Monitor dla webdevelopera

Monitory dla grafików i fotografów zawodowych, przygotowanie do druku, trudne dziedziny fotografii.
niedzwiedz
Posty: 9
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:07 - śr

Monitor dla webdevelopera

16 lipca 2014, 21:46 - śr

Witam,

już jakiś czytam to forum, ale jestem w większej kropce niż przed tą lekturą. Głównie programuję html, php, aspx, js + grafika na potrzeby e-publikacji. Od kilkunastu lat gdy tak pracuje może z 5 razy robiłem jakieś ulotki. Pracuję w pokoju ze zwykłym oświetleniem domowy. I szukam nowego monitora. Dotychczas używałem zwykłego WinXP + EIZO FlexScan L768 (19"). Teraz przeszedłem na MacBoka PRO HiRes 2012 i chce dokupić dodatkowy monitor. Ze względu na rożne narzędzia będę pracował w iOS i Win7. Na CX240 mnie nie stać - niestety. Więc w polu wyboru mam:
- EIZO EV2436
- EIZO EV2736
- EIZO CS230
- EIZO SX2262

Chcę kupić w Mastiff wraz z selekcją i kalibracją. 3.500 zł brutto, to maximum tego co mogę wydać, ale jeżeli nie będę musiał, to super i starczy na coś jeszcze. Moje pytania:
1. Który wg Was monitor dla mnie najlepszy?
2. Jeżeli seria EV, to czy w ogóle kalibracja w Mastiff ma jakiś sens, skoro to tylko programowa?
3. Jak wiemy muszę kupić dokupić kabel DV-miniDV. Czy musi być oryginalny EIZO (ponad 200 zł - https://monitory.mastiff.pl/podlaczenia- ... pm200.html), czy wystarczy coś takiego za 50 zł (http://www.cortland.pl/manhattan-kabel- ... -m-1m.html)
4. Czy lepsze jest 24" (tańsze) dla moich potrzeb w EV2436, czy jednak 23" w CS230?
5. A może zamiast CS230 lepiej EV2736?
6. Czy ColorNavigator dla CS230 potrzebuję, jeżeli kalibrację wstępną zrobią ludzie w Mastiff? Czy dopiero gdzieś za rok, czy dwa jak będę ew. ponownie kalibrować. A może jest jakaś okrojona wersja ColorNavigator darmowa z mniejszymi (ale w moim przypadku wystarczającymi) ustawieniami?
7. Na koniec zostaje SX2262, tylko, że to mniejszy obszar na ekranie?

A w ogóle może jakikolwiek inny monitor w tej cenie z kablem, kalibracją, selekcją?

Proszę pomóżcie, bo muszę szybko coś wydać, aby koszty mieć jeszcze w tym miesiącu.

Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla webdevelopera

16 lipca 2014, 23:58 - śr

Jeśli to głównie programowanie, przestrzeń 27-ki będzie nie do przecenienia. A i mała plamka przy Retinie będzie łatwiejsza do przełknięcia niż duża. Kabel powinien być dobrej jakości. Z chińszczyzną są problemy. W sensie loteria, zadziała albo nie zadziała. Przy EV2736W, dołączany do monitora kabel EIZO PP200 (DP-DP) można bezkosztowo zamienić na PM200 (MiniDP-DP). Do innych trzeba dokupić.

ColorNavigator to narzędzie do kalibracji EIZO serii ColorEdge, ale nie sama kalibracja. Przy pomocy COlorNavigatora wykonuje się kalibrację sprzętową, wewnątrz układów monitora, nie na karcie graficznej i programuje automatykę monitora.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
niedzwiedz
Posty: 9
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:07 - śr

Re: Monitor dla webdevelopera

17 lipca 2014, 00:41 - czw

Dzięki za szybką odpowiedź. Jeżeli się zdecyduję na EV2736, to wstępna (rozumiem, że programowa) kalibracja u Pana w sklepie jest w ogóle potrzebna? Czy to zbędny wydatek dla tego monitora? Możliwość wymiany kabla, to super. A co da selekcja dla tego modelu?

I jeszcze jedno. W Cortlandzie widzę, że ten model jest w promocji za 3.100 brutto (tydzień temu jej jeszcze nie było). Czy jest jakaś promocja, której jeszcze u Pana nie wprowadzono? Jeżeli w tej samej cenie, to wolałbym kupić u Pana. W końcu z ogromnej wiedzy skorzystałem na tym forum i dlatego pierwszeństwo zakupu (przy takiej samej cenie) jest u Pana :)

Aha i wskazany przeze mnie MacBook PRO HiRes to nie Retina, tylko coś pośredniego, czyli rozdzielczość 1680x1050px na 15" wyświetlaczu. Rozumiem, że tu nie będzie problemu z obsługą 2560 x 1440 pikseli?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla webdevelopera

17 lipca 2014, 00:50 - czw

Jeśli monitor ma służyć do czegokolwiek związanego z kolorem, kalibracja jest konieczna. W innym wypadku nie, choć zalecana każdemu, kto chce mieć optymalnie ustawione wyświetlanie. Dziw bierze, jak duży odsetek populacji nie potrafi wydedukować jaki obraz jest poprawny i siedzą, wręcz płacząc, patrząc na jaskrawy do niemożliwości ekran i nie użyją regulatora. :)

Selekcja daje spokój. EIZO to dobry i powtarzalny sprzęt, ale nawet producent nie zapewnia że NA PEWNO nie ma na każdym egzemplarzu defektu piksela czy nierówności podświetlenia. Selekcja w znakomitej większości wyklucza to ryzyko.

Co do ceny, faktycznie wczoraj potaniał trochę. Proszę kilkukrotnie odświeżyć stronę, pewnie przeglądarka trzyma w cache starą zawartość.

Mac nie ma "windowsowych" problemów, więc rozdzielczość będzie ok.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
niedzwiedz
Posty: 9
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:07 - śr

Re: Monitor dla webdevelopera

17 lipca 2014, 11:02 - czw

Witam ponownie,

imam jeszcze jedno pytanie. Czy mam rozumieć, że do obróbki projektów wyświetlanych wyłącznie w przeglądarkach, tabletach, mobile w Photoshop i Illustrator (czyli wyłącznie dla potrzeb internetu) EV2736 wystarczy?

Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla webdevelopera

17 lipca 2014, 11:29 - czw

Oj, poruszył Pan trudniejszy aspekt. Symulacja ekranu Ipada, który jest swoistym standardem branżowym, jest możliwa (wbudowana) sprzętowo w EIZO klasy ColorEdge CG. Tańszą wersją jest seria CX, ale trzeba symulację sobie ustawić ręcznie i zapisać jako jeden z "targetów". Symulacja pozostałych marek urządzeń przenośnych będzie przybliżona z uwagi na dużą różnorodność typów ekranów. Na "zwykłych" monitorach pozostaje symulacja sRGB i nic ponadto. Będzie pewna nieprzewidywalność i nie ma na to rady.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla webdevelopera

17 lipca 2014, 12:06 - czw

niedzwiedz pisze:Witam ponownie,

imam jeszcze jedno pytanie. Czy mam rozumieć, że do obróbki projektów wyświetlanych wyłącznie w przeglądarkach, tabletach, mobile w Photoshop i Illustrator (czyli wyłącznie dla potrzeb internetu) EV2736 wystarczy?

Pozdrawiam
Marek
W kwestii projektów pod urządzenia mobilne polecam rozważyć NEC EA244UHD - rozdzielczość UHD przy 24" jest zbliżona do rozdzielczości urządzeń mobilnych, satynowy dyfuzor dobrze oddaje klarowność obrazu wyświetlanego na błyszczących smartfonach i tabletach, a szeroki gamut podświetlenia GBr LED z 6-cio osiowym CMS pozwala zasymulować zarówno kolorystykę wyświetlaczy IPS jak i AMOLED.

Nowe EIZO CG to niestety powrót do matowych dyfuzorów i znacznie większa plamka.
niedzwiedz
Posty: 9
Rejestracja: 16 lipca 2014, 17:07 - śr

Re: Monitor dla webdevelopera

17 lipca 2014, 12:45 - czw

Dzięki za propozycje, jednak ten NEC to zupełnie inna półka cenowa niż mój budżet. Aczkolwiek z opisu - super. Może następny zakup w przyszłości :)
Co do EIZO CG też problem się się rozwiąże ze względu na pułap cenowy.

Nie mniej jestem nadal w kropce, czy CS230 (lepszy pod względem grafiki), czy EV2736 (kusi wielkość obszaru roboczego).

Pozdrawiam
Marek
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla webdevelopera

17 lipca 2014, 12:52 - czw

Zdecydowanie 27, ma mniejszą plamkę - acz również zdecydowanie polecam zamiast EV2736 jego konkurenta - NEC EA274WMi, który podobnie jak EA244UHD wykończony jest w satynie i bardziej przypomina charakterystyką wyświetlanego obrazu urządzenia mobilne, możliwa jest również jego sprzętowa kalibracja.
Nozyk
Posty: 115
Rejestracja: 04 marca 2014, 02:08 - wt

Re: Monitor dla webdevelopera

17 lipca 2014, 13:26 - czw

Zdecydowanie 27 cali, taki obszar roboczy daje dużo komfortu podczas pracy oraz znacznie ja przyspiesza. Nawet jeśli reprodukcja koloru jest ważna to wybierałbym modele eizo EV/ neca EA. Wyswietlaja one barwy w dobrym standardzie wystarczającym do Pana zastosowań.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla webdevelopera

17 lipca 2014, 13:36 - czw

niedzwiedz pisze:Nie mniej jestem nadal w kropce, czy CS230 (lepszy pod względem grafiki), czy EV2736 (kusi wielkość obszaru roboczego).
W sensie symulacji Ipadów i podobnych, CS jest dużo lepszej jakości. Musi Pan zadecydować czy ważniejsze/więcej czasu idzie na programowanie czy prace graficzne. Jeśli zdecydowanie programowanie - EV. Jeśli grafika - CS. NEC EA274WMi jest niezłą alternatywą jeśli budżet zaciska pętlę na szyi. Jeśli jednak te parę stów więcej da się wysupłać, lepiej EIZO. Jest wyraźnie lepiej zaprojektowany i wykonany.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania zawodowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68435
Liczba tematów: 4136
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu