Kupiony S2433W i co dalej ...

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Creek
Posty: 4
Rejestracja: 12 marca 2012, 11:36 - pn

Kupiony S2433W i co dalej ...

12 marca 2012, 11:38 - pn

Witam wszystkich. To jest mój pierwszy post na tym forum.

Przez ostatnich wiele dni czytałem rady na temat wyboru monitora. Kierując się głównie radami Pana Tomasza (Tom01) dokonałem wyboru i od piątku jestem właścicielem Eizo S2433W. Niestety niezbyt szczęśliwym bo chyba czytałem nie to co trzeba :(

Poszukiwałem monitora do pracy wieczorami w domu przy kiepskawym oświetleniu. Głównie pracuję na tekstach (moje gł narzędzia pracy to przeglądarka, edytory tekstów i środowiska programistyczne). Nie jestem grafikiem ale bawię się fotografią i Gimp-em. Przygotowuje czasem materiały na strony. Chciałem podnieść swój warsztat pracy. Podsumowując szukałem bardzo dobrego dużego monitora 16:10 na tzw. lata.

Nie zawyżając swoich wymagań wybrałem sugerowany najlepszy monitor z uniwersalnych, wspomniany S2433W. Zgodnie z listą ( http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152 )

Monitor jest wspaniały, oglądanie zdjęć filmów to nowy rodzaj doznań. Problemem stał się dla mnie szeroki gamut. Niestety dopiero po zakupie znalazłem ten wątek ( http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=454 ). Tak jak autora tego wątku rażą mnie kolory, zwłaszcza czerwony. Teraz już wiem, że przycięcie gamutu w Serii S jest nie możliwe a tryb sRGB nie jest nawet atrapą sRGB. Oczywiście załadowałem profil do system (Windows 7). Ekran nie był kalibrowany.

Przyznam, że nie wiem co mam zrobić. Wydałem jak dla mnie bardzo dużo a nie mam pewności czy się do tego przyzwyczaję. Ekran miał oszczedzić mi wzrok ...

W związku z tym mam kilka pytań.

1) Czy nawet usługowo teraz lub w jakiejś niedalekiej przyszłości da się choć trochę coś zrobić z trybem sRGB? (Ale to jest chyba pytanie retoryczne)

2) Abstrahując od kwestii księgowo-prawnych czy wymiana monitora na ... wyższy model SX2462W ma sens. To też monitor z szerokim gamutem ale na IPS i tam jak czytam tryb sRGB działa. Nie znam monitorów na IPS. Tak się złożyło,że zawsze pracowałem na PVA lub z rzadka na TN. Martwią mnie te opisy dotyczące wymagań miejsca pracy, srebrzenia itp. Obawiam się, że jeśli nawet udało by mi się zrobić operację zamiany i dopłaty w sumie nie małych pieniędzy to czy nie będzie przysłowiowe zamiana siekierki na kijek.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kupiony S2433W i co dalej ...

12 marca 2012, 13:21 - pn

Witam na forum

Po pierwsze i najważniejsze, proszę używać przeglądarek z zarządzaniem barwą. System operacyjny wówczas korzysta z monitora jak CMS przykazał. Na pulpit i przeglądarkę systemową nie ma rady. Może w Windows 15 coś się zmieni. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Creek
Posty: 4
Rejestracja: 12 marca 2012, 11:36 - pn

Re: Kupiony S2433W i co dalej ...

12 marca 2012, 13:38 - pn

Tom01 pisze:Witam na forum

Po pierwsze i najważniejsze, proszę używać przeglądarek z zarządzaniem barwą. System operacyjny wówczas korzysta z monitora jak CMS przykazał. Na pulpit i przeglądarkę systemową nie ma rady. Może w Windows 15 coś się zmieni. ;)
Używam, głównie FireFox-a. I dokonałem już zmienny jak w konfiguracji przeglądarki.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kupiony S2433W i co dalej ...

12 marca 2012, 13:46 - pn

Zatem w materiałach w Internecie powinno być wszystko ok. Pod warunkiem, że jest poprawnie przypięty profil w systemie. Jeśli jest, nadmierne nasycenie może być wrażeniem po przesiadce z monitora o wąskim gamucie, np laptopa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Creek
Posty: 4
Rejestracja: 12 marca 2012, 11:36 - pn

Re: Kupiony S2433W i co dalej ...

12 marca 2012, 13:54 - pn

Tom01 pisze:Zatem w materiałach w Internecie powinno być wszystko ok. Pod warunkiem, że jest poprawnie przypięty profil w systemie. Jeśli jest, nadmierne nasycenie może być wrażeniem po przesiadce z monitora o wąskim gamucie, np laptopa.
Do każdego wejścia mam już podłączoną jakąś maszynę ale głównym komputerem jest notebook.

Swoja drogą tu kryje się jeszcze jedna łyżka dziegciu. Musze przed startem notebooka odłączać kabel USB monitora bo inaczej wiesza mi się na BIOSie. Przeczytałem w sieci, że to jest problem nie tylko EIZO. Niestety mam najnowszy wgrany bios i raczej brak szans na rozwiązanie tego problemu w tej maszynie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kupiony S2433W i co dalej ...

12 marca 2012, 14:12 - pn

Jeśli nie używa Pan programu EIZO ScreenManager Pro, może Pan USB odłączyć na stałe. Straci Pan przy okazji hub USB, ale laptop może nie będzie wariował. Ewentualnie wyłączał Pan start z urządzenia USB w biosie laptopa?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Creek
Posty: 4
Rejestracja: 12 marca 2012, 11:36 - pn

Re: Kupiony S2433W i co dalej ...

12 marca 2012, 16:00 - pn

Z BIOSem jeszcze powalczę. Dziękuje za wskazówki.

A wracając do moich podstawowych pytań. Jak postąpić albo jak próbować postąpić ...

Pracuje na notebooku i będę pracował. W takich warunkach bardzo ciężko będzie przyzwyczaić się ... Przez Pana milczenie rozumiem, że nawet droższy IPS w SX będzie jeszcze bardziej irytujący w trudnych warunkach wieczorno/nocnych.

Czekać na Windows 15 Ehh. Jakoś inaczej wyrażałem sobie komfort pracy po zakupie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kupiony S2433W i co dalej ...

12 marca 2012, 16:03 - pn

Creek pisze:A wracając do moich podstawowych pytań. Jak postąpić albo jak próbować postąpić ...
Przecież odpowiedziałem. Używać trzeba przeglądarek (internetowych, graficznych) z CM i problemu nie ma.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Kupiony S2433W i co dalej ...

12 marca 2012, 16:14 - pn

Creek pisze: Jakoś inaczej wyrażałem sobie komfort pracy po zakupie.
Ale w czym dokładnie jest problem? Mam szerokogamutowy P221W, używam go dokładnie do tego samego - 90% praca z tekstem/programowanie, 10% obróbka zdjęć.

Nie wiem jak jest pod Windows, ale w Linuksie da się dopasować wygląd większości programów i mimo że sam system też nie obługuje zarządzania barwą to można zminimalizować uciążliwość szerokiego gamutu do minimum.

Przy IDE/edytorach dobry schemat kolorów to podstawa - ja używam zenburn i na noc jest idealny, w jasny dzień czasem może trochę za mało kontrastowy (ale jest wersja highcontrast która załatwia sprawę). Jakiś customowy css i właczenie zarządzania kolorem powinno załatwić sprawę w przeglądarce - zostają ikony i kolorowe elementy stron www, ale to naprawdę da się przeżyć.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68404
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu