NEC PA241W

Informacje handlowe, pytania o ceny, dostępność, polecani sprzedawcy.

Moderator: Informator

Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

29 lipca 2010, 12:55 - czw

Spyra pisze:Skorzystam w tym miejscu z okazji i zadam pytanie dotyczące jakichkolwiek różnic pomiędzy zwykłymi PA a SV chodzi mi o oprogramowanie, możliwość lepszej i dokładniejszej kalibracji itd. Czy różnice ograniczają się jedynie do selekcji i indywidualnego pomiaru każdego egzemplarza dla SV ?
Zarówno PA, jak i SV dają się równie skutecznie kalibrować sprzętowo, natomiast różnica polega na tym, że PA można sprzętowo kalibrować jedynie za pomocą oprogramowania Spectraview II dostępnego wyłącznie na rynku amerykańskim, zaś SV można kalibrować za pomocą oprogramowania Spectraview Display (a.k.a. basICColor display).

Wraz z monitorem serii SV ostrzymujemy licencję na rzeczone oprogramowanie, osłonę przeciwsłoneczną, a ostatnio również zestaw czyszczący i bardzo efektowne opakowanie.

W przypadku seryjnego PA możliwość kalibracji sprzętowej za pomocą oprogramowania Spectraview/basICColor display jest zablokowana sprzętowo i konieczne jest skombinowanie sobie profilera Spectraview II.
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC PA241W

29 lipca 2010, 16:31 - czw

Dla zdrowia psychicznego lepiej nie poruszać tematu USA i cen NEC na tamtym rynku. Aby w pełni wykorzystać możliwości tych paneli trzeba chyba zadbać o odpowiednia kartę graficzną mam na myśli 10bit chyba nie bez znaczenia będzie jak połączymy kartę z monitorem ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

29 lipca 2010, 16:58 - czw

Spyra pisze:trzeba chyba zadbać o odpowiednia kartę graficzną mam na myśli 10bit
Nie ma to żadnego znaczenia.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC PA241W

29 lipca 2010, 18:06 - czw

Chyba jednak jest Pan w błędzie natrafiłem swego czasu na artykuł dotyczący nowych 10-bit paneli NEC i z tego co pamiętam należało stosować DisplayPort aby wykorzystać jego możliwości. Nie mogę go teraz na szybko znaleźć..jeszcze poszukam.

http://www.tftcentral.co.uk/news_archiv ... 10-bit_ips

Warto jeszcze dodać iż Nvidia nie wspomina o precyzji 10-bit przy okazji nawet drogich GeForce natomiast wspomina o tym przy okazji profesjonalnych Quadro które mają Display Port i NEC też ma...jak wiadomo jest teoria i praktyka tym niemniej temat chyba warto zbadać.
http://www.nvidia.pl/object/product-quadro-4000-pl.html
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

29 lipca 2010, 20:11 - czw

Spyra pisze:Dla zdrowia psychicznego lepiej nie poruszać tematu USA i cen NEC na tamtym rynku. Aby w pełni wykorzystać możliwości tych paneli trzeba chyba zadbać o odpowiednia kartę graficzną mam na myśli 10bit chyba nie bez znaczenia będzie jak połączymy kartę z monitorem ?
Panują sprzeczne opinie. W teorii w pełni 10-o bitowy tor sygnałowy powinien dać nieco gładsze przejścia tonalne i precyzję wyświetlania kolorów. W praktyce nie bardzo wiadomo, czy będzie się fizycznie dało zauważyć różnicę. Na pewno nie ma sensu płacić za to Bóg wie jakich pieniędzy, wyższe wersje Radeonów i nVidii z DP powinny być w stanie podać 10-o bitowy sygnał na wyjście, na razie tylko rzecz nie bardzo chyba jest dopracowana, brakuje driverów i wsparcia tych ficzerów w PS, albo brakuje wsparcia w PS bo nie ma driverów (ciężko wyczuć, informacje na ten temat są dość mętne). Tak czy owak PA pięknie śmiga nawet na 8-o bitowym sygnale, więc na razie można podłączyć byle jak, a potem jak nowy bajer się spopularyzuje, to przejść na 10-bitów.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

29 lipca 2010, 21:35 - czw

Spyra pisze:Chyba jednak jest Pan w błędzie natrafiłem swego czasu na artykuł dotyczący nowych 10-bit paneli NEC i z tego co pamiętam należało stosować DisplayPort aby wykorzystać jego możliwości. Nie mogę go teraz na szybko znaleźć..jeszcze poszukam.
Nie, nie jestem w błędzie. Pragnę zauważyć, że odpowiedziałem Panu na bazie praktyki a nie materiałów obcych i entuzjastycznych ulotek producentów. 10-bitowa krzywa tonalna da, jak pisze Pan Marcin, mniejsze odstępy między odcieniami, skutkując w pewnych przypadkach bardziej płynnymi gradientami, ale wcale nie poprawia błędów wyświetlania. Przykładowo, jeśli teraz mamy jeden odcień nieprawidłowo wyświetlany w wyniku wad matrycy, to po podaniu 10-bitowego sygnału błędne będą cztery. Dopóki nie usuniemy przyczyny problemu, czyli z reguły niepoprawnej korekcji ch-ki jasności monitorów, nie ma większego sensu zwiększania ilości odcieni. Rzeczywiste korzyści z 1024 odcieni na kanał można zauważyć w zastosowaniach specjalnych, np medycynie.

PS. Faktycznie aby przesłać 10-bitową informację o kolorze potrzebny jest Display Port, ale wcale nie jest powiedziane, że z niego tyle wyjdzie ani że konkretny model monitora przyjmuje 10-bitów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 09:53 - pt

Tom01 pisze:Nie, nie jestem w błędzie. Pragnę zauważyć, że odpowiedziałem Panu na bazie praktyki a nie materiałów obcych i entuzjastycznych ulotek producentów.
No cóż stwierdził Pan po prostu że różnic żadnych nie będzie a tymczasem trzeba mieć odpowiednią kartę, kabel.. i panel aby stwierdzić czy różnice będą czy nie. Co najistotniejsze jednak trzeba mieć odpowiednie pliki źródłowe i to że zdjęcie będzie zapisane np. 16-bit na kanał wcale nie oznacza że będzie tam odpowiednia informacja pozwalająca nam namierzyć różnice. Mnie osobiście ten temat bardzo interesuje ponieważ za pomocą renderingu 3D generuję odpowiednie pliki, można również wykonać odpowiednio „wredne” do celów testowych. 256 odcieni to jednak trochę ubogo chociaż teoretycznie oko rozróżnia mniej, jednak w praktyce potrzebny jest pewien zapas aby oko nie wychwyciło granic w pewnych przypadkach. Myślę że 10-bit jest bardzo sensowne w końcu nie chodzi o 16 bit i 32768 odcieni.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 11:29 - pt

Spyra pisze:No cóż stwierdził Pan po prostu że różnic żadnych nie będzie a tymczasem trzeba mieć odpowiednią kartę, kabel.. i panel aby stwierdzić czy różnice będą czy nie.
Jeśli w tej chwili widzi Pan schody na gradientach to problemem nie jest 8 bitowy zapis a niedoskonała krzywa tonalna monitora, defekty w pliku, defekty wyświetlania przez aplikację. Zgadzam się, że przy renderingu 3D mogą występować na tyle "rozciągnięte" gradienty, że mogą być widoczne odstępy między odcieniami, przy czym "wredne testy" nie mają z reguły wiele wspólnego z praktyką. Moja wypowiedź przede wszystkim miała na celu sprowadzenie na ziemię. Jestem przeciwnikiem emancypowania bajerami o wartości głównie marketingowej. Skupić się trzeba na jakości samego monitora bo to on jest najsłabszym ogniwem i z reguły ma problemy nawet z wyświetleniem owych "ubogich" 256 odcieni.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 12:09 - pt

Doskonalę zdaje sobie sprawę z marketingowych zagrywek, które dotyczą nawet bardzo drogich urządzeń, a czasami bardzo dobre produkty nie mogą przetrwać na rynku... kończy się tym że gonimy nie tego króliczka co trzeba. Tym niemniej chodziło mi o to aby samodzielnie nie tworzyć sobie wąskich gardeł przy doborze komponentów myślę że zastosowanie Display Port w wypadku NEC i kart Nvidia Quadro nie ogranicza się tylko do czystego marketingu. Może w wypadku tych konkretnych matryc będzie jednak można uzyskać coś ponad te „ubogie” 8-bit. Jeśli urządzenie posiada jakiś „zapas” to w praktyce odtwarza inaczej nawet ten ubogi materiał.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 12:11 - pt

Mówimy tu od dwóch różnych rzeczach - precyzji, z jaką dany wyświetlacz został wylinearyzowany i potencjalnej jakości wyświetlanego obrazu.

Teoretycznie 10-o bitowy tor sygnałowy jest porządany z uwagi na stale zwiększającą się objętość przestrzeni barwnej i kontrastu monitorów, które to zjawisko pociąga za sobą zwiększanie dystansu kolorymetrycznego pomiędzy sąsiednimi koordynatami RGB.

Praktycznie trzeba mieć system z w pełni funkcjonującym 10-o bitowym obiegiem pracy, by wizualnie ocenić ew. korzyść stosowania tego rozwiązania - jednak przepaści być nie powinno, chyba że dla tetrachromatyczek (o ile naprawdę istnieją, bo tetrachromatyzm jest chyba nadal hipotezą, co zresztą w teorii barwy dziwnym nie jest). Quatographics stosuje coś takiego już wcześniej w swoich topowych panelach Intelliproof Excellence, używając jakiegoś chytrego systemu interpolującego 8-o bitowy kolor do 10-u bitów, ale nie widziałem nigdy jak to się sprawdza w praktyce. W zasadzie na chwilę obecną wszystko sprowadza się do stwierdzenia: pażijom-uwidim, a na razie czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal ;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 12:55 - pt

Spyra pisze:Może w wypadku tych konkretnych matryc będzie jednak można uzyskać coś ponad te „ubogie” 8-bit.
Niestety, monitory pokazujące prawie poprawnie 256 odcieni można policzyć na palcach jednej ręki.
Czornyj pisze:Quatographics stosuje coś takiego już wcześniej w swoich topowych panelach Intelliproof Excellence, używając jakiegoś chytrego systemu interpolującego 8-o bitowy kolor do 10-u bitów, ale nie widziałem nigdy jak to się sprawdza w praktyce.
Interesował się Pan może z jaką rozdzielczością pracuje przetwornik cyfrowo-analogowy interfejsu VGA? Jeśli zastosujemy od RAMDAC analogowy tor video (tak, tak, w monitorach CRT) to okazuje się że interpolacja do 10 bitów istniała wcześniej niż kolorowi puryści zaczęli narzekać na 8 bitów. :)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 13:25 - pt

Jednak walka jest sensowna i to że na palcach jednej ręki można policzyć te monitory nie oznacza że postęp jest niemożliwy. Myślę że nawet niewielki postęp, gdy będzie realny - będzie widoczny. Jeśli ktoś miał okazję oglądać slajd 8x10 cala to wie ile informacji może zawierać i wie że po zeskanowaniu i obróbce ogromna cześć tego co możemy zdefiniować jako aurę, klimat itp. odchodzi w niebyt na wydruku. Cyfra to wygoda i możliwości ale i zabójca ...jednak zmniejszając schodki w pocie czoła można odzyskiwać powoli „nieskończoność” analogu.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 13:43 - pt

Spyra pisze:Jednak walka jest sensowna i to że na palcach jednej ręki można policzyć te monitory nie oznacza że postęp jest niemożliwy. Myślę że nawet niewielki postęp, gdy będzie realny - będzie widoczny. Jeśli ktoś miał okazję oglądać slajd 8x10 cala to wie ile informacji może zawierać i wie że po zeskanowaniu i obróbce ogromna cześć tego co możemy zdefiniować jako aurę, klimat itp. odchodzi w niebyt na wydruku. Cyfra to wygoda i możliwości ale i zabójca ...jednak zmniejszając schodki w pocie czoła można odzyskiwać powoli „nieskończoność” analogu.
To jest zupełnie inna problematyka i nie ma ona wiele wspólnego z precyzją kwantyzacji tonalnej wyświetlanego obrazu - slajd ma po prostu duży gamut i kontrast, znacznie przewyższający kontrastowość i paletę możliwą do uzyskania w typowych technikach reprodukcyjnych.

W przypadku 10-o bitowego toru sygnałowego nie ma sensu liczyć na jakościową przepaść, zmiany - jeśli będą - to subtelne i wydoczne w specyficznych sytuacjach dla wprawnego obserwatora. 8 bitów wystarcza by dość skutecznie i z pewnym zapasem skwantyzować zdjęcia wyrenderowane do syntetycznej przestrzeni edycyjnej, jak. np. AdobeRGB - o TRC gamma 2,2, CR 288:1 i objętości ok. 1,2ml dE^3.
Tom01 pisze:Interesował się Pan może z jaką rozdzielczością pracuje przetwornik cyfrowo-analogowy interfejsu VGA? Jeśli zastosujemy od RAMDAC analogowy tor video (tak, tak, w monitorach CRT) to okazuje się że interpolacja do 10 bitów istniała wcześniej niż kolorowi puryści zaczęli narzekać na 8 bitów. :)
To by tłumaczyło, dlaczego tak ciężko wywołać banding na bańce...
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 14:09 - pt

Czornyj pisze:To jest zupełnie inna problematyka i nie ma ona wiele wspólnego z precyzją kwantyzacji tonalnej wyświetlanego obrazu - slajd ma po prostu duży gamut i kontrast, znacznie przewyższający kontrastowość i paletę możliwą do uzyskania w typowych technikach reprodukcyjnych.
Tu się nie zgodzę i myślę że gdybyśmy uzyskali realne 10-bit to odczujemy największą poprawę tzn. nie odczujemy tego już tak silnie przy 12, 14 itd. To co zwraca uwagę na źródłowym obrazie którego dałem przykład to fantastyczne „miękkie” przejścia, zeskanowany obraz cyfrowy wydaje się już sterylny i czegoś pozbawiony na pewno ma to też związek z gamutem ale tu nie wiem na co realnie stać profesjonalne slajdy ..
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 17:55 - pt

A tak przy okazji.. tetrachromatyzm istnieje na 100% człowiek myśli jaki silnik, zawieszenie, bagażnik, ergonomia a One tylko kolor i kolor ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 18:05 - pt

Spyra pisze:
Czornyj pisze:To jest zupełnie inna problematyka i nie ma ona wiele wspólnego z precyzją kwantyzacji tonalnej wyświetlanego obrazu - slajd ma po prostu duży gamut i kontrast, znacznie przewyższający kontrastowość i paletę możliwą do uzyskania w typowych technikach reprodukcyjnych.
Tu się nie zgodzę i myślę że gdybyśmy uzyskali realne 10-bit to odczujemy największą poprawę tzn. nie odczujemy tego już tak silnie przy 12, 14 itd. To co zwraca uwagę na źródłowym obrazie którego dałem przykład to fantastyczne „miękkie” przejścia, zeskanowany obraz cyfrowy wydaje się już sterylny i czegoś pozbawiony na pewno ma to też związek z gamutem ale tu nie wiem na co realnie stać profesjonalne slajdy ..
Rozdzielczość Monitora LCD to w porywach nieco ponad 100dpi, tymczasem na skanach diapozytywów da się zauważyć jakiś ślad ziarna dopiero po przekroczeniu 2000dpi, do tego piksele monitora uporządkowane są w sposób regularny, zaś ziarno na slajdzie w sposób stochastyczny. Gamut i kontrast sladu są spore, do tego gamut jest inny niż w przypadku monitora, bo koloranty LCD to RGB, zaś koloranty slajdu to CMY, więc kierunek przytostu gamutu jest siłą rzeczy inny.
Spyra pisze:A tak przy okazji.. tetrachromatyzm istnieje na 100% człowiek myśli jaki silnik, zawieszenie, bagażnik, ergonomia a One tylko kolor i kolor ;)
O tetrachromatyzm podejrzewa się baaardzo małą część żeńskiej populacji, acz - jak zwykle w przypadku ludzkiej percepcji - nie ma niezbitych dowodów.
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 19:10 - pt

Czornyj pisze:Rozdzielczość Monitora LCD to w porywach nieco ponad 100dpi, tymczasem na skanach diapozytywów da się zauważyć jakiś ślad ziarna dopiero po przekroczeniu 2000dpi
No.. troszkę Pan zawyża realne możliwości diapozytywów jeśli chodzi o ziarno itd. Zlecałem dla swoich potrzeb zdjęcia na 4x5cala i skanowałem to oczywiście na bębnie i nie jest aż tak różowo mam na myśli szum i brudy dlatego też zawodowcy wiedząc że zdjęcie ma być publikowane na A4 przy bardzo dobrej jakości druku już sięgają (sięgali) po 4x5 cala chociaż teoretycznie wystarczyło by np. 6x6cm. 1600 dpi zadane z 4x5 cala daje już 8000x6400 pikseli ale to samo uzyskane z profesjonalnej cyfry daje zupełnie inne możliwości ze względu na czystość zdjęcia.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4324
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 19:55 - pt

Spyra pisze:
Czornyj pisze:Rozdzielczość Monitora LCD to w porywach nieco ponad 100dpi, tymczasem na skanach diapozytywów da się zauważyć jakiś ślad ziarna dopiero po przekroczeniu 2000dpi
No.. troszkę Pan zawyża realne możliwości diapozytywów jeśli chodzi o ziarno itd. Zlecałem dla swoich potrzeb zdjęcia na 4x5cala i skanowałem to oczywiście na bębnie i nie jest aż tak różowo mam na myśli szum i brudy dlatego też zawodowcy wiedząc że zdjęcie ma być publikowane na A4 przy bardzo dobrej jakości druku już sięgają (sięgali) po 4x5 cala chociaż teoretycznie wystarczyło by np. 6x6cm. 1600 dpi zadane z 4x5 cala daje już 8000x6400 pikseli ale to samo uzyskane z profesjonalnej cyfry daje zupełnie inne możliwości ze względu na czystość zdjęcia.
Różnica między 1600 a 2000dpi jest raczej symboliczna i sporo zależy od rodzaju diapozytywu, chodziło mi z grubsza o skalę różnicy rozdzielczości - w slajdzie jest o dobre jedno zero wyższa niż na monitorze, stąd i wizualnie lepsza ciągłość tonalna. Prywatnie używam wprawdzie jedynie średniego formatu 6x7 (Mamiya7) i Coolscana 9000ED oraz cyfrowego Nikona D2X, ale z racji specyfiki mojej pracy miałem sporo doczynienia z wszelkiej maści diapozytywami skanowanymi na Tangach i Howtekach, czy plikami RAW z cyfrowych średnioformatówek, więc temat z grubsza ogarniam ;)
Spyra
Posty: 92
Rejestracja: 04 czerwca 2010, 18:58 - pt

Re: NEC PA241W

30 lipca 2010, 20:19 - pt

Cyfrowe średnioformatówki też padły ofiarą marketingu i nieco dziwacznej i bezsensownej pogoni za megapikselami o zwykłych lustrzankach nie wspominając. Najlepsze co potrafi cyfra jest związane z przystawkami skanującymi bez tego całego syfu związanego z interpolacją, ostrzeniem itd. Ale jak widomo są tu poważne ograniczenia...bo nie wolno się ruszać ;)
artur_o
Posty: 68
Rejestracja: 19 listopada 2009, 23:44 - czw

Re: NEC PA241W

31 sierpnia 2010, 23:22 - wt

Panie Wojtku, czy oryginalna osłona przeciwsłoneczna NEC SV Hood jest taka sama do serii x90 i PA 24 cale? Bardzo proszę o informację, gdzie można ją zakupić.

pozdrawiam

Wróć do „Dział handlowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68434
Liczba tematów: 4135
Liczba użytkowników: 3948
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: basjana
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu