S2233 vs S2243 vs SX2262

Czyli jakie EIZO do czego najlepiej się sprawdza, różnice między wersjami, wyposażenie dodatkowe.
Misiakos
Posty: 35
Rejestracja: 06 grudnia 2011, 17:51 - wt

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 02:54 - sob

Tom01 pisze:
Misiakos pisze:Tryb SRGB nic nie daje w tym monitorze, ta opcja-EDID go bije w kazdym aspekcie a ja nie bazuje na jakiś wyliczeniach tylko na oczach

Rozumiem że Pan nie zna oprogramowania które by działało w podobny sposób?
Oczy są najbardziej zawodnym z instrumentów, więc w żadnym razie nie mogą być wyznacznikiem jakości. Nie znam gotowego oprogramowania które robiłoby to samo, ale jeśli Pan chce można sobie upichcić profil z urżniętą dynamiką i załadować WCS-em. Będzie w całym systemie i będzie się wydawało że jest mniejszy gamut. Ale za masakrę w wyświetleniu nie ręczę. ;)

I nawet aplikacje bez CM będą działać?tzn będzie na nich wyświetlany zawężony gamut ? OK ,chętnie wypróbuję i podzielę się wnioskami :D , Jak to dokładnie zrobić bo już kombinowałem w systemie ale coś nie szło? Może dlatego że kombinowałem tylko z profilami ICC??
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 12:30 - sob

Profil może zawierać tagi dla LUT karty graficznej i można stworzyć profil z uciętą dynamiką. Krzywa jasności kanałów będzie się po prostu kończyć ze 25% wcześniej niż normalnie. Sytuacja analogiczna jak przy kalibracji programowej, tylko mająca nie na celu poprawienie kolorystyki a okrojenie sterowania. Windows potrafi to samodzielnie załadować i efekt działania będzie widoczny w całym systemie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 12:38 - sob

Tom01 pisze:Profil może zawierać tagi dla LUT karty graficznej i można stworzyć profil z uciętą dynamiką. Krzywa jasności kanałów będzie się po prostu kończyć ze 25% wcześniej niż normalnie. Sytuacja analogiczna jak przy kalibracji programowej, tylko mająca nie na celu poprawienie kolorystyki a okrojenie sterowania. Windows potrafi to samodzielnie załadować i efekt działania będzie widoczny w całym systemie.
Spadek kontrastu wizualnie obniża nieco nasycenie barw, ale na sam gamut nie ma najmniejszego wpływu - jaskrawość a chrominancja do dwie różne sprawy. Metoda desperacka, różnica będzie symboliczna, a barwy jak były, tak będą w znacznym stopniu przekłamane - z g... bata nie ukręci.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 12:57 - sob

Czornyj pisze:[Metoda desperacka, różnica będzie symboliczna, a barwy jak były, tak będą w znacznym stopniu przekłamane - z g... bata nie ukręci.
Toż właśnie o tym piszę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Misiakos
Posty: 35
Rejestracja: 06 grudnia 2011, 17:51 - wt

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 13:56 - sob

Tom01 pisze:Profil może zawierać tagi dla LUT karty graficznej i można stworzyć profil z uciętą dynamiką. Krzywa jasności kanałów będzie się po prostu kończyć ze 25% wcześniej niż normalnie. Sytuacja analogiczna jak przy kalibracji programowej, tylko mająca nie na celu poprawienie kolorystyki a okrojenie sterowania. Windows potrafi to samodzielnie załadować i efekt działania będzie widoczny w całym systemie.
OK, tylko co dokładnie muszę zrobić bo kombinowałem z jakimiś defaultowymi profilami SRGB w windowsie i coś to nie szlo, więc proszę powiedzieć jaki profil mam załadować i jak konkretnie użyć żeby zaskoczyło?
Bo to nie mam byc profil ICC tylko WSC?, W windzie są dwa ale tak jak mówię to nic nie daje, nie wiem co źle robię.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 14:49 - sob

Wejść w menu OSD monitora i upieprzać kontrast aż do skutku. Użycie do tego celu profilu mija się z celem i daje jeszcze bardziej opłakany rezultat.
Misiakos
Posty: 35
Rejestracja: 06 grudnia 2011, 17:51 - wt

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 15:02 - sob

Czornyj pisze:Wejść w menu OSD monitora i upieprzać kontrast aż do skutku. Użycie do tego celu profilu mija się z celem i daje jeszcze bardziej opłakany rezultat.
Jak już to nasycenie a nie kontrast albo na karcie można zmniejszyć digital vibrance ale nie o to chodzi bo to tylko tnie jaskrawości a przesadzone zielenie i czerwienie i tak zostają tylko mniej walą po oczach.
Czyli mam rozumieć że profilowanie w windowsie zrobi to samo?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 15:09 - sob

Misiakos pisze:Jak już to nasycenie a nie kontrast albo na karcie można zmniejszyć digital vibrance ale nie o to chodzi bo to tylko tnie jaskrawości a przesadzone zielenie i czerwienie i tak zostają tylko mniej walą po oczach
Otóż to. Jak już mówiłem wcześniej, nie ma skutecznej metody zawalczenia z tematem - czy przytniemy kanały profilem, czy regulacją OSD monitora jest to ta sama metoda polegająca na zakładaniu okularów przeciwsłonecznych, bo pomalowaliśmy pokój na zbyt wściekły kolor.

Nie da się tego wyregulować skutecznie, bo monitor z 1DLUT ma tylko regulację jaskrawości kanałów, nie posiada natomiast regulacji nasycenia i tonu - tę mają tylko monitory z 3DLUT - SX, CX, CG.
Misiakos
Posty: 35
Rejestracja: 06 grudnia 2011, 17:51 - wt

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 15:19 - sob

A znalazłem coś takiego:

"Solve oversaturation problem on wide gamut screen:
I have a Spyder2 Express, and using the supplied software it creates an ICC profile for windows colour management, and also it changes the colours for everything (desktop, icons, IE, etc.).
When I start my computer the spyder2 software loads and says "calibration succesfully loaded into video card" and I can see the colours change. (for everything).
So if you buy a spyder, just install the software (I went to datacolors website for the latest) and it'll launch on startup to load the ICC profile "

Czyli ten programik od Spydera ładuje skalibrowany profil do LUT do karty jeśli dobrze rozumiem?
Na S2233 dało by rade wykonać cos takiego?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 16:07 - sob

Karta graficzna też ma 1DLUT i nie pozwala regulować nasycenia/tonu kanałów - więc myślę, że wątpię.

LUT loadery nie ładują profilu do LUT karty - mogą jedynie załadować korektę linearyzacyjną z tagu vcgt profilu ICC. Ponieważ korekta jest to wyłącznie korekta jasności na ma wpływu na nasycenie/ton wyświetlanych barw (pominąwszy efekt Stevensa/Hunta polegający na wizualnym spadku nasycenia wraz ze spadkiem kontrastu).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 16:35 - sob

Misiakos pisze:Jak już to nasycenie a nie kontrast albo na karcie można zmniejszyć digital vibrance ale nie o to chodzi bo to tylko tnie jaskrawości a przesadzone zielenie i czerwienie i tak zostają tylko mniej walą po oczach.
P. Marcin wie co mówi i skoro mówi kontrast to chodzi o kontrast. Jedyna regulacja w tego typu monitorach to wpływanie na jasność kanałów. Regulator nasycenia działa dokładnie w ten sam sposób co regulator kontrastu i tak samo jak "gain" RGB. Różnią się tylko tym, że kontrast i nasycenie tnie wszystkie kanały równo a gain tnie każdy z osobna.

Na karcie robi się dokładnie to samo, bo karta nie ma możliwości zmiany współrzędnych chromatycznych barwy na granicy dynamiki. Może tylko regulować jej jasnością. Monitor w tym względzie daje mniejsze skutki uboczne bo dzięki 10-bitowemu LUT-owi będzie się starał zachować liniowość.

W efekcie powyższych działań jest wrażenie zmiany nasycenia i choć jest fałszywe, może robić jako prowizorka. Zdecydowanie poprawnym wyjściem jest oprofilwoanie monitora i odpuszczenie sobie aplikacji które nie mają CM. Dzięki temu w tych aplikacjach będzie poprawnie kosztem tym odrzuconych, które wyświetlają źle. W każdym innym wypadku zawsze w każdej aplikacji będzie źle.

Jest jeszcze jedno wyjście, załatwiające wszystko od dotknięcia - OSX.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Misiakos
Posty: 35
Rejestracja: 06 grudnia 2011, 17:51 - wt

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 17:49 - sob

"Jest jeszcze jedno wyjście, załatwiające wszystko od dotknięcia - OSX."

To nie jest wyjście bo jak odpale 3DS Maxa? a nie mam zamiaru poprzez jakieś emulatory, pograć tez lubię i ważne jest dla mnie aby pokazywało normalnie kolory.
Jedyne wyjście jakie widze to albo zmiana na Radeona i uzywanie EDID-a we wszystkim co nie ma zarządzania kolorem albo wymiana monitora na normalno gamutowy(bo szczerze mówiąc jak go kupowałem to nie wiedziałem na co sie piszę).

A co Pan myśli o tym co napisałem wcześniej czyli kalibracja spiderem i ładowaniem profilu poprzez ten loader - autor tekstu pisze ze niby działa , nie wiem tylko na jakiej zasadzie , czy tez tylko ucina jaskrawosc czy poprawnie ustawia kolory? Próbował Pan coś w tym stylu na S2233?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 18:17 - sob

To co napisane o Spyderze działa dokładnie tak jak Panu pięć razy opisaliśmy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Misiakos
Posty: 35
Rejestracja: 06 grudnia 2011, 17:51 - wt

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 18:31 - sob

Dziękuje bardzo za wyczerpujące odpowiedzi, musiałem pomęczyć temat żeby rozwiać wszystko co mi głowy przyszło i dojść do jakiś konkluzji, no i wniosek jest taki że - monitor widegamutowy nie nadaje się do zastosowań uniwersalnych jak mnie zapewniano.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 18:36 - sob

Nadaje się nadaje, tylko jak widać Pan ma wyższe wymagania niż jest w stanie spełnić monitor uniwersalny. Proponuję się zastanowić nad zamianą na SX2262W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Misiakos
Posty: 35
Rejestracja: 06 grudnia 2011, 17:51 - wt

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 18:48 - sob

Tom01 pisze:Nadaje się nadaje, tylko jak widać Pan ma wyższe wymagania niż jest w stanie spełnić monitor uniwersalny. Proponuję się zastanowić nad zamianą na SX2262W.
A mi się wydaje że wystarczyło by mi coś z niższej pulki normalno gamutowego(nie mam juz zamiaru się bawić "widegamutowcami") na matrycy IPS bo z tego co ostatnio zauważyłem to sposób wyświetlania obrazu generowany prze tą matryce wydaje się jakiś bardziej naturalny(nie mówię tu o kolorach) niż daje to VA a porównywałem jakiś budżetowy DELL NA IPS , więc myślę że taki Eizo Foris IPS albo EV2336W byłby dobry, oczywiście genialnie by było mieć coloredge CS230 ale to nie na moją kieszeń aktualnie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

09 lutego 2013, 19:06 - sob

To już lepiej EV2436W. Przynajmniej nie ucięty o 120 linii.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

11 lutego 2013, 10:00 - pn

W zasadzie wszystko już zostało napisane. Ale czegoś nadal nie rozumiem. Próbuje to ogarnąć na tzw. "chłopski rozum" i mi się nie udaje.

Chodzi o obniżenie gamutu w tym nieszczęsnym monitorze. Piszecie, że należy obniżyć kontrast. Obniżenie kontrastu powoduje JEDNAKOWE przycięcie matrycą jasności wszystkich trzech składowych R, G, B. Skutkiem jest obniżenie jasności bieli, przy zachowaniu jej pierwotnej temperatury, a więc spada również kontrast. Ważne jest słowo "jednakowe". Taki sam efekt końcowy da przesunięcie suwaków gain R, G, B. Należałoby je przesunąć RÓWNO w dół, co da efekt porównywalny ze zmniejszeniem kontrastu jw. Nierówne suwanie R, G, B spowoduje zmianę temperatury bieli i szarości. Otrzymujemy zatem niższy kontrast (jaskrawość kolorów), ale gamut i nasycenie kolorów pozostaje bez zmian. Czyli sposób jest do d..y. Do tego momentu wszystko jest jasne.

Piszecie też, że nie ma możliwości zmiany nasycenia barw, bo monitor i karta mają 1D LUT, więc potrafią przyciąć jedynie to co opisałem w pierwszym akapicie. OK.

Podejdę zatem do problemu z innej strony. Znowu na chłopski rozum. Potrzebuję suwaka, który zmniejszy nasycenie barw. Jeśli będzie w położeniu MAX będziemy mieć szeroki gamut, jeśli w położeniu MIN, dostaniemy obraz czarno-biały. Jeśli w położeniu ok. 75%, dostaniemy zmniejszone nasycenie w stosunku do szerokiego gamutu, czyli coś zbliżonego do sRGB. Nie daje takiej możliwości regulacja kontrastu, ani gain RGB, gdyż obniżają matrycą jasność składowych RGB równo, proporcjonalnie. Ale przecież jest możliwa zamiana przez kartę grafiki obrazu kolorowego na czaro-biały (0% koloru), czy na sepię. Skoro tak, to jest możliwa również zamiana na obraz w 75% kolorowy.
Jak to się by miało odbyć. Nie tak jak w pierwszym akapicie. Zamiast przycinać jasność wszystkich trzech składowych RGB, należałoby, i tu przykład:
Chciałbym uzyskać czerwony o mniejszym nasyceniu o 25%, bez zmiany jasności czerwieni. Nie przycinam więc kanału R matrycą o 25% i nie podwyższam jasności podświetlenia o 25% aby to zrekompensować. Przycinam kanał R o ok. 15% oraz jednocześnie rozjaśniam kanał G o ok.5% i kanał B o ok. 5%. Manewrowanie wszystkimi kolorami jest oczywiście bardziej skomplikowane.
Wydaje mi się, że wygenerowanie obrazu czarno-białego na podstawie danych kolorowego jest możliwe przez kartę grafiki 1DLUT, a więc sytuacja przejściowa również. Nie potrafi tego monitor, więc zadanie należy powierzyć karcie.
Odbędzie się to kosztem liniowości, spadku rozdzielczości koloru z 8 bitów do 6-7 itp. Ale czy mimo wszystko nie będzie to rozwiązanie lepsze?
Zapewne gdzieś popełniam błąd myślowy. Ale gdzie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

11 lutego 2013, 11:26 - pn

max pisze:Zapewne gdzieś popełniam błąd myślowy. Ale gdzie?
Główną wadą modyfikacji ustawień karty jest utrata palety. Z karty wychodzi 256 poziomów jasności i jakakolwiek ingerencja je zmniejsza. Monitor ma w tej materii większą regulację.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: S2233 vs S2243 vs SX2262

11 lutego 2013, 12:17 - pn

max pisze:Zapewne gdzieś popełniam błąd myślowy. Ale gdzie?
Regulacja nasycenia z karty jest dla wszystkich kanałów razem - no więc problem polega na tym, że aby w S2233/2243/2433W zbliżyć się do sRGB nasycenie trzeba przyciąć dla każdego kanału inaczej - wypada solidnie upieprzyć R (-12%) oraz G (-21%) natomiast B praktycznie nie dotykać (-2%). Nie wspomnę już o takim niuansie, jak regulacja tonu, a np. ton zieleni S2xx3 ma się nijak do tonu zieleni sRGB... O ile zatem po obniżeniu nasycenia - 12%R i -2%B uzyskamy znośną zbieżność, o tyle nawet po obniżeniu -21%G dalej będzie w ciemnej d...

W tym miejscu nagle dociera do nas, dlaczego warto dopłacić do SX/CX/CG za niepozorną duperelę o kabalistycznym oznaczeniu 3DLUT ;) W normalnym monitorze sterowanym 1DLUT możemy kalibrować jedynie jaskrawość (Brightness) - w monitorze 3DLUT również ton (Hue) i nasycenie (Saturation)

Wróć do „Dobór monitora, akcesoria, ustawienia”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], GrzesiekR
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68398
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu