zapokojony mając 8GB. Indyk wiesza się sporadycznie, więc być może to kwestia 10.7 vs 10.8 - tak czy owak pady ID nie stanowią wielkiego problemu.

Oczywiście tu już dochodzimy do prywatnych upodobań, widzimisiów i specyfiki pracy, ale ja bym już np. w MP nie inwestował, ew. poczekał na popielniczkę.
Filip pisze:Nie chodzi o to, że są słabe. Ja np. musiałbym cały swój "storage" wywalić w obudowy TB. No i 16 GB ramu z kapci nie wywala. Dodatkowo pracując równolegle na iMac zauważyłem, że się dość często wywala w InDesignie. Nie jestem pewny przyczyn, ale różnice są trzy. Pierwsza i najbardziej podejrzana, to to, że iMac nie ma pamięci ECC. Druga różnica - iMac ma system 10.7, mój MP - 10.8. Trzecia - MP ma system instalowany jeszcze na G5 jako 10.5 i jest sukcesywnie update'owany, a iMac świeżutki (może mój się do mnie już przyzwyczaił?).
Awatar użytkownika
ZACISZE
Posty: 27
Rejestracja: 01 września 2013, 01:49 - ndz

Re: 2 monitory

01 września 2013, 18:37 - ndz

Rozumiem, że przy rMBP 13" nie potrzebuję już drugiego monitora ,zatem można celować w PA 271W (tylko to troszkę duży monitor) :?: Nie znam się na makach, chociaż w mojej sytuacji nie będzie to robiło różnicy bo mam dopiero zaczynać przygodę. Czytam o ich bateryjkach, które się ponoć przegrzewają na ciągłym ładowaniu.... jak to wygłąda w praktyce. Praca głównie w tych samych trzech programach wymagać będzie sporo czasu , więc jak to jest z przegrzewaniem.... w między czasie ktoś pisze o zawieszaniu systemu... i długim czasie serwisowania w Polandowie. Pozdrawiam i dziękuję za poświęcanie czasu :)

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu