Monitor do Mac Mini M2

Listy polecanych monitorów do różnych zastosowań.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 10:02 - pn

Cześć.
Bardzo proszę o pomoc w temacie Maca Mini M2 + Monitor . :D

Czas na wymianę poczciwego PC i początkowo myślałem o PC na Win11, ale mam smaka na Maca Mini M2 24Ram/512 dysk.
Komputer potrzebuje, tylko do obrabiania zdjęć Photoshop i Lightroom. Przeglądanie neta i w zasadzie tyle…

Kiedyś na grupie mva.pl, doradzono mi monitor NEC EA 245WMI, to miał być jakiś w miarę tani monitor(wtedy kosztował 2300zł) z możliwością kalibracji i taki też kupiłem.
Mam go już parę lat i jestem z niego naprawdę zadowolony. Dlatego nie chcę go zmieniać. Brak na to funduszy.
Dodam, że ten monitor obsługuje tylko FHD(1920 x 1200), i to jest pierwsza wersja tego monitora, bo widzę że wyszła już wersja MK.II.
Teraz mam "Zawias", bo wyczytałem że Mac mini na monitorze FHD, robi kiszkę a nie obraz...Czy masz jakieś opinie... sugestie.
Bo jeśli tak jest, to zostaje przy Windows.
A jeśli już, to jakie monitory do tego małego potworka doradzicie, tylko proszę o wersje budżetowe. :D

Dziękuje
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 10:42 - pn

No niestety nie da się wszystkiego pogodzić. Wydajny komputer jest ważny jak najbardziej, ale to monitor jest "łącznikiem" między surowym materiałem, a tym co chcemy zobaczyć. Żeby praca z kolorem miała sens, monitor nie może być "przypadkowy i najtańszy". EA245WMi możesz sobie zostawić na dodatkowe okna, natomiast do głównej pracy sugerowałbym NEC EA271Q (ok. 2400 PLN) lub EA271U (ok. 2800 PLN). Oba są fabrycznie indywidualnie zlinearyzowane, ale dla wymagających jest opcja sprzętowej kalibracji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 10:57 - pn

NocnyJastrzab pisze:
05 lutego 2024, 10:42 - pn
No niestety nie da się wszystkiego pogodzić. Wydajny komputer jest ważny jak najbardziej, ale to monitor jest "łącznikiem" między surowym materiałem, a tym co chcemy zobaczyć. Żeby praca z kolorem miała sens, monitor nie może być "przypadkowy i najtańszy". EA245WMi możesz sobie zostawić na dodatkowe okna, natomiast do głównej pracy sugerowałbym NEC EA271Q (ok. 2400 PLN) lub EA271U (ok. 2800 PLN). Oba są fabrycznie indywidualnie zlinearyzowane, ale dla wymagających jest opcja sprzętowej kalibracji.

Otrzymałem informację że po podłączeniu takim, litery są rozmazane jakby miał 10% blura. Ktoś znowu dodał że taki problem pojawia się dlatego że jest podłączony przez HDMI ale gdy podłączony przez DisplayPort obrazy z miarę w porządku.
Czy to możliwe że przez HDMI był gorszy przesył…
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 12:17 - pn

mikrus123 pisze:
05 lutego 2024, 10:57 - pn
NocnyJastrzab pisze:
05 lutego 2024, 10:42 - pn
No niestety nie da się wszystkiego pogodzić. Wydajny komputer jest ważny jak najbardziej, ale to monitor jest "łącznikiem" między surowym materiałem, a tym co chcemy zobaczyć. Żeby praca z kolorem miała sens, monitor nie może być "przypadkowy i najtańszy". EA245WMi możesz sobie zostawić na dodatkowe okna, natomiast do głównej pracy sugerowałbym NEC EA271Q (ok. 2400 PLN) lub EA271U (ok. 2800 PLN). Oba są fabrycznie indywidualnie zlinearyzowane, ale dla wymagających jest opcja sprzętowej kalibracji.

Otrzymałem informację że po podłączeniu takim, litery są rozmazane jakby miał 10% blura. Ktoś znowu dodał że taki problem pojawia się dlatego że jest podłączony przez HDMI ale gdy podłączony przez DisplayPort obrazy z miarę w porządku.
Czy to możliwe że przez HDMI był gorszy przesył…
Łukasz miał problem po HDMI, bo nie szła mu pełna rozdziałka i robiło się mydło, prawdopodobnie kwestia kabla. DP rozwiązało u niego zagadnienie.

MacOS na monitorach o normalnej rozdzielczości ma trochę za silne wygładzanie, więc niektórzy trochę narzekają na fonty (da się to zmienić w ustawieniach) - dla zdjęć nie ma to znaczenia
GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 13:49 - pn

Czornyj pisze:
05 lutego 2024, 12:17 - pn
mikrus123 pisze:
05 lutego 2024, 10:57 - pn
NocnyJastrzab pisze:
05 lutego 2024, 10:42 - pn
No niestety nie da się wszystkiego pogodzić. Wydajny komputer jest ważny jak najbardziej, ale to monitor jest "łącznikiem" między surowym materiałem, a tym co chcemy zobaczyć. Żeby praca z kolorem miała sens, monitor nie może być "przypadkowy i najtańszy". EA245WMi możesz sobie zostawić na dodatkowe okna, natomiast do głównej pracy sugerowałbym NEC EA271Q (ok. 2400 PLN) lub EA271U (ok. 2800 PLN). Oba są fabrycznie indywidualnie zlinearyzowane, ale dla wymagających jest opcja sprzętowej kalibracji.

Otrzymałem informację że po podłączeniu takim, litery są rozmazane jakby miał 10% blura. Ktoś znowu dodał że taki problem pojawia się dlatego że jest podłączony przez HDMI ale gdy podłączony przez DisplayPort obrazy z miarę w porządku.
Czy to możliwe że przez HDMI był gorszy przesył…
Łukasz miał problem po HDMI, bo nie szła mu pełna rozdziałka i robiło się mydło, prawdopodobnie kwestia kabla. DP rozwiązało u niego zagadnienie.

MacOS na monitorach o normalnej rozdzielczości ma trochę za silne wygładzanie, więc niektórzy trochę narzekają na fonty (da się to zmienić w ustawieniach) - dla zdjęć nie ma to znaczenia
A jak to można ustawić?
Ja mam właśnie problem z Macbook Pro M2, że obraz na monitorach WQHD i WUXGA jest nieakceptowalnie mało ostry i z za małymi elementami. Po pierwsze nie ma tam możliwości przeskalowywania jak w Windows dla zewnętrznych monitorów (w odróżnieniu od ekraniku laptopa) a po drugie rendering czcionek jest dość słaby, są brzydsze, mniej ostre niż na Windows. Ale to nie mydło. W efekcie wszystko jest za małe i brzydkie jak się nie ma monitora HiDPI z Maciem, szczególnie podobno na AppleSilicon, gdzie engine graficzny nie ma odpowiedniego antyaliasingu subpixelowego. Można zmieniać rozdzielczości monitorów, ale wówczas to jeszcze gorzej bo robi się mydło. Kilka lat temu narzekał na to Max, jeszcze na starszych Macbookach, ale ja to potwierdzam, że nadal jest to problem. Dla mnie to blocker w użytkowaniu MacBooka, bo ja pracuję na takich monitorach, a nie na tym śmiesznie małym ekraniku.
Propos tego ekranu MacBooka Pro. Może ostry i fajny, ale równomiernością już nie grzeszy, a że to dość szeroki gamut to mura chrominancji mocno widoczna. Jestem rozczarowany tym sprzętem.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 14:02 - pn

Dodam jeszcze jedno.
Skoro wybieram Maca Mini M2, to znaczy że idę w cos budżetowego od Apple. A tu się okazuje, że bez monitora z wyższej półki, nie będzie do praca, która przebije standardową konfigurację Windowsa. Bo za 6K, mam naprawdę dobry sprzęt do obrabiania zdjęć i to bez zbędnego podłączania Hub-a i takie tam. Szkoda, bo myślałem naprawdę od M2 Mini
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 14:11 - pn

GrzesiekR pisze:
05 lutego 2024, 13:49 - pn
A jak to można ustawić?
Ja mam właśnie problem z Macbook Pro M2, że obraz na monitorach WQHD i WUXGA jest nieakceptowalnie mało ostry i z za małymi elementami. Po pierwsze nie ma tam możliwości przeskalowywania jak w Windows dla zewnętrznych monitorów (w odróżnieniu od ekraniku laptopa) a po drugie rendering czcionek jest dość słaby, są brzydsze, mniej ostre niż na Windows. Ale to nie mydło. W efekcie wszystko jest za małe i brzydkie jak się nie ma monitora HiDPI z Maciem, szczególnie podobno na AppleSilicon, gdzie engine graficzny nie ma odpowiedniego antyaliasingu subpixelowego. Można zmieniać rozdzielczości monitorów, ale wówczas to jeszcze gorzej bo robi się mydło. Kilka lat temu narzekał na to Max, jeszcze na starszych Macbookach, ale ja to potwierdzam, że nadal jest to problem. Dla mnie to blocker w użytkowaniu MacBooka, bo ja pracuję na takich monitorach, a nie na tym śmiesznie małym ekraniku.
Propos tego ekranu MacBooka Pro. Może ostry i fajny, ale równomiernością już nie grzeszy, a że to dość szeroki gamut to mura chrominancji mocno widoczna. Jestem rozczarowany tym sprzętem.
Darmowo w terminalu:
https://osxdaily.com/2018/09/26/fix-blu ... YZBkBIEyws

Jest też apka BetterDisplay, koszt 22$ ale można przetestować za darmo przez pewien czas
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 14:15 - pn

W terminalu najlepiej i działa. Jak jest w porównaniu do Windowsa, nie wiem, bo nie mam.
Natomiast mam dwa monitory 1920x1200, w tym jeden to NEC dla jasności. Z jakiegoś powodu nie mam takich zjawisk które są hucznie opisywane na kilkuset portalach i zostało nakręcone chyba set filmików na YT, że panie, jak nie masz 4K to nic nie widać - no nie… Jest ok, pomijając, że sam w sobie 1920x1200 jest archaizmem monitorowym i zawsze będzie widać piksele.

Co do MacBooka Pro który ma murę i złe podświetlenie, hmm, brzmi to podejrzanie…
GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 17:04 - pn

Czornyj pisze:
05 lutego 2024, 14:11 - pn
GrzesiekR pisze:
05 lutego 2024, 13:49 - pn
A jak to można ustawić?
Ja mam właśnie problem z Macbook Pro M2, że obraz na monitorach WQHD i WUXGA jest nieakceptowalnie mało ostry i z za małymi elementami. Po pierwsze nie ma tam możliwości przeskalowywania jak w Windows dla zewnętrznych monitorów (w odróżnieniu od ekraniku laptopa) a po drugie rendering czcionek jest dość słaby, są brzydsze, mniej ostre niż na Windows. Ale to nie mydło. W efekcie wszystko jest za małe i brzydkie jak się nie ma monitora HiDPI z Maciem, szczególnie podobno na AppleSilicon, gdzie engine graficzny nie ma odpowiedniego antyaliasingu subpixelowego. Można zmieniać rozdzielczości monitorów, ale wówczas to jeszcze gorzej bo robi się mydło. Kilka lat temu narzekał na to Max, jeszcze na starszych Macbookach, ale ja to potwierdzam, że nadal jest to problem. Dla mnie to blocker w użytkowaniu MacBooka, bo ja pracuję na takich monitorach, a nie na tym śmiesznie małym ekraniku.
Propos tego ekranu MacBooka Pro. Może ostry i fajny, ale równomiernością już nie grzeszy, a że to dość szeroki gamut to mura chrominancji mocno widoczna. Jestem rozczarowany tym sprzętem.
Darmowo w terminalu:
https://osxdaily.com/2018/09/26/fix-blu ... YZBkBIEyws

Jest też apka BetterDisplay, koszt 22$ ale można przetestować za darmo przez pewien czas
Nie widzę aby apka BetterDisplay mogła coś tutaj poprawić. Nie oferuje w tym obrzarze nic poza zmianą rozdzielczości monitora dostępną w ustawieniach OS.
W podany link nie wejdę, połączenie nie jest bezpieczne.
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 17:37 - pn

GrzesiekR
Posty: 1274
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Monitor do Mac Mini M2

05 lutego 2024, 19:42 - pn

Ustawiłem na 0. Może jest ciut lepiej ale i tak wyrażnie gorzej niż na Windows.
Większym problemem jest brak możliwości przeskalowania obrazu np do 125%. Na WQHD wszystko jest po prostu za małe.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 09:31 - śr

GrzesiekR pisze:
05 lutego 2024, 19:42 - pn
Ustawiłem na 0. Może jest ciut lepiej ale i tak wyrażnie gorzej niż na Windows.
Większym problemem jest brak możliwości przeskalowania obrazu np do 125%. Na WQHD wszystko jest po prostu za małe.
Cześć.
Czy ja dobrze rozumiem, ?
Jeśli podłączę monitor Nec Ea245WMI 24" rozdzielczość 1920x1200. To obraz z Maca mini m2, nie będzie wyświetlany na całym ekranie, Tylko zostanie przeskalowany to innych rozmiarów.
Nie będzie wyświetlany obraz FHD... ?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3885
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 09:47 - śr

Chyba zły wniosek. Wypełnienie ekranu i skalowanie to osobne kwestie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 10:00 - śr

NocnyJastrzab pisze:
07 lutego 2024, 09:47 - śr
Chyba zły wniosek. Wypełnienie ekranu i skalowanie to osobne kwestie.
Skoro mój monitor mam 1920x1200, to otrzymam taką rozdzielczość czy to będzie obraz mniejszy ....
znalazłem taki artykuł :
https://discussions.apple.com/thread/25 ... ortBy=best
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 10:08 - śr

Nie, nie będzie mniejszy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 10:56 - śr

mikrus123 pisze:
07 lutego 2024, 09:31 - śr
GrzesiekR pisze:
05 lutego 2024, 19:42 - pn
Ustawiłem na 0. Może jest ciut lepiej ale i tak wyrażnie gorzej niż na Windows.
Większym problemem jest brak możliwości przeskalowania obrazu np do 125%. Na WQHD wszystko jest po prostu za małe.
Cześć.
Czy ja dobrze rozumiem, ?
Jeśli podłączę monitor Nec Ea245WMI 24" rozdzielczość 1920x1200. To obraz z Maca mini m2, nie będzie wyświetlany na całym ekranie, Tylko zostanie przeskalowany to innych rozmiarów.
Nie będzie wyświetlany obraz FHD... ?
Skąd taki wniosek? Normalnie do Maca można podłączyć 1920x1200 i śmiga. Tu nie ma dużej filozofii, ekran jak ekran. Można normalnie wszystko robić: obrabiać zdjęcia, pracować w Wordzie, czy tam Pages, przeglądać internety, robić przelew, oglądać film i wszystko inne. Z tą różnicą, że 1200 na krótszym boku jest dużo wygodniejsze nawet przy 22,5 calach niż 1080 przy 24 calach. Z własnych doświadczeń to wiem. Z jedyną różnicą, że po prostu oglądana treść(film) w FHD np. na YT będzie miała dwa paski na górze i dole, ale to chyba nie jest problem.
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 11:36 - śr

SzymonBN pisze:
07 lutego 2024, 10:56 - śr
mikrus123 pisze:
07 lutego 2024, 09:31 - śr
GrzesiekR pisze:
05 lutego 2024, 19:42 - pn
Ustawiłem na 0. Może jest ciut lepiej ale i tak wyrażnie gorzej niż na Windows.
Większym problemem jest brak możliwości przeskalowania obrazu np do 125%. Na WQHD wszystko jest po prostu za małe.
Cześć.
Czy ja dobrze rozumiem, ?
Jeśli podłączę monitor Nec Ea245WMI 24" rozdzielczość 1920x1200. To obraz z Maca mini m2, nie będzie wyświetlany na całym ekranie, Tylko zostanie przeskalowany to innych rozmiarów.
Nie będzie wyświetlany obraz FHD... ?
Skąd taki wniosek? Normalnie do Maca można podłączyć 1920x1200 i śmiga. Tu nie ma dużej filozofii, ekran jak ekran. Można normalnie wszystko robić: obrabiać zdjęcia, pracować w Wordzie, czy tam Pages, przeglądać internety, robić przelew, oglądać film i wszystko inne. Z tą różnicą, że 1200 na krótszym boku jest dużo wygodniejsze nawet przy 22,5 calach niż 1080 przy 24 calach. Z własnych doświadczeń to wiem. Z jedyną różnicą, że po prostu oglądana treść(film) w FHD np. na YT będzie miała dwa paski na górze i dole, ale to chyba nie jest problem.
Cześć. Kolego.
"Z tą różnicą, że 1200 na krótszym boku jest dużo wygodniejsze nawet przy 22,5 calach niż 1080 przy 24 calach. Z własnych doświadczeń to wiem. Z jedyną różnicą, że po prostu oglądana treść(film) w FHD np. na YT będzie miała dwa paski na górze i dole, ale to chyba nie jest problem."

Czyli będzie skalować do 1080. tylko filmy z komputera , a to czemu ?
Przeglądarka będzie pokazywała obraz 1920x1200, a już na YT będzie 1920x1080...
Normalnie nie kumam tego...
Możesz mi to pokazać na zrzutach, albo jakiś rysunek ?.
Dzięki
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 12:16 - śr

Jeszcze raz, chodziło mi o to, że pulpit, przeglądarka i cała reszta będą wyświetlane w takiej rozdzielczości jaką zapniesz w ustawieniach. Domyślnie jest natywna dla monitora, czyli 1920x1200 i tego się trzymasz. Są to proporcje 16:10. Zaś standard filmowy to 16:9, czyli np. 1920x1080 lub 3840x2160(4K). No więc YT nie utnie Ci boków, aby wykadrować film na cały ekran - byłoby to kompletnie bez sensu. Tylko powstają paski na górze i dole, gdyż film nie zajmuje całej powierzchni monitora. To nie jest skalowanie, ani nic takiego, tylko po prostu wyświetla to co jest.
Podam kolejny przykład, obecne nowe smartfony mają proporcje w przykładowo 18:9, czyli w drugą stronę. Wówczas standardowy film na YT również nie wypełnia całej powierzchni ekranu. To był tylko rzucony przeze mnie przykład. Zapomnij o tym. Jeśli masz Maca M2 i tego NECa to po prostu podłącz go kablem i używaj :D
Awatar użytkownika
mikrus123
Posty: 88
Rejestracja: 25 stycznia 2017, 14:29 - śr

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 12:30 - śr

SzymonBN pisze:
07 lutego 2024, 12:16 - śr
Jeszcze raz, chodziło mi o to, że pulpit, przeglądarka i cała reszta będą wyświetlane w takiej rozdzielczości jaką zapniesz w ustawieniach. Domyślnie jest natywna dla monitora, czyli 1920x1200 i tego się trzymasz. Są to proporcje 16:10. Zaś standard filmowy to 16:9, czyli np. 1920x1080 lub 3840x2160(4K). No więc YT nie utnie Ci boków, aby wykadrować film na cały ekran - byłoby to kompletnie bez sensu. Tylko powstają paski na górze i dole, gdyż film nie zajmuje całej powierzchni monitora. To nie jest skalowanie, ani nic takiego, tylko po prostu wyświetla to co jest.
Podam kolejny przykład, obecne nowe smartfony mają proporcje w przykładowo 18:9, czyli w drugą stronę. Wówczas standardowy film na YT również nie wypełnia całej powierzchni ekranu. To był tylko rzucony przeze mnie przykład. Zapomnij o tym. Jeśli masz Maca M2 i tego NECa to po prostu podłącz go kablem i używaj :D
Jeszcze nie mam.
Planuje zmienić komputer stacjonarny, albo na nowszego Windowsa, bo w sumie mam już ofert sporo, nic tylko wybierać.
Ale od zawsze drażnił mnie pobór prądu i byczenie tego całego pudła.
Więc pomyślałem o wersji budżetowej Maca.
Czyli Mac Mini M2 24/512GB , albo 16/512GB. Komputer będzie używany głownie do obróbki zdjęć na Photoshop i Lightroom. No i przeglądanie neta... System mi nie jest obcy, bo od kliku lat mam tylko telefony z IOS.
Ale, jeden komentarz kolegi pociągnął lawinę... że jak nie mam monitora przystosowanego do APPLE , to będę miał rozmazany obraz. I sie przestraszyłem, bo przy zdjęciach jakby nie było obraz jest ważny. Pewnie z biegiem czasu wymieniłbym na np.- taki NEC EA271U, bo on ma PPI163.
W tym momencie mój stary poczciwy monitor ma NEC EA245WMI ma PPI94.

Dygam się tylko, że jak powiększę obraz w czasie obrabiania, albo w czasie skalowania wielkości danego zdjęcia, będą jakieś rozmazania, albo artefakty...
SzymonBN
Posty: 120
Rejestracja: 08 czerwca 2023, 14:01 - czw

Re: Monitor do Mac Mini M2

07 lutego 2024, 12:50 - śr

M2 16/512GB pięknie działa, 24GB przy zwykłym M2 raczej bym już nie brał. Chociaż jak to się mówi - RAMu nigdy za wiele. Ogólnie te kompy to królowie wydajności w LrC, Ps, DaVinci… Jeszcze jak masz iOS to już w ogóle złote połączenie. Co do monitora, ja mam też jeszcze 1920x1200 i jest OK. To są monitory co mają tylko 94-100PPI(100 na 22,5 calach wychodzi) więc system nic nie zmieni, nigdy nie będziesz miał super ostrości, a z bliska zawsze będą pixele. Dodatkowo jak już było wyżej pisane, na Macu przez Terminal można sobie zmieniać wygładzanie. Normalnie obrabiam na tym zdjęcia i jakoś żyje. Zaznaczam tylko uczciwie, mniejsza wygoda jest przy odszumianiu, bo nie widać do końca tej ostrości, ale jakby wiesz, to rozdzielczość monitora a nie system. Na wydruku też widać taki lepszy szok po pierwszym spotkaniu jeśli chodzi o ostrość. Jednakże o takich ekstremalnych przypadkach(artefaktach) jakie opisujesz nie ma mowy. Ale jeszcze raz powtarzam, jeśli ktoś chce mieć do takich zastosowań super kryształ, to musi mieć 4K, system macOS czy Windows nic tu nie wniesie.

Wróć do „Polecane monitory”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu