Strona 1 z 1

Wypalanie się matrycy

: 25 kwietnia 2011, 23:30 - pn
autor: tmk
Witam

W zasadzie to nie mój pierwszy post na tym forum bo byłem forumowiczem jeszcze na "starym" MVA ale niestety, z racji ograniczeń co do znaków w nicku jakich można używać, nie byłem w stanie się na nie zalogować :roll: W każdym bądź razie, tamto forum było dla mnie skarbnicą wiedzy o monitorach, szkoda, że baza się nie zachowała przez co wiele tematów zniknęło :( Cieszę się jednak, że MVA wróciło ;)
Mój monitor lcd (Benq FP241W z matrycą P-MVA), niegdyś przeze mnie tu opisywany), po kilku latach (będzie już chyba ze 4) zaczął okazywać pierwsze oznaki zużycia matrycy. Na początku wyglądało to jak ciemniejsze plamy na obrazie, zwłaszcza w miejscu gdzie zwykle są krawędzie stron internetowych. Strony robi się wg standardów, również co do rozdzielczości i na szerokich monitorach (mój ma 24"), jeśli strona nie "rozciąga" się na całą szerokość, część miejsca (po bokach) wyświetla w innym kolorze, najczęściej silnie kontrastującym i po dłuższym czasie "surfowania" po stronach internetowych, widać "duszki" na matrycy. Dotychczas nie było to takie uciążliwe bo po parogodzinnym/nocnym wyłączeniu monitora znikało to teraz zaczęło się to nasilać (często jak zamknę przeglądarkę to na tle pulpitu widać to co przed chwilą było wyświetlane, najczęściej fragment firefoxa i pasków narzędziowych/zakładek). Co mnie dzisiaj zaniepokoiło to to, że oglądając snookera w tv, po jakimś czasie, w ujęciach innych niż znad stołu, widać było "cienie" stołu z ujęcia nad stołem :roll: Wiem, że wypalanie się obrazu na matrycy zwykle występuje po kilkugodzinnym wyświetlaniu statycznego obrazu ale u mnie zaczyna się to pojawiać szybciej choć na szczęście nie utrwaliło się to jeszcze na stałe. Czy można na to coś poradzić? Uprzedzając pytania - tak, używam wygaszacza i wyłączania monitora). Nie wiem jaka jest żywotność matrycy w moim monitorze. W menu serwisowym nie ma niestety podanego czasu używania monitora.

Re: Wypalanie się matrycy

: 26 kwietnia 2011, 23:57 - wt
autor: Tom01
To nie tyle "wypalanie" a degradacja struktury ciekłokrystalicznej. Jest to proces nieodwracalny i musi się Pan powoli przyzwyczajać do zakupu nowego monitora. Żywotność matryc jest różna. Od 2 do 15 lat.

Re: Wypalanie się matrycy

: 27 kwietnia 2011, 01:57 - śr
autor: bkdi
Skorzystam z tematu, i zapytam ile tak statystycznie powinna wytrzymać matryca w NEC 2090UXI?
Takowy posiadam i od jakiegoś miesiąca zauważam pozostałości po zamkniętych okienkach, które były bardzo długo otwarte, a monitor ma dopiero lub aż 3,5 roku. Monitor niby w miarę klasowy, a w sumie wytrzymał tylko tyle ile dawał gwarancji producent w pełnej sprawności. Czy taka degradacja z reguły postępuje gwałtownie?
Na razie nie jest to efekt, który przeszkadza w pracy, ale miałem nadzieję, że sprzęt zapewni mi spokój na jakieś 5lat.

Re: Wypalanie się matrycy

: 27 kwietnia 2011, 09:20 - śr
autor: Tom01
NEC 2090UXi miał wyświetlacz podatny na utrwalanie. Zdarzyło mi się wymieniać takie monitory gwarancyjnie. Jeśli Pana monitor jest już po gwarancji nic się już nie da zrobić. Ten typ tak ma. Uściślając, defekt występuje najczęściej na niektórych matrycach IPS firmy LG-Philips.

Re: Wypalanie się matrycy

: 27 kwietnia 2011, 18:19 - śr
autor: tmk
Tom01 pisze:To nie tyle "wypalanie" a degradacja struktury ciekłokrystalicznej. Jest to proces nieodwracalny i musi się Pan powoli przyzwyczajać do zakupu nowego monitora. Żywotność matryc jest różna. Od 2 do 15 lat.
Tomku (zakładam po nicku, że tak masz na imię), nie ma potrzeby używania formy "per pan", ja przynajmniej zawsze byłem przyzwyczajony do tego iż wszyscy forumowicze (nie tylko na tym forum) mówili sobie "per Ty" ;)
Wracając do tematu, dzięki za odpowiedź, nawet nie wiedziałem, że istnieje coś takiego jak degradacja struktury ciekłokrystalicznej w matrycach. Zawsze sądziłem, że "zużycie" matrycy LCD objawia się raczej co raz ciemniejszym obrazem (równomiernym na całej powierzchni), ewentualnie właśnie "wypaleniem" (znam wielu ludzi którzy nawet nie używają wygaszacza, nie mówiąc już o automatycznym wyłączaniu monitora i widywałem nie raz "wypalone okienka"). Przeważnie jednak śmierć monitora następowała na skutek uszkodzenia elektroniki której naprawa okazywała się nieopłacalna. Mam nadzieję, że mój monitor pociągnie jeszcze co najmniej rok. Naprawdę szkoda mi go bo był to pierwszy monitor 24" na naszym rynku i były to dla mnie niemałe pieniądze aby go kupić a zawsze wychodziłem z założenia, że monitor kupuje się na minimum 5 lat więc warto dać więcej za coś lepszego (nie tylko pod względem matrycy ale i dostępnych gniazd, etc.).

BTW Cieszę się, że MVA wróciło i przy okazji chciałbym Cię zapytać - czy wróci strona główna MVA.PL i recenzje i zapowiedzi monitorów?

Pozdrawiam
Tomek

Re: Wypalanie się matrycy

: 27 kwietnia 2011, 22:27 - śr
autor: Tom01
tmk pisze:Tomku (zakładam po nicku, że tak masz na imię), nie ma potrzeby używania formy "per pan", ja przynajmniej zawsze byłem przyzwyczajony do tego iż wszyscy forumowicze (nie tylko na tym forum) mówili sobie "per Ty" ;)
Swoje lata mam i dziwactwa z tym związane. :)
A poważnie nie lubię amerykanizowania języka. Zwrot "you" jest znacznie szerszy znaczeniowo niż nasze "ty", więc nie uważam za właściwe takie upraszczanie. Poza tym "tykanie" niezwykle często powoduje wycieczki osobiste, co mnie bardzo razi w komunikacji "internetowej". No i na koniec, regulamin tego forum preferuje zwrot "pan".
tmk pisze:Zawsze sądziłem, że "zużycie" matrycy LCD objawia się raczej co raz ciemniejszym obrazem (równomiernym na całej powierzchni),
To jest zużycie lamp podświetlenia.
tmk pisze:BTW Cieszę się, że MVA wróciło i przy okazji chciałbym Cię zapytać - czy wróci strona główna MVA.PL i recenzje i zapowiedzi monitorów?
Nie wiadomo. Plany są różne, ale jak widać formuła jest nieco inna niż starego mva.pl. Głównie jest to forum poświęcone rozwiązaniom średniej i wyższej klasy. Pewne jest że będzie ewoluować, jednak na razie nie zdradzę kierunków jakie się klarują.