Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
PrzemekRyk
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 10
Rejestracja: 21 stycznia 2011, 10:32 - pt

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

25 lutego 2011, 13:11 - pt

pasikonik pisze:Pytanie: czy model Eizo S2410W będzie można kalibrować sprzętowo w sposób opisany na początku tego wątku? Na stronie http://www.eizo.pl/kalibracja-sprz-towa ... -coloredge nie ma go na liście obsługiwanych modeli :( Nie ma żadnej nadziei?
Niestety - nie będzie możliwości kalibracji sprzętowej z użyciem EasyPIXa dla modelu S2410W.
Przemysław Ryk
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

25 lutego 2011, 13:38 - pt

pasikonik pisze:Pytanie: czy model Eizo S2410W będzie można kalibrować sprzętowo
Oficjalnie nie można. Trzeba sprawdzić na konkretnym egzemplarzu, a nie mam takiego pod ręką.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

06 marca 2011, 09:45 - ndz

Zainwestowałem w zestaw EasyPix + kalibrator Ex1, ściągnąłem ze strony Eizo najnowszą wersję oprogramowania i przystąpiłem do kalibrowania mojego S2433W. Celowałem w 6500K przy natywnym gamucie monitora, gammie 2,2 i różnych poziomach jasności. Efekty są, jak na moje oko, bardzo dobre - kolory wyglądają na naturalne, widzę subtelne szczegóły w najwyższych światłach i głębokich cieniach, a obraz "rzeźnika" jest prawie idealny. Zatem czegóż więcej można chcieć? Ale sprawdziłem ustawienia monitora i mocno się zdziwiłem.

Okazało się, że niezależnie od docelowej jasności obrazu oprogramowanie ustawia parametr brightness na 15%, zmienia natomiast kontrast. Tymczasem ja od dawna wiem, że regulatora kontrastu w monitorach LCD ruszać nie należy, bo "ów regulator, jeśli jest, obcina sterowanie matrycą, wprowadzając zaburzenia w reprodukcję najjaśniejszych odcieni" (jak to napisał Tom1 w innym miejscu tego forum).
Jako człowiek, który lubi wiedzieć dlaczego?, chciałbym zrozumieć, co Easy Pix 2 wyprawia z moim monitorem i czy naprawdę lekceważy święte reguły kalibracji? Czy oprogramowanie monitora głupieje po ingerencji w wewnętrzny LUT i to co monitor wyświetla na temat swoich ustawień nijak ma się do rzeczywistości? No i jak do tego wszystkiego ma się parametr brightness w oprogramowaniu Easy Pix, który dostępny jest po kliknięciu przycisku Finely Adjust?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

06 marca 2011, 12:47 - ndz

Kontrastu nie można ruszać. Wielokrotnie testowane przeze mnie oprogramowanie EasyPix2 nie ruszało go, więc może coś Pan innego ingeruje w jakichś zakamarkach programu. Jaskrawość natomiast jak najbardziej. Wynikowo jaskrawość musi wyjść taka, aby biel monitor przypominała jasnością papier.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

06 marca 2011, 12:55 - ndz

Ja w ogóle nie ruszałem żadnych parametrów monitora - wszystko to, o czym pisze robi oprogramowanie, a ja patrzę na ustawienia wprowadzone przez soft. Ale jednak jest nie całkiem tak, jak pisałem w poprzednim poście. Dzisiaj poeksperymentowałem trochę z jaśniejszymi ustawieniami i okazało się, że przy założonej jasności w okolicach 118 cd/m2 parametr kontrast zatrzymuje się na standardowych 50%, a zaczyna rosnąć parametr Brightness. Przy 163 cd/m2 Brigtness ma już 32% a kontrast nadal pozostaje pięćdziesięcioprocentowy (mam na myśli parametry zgłaszane przez monitor, parametr Brigthtness dostępny po kliknięciu przycisku Finely Adjust ma przy owych 163 cd/m2 aż 60%). Czyżby zatem w moim monitorze nie dawało się osiągnąć jasności poniżej 115 cd/m2 za pomocą regulacji samej mocy lamp?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

06 marca 2011, 13:08 - ndz

Dolna granica Pańskiego monitora na samych lampach to ok 40-60 nitów. Muszę zwrócić uwagę na to co Pan zauważył. Jak znajdę przyczynę takiego zachowania na pewno ją opiszę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Korba
Posty: 11
Rejestracja: 13 czerwca 2010, 12:44 - ndz

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

07 marca 2011, 08:05 - pn

Odkryłem jeszcze jedno zjawisko. Jeśli skalibruję monitor np. na docelowe 120 nitów, które zapewni mi pięćdziesięcioprocentowy kontrast, a następnie za pomocą funkcji Finaly Adjust zmniejszę jasność do 47% (w skali tej funkcji), to osiągam ok. 100 nitów, a monitor zgłasza mi, że kontrast pozostaje na poziomie 50%, przy czym jego regulator jasności schodzi poniżej magicznych 15% i osiąga wartość 10%. Gdy w funkcji Finaly Adjust przesunę suwak na 40%, to jasność wynikająca z pomiaru wynosi 73 nity, a monitor zgłasza kontrast 50% i jasność 0% (ciekaw jestem jak pojemne jest to zero, ale nie mam teraz czasu na kolejne eksperymenty).

Wszystko to na oprogramowaniu EasyPIX w wersji 2.0.0.21 pod 64-bitowym Windows 7 Professional.
sreg
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2012, 16:50 - sob

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

21 stycznia 2012, 17:11 - sob

Witajcie,

znalazłem ten watek ponieważ do zakupiłem monitor Eizo FlexScan 2262W - wiem że można go kalibrowac sprzętowo niemniej nie wiem czy kalibrator X-Rite i1 Display Pro przeprowadza kalibracje w LUT ?
Jeżeli nie to proszę o informację czy jest szansa dokupić np. samo oprogramowanie, które zmienia dane w LUT tak aby można byo wykorzystać urządzenie pomiarowe czy trzeba kupic cały nowy komplet ? Jeżeli nowy komplet toco polecacie ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

21 stycznia 2012, 18:06 - sob

sreg pisze:Witajcie,
Witam
sreg pisze:znalazłem ten watek ponieważ do zakupiłem monitor Eizo FlexScan 2262W - wiem że można go kalibrowac sprzętowo niemniej nie wiem czy kalibrator X-Rite i1 Display Pro przeprowadza kalibracje w LUT ?
Niestety nie.
sreg pisze:Jeżeli nie to proszę o informację czy jest szansa dokupić np. samo oprogramowanie, które zmienia dane w LUT tak aby można byo wykorzystać urządzenie pomiarowe czy trzeba kupic cały nowy komplet ? Jeżeli nowy komplet toco polecacie ?
W przypadku Pana czujnika nie jest to możliwe. Jedyna możliwość to zamówienie kalibracji wykonanej w elektronice monitora, a później okresowe profilowanie Pana sprzętem. Przy czym sens w drugiej czynności jest niewielki, bo taki monitor koryguje się raz na rok lub rzadziej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sreg
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2012, 16:50 - sob

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

21 stycznia 2012, 18:22 - sob

Ok dziekuje za odpowiedz. A jaki najtanszy kalibrator pozwola kalibrowac do LUT ?
Mam kilka takich monitorow ile kosztuje kalibracja jednego monitora - taka srednia rynkowa w W-wa.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

22 stycznia 2012, 14:06 - ndz

sreg pisze:Ok dziekuje za odpowiedz. A jaki najtanszy kalibrator pozwola kalibrowac do LUT ?
Najtańszy to EIZO EasyPix, ale lepsze wyniki otrzymuje się za pomocą X-Rite ColorMunki Photo/Design i specjalną wersją oprogramowania EIZO. Niestety jest ono w fazie beta i nie jest możliwe uzyskanie go. Dysponuje nim tylko serwis.
sreg pisze:Mam kilka takich monitorow ile kosztuje kalibracja jednego monitora - taka srednia rynkowa w W-wa.
Firma w której pracuję robi taką kalibrację. Robi zresztą dowolnego rodzaju czynności kalibracyjno-kontrolne. W cenie certyfikat UGRA, przeszkolenie i wzornik do określenia poprawności wyświetlania. Koszt 350 zł. Usługa wykonywana oprzyrządowaniem i oprogramowaniem najlepiej dopasowanym do konkretnego typu monitora. Ceny tego typu usług w kraju kształtują się od 150 zł za amatorskie kliknięcie kilka razy "Next" w programie kalibracyjnym do 700 zł + VAT w przypadku usług wysokiej jakości.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sreg
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2012, 16:50 - sob

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

22 stycznia 2012, 22:24 - ndz

Tom01 pisze:
sreg pisze:Ok dziekuje za odpowiedz. A jaki najtanszy kalibrator pozwola kalibrowac do LUT ?
Najtańszy to EIZO EasyPix, ale lepsze wyniki otrzymuje się za pomocą X-Rite ColorMunki Photo/Design i specjalną wersją oprogramowania EIZO. Niestety jest ono w fazie beta i nie jest możliwe uzyskanie go. Dysponuje nim tylko serwis.
sreg pisze:Mam kilka takich monitorow ile kosztuje kalibracja jednego monitora - taka srednia rynkowa w W-wa.
Firma w której pracuję robi taką kalibrację. Robi zresztą dowolnego rodzaju czynności kalibracyjno-kontrolne. W cenie certyfikat UGRA, przeszkolenie i wzornik do określenia poprawności wyświetlania. Koszt 350 zł. Usługa wykonywana oprzyrządowaniem i oprogramowaniem najlepiej dopasowanym do konkretnego typu monitora. Ceny tego typu usług w kraju kształtują się od 150 zł za amatorskie kliknięcie kilka razy "Next" w programie kalibracyjnym do 700 zł + VAT w przypadku usług wysokiej jakości.
Dziękuję
Czy X-Rite ColorMunki Photo może współpracować jakimkolwiek innym oprogramowaniem, który ładuje dane do LUT ?
Czy to jest tan kalibrator http://allegro.pl/nowosc-x-rite-colormu ... 95619.html
Czy ten http://allegro.pl/x-rite-kalibrator-do- ... 17755.html

Czy to oprogramowanie Eizo w wersji beta jest dostępne gdzieś np. necie ?
Po tym co Pan napisał zastanawiam się do czego w takim razie może mi służyć X-rite i1Display PRO :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

22 stycznia 2012, 22:28 - ndz

sreg pisze:Czy X-Rite ColorMunki Photo może współpracować jakimkolwiek innym oprogramowaniem, który ładuje dane do LUT ?
Ogólnie tak, jest obsługiwany przez wiele programów do kalibracji sprzętowej, ale w przypadku Pana monitora nie.
sreg pisze:Czy to jest tan kalibrator
To jest ten kalibrator: https://monitory.mastiff.pl/popularne/ka ... photo.html
Lub ten: https://monitory.mastiff.pl/kalibrator-c ... esign.html
sreg pisze:Czy to oprogramowanie Eizo w wersji beta jest dostępne gdzieś np. necie ?
Nie. Jest dostępne tylko w wersji działającej z czujnikiem EasyPix.
sreg pisze:Po tym co Pan napisał zastanawiam się do czego w takim razie może mi służyć X-rite i1Display PRO :)
Do kalibracji programowej. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sreg
Posty: 4
Rejestracja: 21 stycznia 2012, 16:50 - sob

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

22 stycznia 2012, 22:43 - ndz

Dzięki
Czyli kupując kalibrator np. http://mva.pl/posting.php?mode=reply&f=21&t=222 mam możliwość sprzętowej kalibracji swojego Eizo i tym samym mogę ładować dane do LUT. jedyny ważny element to taki że EasyPix jest "takiej sobie" jakości urządzeniem - działającym całkowićie inaczej niż ColorMunki ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

22 stycznia 2012, 22:47 - ndz

W przypadku EIZO S2433W kalibracja EasyPixem nie jest optymalna. Czujnik ma spore błędy. Generalnie jest to zabawka dla chcących nieco liznąć tej dziedziny. Znacznie lepiej skalibruje Pan monitor swoim czujnikiem i I1 Profilerem. A jeśli zechce Pan wycisnąć z monitora "ile fabryka dała", trzeba to zlecić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Highflyer
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 12:59 - pt

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

26 lutego 2012, 21:14 - ndz

Tom01 pisze:Kontrastu nie można ruszać. Wielokrotnie testowane przeze mnie oprogramowanie EasyPix2 nie ruszało go, więc może coś Pan innego ingeruje w jakichś zakamarkach programu. Jaskrawość natomiast jak najbardziej. Wynikowo jaskrawość musi wyjść taka, aby biel monitor przypominała jasnością papier.
To bardzo ciekawe, bo u mnie wystąpił ten sam problem. Moja wersja EasyPix to 2.1.2. Ustawiam temperaturę na 6500K, gamme 2,2, jaskrawość na 80cd/m2. Może powinna być większa? Po kalibracji przy takich ustawieniach kontrast osiąga wartość 31%. Robiłem tak zarówno w dzień, jak też wieczorem przy górnym oświetleniu. Jeśli mowa o wynikowej jaskrawości, to należy ją dostroić opcją Finaly adjust?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

26 lutego 2012, 21:29 - ndz

Highflyer pisze:To bardzo ciekawe, bo u mnie wystąpił ten sam problem. Moja wersja EasyPix to 2.1.2. Ustawiam temperaturę na 6500K, gamme 2,2, jaskrawość na 80cd/m2. Może powinna być większa? Po kalibracji przy takich ustawieniach kontrast osiąga wartość 31%. Robiłem tak zarówno w dzień, jak też wieczorem przy górnym oświetleniu. Jeśli mowa o wynikowej jaskrawości, to należy ją dostroić opcją Finaly adjust?
Zgadza się. Pierwsze wersje nic nie robiły z kontrastem, późniejsze zaczęły. Też to zauważyłem w niektórych przypadkach. Generalnie użycie EasyPixa nie jest takie proste jakby się zdawało. Znacznie łatwiej rozregulować sprzęt niż go poprawnie ustawić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Highflyer
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 12:59 - pt

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

27 lutego 2012, 10:19 - pn

To co w takim razie można zrobić mając do dyspozycji wersję 2.1.2? No nie wierze, że taka firma jak EIZO po prostu naciąga klienta :shock: . A czy w takim razie użycie wersji 1.0.11 oprogramowania będzie uzasadnione? Wiem, że ten zestaw do kalibracji szału nie robi, ale z drugiej strony wygląda to na wyrzucenie pieniędzy w błoto. Bo teraz sam nie wiem co o tym wszystkim myśleć . Pracować na ustawieniach fabrycznych, bo chyba tylko to pozostaje :|
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

27 lutego 2012, 10:45 - pn

Po kalibracji należy przywrócić kontrast do poprawnej wartości i najlepiej zrobić walidację krzyżową.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Highflyer
Posty: 23
Rejestracja: 19 lutego 2010, 12:59 - pt

Re: Sprzętowa kalibracja EIZO S/SX jest faktem!

27 lutego 2012, 11:09 - pn

Tom01 pisze:Po kalibracji należy przywrócić kontrast do poprawnej wartości i najlepiej zrobić walidację krzyżową.
Mogę prosić o więcej szczegółów na temat walidacji krzyżowej. Co i jak zrobić? Dodam jeszcze, że robiąc wczoraj kalibrację i widząc efekty przywróciłem kontrast do ustawień fabrycznych, ale obraz stał się bardzo ciemny, więc wróciłem do ustawień wynikających z kalibracji.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68433
Liczba tematów: 4134
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu