Ekran błyszczący, satynowy, matowy...

Wszystko dotyczące użytkowania, w tym kabelkologia, czyszczenie, ustawienia.
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Ekran błyszczący, satynowy, matowy...

19 kwietnia 2014, 10:58 - sob

Dzięki, Wesołego jajeczka również:) zabieram go dziś do poswięcenia:) Jak narazie jestem zadowolony przejscie z 18" = szok. Jedynie co mnie zdziwiło że odbija się wszystko od powierzchni.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

19 kwietnia 2014, 13:02 - sob

No ekran nie jest typowo matowy. Nawet jakby był, to i tak zawsze jakieś refleksy się przebiją. Dużo zależy od rozkładu oświetlenia w pomieszczeniu.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

19 kwietnia 2014, 13:34 - sob

Dyfuzor PA272W jest mz. bardzo udanym kompromisem pomiędzy matem i błyskiem. Matryca w pełni matowa powoduje, że obraz jest mniej klarowny, czysty, a monitor jest bardziej podatny na flary obniżające kontrast. Pełny błysk daje znacznie ładniejszy obraz, ale działa jak lusterko. Satyna nie ma irytującego efektu lusterka, za to zachowuje klarowność matrycy glossy.
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

19 kwietnia 2014, 14:41 - sob

odbija się tylko w cieniach i w specyficznych nie przygotowanych warunkach. Teraz w dzien jak wpada słonce i odbija się od lustra 3,5m za mną.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

19 kwietnia 2014, 16:59 - sob

Nozyk pisze:odbija się tylko w cieniach i w specyficznych nie przygotowanych warunkach. Teraz w dzien jak wpada słonce i odbija się od lustra 3,5m za mną.
Mam bezpośrednie porównanie starego NECa z "agresywną" powłoką rozpraszającą i nowego z "gładką". Nową uważam za zdecydowanie lepszą, aczkolwiek rzeczywiście, kwestia usytuowania okna względem stron świata i monitora względem okna może mieć duże znaczenie.
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

20 kwietnia 2014, 14:42 - ndz

max pisze:
Nozyk pisze:odbija się tylko w cieniach i w specyficznych nie przygotowanych warunkach. Teraz w dzien jak wpada słonce i odbija się od lustra 3,5m za mną.
Mam bezpośrednie porównanie starego NECa z "agresywną" powłoką rozpraszającą i nowego z "gładką". Nową uważam za zdecydowanie lepszą, aczkolwiek rzeczywiście, kwestia usytuowania okna względem stron świata i monitora względem okna może mieć duże znaczenie.
Ja wprost przeciwnie, wolę kaszkę i brak jakichkolwiek odbić niż gładkie lusterko. Na co mi dE<3 czy jeszcze mniej skoro siedząc w różowej czy błękitnej koszuli mam w miejscu odbicia wyraźną plamę i muszę się przesuwać żeby ją niwelować? To jeszcze pól biedy bo widać na pierwszy rzut oka a co kiedy nawet nie zdaję sobie sprawy z przekłamań? Ktoś kiedyś pisał że Barco z monitorami sprzedawało nawet jakieś fartuchy zapobiegające takim odbiciom. (sic!)
Takie moje spostrzeżenie po ostatnim roku oglądania różnych monitorów, poniżej pewnego poziomu błędów i tak nie sposób tego zobaczyć i trzeba raczej zwracać uwagę na to co widać czy słychać, oraz opcje dodatkowe takie jak wygoda kalibracji czy gwarancja.
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

20 kwietnia 2014, 22:25 - ndz

teraz gdy jest kompletnie ciemno za oknem, mogę się wypowiedziec, widac na monitorze moje odbicie, załozyłem czarną matową koszulkę i jej odbicia nie widac. ale w centralnym punkcie ewidentnie widzę odbicie swojej głowy i rozklad swiatła w kazdej jej czesci po przysunięciu się prawie moglbym się przeglądac Az zacząłem nie widzec sensu w ładowanie pianiędzy w taki zajebisty monitor skoro moje odbicie psuje wszystko. w starym eizo nie było ono az tak widoczne :/
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

21 kwietnia 2014, 10:24 - pn

Proponuję zastosować malowanie maskujące a'la siły specjalne. Względnie czarna kominiarka a'la niezapowiedziana wizyta w banku... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

21 kwietnia 2014, 11:43 - pn

Na mocno matowych monitorach odbicie jest bardziej rozproszone, co nie znaczy wcale że go nie ma - po prostu jego krawędzie są bardziej rozmyte. Stopień, w jakim odbicie naszej buźki będzie miało wpływ na ew. przekłamanie barw będzie w obu przypadkach takie samo, przy czym spadek kontrastu związany ze światłem padającym na dyfuzor będzie większy w przypadku bardziej matowych matryc. Z tego powodu matryce urządzeń przenośnych wyposażone są w ekrany glossy - na matrycach matowych w niekorzystnych warunkach nie było by nic widać.

Satynowa matryca zapewnia lepszą zgodność z obrazem wyświetlanym na monitorach i telewizorach glossy, tabletach, smartfonach, a przy okazji na wydrukach i odbitkach.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

21 kwietnia 2014, 12:52 - pn

Przykład może nienajlepszy, ale mi najbardziej odpowiada powierzchnia TV plazmowego z dobrej jakości powłoką antyrefleksyjną.
Jak pisze Czornyj, silny mat bardzo obniża kontrast.
W słońcu wyłączony stary Nec ma jednolity jasny ekran. Nowy ma zdecydowanie ciemniejszą czerń, za to ostrzejsze kontury odbić.
Nie wiem czy na urządzeniach przenośnych, laptopach stosuje się dobrej klasy antyrefleksy (jak na soczewkach okularów) czy tylko zwykły połysk...
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

21 kwietnia 2014, 13:16 - pn

Dobry antyrefleks jest np. w Retinach i nowych iMacach - teoretycznie jest to pełen gloss, ale odblaski są w porównaniu z wcześniejszymi MBP/MBA/iMaczami całkiem skutecznie tłumione. Podobnie było dawno temu w CRTkach - nb. osoby przyzwyczajone do CRT często dostawały qrvii po przesiadce na mocno matowe LCD.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

21 kwietnia 2014, 13:37 - pn

Wykonanie dobrego antyrefleksu chyba trochę kosztuje, szczególnie gdy ekran jest duży.
Chyba wątek można powoli wydzielać do tematu: powłoki rozpraszające w ekranach.
Ps. Ciekawe jak to będzie z OLEDami...

Z drugiej strony mz. PA272 bije na głowę jakością obrazu 27" iMaca jakiego widziałem w galerii handlowej, ale nie ma to związku akurat z powłoką.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CX270 vs NEC SpectraView Reference 271 do DTP

21 kwietnia 2014, 17:49 - pn

max pisze:Chyba wątek można powoli wydzielać do tematu: powłoki rozpraszające w ekranach.
Wg sugestii, wydzielone.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ekran błyszczący, satynowy, matowy...

23 kwietnia 2014, 09:55 - śr

W teorii to dość proste:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pow%C5%82o ... odblaskowe
wikipedia pisze:Jeżeli na granicy dwóch ośrodków o różnych wartościach współczynnika załamania (w tym wypadku szkła i powietrza) umieści się cienką warstwę ośrodka o wartości pośredniej, to współczynnik odbicia światła od tej granicy zmaleje. Możliwe jest dobranie takiego współczynnika załamania światła warstwy powłoki, aby współczynnik odbicia był jak najmniejszy.
W soczewkach okularów występuje zwykle tzw. odbicie resztkowe, o dość konkretnej barwie np. zielonej...
http://www.jzo.com.pl/archiwum/izoptyka ... n/cmw.html
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Ekran błyszczący, satynowy, matowy...

23 kwietnia 2014, 10:30 - śr

Celem uzupełnienia:
http://www.jzo.com.pl/archiwum/izoptyka ... ppnso.html
JZO pisze:Produkcja dobrych powłok antyrefleksyjnych (AR) wymaga dużych nakładów inwestycyjnych na nowoczesną i skomplikowaną aparaturę próżniową (co szczególnie dotyczy powłok wielowarstwowych), a także precyzyjnego i powtarzalnego procesu technologicznego. Cała aparatura musi znajdować się w bardzo czystych pomieszczeniach z kontrolowaną jakością. Stopień czystości, także powietrza jest zbliżony do stosowanego w zakładach farmaceutycznych. Stanowiska produkcyjne i kontrolne stanowią swoistą enklawę, do której dostęp ma bardzo ograniczona grupa osób, dzięki temu w pomieszczeniach udaje się zapewnić mikroklimat niezbędny procesom produkcyjnym.
Czyli można pomarzyć...

Wróć do „Podłączenie, użytkowanie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68406
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu