Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

Ogólne pytania i dyskusje dotyczące monitorów do celów uniwersalnych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 12:01 - śr

Odległość pół metra czy 0,7 metra nie ma wielkiego wpływu. Trzeba robić przerwy i tyle. Choćby spojrzenie na 20 sek za okno.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 12:38 - śr

Jak widać, na sumaryczne wrażenie zmęczenia podczas obsługi komputera, ma dość wiele czynników:
* monitor: wielkość, rozdzielczość, rodzaj zastosowanego podświetlenia, widmo podświetlenia, zakres regulacji jasności, częstotliwość PWM, kształt piksela, zakres regulacji wysokości, wielkość piksela, typ matrycy, rodzaj wykończenia powierzchni antyodblaskowej, równomierność koloru i jasności podświetlenia
* indywidualne ustawienie monitora: jasność, kontrast, kolor tła i liter, temperatura bieli
* odległość, wysokość monitora
* warunki w pomieszczeniu: ilość oświetlenia, wilgotność, obecność naturalnego oświetlenia, częstotliwość wietrzenia, kurz, dym, kirerunek oświetlenia (odblaski na ekranie)
* częstotliwość robienia przerw, liczba przepracowanych już godzin, rodzaj pracy (tekst, rysunki), kolor tła (czarny, biały), indywidualna wrażliwość, wiek, wada wzroku itd. itp. etc. ...
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

22 stycznia 2014, 14:33 - śr

Zamówiłem SX2262W w zaprzyjaźnionym sklepie komputerowym. Wrazie czego będę mógł go zwrócić. Opiszę wrażenia po paru dniach użytkowania.
caldoran
Posty: 9
Rejestracja: 02 marca 2013, 17:39 - sob

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

23 stycznia 2014, 08:46 - czw

Witam,
Jestem posiadaczem modelu, jaki Pan zamówił i szczerze Panu powiem, że dokonał Pan właściwego wyboru. SX2262 jest świetny, obraz wyświetla rewelacyjnie, nie męczy wzroku. Jeszcze go nie kalibrowałem, ale przymierzam się do tego, jednakże póki co nie używam go w zadaniach o krytycznym znaczeniu barwy. Wg mnie jest to do tej pory mój najlepszy zakup. W pracy używam S2243, więc mam porównanie. Na SX2262W obraz jest zdecydowanie bardziej przyjazny. Proszę się podzielić spostrzeżeniami, jak już Pan go będzie użytkował ;) .

Pozdrawiam.
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

23 stycznia 2014, 11:26 - czw

A co np. można powiedzieć w takim razie o SX2461W?
Wg http://mva.pl/viewtopic.php?f=27&t=674
to podobne monitory tylko, że różne cale... no i jak cenowo się one kształtują?
W sumie, jeżeli na 22" calach nie przeszkadza takie "upakowanie" pikseli na cal, a obraz jest wyraźny i nie męczy wzroku, to może być i te 22".
caldoran
Posty: 9
Rejestracja: 02 marca 2013, 17:39 - sob

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

23 stycznia 2014, 11:55 - czw

SX2461 nie jest już dawno produkowany..
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

23 stycznia 2014, 17:36 - czw

Ok używam tego monitorka od rana i na razie kilka spostrzerzeń:
1) Jakość obrazu nie jest jakoś szałowo lepsza od Della, owszem ciemne obrazy i terminale faktycznie wymiatają, a jasność nie wypala oczu i rzeczywiście podświetlenie jest idealnie równomierne. Obraz w trybie TEXT wygląda bardzo podobnie do tego w trybie WARM Della, z tym że czujnik oświetlenia automatycznie reguluje podświetlenie. Nie widzę za to wielkiej różnicy w ostrości obrazu, również kaszka z powłoki przeciwodblaskowej nie jest o wiele mniejsza (ale jest mniejsza i to doceniam).
2) Rozmiar i rozdzielczość monitora są wręcz idealne. Z odległości trochę większej niż wysunięta ręka (czyli jakieś 70cm) jestem w stanie objąć cały ekran wzrokiem i przeczytać nawet najmniejszy tekst. Piksele są praktycznie niewidoczne, na monitorach 24" o tej rozdzielczości wielkość pikseli trochę mnie wkurza.
3) Jestem pozytywnie zaskoczony czasami reakcji - nie widać żadnego smużenia, nie ma wyczuwalnego input laga - w Dellu był wyczuwalny podczas szybkiego pisania (piszę bezwzrokowo ok 100 słów / 500 znaków na minutę, czyli bez szału ale dość szybko). Nie jest to dla mnie priorytet przy wyborze monitora, ale bardzo miła niespodzianka.
4) Trochę zawiodłem się wynikami testów z tej strony: http://www.lagom.nl/lcd-test/inversion.php. Otóż w niektórych ustawieniach jasności widać migotanie czego nie było widać w Dellu. Dodam, że monitor jest podłączony przez DisplayPort. Czy jest to wada mojego egzemplarza czy ten typ tak po prostu ma?
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

24 stycznia 2014, 06:01 - pt

Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

24 stycznia 2014, 08:59 - pt

rad500 pisze:A używany (stary) S2433W...
Ten wynalazek nie potrafi wyświetlić sRGB pod Windows. Dla programisty się nie nada.
czarek
Posty: 11
Rejestracja: 21 stycznia 2014, 19:22 - wt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

24 stycznia 2014, 10:13 - pt

Chciałem tylko przypomnieć, że od wczoraj używam SX2262W, a no i Windowsa używam tylko do gier i to bardzo rzadko.
Swoją drogą po co programiście sRGB?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

24 stycznia 2014, 10:17 - pt

sRGB jest potrzebny Windowsowi, nie Programiście. :P
rad500
Lokalizacja: Nałęczów/Lublin
Posty: 124
Rejestracja: 05 listopada 2012, 09:44 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

24 stycznia 2014, 10:41 - pt

Wśród polecanych do CADa monitorów oprócz monitorów z matrycą PVA jest jeszcze wymieniony CX240. Czy tylko ten monitor (nie PVA) jest dobry do CADa (lub ew. programowania) ?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

24 stycznia 2014, 10:59 - pt

max pisze:PS2. Proponuję zaktualizować listę http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=154 i dopisać (prostą, nie pochyloną czcionką) NEC PA272W, PA302W, PA242W. Obecnie praktycznie znikły monitory na PVA, a 30" EIZO na PVA które kiedyś przez chwilę widziałem, wcale nie zachwyciło mnie czernią, choć nie srebrzyło.
Myślę, że PA272W będzie się sprawował najlepiej z całej trójki (ze względu na najmniejszą plamkę, i mniejszą od 30" szerokość, ograniczającą srebrzenie na czarnym tle, oraz całą kupę zalet). Spośród obecnie produkowanych modeli NEC PA272W i PA302W biją na głowę EIZO CX240 rozdzielczością i powierzchnią roboczą. Ustępują oczywiście srebrzeniem czerni, ale rozdzielczość i powierzchnia to mz. aspekty zdecydowanie ważniejsze w tego typu zastosowaniach. Poza ty 27" 2560x1440 to mz. aktualnie minimum to tego typu prac. Wszystko co mniejsze to mikrusy w 2014r.
Tom01 pisze:PS. Lista monitorów CADowych będzie niedługo poważnie zmodyfikowana, właśnie dlatego, że trzeba włączyć do niej graficzne.
W skrócie: lista jest "trochę" nieaktualna.
janus
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwietnia 2014, 08:49 - śr

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

09 kwietnia 2014, 14:53 - śr

Witam,

na forum tym jestem pierwszy raz. Prosiłbym o radę w następującej kwestii.

Mam następujący problem. Chcę kupić monitor za około 1500zł, który planuję wykorzystać głównie do programowania. To co dla mnie jest najbardziej istotne, to aby jak najmniej męczył oczy (przyznaję, że nie wiem jakie parametry są tu istotne) oraz był możliwie duży - czyli 22 - 24 cale, najchętniej o proporcjach 16:10. Gdy przymierzałem się do zakupów na mojej liście było dwóch kandydatów:

DELL U2412M oraz Iiyama ProLite XB2485WSU-B.

O tym pierwszym naczytałem się tutaj dużo niepochlebnych opinii zaś o tym drugim ani słowa. Zresztą chyba na temat firmy Iiyama na tym forum nikt nic nie pisze.
Po przeczytaniu jeszcze paru postów zauważyłem, że dużym powodzeniem cieszą się na tym forum następujące monitory, które zacząłem brać pod uwagę:

NEC EA244WMI
EIZO FS2333
EIZO FlexScan EV2436W

Bardzo proszę o radę, który z tych monitorów - albo jeszcze innych - najlepiej będzie spełniał moje oczekiwania. Tu od razu napiszę, że nie jestem grafikiem i problem odwzorowania kolorów jest dla mnie drugorzędny. Najważniejsze dla mnie jest aby jak najmniej męczył oczy i miał możliwie dużą przestrzeń roboczą.

W ramach tego wątku widzę, że rozmowa toczy się wokół zdecydowanie droższych rozwiązań, na które w tym momencie na pewno nie jestem w stanie sobie pozwolić. Mogę podnieść wspomianą kwotę jeszcze o pare set złotych, ale już nie więcej. Czy w takim przedziale jestem w stanie znaleźć przyzwoity monitor do pracy?

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

09 kwietnia 2014, 14:55 - śr

Iiyama to masówka. Firma upadła dawno temu i nowy właściciel produkuje wyłącznie chłam do marketów. Stąd nie ma specjalnie opinii. Nie ma o czym.

Z pozostałych wymienionych najlepszy do Pana celów jest EIZO EV2436W. Koniec wyboru.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
janus
Posty: 4
Rejestracja: 09 kwietnia 2014, 08:49 - śr

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

09 kwietnia 2014, 21:13 - śr

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie odnośnie tego gdzie warto kupić taki monitor. Jak przeszukiwałem internet, model EIZO FlexScan EV2436W pojawił mi się w EURO AGD. Nie jest to firma, która budzi moje zaufanie ale być może w przypadku monitora to nie ma znaczenia. Czy warto kupować monitor w sklepie, który zajmuje się głównie sprzedażą monitorów czy też gdziekolwiek bo i tak wszyscy dostają produkt tego samego sortu?

Na forum znalazłem jeszcze opis tego monitora, oraz informację, że został nabyty w sklepie https://monitory.mastiff.pl oraz, że jest tam opcja "selekcja". Mam więc pytanie czy w przypadku monitora, który nie będzie wykorzystywany do grafiki warto taką selekcję robić oraz jaki jest czas oczekiwania w przypadku tego monitora.
OWM
Posty: 77
Rejestracja: 10 marca 2014, 08:52 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

09 kwietnia 2014, 21:17 - śr

Tu troszkę omawialiśmy temat selekcji

http://mva.pl/viewtopic.php?f=44&t=1543&start=20
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

09 kwietnia 2014, 21:28 - śr

janus pisze:Mam więc pytanie czy w przypadku monitora, który nie będzie wykorzystywany do grafiki warto taką selekcję robić oraz jaki jest czas oczekiwania w przypadku tego monitora.
Selekcjonowanie monitorów nie ma nic wspólnego z jakimś profilem zastosowania. Usługa selekcji pojawiła się samoistnie, jako reakcja na technologiczne ograniczenia produkcji LCD. Panele ciekłokrystaliczne mogą mieć defekty pikseli i podświetlenia i pomimo, że jako użytkownicy powinniśmy być tego świadomi, to nie zawsze akceptujemy. Stąd istnieje płatna usługa przerzucenia ryzyka trafienia na "walnięty" ekran na sprzedawcę. Jest to nic innego jak zakup świętego spokoju.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
revers
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwietnia 2014, 23:51 - pt

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

19 kwietnia 2014, 00:44 - sob

Witam.

Szukam monitora głównie do programowania (pod win i linux) i przeglądania stron www, do czytania dokumentacji i sporadycznie do gier.
Czas spędzany przy monitorze od 8-12h (czasami 16h) - wiec czasami miewam nadwrażliwość na jaskrawe kolory, dlatego opcje opisywane przy monitorach Eizo Flex bardzo mi się spodobały. Odległość pracy od monitora 0,7 - 1m. Interesowała by mnie matryca TN (nie chce przepłacać za IPS), wysoka rozdzielczość, 16:10 była by idealnie, ale jeżeli uzyskam lepszą jakość kosztem 16:9 jakoś to przemęczę. Nie zależy mi na bajerach, tv-tunerach czy złączach HDMI. Monitor potrzebuję raczej na co najmniej 1-2 lat, jeżeli będę potrzebował na dłużej, wówczas zainwestuję w jakiś dobry. Cena jaką chciałbym dać to 400-1000zł.

Bardzo mi się spodobał monitor: Eizo FlexScan EV2416W niestety jest wyżej zakładanego budżetu (ostatecznie mógłby być). EV2316W prawie się łapie, a przy EV2216W jakoś ta rozdzielczość do mnie nie przemawia. Z innych marek to poznałem tylko Dell'e - wiele lat na nich pracowałem ale i tu mam dylemat z wyborem, do LG jestem zrażony, Samsung wiem że dobre TV robią.

Prosiłbym o jakąś pomoc w wyborze czegoś sensownego.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3889
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor dla programisty - ergonomiczny ok 22-24"

19 kwietnia 2014, 10:23 - sob

Eizo FlexScan EV2416W jest pod tym kątem najbardziej sensowny. Proszę nie patrzeć na zakup tylko pod kątem ceny. Raz dobrze wybrany produkt odwdzięczy się komfortem użytkowania i świętym spokojem. Pytanie po co kupować nowy monitor na góra 2 lata.. Taki Eizo powinien śmiało posłużyć 10 lat ;)
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Monitory różne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68433
Liczba tematów: 4134
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu