Monitor Eizo dla grafika

Czyli jakie EIZO do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
Mary
Posty: 28
Rejestracja: 22 października 2013, 10:45 - wt

Monitor Eizo dla grafika

22 października 2013, 10:46 - wt

Mam zamiar kupić Monitor Eizo dla grafika, kwota, którą mogę przeznaczyć jest 2500-2600 PLN bez podatku VAT, bo monitor będzie brany na firmę.

Wybrałam trzy tylko nie wiem który najlepiej wybrać:

http://www.cortland.pl/eizo-lcd-22-and- ... zarny.html
http://www.cortland.pl/eizo-lcd-22-slim ... zarny.html
http://www.cortland.pl/eizo-lcd-22-and- ... ypix..html

Dziękuję za pomoc!

Mary
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Monitor Eizo dla grafika

22 października 2013, 12:03 - wt

Mary pisze:Mam zamiar kupić Monitor Eizo dla grafika, kwota, którą mogę przeznaczyć jest 2500-2600 PLN bez podatku VAT, bo monitor będzie brany na firmę.

Wybrałam trzy tylko nie wiem który najlepiej wybrać:

http://www.cortland.pl/eizo-lcd-22-and- ... zarny.html
http://www.cortland.pl/eizo-lcd-22-slim ... zarny.html
http://www.cortland.pl/eizo-lcd-22-and- ... ypix..html

Dziękuję za pomoc!

Mary
Ostatnią pozycję można sobie darować, bo easypix nie przedstawia żadnej wartości. Pozostałe to wybór między jakością, a rozdzielczością.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

22 października 2013, 22:05 - wt

Zdecydowanie EIZO CS230+Color Navigator. Nie ma nic nawet podobnego jakościowo poniżej 3 tys. SX2262W i CG223W to raczej monitory fotograficzne niż graficzne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
misiekkb
Posty: 66
Rejestracja: 20 września 2013, 10:41 - pt

Re: Monitor Eizo dla grafika

23 października 2013, 00:18 - śr

A Nec P242 jest gorszy od CS230?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

23 października 2013, 08:09 - śr

misiekkb pisze:A Nec P242 jest gorszy od CS230?
Nie ma czujnika, legalnej, prostej możliwości odblokowania kalibracji sprzętowej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

23 października 2013, 08:26 - śr

misiekkb pisze:A Nec P242 jest gorszy od CS230?
Lepszy. Matryca AH-IPS 8-bit z satynowym dyfuzorem, CS230 tylko 6bit+2FRC i bardziej matowa powłoka. Oczywiście rozdzielczość 1920x1200, a nie jamnikowate 1920x1080 - w kwestii komfortu pracy (w przypadku wielu zastosowań) to przepaść.

Sensor autokorekcyjny też jest, tylko od strony podświetlenia.

Kalibracja sprzętowa przy pomocy GammaComp MD dostępnego ze strony NEC, lub SpectraView II dostępnego w US. Kalibracja sprzętowa bez sensora przy pomocy (świetnego) oprogramowania NEC Multiprofiler.

Kalibracja półsprzętowa przy pomocy basICColor display/SpectraView profiler w praktyce jest jak w pełni sprzętowa. Program nie tworzy korekty w vcgt, bo nie ma po co - więc liniowość jest analogiczna jak w przypadku kalibracji sprzętowej.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor Eizo dla grafika

23 października 2013, 09:07 - śr

Czornyj pisze:... CS230 tylko 6bit+2FRC ...
CS230 ma 6bitową matrycę? Chyba żartujecie?
To ma być EIZO dla grafika?
:lol:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

23 października 2013, 09:43 - śr

Matryca jest 8 bitowa, świadczy o tym kabel LVDS 8 bitowy, ale sterownik jest uproszczony. To jest nowy wynalazek, zwany 6bit+hi FRC. Sterowanie tego typu rozpowszechniło się w niskobudżetowych monitorach. Stosuje się w NECach serii EA, P, EIZO EV i właśnie CS230. Producenci się tym za bardzo nie chwalą, bo 6 bitów źle brzmi, a sprawę ukryć bardzo łatwo, bo ani tego nie widać naocznie ani pomiarowo.

Poniżej matryca w P242W, LG Display LM240WU8-SLD2, 6 bitów+2 hiFRC:

Obrazek

Co do argumentacji lepszy/gorszy NEC P232W/P242W i EIZO CS230:
1. Kalibrację "bezsensorową" czyli pudrowanie pryszcza można zrobić w obu monitorach. W NEC MultiProfilerem, w EIZO ColorNavigatorem Elements. Oba za darmo.
2. NEC GammaComp MD nie jest zbytnio przyjazny dla kogoś kto nie ma doświadczenia w kalibracji. Jest to oprogramowanie do zarządzania grupą monitorów w przychodni i przy okazji ich ustawiania, nie kalibracji jako takiej. Ale działa faktycznie i można skalibrować.
3. Do EIZO trzeba dokupić ColorNavigatora i to za ładnych kilka stówek, ale w zamian dostajemy jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy system kalibracji sprzętowej jaki do tej pory wymyślono. Sporo lepszy od NEC SpectraView Profilera, de'facto basICColora display i NEC SpectraView II.
4. Czujnik za matrycą w EIZO od amatorskich do profesjonalnych firma montuje od 10 lat. Używany jest do stabilizacji podświetlenia i jego obsługa jest zaszyta w oprogramowaniu monitora. Czujnik przed matrycą to zupełnie inna bajka, bowiem jego działanie można zaprogramować i utrzymywać parametry wybranego "targetu" kalibracji i samoczynnie wprowadzać korektę do monitora. Ogólnie jest to rozwiązanie o klasę lepsze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor Eizo dla grafika

23 października 2013, 10:03 - śr

Tom01 pisze:Bo nie ma. Matryca jest 8 bitowa, świadczy o tym kabel LVDS 8 bitowy, ale sterownik jest uproszczony. To jest nowy wynalazek, zwany 6bit+hi FRC. Sterowanie tego typu rozpowszechniło się w niskobudżetowych monitorach. Stosuje się w NECach serii EA, P, EIZO EV i właśnie CS230. Producenci się tym za bardzo nie chwalą, bo 6 bitów źle brzmi, a sprawę ukryć bardzo łatwo, bo ani tego nie widać naocznie ani pomiarowo.
Matryca w P242W, LG Display LM240WU8-SLD2, 6 bitów+2 hiFRC
O ciekawa wypowiedź.
Nigdzie dotąd nie udało mi się z całą pewnością stwierdzić czy w NEC P242W matryca jest 6-cio czy 8-mio bitowa.
Chodzi mi o samą matrycę (pomijam tu sterowanie elektroniką).

Proszę jeszcze o jasną odpowiedź, bo do końca nie wiem czy powyższa wypowiedź i zdjęcie dotyczy EIZO CS230 czy NEC P242W:
EIZO CS230: (matryca 8bit) / (matryca 6bit) + (2HighFrequency sterowania)
NEC P242W: (matryca 8bit) / (matryca 6bit) + (2HighFrequency sterowania)

Dla mnie 6bit + 2HighFrequency to matryca 6-bitowa i do tego elektronika mrugająca subpixelami z wysoką częstotliwością (niedostrzegalną dla człowieka). Ale to matryca 6bit. Wynalazek oszczędnościowy do tanich monitorów.
Tom01 pisze:Matryca jest 8 bitowa, świadczy o tym kabel LVDS 8 bitowy, ale sterownik jest uproszczony. To jest nowy wynalazek, zwany 6bit+hi FRC.
Sorry, ale nie rozumiem. To matryca (pomijając elektronikę sterującą) ma 8-bit, czy 6bit?

Poza tym sądziłem, że NEC P242W ma matrycę LGD AH-IPS LM240WU9.
Zródło: http://www.tftcentral.co.uk/articles/mo ... _parts.htm
http://www.tftcentral.co.uk/panelsearch.htm
Ostatnio zmieniony 23 października 2013, 10:15 - śr przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

23 października 2013, 10:13 - śr

max pisze:Proszę jeszcze o jasną odpowiedź, bo do końca nie wiem czy powyższa wypowiedź i zdjęcie dotyczy EIZO CS230 czy NEC P242W:
Zdjęcie jest podpisane jasno: Matryca w P242W
max pisze:Dla mnie 6bit + 2HighFrequency to matryca 6-bitowa i do tego elektronika mrugająca subpixelami z wysoką częstotliwością
To nie jest takie oczywiste, szczególnie że stosuje się rozmaite tricki daleko wykraczające poza możliwość dostrzeżenia ludzkimi zmysłami.
max pisze:Po za tym sądziłem, że NEC P242W ma matrycę LGD AH-IPS LM240WU9.
Od dawna wiadomo, że tftcentral boi się zajrzeć do monitora a testy robi na czuja i chłopski rozum. Istnieje co prawda możliwość, że matryca się zmieni, producenci czasem to robią bez uprzedzenia. Niestety nie jestem w stanie kupować co miesiąc monitora tylko po to żeby go rozebrać. Czasem daje się dotrzeć do informacji o zmianach w produkcji, wówczas potwierdzam. Na razie nic więcej poza podanymi danymi nie wiem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor Eizo dla grafika

23 października 2013, 10:27 - śr

Dziękuję.
To P242W ma 6-bit matrycę.
http://www.panelook.com/LM240WU8-SLD2_L ... 20253.html
Chyba się nie wyspałem, bo nadal nie jestem pewien:
CS230: 6 czy 8bit?
Tom01 pisze:
max pisze:Dla mnie 6bit + 2HighFrequency to matryca 6-bitowa i do tego elektronika mrugająca subpixelami z wysoką częstotliwością
To nie jest takie oczywiste, szczególnie że stosuje się rozmaite tricki daleko wykraczające poza możliwość dostrzeżenia ludzkimi zmysłami.
Na "daleko wykraczające" odpowiem cytatem z forum:
http://www.mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=6
Tom01 pisze:Wiele monitorów do wysterowania komórek ciekłych kryształów wykorzystuje zamiast pełnego minimum 8-bitowego słowa, sterowanie uproszczone, nie zawierające pełnej informacji o barwie. Częstym przypadkiem jest sterowanie matrycą za pomocą słowa 6-bitowego i "uzupełnianie" brakującej informacji przez obliczanie koloru na podstawie sąsiedztwa. Za działanie tego mechanizmu jest odpowiedzialny tzw moduł FRC, który jako proteza jest generalnie niepożądany. Załączone obrazy testowe należy wyświetlić w rozmiarze 100%. Jeśli mechanizm FRC działa, siatka będzie migotać tym bardziej, im większa jest ingerencja FRC w obraz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

23 października 2013, 10:46 - śr

max pisze:Chyba się nie wyspałem, bo nadal nie jestem pewien:
CS230: 6 czy 8bit?
EIZO CS230 ma tak samo jak NEC P, matrycę sterowaną 6 bitów+2hiFRC.
max pisze:Na "daleko wykraczające" odpowiem cytatem z forum:
Zacytowany opis działania FRC dotyczy pierwszych implementacji tego rozwiązania. Obecnie nadal jest stosowane w monitorach masowych. FRC w monitorach wyższej klasy "przerabiające" z 8 bitowego na obraz "10 bitowy" oraz najnowszy wynalazek hiFRC w tańszych, nie ma wiele wspólnego z "tradycyjnym" FRC. Na ekranie nie widać żadnych negatywnych skutków działania. Żadnych migających siatek. Co więcej, ludzie są przekonani, że mają 8 bitowe monitory. W EIZO CS sterowanie hiFRC jest wyliczane nawet z 16 bitowego LUT. CPU jest ten sam co w CG. Liniowość jest lepsza niż w naturalnych 8 bitowych monitorach z 10 bitowym LUTem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor Eizo dla grafika

23 października 2013, 10:49 - śr

Teraz dotarło i wszystko jasne. :)
Dziękuję.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

24 października 2013, 13:24 - czw

W specyfikacji NEC była wzmianka o 8bit, wygląda na to że błędna.

ad.1 Jest pewna subtelna różnica pomiędzy CN Elements a Multiprofilerem - wystarczy pooglądać screeny z programu. Chris Murphy, współautor biblii zarządzania barwą - Real World Color Management stwierdził, że ciężko dociec czy kalibracja przy pomocy Multiprofilera jest mniej dokładna od kalibracji przy pomocy popularnych sensorów bez użycia mierników klasy laboratoryjnej, więc nie nazwałbym tego "pudrowaniem pryszcza"

ad. 2 GammaComp MD swym interfejsem dupy nie urywa, ale też nie ma tragedii.

ad. 3 ColorNavigator nie jest najlepszym profilerem - jest profilerem b. wygodnym i funkcjonalnym. Faktycznie bardzo dobrze rozwiązano kwestię sprzętowego sofproofingu profili drukarek z użyciem wewnętrznej 3DLUT - co jest bez znaczenia w przedmiotowym wypadku, bo działa tylko z serią ColorEdge.

ad. 4 Czujnik autokorekcyjny jest w stanie kontrolować wyłącznie temperaturę barwową i jaskrawość podświetlenia - nie bardzo potrafię sobie wyobrazić w jaki sposób można osiągnąć "o klasę lepszą" dokładność działania tego dziabąga, choć faktycznie marketingowo pomysł na pewno jest nawet o 2-3 klasy lepszy niż pakowanie tego z tyłu


Tom01 pisze:Matryca jest 8 bitowa, świadczy o tym kabel LVDS 8 bitowy, ale sterownik jest uproszczony. To jest nowy wynalazek, zwany 6bit+hi FRC. Sterowanie tego typu rozpowszechniło się w niskobudżetowych monitorach. Stosuje się w NECach serii EA, P, EIZO EV i właśnie CS230. Producenci się tym za bardzo nie chwalą, bo 6 bitów źle brzmi, a sprawę ukryć bardzo łatwo, bo ani tego nie widać naocznie ani pomiarowo.

Poniżej matryca w P242W, LG Display LM240WU8-SLD2, 6 bitów+2 hiFRC:

Obrazek

Co do argumentacji lepszy/gorszy NEC P232W/P242W i EIZO CS230:
1. Kalibrację "bezsensorową" czyli pudrowanie pryszcza można zrobić w obu monitorach. W NEC MultiProfilerem, w EIZO ColorNavigatorem Elements. Oba za darmo.
2. NEC GammaComp MD nie jest zbytnio przyjazny dla kogoś kto nie ma doświadczenia w kalibracji. Jest to oprogramowanie do zarządzania grupą monitorów w przychodni i przy okazji ich ustawiania, nie kalibracji jako takiej. Ale działa faktycznie i można skalibrować.
3. Do EIZO trzeba dokupić ColorNavigatora i to za ładnych kilka stówek, ale w zamian dostajemy jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy system kalibracji sprzętowej jaki do tej pory wymyślono. Sporo lepszy od NEC SpectraView Profilera, de'facto basICColora display i NEC SpectraView II.
4. Czujnik za matrycą w EIZO od amatorskich do profesjonalnych firma montuje od 10 lat. Używany jest do stabilizacji podświetlenia i jego obsługa jest zaszyta w oprogramowaniu monitora. Czujnik przed matrycą to zupełnie inna bajka, bowiem jego działanie można zaprogramować i utrzymywać parametry wybranego "targetu" kalibracji i samoczynnie wprowadzać korektę do monitora. Ogólnie jest to rozwiązanie o klasę lepsze.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

24 października 2013, 13:53 - czw

Czornyj pisze:stwierdził, że ciężko dociec czy kalibracja przy pomocy Multiprofilera jest mniej dokładna od kalibracji przy pomocy popularnych sensorów bez użycia mierników klasy laboratoryjnej, więc nie nazwałbym tego "pudrowaniem pryszcza"
Kalibracja na bazie fabrycznych nastaw zawsze jest protezą. Ma prawo działać wyłącznie jeśliby fabrycznie byłaby mierzona sztuka w sztukę i do tego regularnie. Po roku już działać nie będzie. Tzn będzie, ale głównym celem jest poprawianie samopoczucia właściciela.
Czornyj pisze:ad. 3 ColorNavigator nie jest najlepszym profilerem - jest profilerem b. wygodnym i funkcjonalnym. Faktycznie bardzo dobrze rozwiązano kwestię sprzętowego sofproofingu profili drukarek z użyciem wewnętrznej 3DLUT - co jest bez znaczenia w przedmiotowym wypadku, bo działa tylko z serią ColorEdge.
Ma też więcej ficzerów, których nie ma w innych. Jak np wizualna korekta zafarbów wynikających z osobistych preferencji oglądacza i obliczenie do tego linearyzacji. Rzecz się świetnie sprawdza jeśli użytkownik nie trawi podświetlenia diodowego. W swojej praktyce spotkałem się z takimi nie raz. Albo "dostrojenie" się do lampki Justa. Plaga w dtp.
Czornyj pisze:ad. 4 Czujnik autokorekcyjny jest w stanie kontrolować wyłącznie temperaturę barwową i jaskrawość podświetlenia - nie bardzo potrafię sobie wyobrazić w jaki sposób można osiągnąć "o klasę lepszą" dokładność działania tego dziabąga
Sprawa prosta, "patrzy" przez matrycę a nie na lampy. Swoją drogą mam przeczucie, że żadnego czujnika w matrycy NECów może nie być. Rozbierałem dogłębnie P232W i nie było. Uczciwie jednak mówię, że w P242W nie wnikałem pod płytę i zasilacz i jeśli cokolwiek tam znajdę, odszczekam. NEC jednak wykorzystuje seryjne matryce, których specyfikacje są powszechnie dostępne. I z tego wynika, że ani czujnika nie ma, ani miejsca na niego. W przypadku średnich i wyższych modeli EIZO jest inaczej. Matryca w konkretnym modelu EIZO jest tylko jedna i nigdzie indziej jej się nie znajdzie. Produkcja tylko i wyłącznie dla EIZO. I faktycznie są inne, rozbierałem, widziałem. Mają podobnie jak matryce w iMacach, wyprowadzenie czujnika montowanego wewnątrz. Z drugiej strony to też wada, bo mam w garażu ze trzy stłuczone EIZO które chciałbym naprawić, do których nie pasuje żadna normalna matryca.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

24 października 2013, 14:22 - czw

Tom01 pisze:Kalibracja na bazie fabrycznych nastaw zawsze jest protezą. Ma prawo działać wyłącznie jeśliby fabrycznie byłaby mierzona sztuka w sztukę i do tego regularnie. Po roku już działać nie będzie. Tzn będzie, ale głównym celem jest poprawianie samopoczucia właściciela.
Monitory są coraz stabilniejsze, coraz lepiej zlinearyzowane fabrycznie. Na tym etapie bez urządzeń klasy laboratoryjnej i długotrwałych testów tego typu stwierdzeń nie da się obronić.
Tom01 pisze:Ma też więcej ficzerów, których nie ma w innych. Jak np wizualna korekta zafarbów wynikających z osobistych preferencji oglądacza i obliczenie do tego linearyzacji. Rzecz się świetnie sprawdza jeśli użytkownik nie trawi podświetlenia diodowego. W swojej praktyce spotkałem się z takimi nie raz. Albo "dostrojenie" się do lampki Justa. Plaga w dtp.
Wizualnie skorygować można każdy monitor i nie trzeba do tego specjalnej funkcji w profilerze. Bardziej wygodna jest funkcja korekty gammy, choć i ta pozostawia sporo do życzenia. Ogólnie znam jeden naprawdę niezły profiler - ArgyllCMS, i1Profiler też jest krokiem w dobrym kierunku. Firmowe niestety są robione pod normę.
Czornyj pisze:Sprawa prosta, "patrzy" przez matrycę a nie na lampy. Swoją drogą mam przeczucie, że żadnego czujnika w matrycy NECów może nie być. Rozbierałem dogłębnie P232W i nie było. Uczciwie jednak mówię, że w P242W nie wnikałem pod płytę i zasilacz i jeśli cokolwiek tam znajdę, odszczekam. NEC jednak wykorzystuje seryjne matryce, których specyfikacje są powszechnie dostępne. I z tego wynika, że ani czujnika nie ma, ani miejsca na niego. W przypadku średnich i wyższych modeli EIZO jest inaczej. Matryca w konkretnym modelu EIZO jest tylko jedna i nigdzie indziej jej się nie znajdzie. Produkcja tylko i wyłącznie dla EIZO. I faktycznie są inne, rozbierałem, widziałem. Mają podobnie jak matryce w iMacach, wyprowadzenie czujnika montowanego wewnątrz. Z drugiej strony to też wada, bo mam w garażu ze trzy stłuczone EIZO które chciałbym naprawić, do których nie pasuje żadna normalna matryca.
Jeśli zmieni się charakterystyka matrycy, tak czy owak koniecznością staje się rekalibracja i pownone oprofilowanie, więc korzyść z takiego sensora jest - eufemistycznie mówiąc - nikła. Sensor gdzieś być musi, bo już w późnych x90 monitory automagicznie utrzymywały stały poziom jaskrawości. Jego ciągłe odczyty widać w menu serwisowym, widać też jak się zmieniają - i to raportowana jest wartość chrominancji wyrażana przy pomocy koordynatów x,y (na przykładzie mojego 3090WQXi), co świadczy o stałym pomiarze i korygowaniu barwy wtpt.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor Eizo dla grafika

24 października 2013, 14:30 - czw

Czornyj pisze:...już w późnych x90 monitory automagicznie utrzymywały stały poziom jaskrawości.
O! Ciekawa funkcja. Ciekawe czy jest w moim "magicznym" 1990SXi... ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

24 października 2013, 14:34 - czw

Czornyj pisze:Monitory są coraz stabilniejsze, coraz lepiej zlinearyzowane fabrycznie. Na tym etapie bez urządzeń klasy laboratoryjnej i długotrwałych testów tego typu stwierdzeń nie da się obronić.
Właśnie na tym bazuje Multiprofiler ale jednocześnie to założenie jest jego głównym słabym punktem.
Czornyj pisze:Wizualnie skorygować można każdy monitor i nie trzeba do tego specjalnej funkcji w profilerze. (...) Ogólnie znam jeden naprawdę niezły profiler - ArgyllCMS, i1Profiler też jest krokiem w dobrym kierunku.
Ale trzeba jeśli do takiego karkołomnego punktu bieli obliczyć linearyzację w 3D. Ani ArgyllCMS ani I1 Profiler jej nie wrzucą do montiora.
Czornyj pisze:Sensor gdzieś być musi, bo już w późnych x90 monitory automagicznie utrzymywały stały poziom jaskrawości.
Całkiem przypadkowo 2-3 tygodnie temu rozebrałem na śrubki NEC 2190UXi. Czujnika brak. Regulacja jest z czujnika oświetlenia i kontroli prądu katodowego lamp. Czyli pośrednia, choć wymagany jest dużo bardziej skomplikowany zasilacz. Czujnik przed matrycą daje wgląd bezpośredni w sytuację na ekranie. Równolegle rozprułem przedwieczny EIZO CE210 z jakichś wykopalisk. Czujnik za matrycą jest.
max pisze:O! Ciekawa funkcja. Ciekawe czy jest w moim "magicznym" 1990SXi... ;)
Nie ma. Bajki takie same jak z 8bitami w EA.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor Eizo dla grafika

24 października 2013, 14:42 - czw

Tom01 pisze:Właśnie na tym bazuje Multiprofiler ale jednocześnie to założenie jest jego głównym słabym punktem.
Jest, albo i nie jest - brak danych
Tom01 pisze:Ale trzeba jeśli do takiego karkołomnego punktu bieli obliczyć linearyzację w 3D. Ani ArgyllCMS ani I1 Profiler jej nie wrzucą do montiora.
Jeśli ustawiony punkt bieli jest wizualnie zgodny z naszymi oczekiwaniami, możemy go zmierzyć firmowym profilerem i wykorzystać jako target kalibracji. Możliwości ArgyllaCMS i i1Profilera to inna broszka, można je wykorzystać przy pomocy pewnych kombinacji do kalibracji sprzętowej profilerem firmowym, acz wymaga to trochę dłubaniny
Tom01 pisze:Całkiem przypadkowo 2-3 tygodnie temu rozebrałem na śrubki NEC 2190UXi. Czujnika brak. Regulacja jest z czujnika oświetlenia i kontroli prądu katodowego lamp. Czyli pośrednia. Czujnik przed matrycą daje wgląd bezpośredni w sytuację na ekranie. Równolegle rozprułem EIZO CE210. Czujnik jest.
W 2190UXi na 100% go hie było - pojawiły się w 3090WQXi oraz 2x90WUXi2 - nie wiem czy we wszystkich, wiem tylko że w menu serwisowym 3090WQXi widzę zmieniające się wartości x,y - chyba, że to animacja dla zmyłki przeciwnika ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor Eizo dla grafika

24 października 2013, 14:53 - czw

Czornyj pisze:...wiem tylko że w menu serwisowym 3090WQXi widzę zmieniające się wartości x,y - chyba, że to animacja dla zmyłki przeciwnika ;)
Że co? Że same się zmieniają, po odczycie podświetlenia przez miernik i matryca "na żywo" koryguje "pływające" podświetlenie?

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68435
Liczba tematów: 4136
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu