Strona 1 z 1

Działanie funkcji Hsync i Vsync

: 26 października 2011, 17:40 - śr
autor: bkdi
Witam!

Czy mógłbym prosić o wyjaśnienie jak działają funkcje poziomej i pionowej synchronizacji ekranu. Jak te funkcje wpływają na komunikację pomiędzy procesorem, a ekranem (w jakim momencie podawane są sygnały synchronizacyjne)?
Dodam, że potrzebuję tej informacji do zaprojektowania sterowania prostego ekranu graficznego, dokumentacja nie wiele w tym pomaga, a w internecie znajduję jedynie ogólniki.

Re: Działanie funkcji Hsync i Vsync

: 26 października 2011, 23:04 - śr
autor: Tom01
Impulsy synchronizacji poziomej oznaczają początek linii. Impulsy synchronizacji pionowej oznaczają koniec obrazu.

Re: Działanie funkcji Hsync i Vsync

: 26 października 2011, 23:51 - śr
autor: bkdi
Rozumiem, że wartość częstotliwości występowania impulsów na lini vsync jest powiązana z czasem z jakim ekran potrafi zmienić obraz (prosto to ujmując). Patrząc po monitorach wartość vsync przyjmuje z reguły 60Hz - jest to jakaś standardowa wartość, czy zależy od czegoś szczególnego na co należy zwrócić uwagę?


I jeszcze pytanie patrząc na mój monitor o rozdzielczości 1600x1200, vsync dla niego to 60Hz zatem hsync powinien wynosić 60Hz*1200=72kHz, a w menu monitora przedstawiona jest wartość hsync 75kHz. Rozumiem, że nadwyżka częstotliwości jest po to aby mieć pewność, że cała klatka zostanie zbudowana w czasie krótszym niż 1/60 sekundy?

Re: Działanie funkcji Hsync i Vsync

: 27 października 2011, 00:09 - czw
autor: Tom01
bkdi pisze:Rozumiem, że wartość częstotliwości występowania impulsów na lini vsync jest powiązana z czasem z jakim ekran potrafi zmienić obraz (prosto to ujmując).
Niekoniecznie. Sygnał idzie w rytmie ciągłym, a ekran monitora martwi się tym kiedy go wyświetli. Sygnał na nic nie czeka.
bkdi pisze:Patrząc po monitorach wartość vsync przyjmuje z reguły 60Hz - jest to jakaś standardowa wartość
Przy monitorach komputerowych LCD tak, to standard.
bkdi pisze:I jeszcze pytanie patrząc na mój monitor o rozdzielczości 1600x1200, vsync dla niego to 60Hz zatem hsync powinien wynosić 60Hz*1200=72kHz, a w menu monitora przedstawiona jest wartość hsync 75kHz. Rozumiem, że nadwyżka częstotliwości jest po to aby mieć pewność, że cała klatka zostanie zbudowana w czasie krótszym niż 1/60 sekundy?
"Zapas" jest po to żeby przy przełączeniu w inny tryb graficzny monitor nie zgasł nieelegancko.

Re: Działanie funkcji Hsync i Vsync

: 27 października 2011, 00:18 - czw
autor: bkdi
Tom01 pisze: Niekoniecznie. Sygnał idzie w rytmie ciągłym, a ekran monitora martwi się tym kiedy go wyświetli. Sygnał na nic nie czeka.
Czyli sygnał vsync dociera do wyświetlacza i jeżeli ekran nie jest jeszcze gotowy na wyświetlenie kolejnej klatki (przetwarza wcześniejsze instrukcje), robi to przy kolejnym impulsie kiedy będzie gotowy?

Re: Działanie funkcji Hsync i Vsync

: 27 października 2011, 13:32 - czw
autor: Tom01
bkdi pisze:Czyli sygnał vsync dociera do wyświetlacza i jeżeli ekran nie jest jeszcze gotowy na wyświetlenie kolejnej klatki (przetwarza wcześniejsze instrukcje), robi to przy kolejnym impulsie kiedy będzie gotowy?
Nie, nie czeka, rysuje nadal nawet jeśli struktura ciekłokrystaliczna nie ustabilizowała się na poprzednich pozycjach. Stąd wynika tzw "input lag". Impuls vsync jest po to aby układ odchylania "wiedział", że rysujemy już następny obraz i adresował znów od pierwszej linii.

Re: Działanie funkcji Hsync i Vsync

: 27 października 2011, 14:44 - czw
autor: bkdi
Dziękuję za wyjaśnienie. To powinno mi na razie wystarczyć.