Monitor do web designu za 2,5-4k złotych.

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
archivedb
Posty: 1
Rejestracja: 25 października 2013, 17:37 - pt

Monitor do web designu za 2,5-4k złotych.

25 października 2013, 18:41 - pt

Witam!

Szukam jakiegoś sensownego, najlepiej dość dużego (24" to minimum, chociaż skłaniałbym się ku 27") monitora, co do wymagań to właściwie jedno - jak najwierniejsze oddanie barw.

Do tej pory pracowałem na Fujitsu Siemens P19-2 (kupionym zresztą po recenzji mva.pl ;)), od 3 lat na Dellu 2209wa, ale Dell zaczyna mnie powoli denerwować. Zaryzykuję stwierdzenie, że P19-2 ma wierniejsze oddanie barw, w 2209wa albo ciągnę kontrast na 75 i jasność na 100 (lata praktyki, nawet programuję na 100 i jeszcze nie oślepłem ;)) i wtedy mam IMHO całkiem niezłe oddanie barw, chociaż biele są strasznie ciepłe (w porównaniu z P19-2 to niemal czerwone) a jak zjadę z jasnością do sensownego poziomu ok. 70-75 to szarości mocno się zlewają, podbicie kontrastu jeszcze potęguje ten efekt (a ja muszę gołym okiem widzieć różnicę między np. #ffffff i #fefefe, przy kontraście zbliżającym się do 100%, nie ma różnicy między #fff a np. #eee :O). Możliwe, że w Dellu m się coś pochrzaniło z kolorami? Dam sobie rękę uciąć, że jeszcze z rok temu biały był dużo zimniejszy...

Jednak mam kilka wątpliwości:

- po co mi aż tak dobry monitor, skoro większość klientów (niemal wszyscy?) będzie miała dużo gorsze wyświetlacze? Stworzę np. jakiś gradient na tło strony, wszystko będzie pięknie a 99% internautów będzie miało jeden wielki banding zamiast gradientu jak u mnie? Czytałem na tym forum, że monitory z 3DLUT są jak "kameleony" i w oprogramowaniu Eizo można przeskoczyć na ustawienia kolorów np. z iPada czy beznadziejnego monitora, ale nie wiem czy to nie jest overkill i pewnie duży monitor z 3DLUT to nie kwestia 2 czy 3 tysięcy a więcej?

- czy wg Was praca na monitorze 24-27" + 2209wa (22") z boku może być komfortowa? Najczęściej robię front-end i wygląda to tak, że w jednym oknie (edytor tekstowy) coś tworzę a w drugim od razu widzę zmiany w czasie rzeczywistym. Dobrze byłoby kodować na 2209wa (mógłbym wtedy mocno zbić jasność, bo kolory nie miałby znaczenia). Czy taki setup, gdzie jeden monitor jest 2-5 cali mniejszy nie będzie morderstwem dla oczu? Dodatkowo boję się, że nawet na minimalnej jasności ten Dell byłby żarówką. Może dałbym radę kupić 2 nowe monitory 24" do 4000 (mocno wątpię)?

- niestety większość moich kolegów pracuje na iMacach (Apple Cinema Display) i naiwnie sądziłem, że są to monitory naprawdę dość niezłe, na mva.pl wyczytałem, że niekoniecznie, jaki jest najtańszy monitor 24-27, który miałby lepsze oddanie barw, niż monitory od Apple? Szczerze mówiąc wydaje mi się, że nic więcej nie będę potrzebował. Nie zamierzam zajmować się drukiem, w ogóle. Obróbka zdjęć (pod potrzeby www) wchodzi w grę.

Dziękuję za pomoc i przepraszam jeśli moje pytania są wtórne czy banalne, przejrzałem listę najbardziej polecanych monitorów, ale wolę spytać zanim dokonam zakupu.

Dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor do web designu za 2,5-4k złotych.

26 października 2013, 13:39 - sob

Kwota do wydania jest tak szeroka (wcale nie mała) oraz wymagania tak uniwersalne i typowe, że wybór jest .... znikomy :evil: .
Mz. potrzebujesz dobrego monitora normalnogamutowego sRGB ze stabilizacją. Możesz iść w szeroki gamut AdobeRGB (wtedy koniecznie ze stabilizacją i 3D LUT), ale będzie znacznie drożej i mz. niewiele Ci z tego przyjdzie, w Twoim zastosowaniu.
sRGB, w budżecie
24": NEC P242W
27": brak. (Można spróbować z tanim biurowym NEC EA274WMi po skalibrowaniu, ale "na bezrybiu i rak ryba": brak stabilizacji, niskie PWM)
szeroki gamut AdobeRGB, powyżej budżetu 4.000 za 24" i znacznie powyżej za 27"
24": EIZO CX240, NEC PA242W, (NEC PA241W - wychodzący model ale tańszy od nowego)
27": NEC PA272W, (NEC PA271W - wychodzący model ale tańszy od nowego)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do web designu za 2,5-4k złotych.

26 października 2013, 15:15 - sob

Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Marpas
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu