Ustawienie Eizo L997

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
ano
Posty: 9
Rejestracja: 25 kwietnia 2014, 22:04 - pt

Ustawienie Eizo L997

10 maja 2014, 23:18 - sob

Od kilku dni jestem posiadaczem używanego Eizo L997. I od kilku dni staram się ustawić obraz pod pracę ze zdjęciami. Oczywiście nie jest to kalibracja, ale próba uzyskania obrazu podobnego jak na skalibrowanym CTR Compaq P1220. Monitor pracuje z laptopem Dell. Na zasadzie porównania obrazu na stojących obok siebie monitorach (CRT podłączony do drugiego laptopa - Acer) mniej więcej udało mi się uzyskać podobny obraz. Niestety z jednym "ale". Obraz na Eizo jest znacznie cieplejszy niż ten z CRT. Wszelkich ustawień dokonywałem w trybie Custom, bo efekt na wbudowanym trybie sRGB był tragiczny - obraz ciepły aż do bólu. Zdjęcia w trybach szarości wpadały w mocną sepię. W ustawionym przeze mnie Custom nie jest tak tragicznie, ale nadal zdjęcia w odcieniach szarości lekko wpadają w ciepłe odcienie (biel nie jest zimno-biała tylko jakby lekko ocieplona). Z czym może się wiązać taki stan rzeczy Wsadzenie w Windowsa profilu ICC (sRGB 6500K) nic nie zmienia. W sumie to poruszam się trochę po po omacku. Monitor ustawiałem i klawiszami i programowo przy użyciu Screen Managera Pro.
Miałem dzisiaj okazję zobaczyć te same zdjęcia na takim samym monitorze i tam w trybie sRGB wyglądały prawidłowo. Czy ma to może związek z niewłaściwym wgrywanie profilu ICC do windowsa (w obu przypadkach Win7 64 bit)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ustawienie Eizo L997

11 maja 2014, 12:06 - ndz

A na pewno sprawny ten LCD? Żółcizna na ekranie może świadczyć o bardzo zużytym podświetleniu, zbiodegradowanej matrycy. Poza tym, na karcie graficznej wszystko na zero? No i metoda porównawcza do grubo ponad 10-letniego kineskopu to nie jest dobry pomysł. Parametry to od dawna Science Fiction.

PS1. Biel nie ma być "zimno-biała" tylko biała.
PS2. ScreenManager Pro wykonuje regulację sprzętowo, wewnątrz monitora.
PS3. Windows nie zarządza barwą, więc w samym systemie nie będzie żadnej różnicy, z profilem czy bez.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ano
Posty: 9
Rejestracja: 25 kwietnia 2014, 22:04 - pt

Re: Ustawienie Eizo L997

11 maja 2014, 15:19 - ndz

Trudno mi tak na oko określić zużycie. Podświetlenie wygląda na równomierna. Plam nie ma. Jest dość jaskrawy przy 50% jasności w trybie sRGB. Teraz gdy tak jeszcze raz się przyglądam obu ekranom to rzeczywiście biel w na CRT wpada w odcień niebieski, a na LCD jest bardziej biała. Może rzeczywiście się za bardzo zasugerowałem starym monitorem. Inna sprawa, że wczoraj sprawdzałem wszystko przy świetle sztucznym, a teraz przy mieszanym dzienne+lampa na suficie.
Do czego można wzrokowo porównać biel i czerń na LCD. Mam dostęp do takiego rozkładanego próbnika kolorów.
Wiem, że na dłuższą metę bez kalibracji się nie obejdzie, ale chciałbym na razie sprawdzić ile jest warty ten monitor.

Jak rozumieć "na karcie graficznej wszystko na zero"?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ustawienie Eizo L997

12 maja 2014, 08:54 - pn

Jeśli podświetlenie jeszcze żyje to możliwe, że monitor jest sprawny. To jest bowiem najbardziej podejrzany element w używanych. W takim wypadku proponuję skasować jego do fabrycznych, zmniejszyć jaskrawość aby jego biel nie była jaśniejsza od zwykłej kartki papieru i tak pracować. Prawdopodobnie tak ustawiony będzie bliższy rzeczywistości niż stary kineskop.

Co do karty graficznej, mam na myśli modyfikacje ustawień koloru z poziomu sterownika lub programu zarządzającego kartą, Nvidia Control Panel lub ATI Catalyst.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ano
Posty: 9
Rejestracja: 25 kwietnia 2014, 22:04 - pt

Re: Ustawienie Eizo L997

12 maja 2014, 09:29 - pn

Dzięuję za porady.
Wczoraj jeszcze poćwiczyłem trochę z ustawieniem z próbnikiem XRite Color Checker (czy jakoś tak) i wzorcem ściągniętym linkiem z tego forum. Tryb sRGB monitora był trochę za jaskrawy. Najpodobniej wyszło mi w trybie Custom przy 5500K i gamma=2,6 (przy 2,2 kolory wydawały się za mało nasycone - jakby bez głębi). Porównywałem w PSElements i IrfanView. Teraz jednak mam wątpliwości czy nie jest trochę za ciemno. Jasność ustawiona jest na 50%.
Mogę w sumie dokonac jeszcze jednego porównania, choć nie wiem czy ma ono sens. Mam kilka książek z fotografią krajobrazu (dobrze wydanych) i można wydruki z nich porównać z tymi samymi zdjęciami w internecie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ustawienie Eizo L997

12 maja 2014, 10:27 - pn

Nie ma być żadnego "najpodobniej", tylko właściwie. Założę się o napój na "K", że fabrycznie ten monitor ma największą neutralność i proponuję tego nie psuć. Znamienne jest przy tym, że kolor wydaje się Panu blady. Taki objaw w 99% przypadków świadczy, że to jest właśnie dobry kolor. Prawdziwy. Monitor nie ma wyświetlać ładnie, tylko wiernie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ano
Posty: 9
Rejestracja: 25 kwietnia 2014, 22:04 - pt

Re: Ustawienie Eizo L997

12 maja 2014, 14:07 - pn

Czyli najlepiej zresetować ustawienia do fabrycznych i wybrać tryb sRGB do obróbki i przeglądania fotek?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Ustawienie Eizo L997

12 maja 2014, 14:21 - pn

Fabryczny i nic nie zmieniać poza jaskrawością.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu