NEC EA271Q ColorTuned - zmienione ustawienia, pomocy :D

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
ika
Posty: 1
Rejestracja: 15 grudnia 2023, 13:14 - pt

NEC EA271Q ColorTuned - zmienione ustawienia, pomocy :D

15 grudnia 2023, 13:31 - pt

Witam, piszę z dość głupią sprawą, ale może znajdzie się ktoś kto udzieli mi odpowiedzi... dostałam 3 miesiące temu w prezencie monitor NEC EA271q ColorTuned, wszystko było super, zamawiane zdjęcia z fotolabu zawsze przychodziły prawie identyczne do tego co widziałam na monitorze. Niestety pod moją nieobecność do komputera dorwał się bratanek i zmienił mi jasność monitora na 90% "bo to wszystko jakieś takie ciemne było to pojaśniłem!" ponoć tylko ten jeden parametr zmienił... jednakże obrobione zdjęcia i zamówione z nich ostatnio odbitki przyszły zupełnie inne niż to co widać na monitorze - duuużo, dużo ciemniejsze. Nie pamiętam jaka jasność była ustawiona wcześniej, a jestem calkowitym bezmózgiem jeśli chodzi o kalibracje monitorów, boje się, że popsuje coś bardziej moetodą prób i błędów... czy mogę jakoś przywrócić ustawienia kalibracji zrobionej w serwisie? albo sprawdzić gdzieś jaka powinna być ustawiona jasność w % i ustawić ją ręcznie guziczkami ? :D nie mam kalibratora, a jedynie spectraview II dołączone do monitora... bardzo proszę o odpowiedzi jak do kogoś, kto na prawdę nie ogarnia :D z góry bardzo dziękuję.
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: NEC EA271Q ColorTuned - zmienione ustawienia, pomocy :D

16 grudnia 2023, 12:17 - sob

A SpectraView nie woła, że zmieniono parametry ustawień monitora i nie masz zapytania czy chcesz przywrócić właściwe dane kalibracyjne? Ja u siebie mam coś takiego. Bez kalibratora nie ustawisz, bo wzrok ludzki nie jest do ustawiania takich urządzeń na „oko”.
Zobacz czy SVII wykrywa dobrze ten monitor.
Tam jeszcze w menu OSD monitora jest lista trybów obrazu, zobacz czy to nie zostało zmienione - musi być włączone Programmable, bo to jest właśnie tryb kalibracji sprzętowej.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3884
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: NEC EA271Q ColorTuned - zmienione ustawienia, pomocy :D

16 grudnia 2023, 15:17 - sob

@SzymonBN - proszę nie mieszać! SVII zainstalowane po raz pierwszy u "klienta" wykryje monitor jako "nieskalibrowany", bo nie będzie miało oryginalnych plików kalibracyjnych. Dlatego też zmiana parametrów nie spowoduje wyskoczenia komunikatu;

@ika - sprawdź dołączony SVII - powinien tam być dograny folder ColorTuned, a w nim między innymi instrukcja w formacie *.txt (zawiera wartość Brightness wyrażoną procentowo dla stanu skalibrowanego do 80 nitów (cd/m2);
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
SzymonBN
Posty: 119
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: NEC EA271Q ColorTuned - zmienione ustawienia, pomocy :D

16 grudnia 2023, 23:05 - sob

NocnyJastrzab pisze:
16 grudnia 2023, 15:17 - sob
@SzymonBN - proszę nie mieszać! SVII zainstalowane po raz pierwszy u "klienta" wykryje monitor jako "nieskalibrowany", bo nie będzie miało oryginalnych plików kalibracyjnych. Dlatego też zmiana parametrów nie spowoduje wyskoczenia komunikatu;

Czyli finalnie monitor i tak do samodzielnego skalibrowania z udziałem osobistego kalibratora, lub wynajętego na własną rękę - jeśli ktoś chce mieć w 100% kompletny workflow. No trochę dziwne, ale faktycznie czytałem inne posty i tak jest więc nie oceniam tej polityki i cofam to!
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA271Q ColorTuned - zmienione ustawienia, pomocy :D

17 grudnia 2023, 16:40 - ndz

SzymonBN pisze:
16 grudnia 2023, 23:05 - sob
Czyli finalnie monitor i tak do samodzielnego skalibrowania z udziałem osobistego kalibratora, lub wynajętego na własną rękę - jeśli ktoś chce mieć w 100% kompletny workflow. No trochę dziwne, ale faktycznie czytałem inne posty i tak jest więc nie oceniam tej polityki i cofam to!

Dokładnie. Z monitorem serii ColorTuned nie są dostarczane pliki dla procesora obrazowego, a tylko profil. Tej niedogodności nie ma w monitorach serii COLOR. Z nimi jest wszystko i dużo więcej. https://monitory.mastiff.pl/monitory/color.html
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68402
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu