EIZO CS2731 a Windows

Problemy eksploatacyjne, serwis.
Regulamin forum
Działy firmowe są dedykowane konkretnym firmom. Pytania można zadawać tak, jakby kierowali je Państwo bezpośrednio do fabryki lub przedstawicielstwa. Wszelkie publikowane informacje są potwierdzone u źródła lub w serwisie fabrycznym. Użytkownicy z oznaczeniem marki w nazwie "rangi" są pracownikami firm związanych z producentem i je reprezentują.
Awatar użytkownika
DGPhoto
Posty: 8
Rejestracja: 03 sierpnia 2023, 14:19 - czw

EIZO CS2731 a Windows

03 sierpnia 2023, 14:31 - czw

Witajcie kochani. Zakupiłem swój pierwszy poważny monitor i jestem rozczarowany, wręcz załamany. Problem polega na tym że w różnych miejscach przekłamuje na różnych trybach. Np. w trybie natywnym tapeta pulpitu jest przesycona a okna systemu są ok. W trybie sRGB tapeta już jest ok za to okna przekłamane. W natywnym miniatury w Google zdjęcia są przesycone a same zdjęcia już są ok. Tak samo przeglądarki zdjęć, tam gdzie w Lightroom jest ok to w przeglądarkach jak np Fast Stone jest przesycenie. Pan u którego dokonałem zakupu stwierdził że nie ma na to rozwiązania w systemie Windows a jedynie w iOS wszystko jest ok. Stwierdził też, że na poprzednich monitorach takiej sytuacji nie było, a raczej była, ale niewidoczna, ponieważ miały zbyt mały gamut. Oczywiście nie mam zamiaru zmieniać komputera ani systemu. Czy rzeczywiście nie ma na to rozwiązania?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CS2731 a Windows

03 sierpnia 2023, 14:38 - czw

Ustaw sRGB w monitorze, a w Zarządzaniu Kolorem dla Ekran przydziel profil sRGB, na wszelki wypadek zrestartuj programy.
Awatar użytkownika
DGPhoto
Posty: 8
Rejestracja: 03 sierpnia 2023, 14:19 - czw

Re: EIZO CS2731 a Windows

03 sierpnia 2023, 22:12 - czw

Nic to nie zmieniło. W dodatku w trybie sRGB prawidłowo wyświetlana jest tapeta, miniaturki, systemowa przeglądarka zdjęć. Cała reszta, w tym to co najważniejsze, czyli Lightroom prawidłowo działa w trybie natywnym. Z programem Fast Stone poradziłem siebie zaznaczając opcję CMS.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: EIZO CS2731 a Windows

04 sierpnia 2023, 09:47 - pt

Prawdopodobnie bez prawidłowej kalibracji się nie obejdzie. Mają preset (lub kilka) z profilami, łatwiej to ogarnąć.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
DGPhoto
Posty: 8
Rejestracja: 03 sierpnia 2023, 14:19 - czw

Re: EIZO CS2731 a Windows

04 sierpnia 2023, 09:53 - pt

Zapomniałem dodać że profile są skalibrowane, zrobił to sprzedawca. To nie w tym leży problem.
AndN11
Posty: 631
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: EIZO CS2731 a Windows

04 sierpnia 2023, 10:43 - pt

Musisz przywyknąć, że w trybie natywnym elementy Windows będą miały przesycone kolory, oraz programy, przeglądarki nie obsługujące zarządzania kolorem (CMS) będą też źle wyświetlać. W sRGB powinno być wszystko OK.
Jak przestawiasz tryby w monitorze powinieneś też zmienić (sprawdzić) profil w systemie Windows, jeśli to nie dzieje się automatycznie.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CS2731 a Windows

04 sierpnia 2023, 11:47 - pt

DGPhoto pisze:
03 sierpnia 2023, 22:12 - czw
Nic to nie zmieniło. W dodatku w trybie sRGB prawidłowo wyświetlana jest tapeta, miniaturki, systemowa przeglądarka zdjęć. Cała reszta, w tym to co najważniejsze, czyli Lightroom prawidłowo działa w trybie natywnym. Z programem Fast Stone poradziłem siebie zaznaczając opcję CMS.
Nie ma cudów - monitor w trybie sRGB i z zapiętym profilem sRGB musi wyświetlać tak samo. Prawdopodobnie ColorNavigator podmienia profil na generowany przez siebie profil trybu natywnego (poszerzony gamut) i wtedy w aplikacjach z zarządzaniem barwą zdjęcia są zdesaturowane.

Upewnij się, że ColorNavigator nic nie miesza, przydziel dla monitora profil sGRB, w menu ustaw tryb sRGB - cudów nie ma, musi wtedy być poprawnie. Jak nie będzie to pobierz AnyDeska i daj znać, rzucę okiem zdalnie.
Awatar użytkownika
DGPhoto
Posty: 8
Rejestracja: 03 sierpnia 2023, 14:19 - czw

Re: EIZO CS2731 a Windows

04 sierpnia 2023, 11:57 - pt

Po zmianie wartości 2 na 1 w komendzie gfx.color_management.mode Firefoxa miniaturki wyświetlane są tak samo jak pełne zdjęcia w obu trybach. Z resztą powalczę jeszcze wieczorem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS2731 a Windows

04 sierpnia 2023, 14:32 - pt

Tu nie ma z czym "walczyć", tylko poprawnie uruchomić sprzęt i soft. Jeśli monitor był kalibrowany to poproszę więcej szczegółów. Kto, w/g jakich wytycznych, co przekazał przy odbiorze monitora?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
DGPhoto
Posty: 8
Rejestracja: 03 sierpnia 2023, 14:19 - czw

Re: EIZO CS2731 a Windows

05 sierpnia 2023, 14:28 - sob

Monitor zakupiony w graficzne.pl i tam kalibrowany. Szczegółów nie znam, ale skoro obraz różnie wygląda w różnych miejscach to raczej nie kwestia kalibracji. Teraz pojawiły się jeszcze ciekawsze rzeczy. Zdjęcie które u mnie wygląda normalnie, po wysłaniu przez messenger jest przesycone, również u odbiorcy. Chyba muszę poświęcić więcej czasu żeby poznać jak działa ten cały mechanizm zarządzania kolorami, osadzanie profilu itp. bo wcześniej nie miałem z tym styczności.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 05 sierpnia 2023, 14:49 - sob przez DGPhoto, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS2731 a Windows

05 sierpnia 2023, 14:44 - sob

DGPhoto pisze:
05 sierpnia 2023, 14:28 - sob
Monitor zakupiony w graficzne.pl i tam kalibrowany. Szczegółów nie znam, ale skoro obraz różnie wygląda w różnych miejscach to raczej nie kwestia kalibracji.

Jak najbardziej jest to kwestia kalibracji, a w drugim kroku konfiguracji oprogramowania.

Jeśli nie znane są szczegóły, to na jakiej podstawie była robiona kalibracja? Czy z monitorem było dostarczone jakieś oprogramowanie, profile, baza techniczna CN, etc? Czy była dostarczona jakakolwiek instrukcja uruchomienia w/w kalibracji i konfiguracji monitora? Czy ColorNavigator przy pierwszym uruchomieniu pokazał synchronizację z monitorem i ściągnął "kalibrowane" tryby pracy?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
DGPhoto
Posty: 8
Rejestracja: 03 sierpnia 2023, 14:19 - czw

Re: EIZO CS2731 a Windows

05 sierpnia 2023, 14:55 - sob

Jedyne co mi przekazano to to że kalibracja zapisała się w monitorze i po zainstalowaniu ColorNavigator profile te załadują się i z tego co widzę tak się stało, bo po zainstalowaniu ładował wszystkie. Po przełączeniu, przełącza się też w systemie. Usłyszałem też że trzeba się z tym pogodzić co się dzieje bo jedynie na iOS nie ma takich problemów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CS2731 a Windows

05 sierpnia 2023, 15:44 - sob

DGPhoto pisze:
05 sierpnia 2023, 14:55 - sob
Usłyszałem też że trzeba się z tym pogodzić co się dzieje bo jedynie na iOS nie ma takich problemów.
Obrazek
Jedyne z czym trzeba się pogodzić to z tym, że autor tej porady jest debilem. Powtarzam jeszcze raz - ustaw gamut monitora na sRGB, ustaw sRGB jako profil ekranu. Kolory będą spójne wszędzie, bo fizycznie nie będą mieć innej możliwości.
Awatar użytkownika
DGPhoto
Posty: 8
Rejestracja: 03 sierpnia 2023, 14:19 - czw

Re: EIZO CS2731 a Windows

05 sierpnia 2023, 16:37 - sob

Ustawiłem sRGB wszędzie gdzie się dało i większość rzeczy rzeczywiście jest spójna. Tylko czy w takim ustawieniu nie ograniczam możliwości monitora? Po co są wtedy tryby natywne?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO CS2731 a Windows

05 sierpnia 2023, 16:46 - sob

DGPhoto pisze:
05 sierpnia 2023, 16:37 - sob
Ustawiłem sRGB wszędzie gdzie się dało i większość rzeczy rzeczywiście jest spójna. Tylko czy w takim ustawieniu nie ograniczam możliwości monitora? Po co są wtedy tryby natywne?
Jeżeli renderujesz zdjęcia do sRGB (internet i większość labów tego wymaga) to nie, nie ograniczasz. Jeśli świadomie pracujesz w szerszych przestrzeniach wiedząc w jakim celu to robisz, to w sporadycznych sytuacjach może to dać lepsze efekty - ale wtedy możesz po prostu specjalnie przełączyć monitor na natywny gamut (pamiętając o tym, by zmienić również profil monitora). W większości zdjęć nie ma to kompletnie znaczenia, bądź różnice są nikłe.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS2731 a Windows

05 sierpnia 2023, 17:18 - sob

DGPhoto pisze:
05 sierpnia 2023, 14:28 - sob
Monitor zakupiony w graficzne.pl i tam kalibrowany.
Czornyj pisze:
05 sierpnia 2023, 15:44 - sob
Jedyne z czym trzeba się pogodzić to z tym, że autor tej porady jest debilem.

To rzeczywiście jest spójne.

DGPhoto pisze:
05 sierpnia 2023, 16:37 - sob
Tylko czy w takim ustawieniu nie ograniczam możliwości monitora? Po co są wtedy tryby natywne?

Jakich możliwości? Wyświetlania żarówiastych kolorów, które w praktyce fotografa zasadniczo nie występują? W fotografii szeroki gamut przynosi więcej kłopotu niż pożytku. Przykładowo, w zdjęciu wyrenderowanym do sRGB jest więcej unikalnych odcieni niż w tym samym wyrenderowanym do AdobeRGB. Ciekawe, co? Szczególnie w odniesieniu do wszędobylskiej reklamy, wciskającej, że jeśli monitor nie ma czarodziejskich 99% czegoś-tam, to dno, wodorosty i nic nie widać. :)

Teraz pytanie, czy w ColorNavigatorze jest przeliczony scenariusz do sRGB? Bo przełączenie trybu w monitorze nie jest najlepszym pomysłem, gdyż wówczas krzywa półtonalna, tzw "gamma", ma inny przebieg.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
DGPhoto
Posty: 8
Rejestracja: 03 sierpnia 2023, 14:19 - czw

Re: EIZO CS2731 a Windows

05 sierpnia 2023, 18:10 - sob

Jakich możliwości? Wyświetlania żarówiastych kolorów, które w praktyce fotografa zasadniczo nie występują? W fotografii szeroki gamut przynosi więcej kłopotu niż pożytku. Przykładowo, w zdjęciu wyrenderowanym do sRGB jest więcej unikalnych odcieni niż w tym samym wyrenderowanym do AdobeRGB. Ciekawe, co? Szczególnie w odniesieniu do wszędobylskiej reklamy, wciskającej, że jeśli monitor nie ma czarodziejskich 99% czegoś-tam, to dno, wodorosty i nic nie widać.
Czy mam przez to rozumieć że niepotrzebnie wydawałem tyle kasy na monitor?
Teraz pytanie, czy w ColorNavigatorze jest przeliczony scenariusz do sRGB?
Chętnie bym odpowiedział, gdybym rozumiał o co pytasz :/
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: EIZO CS2731 a Windows

05 sierpnia 2023, 18:39 - sob

DGPhoto pisze:
05 sierpnia 2023, 18:10 - sob
Czy mam przez to rozumieć że niepotrzebnie wydawałem tyle kasy na monitor?

Według mnie nie, monitor jest wysokiej klasy, jest duży, a gamut można zawsze przyciąć...
Chociaż ja się skromnie upieram, że tam gdzie jest wiele turkusów, czyli np. brzeg jakiejś zagraniczne plaży, lub bardzo błękitne niebo to AdobeRGB się przydaje - co mówię z własnych doświadczeń.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO CS2731 a Windows

05 sierpnia 2023, 21:32 - sob

DGPhoto pisze:
05 sierpnia 2023, 18:10 - sob
Czy mam przez to rozumieć że niepotrzebnie wydawałem tyle kasy na monitor?

Monitor jest ok, ale jak widać sprzedawca poległ, tudzież olał, użytkownika. Niestety to standard w wielu branżach. Ewentualnie mogę pomóc w jego uruchomieniu, choć nie ukrywam, że od ceny ważniejsza jest obsługa, która w tym wypadku okazała się zerowa. https://monitory.mastiff.pl/pomoc_zdalna

A ewentualnym obserwatorom polecam jak to się robi dobrze:
https://www.google.com/search?q=monitor ... 1439182d,1,,,,
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
AndN11
Posty: 631
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: EIZO CS2731 a Windows

06 sierpnia 2023, 14:06 - ndz

Tom01 pisze:
05 sierpnia 2023, 17:18 - sob
W fotografii szeroki gamut przynosi więcej kłopotu niż pożytku.
Tak bym tego nie powiedział. "Kłopoty" są w systemie Windows, Internecie, niektórym oprogramowaniu, także większość Labów chce w sRGB. Przestrzeń sRGB tak się "zakorzeniła", że jeszcze dużo lat upłynie (może nigdy) zanim Adobe RGB będzie równie popularne. Stałoby się to znacznie wcześniej gdyby wszystko odbywało się "automatycznie" i użytkownik nie miał nigdzie żadnych problemów jak wyeksportuje zdjęcie z profilem Adobe RGB.

Ciekawe, że w TV ten postęp odbywa się znacznie szybciej. Nie wiem czy ktoś by chciał ograniczenie przestrzeni kolorów w TV do sRGB (Rec.709). Jak na początku wchodziła TV kolorowa to i owszem pewnie nawet 50% sRGB nie miała. Obecnie większość nowych TV z średniej półki ma zbliżoną przestrzeń kolorów do DCI-P3 (powiedzmy takie Adobe RGB w fotografii). Flagowe OLEDy mają nawet 90% Rec.2020 (takie ProPhoto RGB w fotografii).
Tom01 pisze:
05 sierpnia 2023, 17:18 - sob
Przykładowo, w zdjęciu wyrenderowanym do sRGB jest więcej unikalnych odcieni niż w tym samym wyrenderowanym do AdobeRGB. Ciekawe, co?
Kiedyś mnie ciekawiło. To wynika z ograniczeń zapisu JPG w 8 bitach. Dla obu przestrzeni w JPG można zapisać tą samą ilość odcieni kolorów (ok. 16,8 mln). Jeśli zdjęcie zapiszemy w 16 bitowym Tifie już ta ilość kolorów jest bardzo do siebie zbliżona lub w Adobe RGB kolorów jest więcej.

Wróć do „Dział wsparcia technicznego”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu