Sens zakupu własnego kolorymetru

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
mkoper
Kontakt:
Posty: 46
Rejestracja: 01 października 2013, 21:26 - wt

Sens zakupu własnego kolorymetru

28 września 2014, 20:15 - ndz

Witam wszystkich :) Przewijam się przez coraz to kolejne tematy na forum gdzie użytkownicy chcą zakupić monitor i.... kolorymetr do kalibracji jego. Zastanawiam się wtedy jaki jest sens takiej inwestycji i chciałbym w tym temacie zapytać o opinie osób preferujących takie rozwiązanie. Abstrahując nawet od tego jakiej klasy monitor kupujemy pytam po co inwestować około 800zł w kolorymetr (przyjmuję, że rozważamy przynajmniej x-rite i1 display pro, bo wszystko co poniżej tego to generalnie zabawki)?

Rozumiem, że głównym argumentem jest to, że posiadając własny sprzęt możemy sobie kalibrować bezpłatnie swoje świecidło bezpłatnie i to tak często jak chcemy. Chciałbym tylko zwrócić uwagę na to, że:
- monitory podświetlone diodami LED są generalnie całkiem stabilne i nawet po roku użytkowania może okazać się, że zmiany są minimalne
- sensory typu i1 Display pro są mimo wszystko amatorskimi urządzeniami i błąd pomiaru jest bliżej nieokreślony już na początku
- z biegiem czasu kolorymetr płynie z pomiarem i też co jakiś czas wymaga recertyfikacji. W przypadku i1 pro termin ten nie jest bliżej określony, więc nawet ciężko rokować jak wygląda zmienność pomiaru po czasie

W związku z powyższym może okazać się w skrajnych przypadkach, że nie tylko rekalibrujemy swój wyświetlacz kolorymetrem, ale także swój kolorymetr wyświetlaczem, o ile nie poddamy go okresowej recertyfikacji, a nawet po recertyfikacji, która kosztuje kilkaset złotych i tak nie wiemy na ile dokładnie on mierzy widmo naszego monitora. Koszt utrzymania sensora znacząco więc wzrasta. Szybko może więc okazać się, że zlecenie nawet trzy, czy cztery razy w roku (co uważam i tak za przesadę w przypadku monitorów na LEDach) kalibracji wyświetlacza wyjdzie taniej niż zakup i utrzymanie swojego czujnika. Ponadto kalibracja zostanie zrobiona na znacznie lepszej klasie czujniku (założyciel tego forum jak i kilka osób wypowiadających się, w tym ja, posiadają spektroradiometry, które mają statystycznie dużo mniejszy błąd pomiaru niż i1 Display Pro).

Takie jest moje zdanie. Zapraszam do konstruktywnej dyskusji ;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens zakupu własnego kolorymetru

28 września 2014, 21:03 - ndz

Nie mam doświadczenia w temacie, ale moja wrodzona intuicja mówi mi mniej więcej to samo. Osobiście uważam tzw. "konieczność" kupowania profesjonalnego monitora z oprogramowaniem kalibracyjnym i podstawowym kalibratorem za 800zł za naciąganie niezorientowanych w temacie.

Uważam, że lepiej sobie odpuścić lub ew. zlecić kalibrację, ale przy użyciu lepszej klasy sensora i zawodowca go obsługującego, co by nie rozregulować monitora.
Jeśli rezygnujemy z kalibracji wskazane jest oprogramowanie w rodzaju MultiProfilera, pozwalającego na zaawansowaną regulację opierającą się na kalibracji fabrycznej.
gunde svan
Posty: 41
Rejestracja: 15 marca 2011, 16:08 - wt

Re: Sens zakupu własnego kolorymetru

29 września 2014, 10:33 - pn

Przy posiadaniu jednego, dwóch, trzech monitorów nie opłaca się nawet inwestowanie czasu w myślenie o kupnie czujnika. Lepiej, taniej, prościej zlecić. Jeśli miałbym pełne studio monitorów - wtedy jest inna rozmowa.
maxtv
Posty: 9
Rejestracja: 06 listopada 2013, 14:00 - śr

Re: Sens zakupu własnego kolorymetru

29 września 2014, 19:26 - pn

No chyba że nie ma komu zlecić.:-(
Wtedy nie ma wyjścia, trzeba kupić czujnik, a monitory do kalibracji dane się znajdą.;-)

MTX
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Sens zakupu własnego kolorymetru

29 września 2014, 22:12 - pn

Maciek przyznam, że jest to pytanie, które od dłuższego czasu chodzi mi po głowie - tyle że z braku czasu i możliwości technicznych nie jestem na nie w stanie odpowiedzieć ;)

Na pewno jednak nie obawiałbym się co do trwałości kolorymetru i1Display Pro we wszystkich jego inkarnacjach, jest cholernie przebiegle zaprojektowany, a dodatkowo zastosowanie filtrów dichroicznych praktycznie załatwia kwestię starzenia się. Recertyfikacja, czy raczej rekalibracja sensorów to trochę dmuchanie na zimne, trochę kwestia różnic wymaganej dokładności. W zastosowaniach labo/QC/QA itp gdzie taki szpej orze jak może przez 24/7 pewnie ma to solidne podstawy, ale przy kalibrowaniu monitorka od czasu do czasu? Niestety brak danych.

Ogólnie jednak bardziej mnie martwi różnica widm różnych podświetleń, oraz niewiadoma w gruncie rzeczy zmienność widma w funkcji zużycia podświetlenia - indywidualnie charakteryzowany kolorymetr z charakteryzacją spektralną konkretnego podświetlenia jest nadspodziewanie dokładny, o ile charakteryzacja spektralna odpowiada charakterystyce mierzonego podświetlenia...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sens zakupu własnego kolorymetru

30 września 2014, 09:53 - wt

Myślę, że posiadanie własnego kalibratora ma też wymiar psychologiczny. Inaczej wygląda wizerunkowo w oczach własnych klientów, kiedy fotograf twierdzi, że ma monitor skalibrowany a inaczej kiedy ma własny kalibrator. W domyśle, w drugim wypadku sam dogląda dobytku, w sporze z klientem lub wykonawcą, wygląda wówczas bardziej profesjonalnie. Trudniej zarzucić niefachowość niż w przypadku usługi wykonanej przez człowieka z zewnątrz. Działa stare przysłowie - winny nieobecny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3889
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Sens zakupu własnego kolorymetru

30 września 2014, 19:28 - wt

Przykład (jeden z kilku nietypowych) "fachowości" kalibracji na zlecenie :? >> http://www.kalibracja-monitora.com/index.html

Chyba jednak czasem warto się wysilić i zrobić coś samemu, mając w najgorszym razie pretencje do siebie..
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Sens zakupu własnego kolorymetru

30 września 2014, 19:37 - wt

Hmm. Jedna zasada mówi, jak chcesz coś zrobić dobrze, zrób to sam.
Inna mówi, że nie można się znać na wszystkim i posiadać wszelkich sprzętów.
Myślę, że obowiązuje zasadza zdrowego rozsądku, realnych potrzeb i możliwości (finansowych, czasowych, osobistych), jak to już wyżej wspomniano.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], satoshie, Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68429
Liczba tematów: 4133
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu