Dla programisty 10-12h dziennie

Monitory uniwersalne w dowolnie szerokim ujęciu oraz do zastosowań domowych.
mafalde
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2020, 10:24 - pn

Dla programisty 10-12h dziennie

25 stycznia 2024, 10:11 - czw

Cześć,

Jestem programistą, pracuje po 10h+ godzin dziennie (z małymi przerwami w środku dnia na jedzenie itd).
Obecnie mam 2x EIZO EV2450, które bardzo, bardzo lubię.

Chciałbym zmienić monitory na coś nowszego (a te oddać na drugie biurko, dla innego pracownika).
W moich monitorach podoba mi się to, że nic nie miga, automatycznie się ściemniają/rozjaśniają, nie męczą za bardzo moich oczu. Lubię jak monitory są dość ciemno ustawione (mam min Auto EcoView na 20%). W pokoju mam dobre oświetlenie. (z zaciekawieniem czytam wątek sąsiedni viewtopic.php?t=4899&start=20). Z uwagi na problemy z kręgosłupem/szyją monitory mam na podstawkach 15cm. Monitory mam podpięte do Lenovo P14s. Lubię pracować na dwóch monitorach, ale to głównie z uwagi na łatwość ustawiania okienek i możliwość pracy na dwóch programach jednocześnie. Wiem, że nowe, zakrzywione monitory mają możliwość dzielenia ekranu. 100% pracy to programowanie i praca biurowa i pod to chcę kupić sprzęt. Nie interesują mnie rzeczy związane z grami czy jakość głośników. Małe znaczenie znaczenie mają dla mnie porty w monitorze, huby usb a/c itd - ponieważ wszystko mam wpięte przez stację dokującą z odpowiednimi rozszerzeniami. Tak naprawdę, do obecnych monitorów mam podpięte 2x DP i 2x USB żeby sterować jasnością z programu EIZO ScreenManager Pro.

Myślę o dwóch opcjach:
a) 1x EIZO FlexScan EV3895 - przy czym ze świecą szukać testów czy opinii, jest ich dosłownie parę. Do tego nie jest to zbyt popularny monitor więc nie znalazłem sklepu w Trójmieście gdzie mógłbym pójść i go obejrzeć.
b) 2x EIZO EV24xx czyli wymiana de facto na to samo, okolice 24 cali i FHD (ew 1600x1200).

Wydaje mi się, że jeśli miałbym polepszyć sobie trochę komfort pracy, to powinienem monitor postawić bliżej siebie lub mieć monitor taki, aby wszystko było minimalnie większe. W czasach CRT mówiliśmy o plamce, teraz rozdzielczość/wielkość i skalowaniu.
I tutaj zaczynają się pewne schody. Jeśli miałbym postawić na biurku dwa monitory 27 cali, to będę kręcił głową na boki jak szalony. Stąd pomysł na jeden, zakrzywiony monitor.

Co do budżetu, to chciałbym się zamknąć w 10 tys, jednak rozważę też inne propozycje. Mimo tego, chcę jednak oscylować w klasie biurowej, nie rozważam w ogóle EIZO ColorEdge i wyższych, które na pewno też byłyby super, ale nie wykorzystałbym ich zaawansowanych możliwości odwzorowania kolorów itd.

Chętnie posłucham Waszych opinii. Dziękuję :)

edit: Jeszcze jedna myśl: zmieniając monitory na te, które podałem mam praktycznie to samo, rozdzielczość około FHD, pixel density 111ppi dla EV3895 i 92 ppi dla EV24xx. Z tego co widzę to te wszystkie EV24xx 16:9 nie różnią się od siebie jeśli idzie o matrycę i byłby to mały skok jakościowy względem mojego starego EV2450. Robiąc taki zakup nie będzie żadnego "efektu wow". Może są jakieś monitory, które wniosłyby coś nowego do mojego życia, np super ostry obraz przez to, że przy podobnej powierzchni roboczej mają większą rozdzielczość? A jak nie, jak to wszystko to jest jedno i to samo, to może iść w drugą stronę, na All... widzę nowe EV2450 po 800 zł / sztuka - może je wymienić i iść po linii najmniejszego oporu?
mafalde
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2020, 10:24 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

25 stycznia 2024, 11:24 - czw

Aha, zapomniałem najważniejszego: przejechałem chyba wszystkie tematy z monitorami dla programistów z ostatnich 5-6 lat na forum.
I wychodzi na to, że mam sobie kupić 2x 27 cali i wybór jest tylko jeden NEC MultiSync EA271U COLOR.

Obecnie trochę mi przeszkadza przeskakiwanie wzrokiem po monitorach 2x24 cali. Mam je ustawione w literę "V". Jest to dość szeroki obszar roboczy i do tego oko musi się akomodować przy każdym przeniesieniu wzroku. Wydaje mi się, że to męczy wzrok. Stąd pomysł na zakrzywioną panoramę. Czy to zły pomysł?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

25 stycznia 2024, 12:16 - czw

To EIZO jest drogie, za to ma nikłą rozdzielczość jak na tą powierzchnię. W stosunku do konwencjonalnej 32" UHD 4k będzie tylko więcej kręcenia głową i mniej rozdzielczości w pionie. W ostateczności do tekstu szukałbym czegoś gorszego, ale 5k2k.
voteck
Posty: 229
Rejestracja: 18 lipca 2017, 20:33 - wt

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

25 stycznia 2024, 13:49 - czw

A dlaczego nie jeden nad drugim na ramieniu (ramionach)? Jeśli masz fotel z synchro i zagłówkiem, to wyłącznie kwestia odchylenia tułowia. Ewentualnie jeden... pod drugim, tzn. ten drugi, mniej używany (istotne, zwłaszcza jeśli, jak piszesz, musisz mieć wysoko), pod kątem między głównym a klawiaturą. Przetestowałem, gdy musiałem dziewczynie zrobić stanowisko do nauki jednego narzędzia z tutoriali wideo. Przy 27-calowych przekątnych ma to, moim zdaniem, sens.
mafalde
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2020, 10:24 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

25 stycznia 2024, 17:28 - czw

voteck pisze:
25 stycznia 2024, 13:49 - czw
A dlaczego nie jeden nad drugim na ramieniu (ramionach)? Jeśli masz fotel z synchro i zagłówkiem, to wyłącznie kwestia odchylenia tułowia. Ewentualnie jeden... pod drugim, tzn. ten drugi, mniej używany (istotne, zwłaszcza jeśli, jak piszesz, musisz mieć wysoko), pod kątem między głównym a klawiaturą. Przetestowałem, gdy musiałem dziewczynie zrobić stanowisko do nauki jednego narzędzia z tutoriali wideo. Przy 27-calowych przekątnych ma to, moim zdaniem, sens.
To już chyba łatwiej monitor obrócić w pionie ;)
Ale to nie tutaj jest problem. Z ustawieniem monitorów na biurku sobie poradzę. Biurko mam duże.
Czornyj pisze:
25 stycznia 2024, 12:16 - czw
To EIZO jest drogie, za to ma nikłą rozdzielczość jak na tą powierzchnię. W stosunku do konwencjonalnej 32" UHD 4k będzie tylko więcej kręcenia głową i mniej rozdzielczości w pionie. W ostateczności do tekstu szukałbym czegoś gorszego, ale 5k2k.
Dziękuję. Też wydaje mi się, że EIZO ma słabą rozdzielczość i nie wnosi nic nadzwyczajnego. :(

Pytanie czy są jakieś 5k2k do profesjonalnej pracy biurowej?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3883
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

25 stycznia 2024, 21:58 - czw

Samsung ViewFinity S9
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

26 stycznia 2024, 06:59 - pt

NocnyJastrzab pisze:
25 stycznia 2024, 21:58 - czw
Samsung ViewFinity S9
ten szajsunk to 27" więc raczej małosprytny ;)
PitBit
Posty: 10
Rejestracja: 24 stycznia 2024, 13:54 - śr

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

26 stycznia 2024, 09:05 - pt

Czornyj pisze:
25 stycznia 2024, 12:16 - czw
To EIZO jest drogie, za to ma nikłą rozdzielczość jak na tą powierzchnię. W stosunku do konwencjonalnej 32" UHD 4k będzie tylko więcej kręcenia głową i mniej rozdzielczości w pionie. W ostateczności do tekstu szukałbym czegoś gorszego, ale 5k2k.
Czy moglbys prosze zaproponowac kilka modeli 32" bo myslalem o EIZO EV3285, ale ktos pisal, ze jest albo kiepskie do domu i tylko do biura gdzie jest dobre oswietlenie, albo albo.
Obecnie EIZO Ev2436 i DELL U2722D (jako glowny).

Cel j.w. -> do programowania, systemy ERP, praca na srodowiskach zdalnych, etc

Mam dobre oswietlenie w biurze, przynajmniej mi sie tak wydaje - panel 120x60

Dziekuje bardzo za rozswietlenie tematu.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3883
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

26 stycznia 2024, 10:21 - pt

Czornyj pisze:
26 stycznia 2024, 06:59 - pt
NocnyJastrzab pisze:
25 stycznia 2024, 21:58 - czw
Samsung ViewFinity S9
ten szajsunk to 27" więc raczej małosprytny ;)
pytał o 5K, a że rozmiar taki akurat :roll:
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

26 stycznia 2024, 15:55 - pt

mafalde pisze:
25 stycznia 2024, 10:11 - czw
I tutaj zaczynają się pewne schody. Jeśli miałbym postawić na biurku dwa monitory 27 cali, to będę kręcił głową na boki jak szalony. Stąd pomysł na jeden, zakrzywiony monitor.

Nie ma nic złego w kręceniu głową, wręcz przeciwnie. Pomysł z zakrzywionym jest słaby. To są monitory do rozrywki. Po porównaniu ze swoimi starymi, nowy, krzywy, poleci za okno. :)

2 x NEC EA271U to super zestaw. Lepszy jest tylko 3x NEC EA271U.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mafalde
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2020, 10:24 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

28 stycznia 2024, 10:31 - ndz

A jak to jest z gwarancja na dead pixele?

Znalazlem jakis watek na reddit gdzie pisza:
Hi, I ended up buying the NEC monitor. I did end up with 1 dead pixel but it's so tiny, I never notice it and it took me multiple days to notice it was there since it's 4K
.

Wydaje mi sie, ze kupujac monitor do zastosowan profesjonalnych nie powinien on miec zadnych wad pixeli i powinien miec jakas gwarancje na to.

Czy EA271U COLOR ma taką właśnie gwarancję - tzn niezależnie od wady (dead, stuck, partially lit, etc), każdy jeden piksel podlega gwarancji? Tak pisze @Tom01 w sklepie(?). Natomiast na stronie producenta z info o gwarancji napisali:
The Guarantee does not apply to
Pixel errors which do not deviate from the Product specification in accordance with the data sheet;
Na stronie producenta pisza, ze mozna rozszerzyc gwarancje do 5 lat, podaja tez ten konkretny model. Przy czym @Tom01 ma na stronie sklepu napisane po prostu "5 lat" - czyzby wersja monitora "COLOR" miala od razu 5 lat?

W EIZO jest gwarancja tylko na te bardziej uciążliwe wady pixeli.

Troche sie zmartwilem, nie chce wywalic 10 tys i miec problem z uszkodzonymi pikselami czy to w EIZO czy w NECu :) Jak kupie nie na firme, to mam zwrot. Jak na firme, to juz jest troche trudniej. Zreszta po co sobie robic problem, pakowac, rozpakowywac, wysylac itd.

Czy jest jakis sposob na kupno monitora 100% wolnego od wad?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

28 stycznia 2024, 13:50 - ndz

mafalde pisze:
28 stycznia 2024, 10:31 - ndz
Czy EA271U COLOR ma taką właśnie gwarancję - tzn niezależnie od wady (dead, stuck, partially lit, etc), każdy jeden piksel podlega gwarancji? Tak pisze @Tom01 w sklepie(?).

Tak.

mafalde pisze:
28 stycznia 2024, 10:31 - ndz
Natomiast na stronie producenta z info o gwarancji napisali:
The Guarantee does not apply to Pixel errors which do not deviate from the Product specification in accordance with the data sheet;

Gwarancja na wady pikseli jest udzielona przez monitory.mastiff.pl

mafalde pisze:
28 stycznia 2024, 10:31 - ndz
...czyzby wersja monitora "COLOR" miala od razu 5 lat?

Tak.

mafalde pisze:
28 stycznia 2024, 10:31 - ndz
W EIZO jest gwarancja tylko na te bardziej uciążliwe wady pixeli.

Moja firma oferuje również "gotowce" EIZO w odmianie COLOR. Wówczas również mają gwarancję braku wszelkich defektów pikseli.

mafalde pisze:
28 stycznia 2024, 10:31 - ndz
Troche sie zmartwilem, nie chce wywalic 10 tys i miec problem z uszkodzonymi pikselami czy to w EIZO czy w NECu :) Jak kupie nie na firme, to mam zwrot. Jak na firme, to juz jest troche trudniej. Zreszta po co sobie robic problem, pakowac, rozpakowywac, wysylac itd.

Czy jest jakis sposob na kupno monitora 100% wolnego od wad?

Jak najbardziej. Słowo klucz - COLOR.

Defekty pikseli nie zdarzają się często. Wg moich statystyk, mniej więcej jeden na 50 szt lub rzadziej. Ktoś jednak na ten "50-ty" trafi. Na forum były opisane przypadki trafienia przez użytkownika na taki defekt i relacja z rozwiązania problemu. Jest to więc ryzyko nie teoretyczne a zaplecze firmy potrafi przed czymś takim ochronić.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mafalde
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2020, 10:24 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

29 stycznia 2024, 16:07 - pn

Tom01 pisze:
28 stycznia 2024, 13:50 - ndz

Gwarancja na wady pikseli jest udzielona przez monitory.mastiff.pl
Rozmawiałem z Panem z monitory.mastiff.pl przez telefon właśnie.
Cóż, zamawiam 2x NEC EA271U w wersji COLOR, dam znać na forum jak poszło :D
mafalde
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2020, 10:24 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

06 lutego 2024, 08:27 - wt

Monitory dojechały w zeszłym tygodniu, powiedziałbym, że bardzo szybko biorąc pod uwagę godziny potrzebne na kalibracje.

Napiszę pierwsze wrażenia:
  • 2x27 cali wcale nie jest za duże do pracy biurowej, na co dzień - moje obawy były niesłuszne
  • jakość matrycy, podświetlenia - petarda; wydawało mi się wcześniej, że miałem fajne monitory EIZO, ale ten NEC pokazał, że można lepiej.
  • 27 cali i 4K - tak powinny wyglądać wszystkie monitory, zawsze. Po godzinie pracy przy tej rozdzielczości, spojrzenie na monitor FHD 24 cale powoduje taką dziwną myśl "o co chodzi, czemu takie poszarpane"
  • wziąłem monitory od Tom01, w wersji COLOR - pierwszy raz w życiu mam sprzętowo skalibrowane monitory, pierwszy raz w moim życiu kolor na obu monitorach jest taki sam :D poprawia to znacznie komfort pracy, niemniej jednak jeśli ktoś nie pracuje z grafiką w ogóle i musi ściąć budżet to można się zastanowić czy brać opcję COLOR
  • COLOR wziąłem dlatego, że miała pełną gwarancję na każdy uszkodzony piksel oraz gwarancję na 5 lat, matryce są selekcjonowane - to były główne argumenty - kalibracja sprzętowa była tutaj na 4. miejscu
Z rzeczy mniej wesołych:
  • w jednym monitorze pojawił się jakiś kurz pod matrycą - będę je odsyłał do Tom01, który sam zaproponował, że ogarnie sprawę (opcje były dwie, albo oba monitory do Tom01, albo jeden do serwisu na czyszczenie /podobno bezinwazyjne/); jak wrócą to dam znać i napiszę więcej
  • podłączenie 2x4K 10 bit do laptopa - to nie jest prosta sprawa, szczególnie bez TB3/TB4 (czyli np AMD); uważam, że obecnie technologia jest niedopracowana, są sprzeczne standardy i wszystko jest zamaskowane pod nazwą de facto rodzaju wtyczki: USB-C. Nie jest to normalne, żebym ja, jako końcowy użytkownik musiał się wczytywać czy DP Alt mode z USB C używa 2 lanes czy 4 lanes i jaki jest bandwidth do 4K 10 bit oraz czy to się wszystko odpali jak należy. Dokumentacja techniczna jest niekompletna, zarówno laptopów, docków czy chipsetów. Co więcej, dla jednych dany kabel / dock / konwerter działa, dla innych nie, a zależy to np od rewizji chipsetu, albo firmware. Reddit, fora producentów chipsetów i laptopó zalane są bardziej technicznymi pytaniami, na które w większości nie ma odpowiedzi. Tęsknię za czasem kolorowych wtyczek: niebieskich - VGA, PS/2 zielony - myszka, PS/2 - fioletowy - klawiatura - wszystko było wtedy jasne!
  • skalowanie do 4K działa, ale różnie. Mam najnowszy W10, czasem (rzadko) coś się kaszani, np menu start otworzy się nie-wyskalowane. Starsze programy - tutaj nie ma co oczekiwać cudów, czasem jest ciężko. Uważam, że ogólny look&feel na 4K ze skalowaniem jest gorszy niż na FHD bez skalowania. Subiektywnie powiedziałbym, że to wszystko jakieś takie brzydsze i się rozjeżdża, nie jest tak dopieszczone.
  • skalowanie 4K na Linuxie to osobny temat, generalnie jest i da się pracować, ale kłamstwem byłoby powiedzenie, że jest to zrobione dobrze; parę razy dziennie wyskakują rzeczy, które się nie skalują, wtedy jest nos w monitor. Im nowsza dystrybucja, tym lepiej. Ja odpalam Linuxy w VM i tutaj pewnym ratunkiem jest skalowanie 200% dla całej maszyny - czyli maszyna działa w rozdzielczości ~FHD, ale jest skalowana do ~4K. Ostrości to nie dodaje, ale przynajmniej można pracować ze starymi dystrybucjami.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

06 lutego 2024, 13:49 - wt

Z moich doświadczeń wynika, że Win10 skalowanie działa zupełnie poprawnie. Oczywiście poza starymi okienkami. W Win11 natomiast jest sporo mniej konieczności korzystania ze "starych" okienek. Cały czas mam włączoną skalę 125% i nie zauważyłem zupełnie żadnych zakłóceń wyświetlania. Może to kwestia laptopa i jego karty?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mafalde
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2020, 10:24 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

06 lutego 2024, 15:32 - wt

Jak wrócą monitory to zrobię parę screenshotów żeby pokazać co mam na myśli. Ja ustawiłem 200%, czyli wszelkie odstępstwa od normy będą bardziej widoczne niż 125%. Niemniej jednak polecam 4K ze skalowaniem, a przemawia przeze mnie tylko wewnętrzna artystyczna dusza. :D

Z minusów NEC'a to zapomniałem jeszcze o jednym:
  • klawisze MENU na obudowie są o wiele gorsze niż w moich starych EIZO. Też dotykowe, też z przodu ekranu itd, ale reagują o wiele gorzej na dotyk, czasem coś przeskoczy (np 2x w dół zamiast 1x w dół). Trochę się tutaj czepiam, bo tymi klawiszami człowiek nie bawi się często, niemniej jednak przez te dwa dni już zdążyły mi zadziałać na nerwy :lol:
mafalde
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2020, 10:24 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

14 lutego 2024, 11:14 - śr

Monitory wróciły od Tom01. Jeden zupełnie nowy, drugi ten co miałem. Oba skalibrowane razem. Nie mam żadnych zastrzeżeń do obsługi ze strony sklepu. Wręcz jest wzorowo. 8-)

Dalej podtrzymuję swoją opinię, że sprzęt petarda. :)

Korzystam teraz z laptopa Lenovo P14 Gen 2 AMD. Bawiłem się adapterem Unitek V1407A USB-C -> 2x DP z Alt Mode, który pozwala osiągnąć maksymalny bandwith co powinno mi dać kolor 10 bit przy 2x 4K @ 60Hz. Niestety nie dało się. Po przełączeniu więcej niż jednego monitora na 10 bit, ekrany zaczynają migać. Jest to ewidentnie kwestia tego laptopa, reinstalowałem sterowniki itd itp. Jedyna konfiguracja jaka działa to oba monitory podpięte po USB-C - każde do swojego gniazda USB-C w laptope. Tylko wtedy laptop krzyczy, że oba kabelki dają prąd po Power Delivery. Działa, ale miga diodą jak szalony. Wniosek z tego trzeba wyciągnąć taki, że jeśli ktoś chce podpinać ekrany 4K 60Hz lub więcej i 10 bit to powinien dokładnie sprawdzić swój sprzęt u kolegi / w sklepie / zamówić z możliwością zwrotu. Myślę, że Intelowski TB jest tutaj lepszym standardem. Ekrany będę przepinał jeszcze do innych komputerów. Na stacjonarce leciało 10 bit bez zająknięcia.

Inna uwaga, którą zostawiam dla potomnych to stacja dokująca Lenovo 40AS obsługuje 2x 4K @60Hz pięknie, ale w wersji 8 bit. To dlatego, że używa tylko 2 lanes dla monitorów. Co więcej podpięcie jednego monitora w 4K @60Hz ten sposób dalej nie pozwala wybrać 10 bit, mimo, że w teorii 2 lanes ma wystarczający bandwidth.

Wracając do monitorów, instrukcja jest długa i w miarę OK, poza paroma kawałkami. Na przykład za diabła nie mogę się zorientować co autor miał na myśli opisując jak konfigurować Auto Brightness. Tak, wiem, że to zło i psuje kalibrację, ale chciałbym zobaczyć jak to działa. W EIZO są trzy ustawienia - jak ma świecić ekran przy MIN oświetleniu, przy MAX oraz ogólnie jak ma "agresywnie" działać. Tutaj jest JEDEN suwak, który ustawia bieżący brightness :shock:

Z innych uwag to noga tylna jest fajna, gruba, kwadratowa - można montować różne rzeczy na trytytki - ja np podpiąłem pałąk do selfie, do którego mam zamontowaną kamerę. W ten sposób mam kamerę równo pomiędzy dwoma monitorami. Wiem, że w sąsiednich wątkach koledzy polecali montaż lamp LED na trytytki - tutaj będzie idealnie. :D

Napiszę jeszcze za jakiś czas jak mi się tam pracuje. Jako programista, na teraz, jestem zadowolony. :)
mafalde
Posty: 20
Rejestracja: 22 czerwca 2020, 10:24 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

28 lutego 2024, 10:58 - śr

Wracam po około 2 tygodniach pracy z monitorami.

Podtrzymuję opinię poprzednią - jest petarda.

Dokładam jeden minus, ale podwójny:
- Auto Brightness dla niskich jasności działa zauważalnie, skokowo. EIZO ma to rozwiązane inaczej i tam było bardzo płynnie. W NEC jest akceptowalnie, ale trzeba przyznać, że raz dziennie, wieczorem, monitor "przeskoczy" na niższe podświetlenie - co daje mi sygnał, że trzeba włączyć dodatkowe światło. Mam ustawiony dość wąski zakres tej auto regulacji i na moje amatorskie oko, kalibracja bardzo się nie rozjeżdża.
- Czujnik od Auto Brightness jest skonstruowany tak, że lampa sufitowa, którą mam nad monitorem psuje jego działanie. Monitor rozjaśnia się na maksa jak tylko zapalę światło. Czujnik w moim starym EIZO tego nie robił - łapał światło tylko z przodu monitora. Ten ewidentnie łapie też to padające z góry. Dla jednych będzie to plus, dla innych minus. Ja skończyłem z kawałkiem taśmy przyklejonym jako daszek - jest to trochę śmieszne, trochę smutne. :shock:

Co zrobiłbym teraz inaczej?
Sprawdziłbym NECa i EIZO u siebie w domu przed zakupem. NEC jest bardzo, bardzo dobry, ale nie mam poczucia pełnego spełnienia, bo nie sprawdzałem EIZO :lol:

Czy programista musi mieć monitory po pełnej sprzętowej kalibracji?
Myślę, że nie. Ja kupiłem COLOR ze względu na gwarancję na wszelkie wady, kalibracja była drugorzędna. Ale jeśli ktoś nie dysponuje takim budżetem powinien dać radę z dwoma monitorami o zbliżonych numerach seryjnych. O wiele bardziej denerwujące są wady matrycy przy pracy w edytorze tekstu niż lekka różnica w odcieniach.
SzymonBN
Posty: 118
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

03 marca 2024, 12:00 - ndz

No ale EA271U i tak wygrywa z linią Eizo EV, a kupno ColorEdge’a 4K do prac kompletnie niezwiązanych z kolorem to czysta głupota.
Co do tych czujników jasności - już gdzieś czytałem, że w Eizo działa to podobno lepiej, ale moim zdaniem te czujniki to jest tylko ciekawostka i ogólnie są dużo lepsze sposoby na ustawienie jasności monitora/otoczenia.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16336
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dla programisty 10-12h dziennie

03 marca 2024, 12:20 - ndz

SzymonBN pisze:
03 marca 2024, 12:00 - ndz
to czysta głupota.

Równie dobrze można powiedzieć, że głupotą jest kupowanie lepszego auta. Wszak 2x tańsze też jedzie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Zastosowania amatorskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68398
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu