(względnie) tanie drukowanie

Technika drukowania i przygotowanie. Minilaby, drukarki i plotery fotograficzne.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

03 lipca 2023, 19:17 - pn

damian_g pisze:
03 lipca 2023, 18:56 - pn
Ale jeszcze nie testowałem, bo nie mam papieru Fomei.
Możesz podłączyć profil do papieru, który masz. Trzeba go tylko wygenerować. Ja korzystałem z https://studiogamut.pl/uslugi-profilowanie-papierow.php i jestem mega zadowolony z efektu.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

03 lipca 2023, 20:03 - pn

Filip pisze:
03 lipca 2023, 16:38 - pn
Fajnie by było mieć możliwość obejrzenia tego samego zdjęcia testowego, wydrukowanego na kilku różnych drukarkach. Np. L805, G640 i może te nowe Epsony L8050 i L8160. Oczywiście z odpowiednimi profilami.
W opisie jest dla porównania fragment wydruku z L8180
https://fotoplus.pl/drukarka-canon-pixma-g640
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

04 lipca 2023, 00:37 - wt

NocnyJastrzab pisze:
03 lipca 2023, 20:03 - pn
W opisie jest dla porównania fragment wydruku z L8180
https://fotoplus.pl/drukarka-canon-pixma-g640
Skan wydruku z Epsona wygląda jak wydruk przed profilowaniem mojej L805.
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: (względnie) tanie drukowanie

10 września 2023, 20:51 - ndz

Czornyj pisze:
25 grudnia 2022, 14:26 - ndz
wocek pisze:
25 grudnia 2022, 12:49 - ndz
Czyli możesz potwierdzić, że pixma G540 daje w miarę dobre efekty przy bw? Można to gdzieś w ogóle obejrzeć na żywo?
G540 to zaskakująco udana drukarka, w BW o niebo lepsza od L800 bo ma szary atrament, a nawet lepsza od L8160 bo ma znacznie lepsze profile fabryczne (kosztem braku klasycznego zarządzania kolorem, więc trzeba puszczać w sRGB). Wątpię by dało się ją gdzieś zobaczyć, ale o ile zawsze pytanie o tanią drukarkę było dla mnie koszmarem bo jest to wybór między dżumą o cholerą, o tyle G540 polecam z czystym sumieniem.
Czyli rozumiem, że wszystkie zdjęcia RAW które są w przestrzeni AdobeRGB trzeba uprzednio przekonwertować do przestrzeni sRGB? Bo inaczej wyjdzie podobny, radioaktywny efekt jak na szerokogamutowym monitorze z odpalonym aRGB, w programie bez zarządzania kolorem? :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: (względnie) tanie drukowanie

11 września 2023, 10:12 - pn

SzymonBN pisze:
10 września 2023, 20:51 - ndz
Czyli rozumiem, że wszystkie zdjęcia RAW które są w przestrzeni AdobeRGB trzeba uprzednio przekonwertować do przestrzeni sRGB? Bo inaczej wyjdzie podobny, radioaktywny efekt jak na szerokogamutowym monitorze z odpalonym aRGB, w programie bez zarządzania kolorem? :)

Żarówiaste kolory wynikają z błędnego obiegu pracy z wykorzystaniem monitora szerokogamutowego. W rzeczywistości takich kolorów może nie być / nie ma i na drukarce wyjdą "przybrudzone". Jeśli jest faktycznie potrzeba gamutu AdobeRGB to trzeba ogarnąć monitor, aplikacje no i mieć taką drukarę. W realu, tylko 11-12 kolorowe potwory, :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: (względnie) tanie drukowanie

11 września 2023, 13:17 - pn

Tak, tak - to wszystko wiem. Jakby nie oczekuje tego gamutu na drukarce 6 tuszowej, pomijając fakt oczywisty, że te 6 tuszy dla zwykłego, domowego użytkownika w 99% przypadków wystarczy, oraz, że G640 to CUDO w tej cenie i rozmiarach.
Interesuje mnie po prostu fakt, że kiedyś Czornyj napisał(do G540, ale to bliźniacze maszyny), że nie ma klasycznego zarządzania kolorem i trzeba puszczać w sRGB. No więc interesuje mnie realny wpływ co może się stać jak się puści fotę w AdobeRGB. Napisałeś, że kolory mogą być „przybrudzone”, pytanie tylko na ile? Twierdzicie, że wcale dużo zdjęć nie wychodzi jakoś mocno poza sRGB. To może po prostu drukować na tej drukarce jak leci z Ligtrooma nie przejmując sie w jakim gamucie jest zdjęcie? Pewnie sprawdzę to sobie sam, ale szkoda mi papieru na coś co może z założenia nie wyjść i też bardzie zależy mi, żeby poznać kwestie czysto-techniczną.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

11 września 2023, 15:52 - pn

@SzymonBN
Jaki masz monitor? Na jakim papierze drukujesz? Nie musisz drukować wielu zdjęć, wystarczy jeden dobry wzorzec A4, chociażby z tych dostępnych na tym forum > https://monitory.mastiff.pl/temp/Atkinson.jpg

Nawet na szeroko-gamutowym czasem "bezpieczniej" pracować w sRGB i zdjęcia z LR też eksportować w sRGB.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: (względnie) tanie drukowanie

11 września 2023, 18:12 - pn

Odpowiadając po kolej, monitory to NEC EA231WU i BenQ SW240. Co do tego drugiego, jakże kontrowersyjnego. Ja naprawdę nie mam ochoty z nikim się wdawać tutaj w przepychanki słowne czy to jest dobre czy nie. Z dwóch powodów: a) nie mam doświadczenia, żeby coś udowadniać. b) nie oszalałem, żeby do swoich amatorskich celów wydać kupę kasy na Eizo(5 tysięcy za podstawowy model CS, następcę CS2420 to jakiś smutny żart).
Wbrew opinii, jest równy, nie ma przebarwień, przebieg szarości jest OK, rzeźnik też. Mogę wysłać zainteresowanym zdjęcia, że jednak można trafić na sensowny egzemplarz. Ale jeśli to dalej źle to możemy się posłużyć EA231WU, który po ogarnięciu w SVII jest zaskakująco świetny.
Ale dobra, żeby nie odbiegać już od tematu. Załóżmy prosty scenariusz, mam pokaźną bibliotekę zdjęć w Lightroomie, RAWy wiadomo w AdobeRGB. Gdy klikam „drukuj”, zaznaczam opcje zarządzaj kolorami w drukarce(w tym modelu chyba tak trzeba), a następnie ustawiam wszystko z poziomu sterownika Apple AirPrint. Papier to Canon Glossy Photo Paper Everyday Use, który według mnie do takiego zwykłego drukowania daje radę. No i właśnie, papier oryginalny tego producenta, wiec zaznaczam opcje w AirPrint tegoż właśnie papieru i zdaje się na profile fabryczne Canona, które są jak wiadomo bardzo dobre. Jednak gdy puszczam zdjęcie prosto z LrC to idzie ono w przestrzeni AdobeRGB, prawda? Jeśli ta drukarka nie ma klasycznego zarządzania kolorem to domniemam, że w pierwszej kolejności powinienem wyeksportować w zdjęcie w sRGB(co zawsze robię), a następnie drukować z dysku, z poziomu macOS.
Jeśli już się produkuje w tym temacie, to pytanie odnośnie papierów innych producentów. Szczerze mówiąc papiery Canona mi pasują, więc mogę drukować tylko na nich. Cenowo też są przystępne. Jednak jeśli bym już poczuł jakąś wielką potrzebę np. Fomei to już widziałem, że ten producent udostępnia profile swoich papierów do G540/G640. Ale co jeśli bym chciał Ilforda? Zakładam, że wtedy muszę sobie już sam przelecieć taki papier i1 Studio? Który ze względu na małą liczbę próbek raczej nie jest najcudowniejszym urządzeniem. I tak koło się zapętla, także chyba oryginalne papiery Canona do tej maszyny są najlepsze?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: (względnie) tanie drukowanie

11 września 2023, 20:31 - pn

SzymonBN pisze:
11 września 2023, 13:17 - pn
No więc interesuje mnie realny wpływ co może się stać jak się puści fotę w AdobeRGB. Napisałeś, że kolory mogą być „przybrudzone”, pytanie tylko na ile?

Dużo. Widoczne natychmiast zabrudzenie i wypranie z koloru.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

11 września 2023, 22:44 - pn

SzymonBN pisze:
11 września 2023, 18:12 - pn
RAWy wiadomo w AdobeRGB.
RAW to RAW - nie ma przydzielonej przestrzeni. To ustalasz dopiero przy eksporcie! Ustawiania w aparacie (sRGB/Adobe RGB) dotyczą wyłącznie plików .JPG (jeśli ktoś akurat takiego zapisu) oraz jotpegów zaszytych w RAW-ach.
SzymonBN pisze:
11 września 2023, 18:12 - pn
Gdy klikam „drukuj”, zaznaczam opcje zarządzaj kolorami w drukarce(w tym modelu chyba tak trzeba), a następnie ustawiam wszystko z poziomu sterownika Apple AirPrint. Papier to Canon Glossy Photo Paper Everyday Use, który według mnie do takiego zwykłego drukowania daje radę. No i właśnie, papier oryginalny tego producenta, wiec zaznaczam opcje w AirPrint tegoż właśnie papieru i zdaje się na profile fabryczne Canona, które są jak wiadomo bardzo dobre. Jednak gdy puszczam zdjęcie prosto z LrC to idzie ono w przestrzeni AdobeRGB, prawda? Jeśli ta drukarka nie ma klasycznego zarządzania kolorem to domniemam, że w pierwszej kolejności powinienem wyeksportować w zdjęcie w sRGB(co zawsze robię), a następnie drukować z dysku, z poziomu macOS.
W LrC jest opcja Softproofing (aktywacja klawiszem "S") i tam też można bezpośrednio drukować ze wskazaniem konkretnego profilu (o ile taki posiadamy i jest zainstalowany w systemie). Jeśli LrC go nie widzi to trzeba dodać ręcznie. W module Print tak samo ustalasz czy korzystasz z profilu czy ze sterownika drukarki.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: (względnie) tanie drukowanie

11 września 2023, 23:18 - pn

No OK, to rozumiem. Ale jeśli korzystam ze sterownika drukarki, czyli w tym przypadku AirPrinta i tam sobie mam listę fabrycznych papierów Canona. Gdyż oddzielnych profilów jako takich przecież nie ma przy tej drukarce, prawda? No wiec według mnie nie ma innej metody, żeby móc wydrukować w sRGB(gdyż przy tej maszynie tak trzeba) jak po prostu wyeksportowanie foty w sRGB i drukowanie z poziomu systemu. Tylko, że to mało profeszjonal.
No chyba, że mi dalej coś umyka i czegoś mega nie rozumiem.
Z tego co widziałem byłeś wcześniej aktywny w tym temacie i macie w FotoPlusie te drukareczki to może napisz jak Wy podchodzicie do sprawy druku zdjęć na tych modelach. Będę wdzięczny za odzew. Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

12 września 2023, 10:16 - wt

A co znaczy "mało profeszjonal"? Liczy się efekt. "Profesjonalni" fotograferzy drukują w punktach usługowych na termosublimacji i innych konsumenckich atramentówkach. Nikt w to nie wnika, dopóki to co dostaje jest akceptowalne.

Co do G540/G640 to proszę jeszcze raz zwrócić uwagę na fragmenty skanów w opisie > https://fotoplus.pl/drukarka-canon-pixma-g640
Zdjęcie z Canona było puszczane (z tego, co pamiętam) również przez sterownik drukarki, właśnie ze wskazanego wyżej wzorca Atkinsona (Adobe RGB), na satynowym papierze Canon SG-201 (Photo Paper Plus semi-gloss).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: (względnie) tanie drukowanie

12 września 2023, 12:14 - wt

SzymonBN pisze:
11 września 2023, 23:18 - pn
No OK, to rozumiem. Ale jeśli korzystam ze sterownika drukarki, czyli w tym przypadku AirPrinta i tam sobie mam listę fabrycznych papierów Canona. Gdyż oddzielnych profilów jako takich przecież nie ma przy tej drukarce, prawda? No wiec według mnie nie ma innej metody, żeby móc wydrukować w sRGB(gdyż przy tej maszynie tak trzeba) jak po prostu wyeksportowanie foty w sRGB i drukowanie z poziomu systemu. Tylko, że to mało profeszjonal.
No chyba, że mi dalej coś umyka i czegoś mega nie rozumiem.
Z tego co widziałem byłeś wcześniej aktywny w tym temacie i macie w FotoPlusie te drukareczki to może napisz jak Wy podchodzicie do sprawy druku zdjęć na tych modelach. Będę wdzięczny za odzew. Z góry dzięki.
1) W przypadku MacOS po prostu NIE MA sterownika dla tej drukarki - drukuje się przez AirPrint, przez co nie ma możliwości klasycznego zarządzania kolorami i należy puszczać na drukarkę zdjęcia skonwertowane do sRGB. Puszczenie do druku zdjęć w szerszych przestrzeniach spowoduje zdesaturowanie barw zdjęć.

2) W przypadku Windows jest zwykły sterownik, więc teoretycznie można drukować z klasycznym zarządzaniem kolorami, tyle że trzeba zrobić profil papieru (w systemie jest tylko generyczny profil dla zwykłego papieru.

Być może da się machnąć własny profil pod Maca i też będzie działał, ale nie testowałem tego bo automatyczne, fabryczne profile "sRGB na papier" śmiga bardzo ładnie. Stosowanie tego typu profili (devicelink) ma tą zaletę, że są one dokładniejsze i pozwalają na swobodniejsze dłubanie przy odwzorowaniu percepcyjnym by lepiej zoptymalizować konwersję niż w przypadku klasycznych profili ICC opartych o konwersję przez PCS.
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: (względnie) tanie drukowanie

12 września 2023, 14:06 - wt

NocnyJastrzab pisze:
12 września 2023, 10:16 - wt
A co znaczy "mało profeszjonal"? Liczy się efekt. "Profesjonalni" fotograferzy drukują w punktach usługowych na termosublimacji i innych konsumenckich atramentówkach. Nikt w to nie wnika, dopóki to co dostaje jest akceptowalne.

Co do G540/G640 to proszę jeszcze raz zwrócić uwagę na fragmenty skanów w opisie > https://fotoplus.pl/drukarka-canon-pixma-g640
Zdjęcie z Canona było puszczane (z tego, co pamiętam) również przez sterownik drukarki, właśnie ze wskazanego wyżej wzorca Atkinsona (Adobe RGB), na satynowym papierze Canon SG-201 (Photo Paper Plus semi-gloss).
„Rownież przez sterownik”, czyli drukowałeś z Windowsa, gdzie jest ten sterownik? Czy po prostu sterownikiem nazywasz roboczo tak jak ja AirPrinta z Maca?
Oglądałem te skany, Pixma wypada fenomenalnie!! Zastanawia mnie tylko różnica w Waszych zdaniach. Twierdzisz, że było puszczane w AdobeRGB, gdzie Czornyj mówi o sRGB.
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: (względnie) tanie drukowanie

12 września 2023, 14:14 - wt

Czornyj pisze:
12 września 2023, 12:14 - wt
SzymonBN pisze:
11 września 2023, 23:18 - pn
No OK, to rozumiem. Ale jeśli korzystam ze sterownika drukarki, czyli w tym przypadku AirPrinta i tam sobie mam listę fabrycznych papierów Canona. Gdyż oddzielnych profilów jako takich przecież nie ma przy tej drukarce, prawda? No wiec według mnie nie ma innej metody, żeby móc wydrukować w sRGB(gdyż przy tej maszynie tak trzeba) jak po prostu wyeksportowanie foty w sRGB i drukowanie z poziomu systemu. Tylko, że to mało profeszjonal.
No chyba, że mi dalej coś umyka i czegoś mega nie rozumiem.
Z tego co widziałem byłeś wcześniej aktywny w tym temacie i macie w FotoPlusie te drukareczki to może napisz jak Wy podchodzicie do sprawy druku zdjęć na tych modelach. Będę wdzięczny za odzew. Z góry dzięki.
1) W przypadku MacOS po prostu NIE MA sterownika dla tej drukarki - drukuje się przez AirPrint, przez co nie ma możliwości klasycznego zarządzania kolorami i należy puszczać na drukarkę zdjęcia skonwertowane do sRGB. Puszczenie do druku zdjęć w szerszych przestrzeniach spowoduje zdesaturowanie barw zdjęć.

2) W przypadku Windows jest zwykły sterownik, więc teoretycznie można drukować z klasycznym zarządzaniem kolorami, tyle że trzeba zrobić profil papieru (w systemie jest tylko generyczny profil dla zwykłego papieru.

Być może da się machnąć własny profil pod Maca i też będzie działał, ale nie testowałem tego bo automatyczne, fabryczne profile "sRGB na papier" śmiga bardzo ładnie. Stosowanie tego typu profili (devicelink) ma tą zaletę, że są one dokładniejsze i pozwalają na swobodniejsze dłubanie przy odwzorowaniu percepcyjnym by lepiej zoptymalizować konwersję niż w przypadku klasycznych profili ICC opartych o konwersję przez PCS.
1. Tak, wiem. Roboczo sobie nazwałem, że po prostu AirPrint w tym przypadku jest takim jakby „sterownikiem”. W końcu tam wszystko ustawiamy itp. Ale żeby się trzymać oznaczeń - AirPrint to nie sterownik i koniec kropka.
2. Windows mnie nie dotyczy, także tutaj nie męczę.

Czyli krótko podsumowując: Zdjęcie trzeba wcześniej przekonwertować na sztywno do sRGB, następnie przycisk „drukuj” - otwiera się okno drukowania AirPrint i tam zaznacza się interesujący nas papier Canona. Tak robie do tej pory i to jest w 100% dobra metoda, tak?
Ciekawiło mnie skąd się to bierze, że nie ma zarządzania kolorem, a to wychodzi na to, że po prostu jest to spowodowane AirPrintem, który nie ma tam takiej opcji...
No nic, raczej w tej cenie nikt nie wymaga sterowników jak w drogich drukarkach i uprzednie wygenerowanie zdjęcia do sRGB nie jest jakimś wielkim kłopotem.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: (względnie) tanie drukowanie

12 września 2023, 21:15 - wt

SzymonBN pisze:
12 września 2023, 14:06 - wt
NocnyJastrzab pisze:
12 września 2023, 10:16 - wt
A co znaczy "mało profeszjonal"? Liczy się efekt. "Profesjonalni" fotograferzy drukują w punktach usługowych na termosublimacji i innych konsumenckich atramentówkach. Nikt w to nie wnika, dopóki to co dostaje jest akceptowalne.

Co do G540/G640 to proszę jeszcze raz zwrócić uwagę na fragmenty skanów w opisie > https://fotoplus.pl/drukarka-canon-pixma-g640
Zdjęcie z Canona było puszczane (z tego, co pamiętam) również przez sterownik drukarki, właśnie ze wskazanego wyżej wzorca Atkinsona (Adobe RGB), na satynowym papierze Canon SG-201 (Photo Paper Plus semi-gloss).
„Rownież przez sterownik”, czyli drukowałeś z Windowsa, gdzie jest ten sterownik? Czy po prostu sterownikiem nazywasz roboczo tak jak ja AirPrinta z Maca?
Oglądałem te skany, Pixma wypada fenomenalnie!! Zastanawia mnie tylko różnica w Waszych zdaniach. Twierdzisz, że było puszczane w AdobeRGB, gdzie Czornyj mówi o sRGB.
Chodziło mi o to, że sam plik jest wyeksportowany do Adobe. Szczegółów nie pamiętam, bo drukowali koledzy z Canona podczas tegorocznej Ekspozycji-2023 w Krakowie, którą organizował Foto-Plus.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Rswiac
Posty: 8
Rejestracja: 11 stycznia 2022, 14:29 - wt

Re: (względnie) tanie drukowanie

21 września 2023, 20:40 - czw

Witam
Podaję link, gdzie prowadzący testuje różne drukarki i omawia w jaki sposób drukować, aby osiągnąć najlepsze rezultaty: https://www.youtube.com/watch?v=0-HctmPDScw.
Jeszcze link do artykułu z recenzją: https://www.northlight-images.co.uk/can ... er-review/
Polecam

Wróć do „Reprodukcja zdjęć”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu