Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

04 lutego 2012, 16:26 - sob

Firefox na ustawieniu domyślnym gfx.color_management.mode 2 wyświetla je różnie. Jedną bardziej, drugą mniej nasyconą. Na ustawieniu 1 pokazuje obie identycznie, tak samo jak tą z mniejszym nasyceniem.
I wszystko jasne - mode 2 wyświetla prawidłowo tylko obrazki z osadzonym profilem, mode 1 (tak mam ustawione) wyświetla prawidłowo wszystkie - stąd rozbieżność :)
(...)jednak proteza sRGB zmniejsza uciążliwość w aplikacjach bez zarządzania kolorem. Różnica jest widoczna, acz nie należy się spodziewać, że powali na kolana.
I tu się nie zgodzę - u mnie różnica po przełączeniu na sRGB w ogóle nie jest widoczna... I nie mogę zrozumieć dlaczego...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

04 lutego 2012, 16:57 - sob

marchec pisze:I tu się nie zgodzę - u mnie różnica po przełączeniu na sRGB w ogóle nie jest widoczna... I nie mogę zrozumieć dlaczego...
Musi być różnica bo przycina sterowanie kanałami. Nie widząc, nie wiem dlaczego u Pana jej nie widać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

04 lutego 2012, 17:11 - sob

A może ma Pan jakieś zdjęcie, planszę testową itp, na której ewidentnie byłoby widać "obcięcie" po włączeniu trybu sRGB? Może to kwestia danego egzemplarza? Czy w monitorach istnieje coś takiego jak "firmware", które się aktualizuje?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

04 lutego 2012, 17:17 - sob

marchec pisze:A może ma Pan jakieś zdjęcie, planszę testową itp, na której ewidentnie byłoby widać "obcięcie" po włączeniu trybu sRGB?
Zwykły obrazek z "pełnym" kolorem, np czerwony 100%. Przy trybie sRGB powinien ciut się zmienić.
marchec pisze:Może to kwestia danego egzemplarza?
Może. Wszak to używany.
marchec pisze:Czy w monitorach istnieje coś takiego jak "firmware", które się aktualizuje?
Oczywiście, że istnieje, ale producenci nie udostępniają ani firmware ani narzędzi do zmiany. Jeśli z monitorem coś nie tak, może w nim grzebać tylko serwis.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
marchec
Posty: 14
Rejestracja: 04 lutego 2012, 14:28 - sob

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

04 lutego 2012, 17:41 - sob

Na szczęście są jeszcze 3 lata gwarancji, napiszę do serwisu, zobaczymy co oni na to. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź :)
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

20 lutego 2012, 13:04 - pn

Tom01 pisze:Są trzy metody:
1. Fabryczny tryb sRGB.
2. Przycięcie sterowania "gain RGB".
3. Apple Mac.
Pierwsze dwie to w pewnym sensie protezy, bo nie jest to kalibracja gamutu w pełnym tego słowa znaczeniu.
Jak należy rozumieć punkt 3? W jaki sposób zmienia się sytuacja na MacOS? Ja na Lionie dostęję dokładnie taki efekt jakiego bym się spodziewał przy szerokim gamucie - straszliwie nasycone elementy systemu (nawet ikonki programów, katalogi itd). Czy mam coś może źle ustawione w systemie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

20 lutego 2012, 13:28 - pn

deepblue pisze:Jak należy rozumieć punkt 3? W jaki sposób zmienia się sytuacja na MacOS? Ja na Lionie dostęję dokładnie taki efekt jakiego bym się spodziewał przy szerokim gamucie - straszliwie nasycone elementy systemu (nawet ikonki programów, katalogi itd). Czy mam coś może źle ustawione w systemie?
W Apple OSX jest domyślnie włączone zarządzanie barwą w całym systemie, stąd nie ma problemu z gamutem. Jeśli wyświetlają się u Pana zbyt nasycone elementy systemu, to albo coś jest zdrowo popsute (małe prawdopodobieństwo), lub ma Pan wzrok przyzwyczajony do ekranów z bardzo wąskim gamutem (duże prawdopodobieństwo).
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

20 lutego 2012, 13:37 - pn

Tom01 pisze:
deepblue pisze:Jak należy rozumieć punkt 3? W jaki sposób zmienia się sytuacja na MacOS? Ja na Lionie dostęję dokładnie taki efekt jakiego bym się spodziewał przy szerokim gamucie - straszliwie nasycone elementy systemu (nawet ikonki programów, katalogi itd). Czy mam coś może źle ustawione w systemie?
W Apple OSX jest domyślnie włączone zarządzanie barwą w całym systemie, stąd nie ma problemu z gamutem. Jeśli wyświetlają się u Pana zbyt nasycone elementy systemu, to albo coś jest zdrowo popsute (małe prawdopodobieństwo), lub ma Pan wzrok przyzwyczajony do ekranów z bardzo wąskim gamutem (duże prawdopodobieństwo).

Nie, na pewno nie chodzi o przyzwyczajenie i problem dotyczy wyświetlania i profili. Na przykład kolory w Safari (nie mówię tylko o zdjęciach lecz także o kolorach czcionek, tła itd) są straszliwie nasycone. Po zainstalowaniu Firefoxa z dodatkowym pluginem do zarządzania barwą udalo mi się uzyskać "normalny" kolor. Tak samo wygląda problem z całością systemu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

20 lutego 2012, 15:06 - pn

deepblue pisze:Nie, na pewno nie chodzi o przyzwyczajenie i problem dotyczy wyświetlania i profili. Na przykład kolory w Safari (nie mówię tylko o zdjęciach lecz także o kolorach czcionek, tła itd) są straszliwie nasycone. Po zainstalowaniu Firefoxa z dodatkowym pluginem do zarządzania barwą udalo mi się uzyskać "normalny" kolor. Tak samo wygląda problem z całością systemu.
Safari jeśli nie napotka profilu w grafice/zdjęciu, wyświetli go w przestrzeni monitora. To prawidłowe działanie co do zasady, ale uciążliwe dla użytkownika. Pod tym względem bardziej przyjemny jest Firefox. Można go ustawić żeby wszystko co znajdzie bez profilu, traktował jako sRGB. Niczego nie trzeba do tego instalować. Trzeba tylko przełączyć tryb pracy modułu CM z domyślnego 2 na 1. Co do reszty systemu, niech Pan weźmie jakieś zdjęcie testowe i wyświetli je w Safari, Firefoxie w trybie 1 i na pulpicie. Jeśli na pulpicie kolorystyka będzie jak w FF to wszystko w porządku.

Obrazek to testowania:
Obrazek

https://monitory.mastiff.pl/temp/Atkinson.jpg

Ewentualnie jeszcze jeden test. Czy w Safari poniższe zdjęcia są takie same czy się różnią:

Obrazek
Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

20 lutego 2012, 17:57 - pn

Dziękuję za wskazówki i pomoc.
Tom01 pisze: Safari jeśli nie napotka profilu w grafice/zdjęciu, wyświetli go w przestrzeni monitora. To prawidłowe działanie co do zasady, ale uciążliwe dla użytkownika. Pod tym względem bardziej przyjemny jest Firefox. Można go ustawić żeby wszystko co znajdzie bez profilu, traktował jako sRGB. Niczego nie trzeba do tego instalować. Trzeba tylko przełączyć tryb pracy modułu CM z domyślnego 2 na 1.
Dokładnie o takie zachowanie mi chodziło. Nie wiedziałem jedynie, że można zmieniać w configu te tryby (u mnie zrobiła to konfiguracja pluginu).
Tom01 pisze: Co do reszty systemu, niech Pan weźmie jakieś zdjęcie testowe i wyświetli je w Safari, Firefoxie w trybie 1 i na pulpicie. Jeśli na pulpicie kolorystyka będzie jak w FF to wszystko w porządku.

Obrazek to testowania:
Obrazek
Wskazany testowy obraz ma przypisany profil AdobeRGB i stąd na pewno wszędzie wyświetli się dokładnie tak samo, zarówno w FF, Safari, jak i na pulpicie.
Jeśli jednak wezmę przykładowe zdjęcie bez przypisanego profilu to oczywiście na pulpicie i w Safari zobaczę je w przestrzeni monitora. Tylko FF wyswietli je w sRGB.
Tom01 pisze: Ewentualnie jeszcze jeden test. Czy w Safari poniższe zdjęcia są takie same czy się różnią:

Obrazek
Obrazek
Muszą się różnic, jedno ma przypisany profil, a drugie nie ;-)


Podsumowując. Ja po prostu oczekuję, że system wyswietli mi elementy bez przypisanego profilu (a wiec ikonki, czcionki itd) w przestrzeni sRGB, a ten tymczasem robi to korzystając z przestrzeni monitora - w efekcie dostaję ten przesycony kolor. Może tak należy rozumieć poprawnie działający system zarzadzania kolorem. Jednak ja oczekiwalem odrotnego działania i takie uznałbym za poprawne (nikt nie przygotowuje ikon czy czcionek w szerokim gamucie, bez sensu je wiec wiec wyswietlac inaczej niz w sRGB). Być może jedynym rozwiązaniem jest skalibrowanie monitora do sRGB :(
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

20 lutego 2012, 18:26 - pn

deepblue pisze:Ja po prostu oczekuję, że system wyswietli mi elementy bez przypisanego profilu (a wiec ikonki, czcionki itd) w przestrzeni sRGB, a ten tymczasem robi to korzystając z przestrzeni monitora - w efekcie dostaję ten przesycony kolor.
To jest dla mnie niezrozumiałe. Przed chwilą robiłem test i wszystko co jest na pulpicie, ma czy nie ma profilu wyświetlane jest jak trzeba. Może wywalił się Panu ColorSync?

Poniżej lokomotywa bez profilu wyświetlona jako tło pulpitu i w trzech innych przeglądarkach, w tym PS. Wszędzie identycznie:

Obrazek
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

20 lutego 2012, 19:01 - pn

Tom01 pisze:
deepblue pisze:Ja po prostu oczekuję, że system wyswietli mi elementy bez przypisanego profilu (a wiec ikonki, czcionki itd) w przestrzeni sRGB, a ten tymczasem robi to korzystając z przestrzeni monitora - w efekcie dostaję ten przesycony kolor.
To jest dla mnie niezrozumiałe. Przed chwilą robiłem test i wszystko co jest na pulpicie, ma czy nie ma profilu wyświetlane jest jak trzeba. Może wywalił się Panu ColorSync?

Poniżej lokomotywa bez profilu wyświetlona jako tło pulpitu i w trzech innych przeglądarkach, w tym PS. Wszędzie identycznie:
Hmmm, mój system zachowuje się inaczej :/ Jak można sprawdzić czy ColorSync działa poprawnie?
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

22 lutego 2012, 13:22 - śr

Ciekawostka: postanowiłem skorzystać ze wsparcia technicznego Apple (skoro płacę za taką usługę, to czemu z niej nie skorzystać) i zapytałem jak powinien zachować się ColorSync w Lionie w przypadku nieotagowanego koloru. Niestety usłyszałem "eeeeeee...eeeee....eeeee", technik nawet nie rozumiał co do niego mówię :/
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

22 lutego 2012, 13:25 - śr

Wg wszelkich znaków na ziemi i niebie, powinien traktować materiał jako sRGB. ColorSync w OSX jest domyślnie zawsze włączony, chyba, że aplikacja specjalnie to wyłączy. Odwrotnie jak w Windowsach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

22 lutego 2012, 13:29 - śr

Tom01 pisze:Wg wszelkich znaków na ziemi i niebie, powinien traktować materiał jako sRGB. ColorSync w OSX jest domyślnie zawsze włączony, chyba, że aplikacja specjalnie to wyłączy. Odwrotnie jak w Windowsach.
Też tak uważam, dlatego dalsza częścia pytania brzmiała "dlaczego u mnie zachowuje się na odrót". Jednak jak mogła na nie odpowiedzieć osoba, która nawet nie rozumiała pojęć gamut czy sRGB :/
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

22 lutego 2012, 13:41 - śr

deepblue pisze:Też tak uważam, dlatego dalsza częścia pytania brzmiała "dlaczego u mnie zachowuje się na odrót". Jednak jak mogła na nie odpowiedzieć osoba, która nawet nie rozumiała pojęć gamut czy sRGB :/
Na moje oko problem może być z samym profilem. Widziałem taką sytuację.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

22 lutego 2012, 13:47 - śr

Tom01 pisze:
deepblue pisze:Też tak uważam, dlatego dalsza częścia pytania brzmiała "dlaczego u mnie zachowuje się na odrót". Jednak jak mogła na nie odpowiedzieć osoba, która nawet nie rozumiała pojęć gamut czy sRGB :/
Na moje oko problem może być z samym profilem. Widziałem taką sytuację.
Nawet jak przełączę monitor na tryb Custom i profil producenta to jest dokładnie tak samo. Moim zdaniem coś mam namieszane w systemie. Istalowałem na nim soft od kilku kalibratorów, może po którymś zostały zmienione jakieś ustawienia?

A może ma znaczenie to że ColorNavigator cały czas mi się wywala na Lionie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

22 lutego 2012, 13:57 - śr

deepblue pisze:Nawet jak przełączę monitor na tryb Custom i profil producenta to jest dokładnie tak samo. Moim zdaniem coś mam namieszane w systemie. Istalowałem na nim soft od kilku kalibratorów, może po którymś zostały zmienione jakieś ustawienia?
Software od kalibratorów raczej nie dłubie nic mocno w systemie. W każdym razie nie spotkałem się z takim objawem, a z racji zawodu różnego oprogramowania u mnie sterty.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
deepblue
Posty: 29
Rejestracja: 11 stycznia 2012, 15:19 - śr

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

22 lutego 2012, 14:35 - śr

Co Pan radzi? Przeinstalować system? Ponownie skalibrować monitor?
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: Czy da sie z AdobeRGB zrobić srgb?

22 lutego 2012, 14:44 - śr

Nie no. TO nie windows. OSXa się nie przeinstalowuje. Ja mam na przykład system 10.7.3, który był instalowany jeszcze na G5 jako 10.5 (o ile nie 10.4 - już nie pamiętam). Przenosiłem go razem z dyskiem do kolejnego komputera, przegrywałem na inne dyski, macierze itd.

Proszę spróbować przeczyścić system programem ONYX. Przywileje, skrypty, czyszczenie wszystkich cashów itd. Program nieszkodliwy pod warunkiem, że się czyta ostrzeżenia.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 2 użytkowników online :: 1 zarejestrowany, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu