NEC PA241W

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

06 maja 2010, 01:25 - czw

pasikonik pisze:Eee... khm... a czy można ten monitor kalibrować równie dobrze czymś tańszym, niż spekrtofotometr za 8K PLN? :)
Można spektrofotometrem za ~2000PLN (ColorMunki), można zamówić skalibrowany za pomocą i1pro, można też polegać na fabrycznej kalibracji, jest zupełnie przyzwoita.
thomas
Posty: 7
Rejestracja: 22 kwietnia 2010, 17:14 - czw

Re: NEC PA241W

08 maja 2010, 20:29 - sob

Czornyj pisze:
thomas pisze:Czornyj – czy jako użytkownik 3090wqxi mając też porównanie do PA271W – wybrałbyś obecnie kupując 3090 czy PA271 (zakładając że będzie już normalnie dostępny)? Pytam, gdyż szukam monitora o zdecydowanie większej powierzchni roboczej niż 1920x1200 a oczekiwanie parę miesięcy na PA301 nie wchodzi w grę (niestety). Mogę przeboleć format 16:9 i te 160px mniej na wysokości. Obawy mam co do czytelności tekstu (kwestia wzroku) na małej plamce (ale czy aby na pewno jest to aż tak znaczna różnica między 30” a 27” nie wiem – nie mam możliwości optycznego porównania).
Bardzo trudne pytanie. Zakres regulacji, równomierność podświetlenia i perfekcyjna kalibracja i kilka innych bajerów to poważne atuty serii PA, która jest wyraźnie dopracowana w stosunku do serii x90.
Natomiast 30-tka to wreszcie monitor o jako-tako satysfakcjonującej mnie powierzchni, a dla mnie monitor jest jak biust - im większy, tym lepszy. Nie ukrywam, że brak tych 160pikseli i kilku centymetrów na szerokość i wysokość to strata, z którą po rozbestwieniu się 30-tką pogodziłbym się baaaardzo niechętnie.

Jeśli chodzi o plamkę, to jeden i drugi panel cechuje się niewielką plamką, nie ma tu jakiejś przepaści, a różnice idzie zgubić przysuwając monitor nieco bliżej. Ale zaznaczam, że mam sokoli wzrok i w tej kwestii dość trudno mi się wypowiadać.

Jeśli ew. byłbyś w Krakowie, to zapraszam - najlepiej samemu rzucić okiem ;)
Dzięki za podpowiedź i propozycję. Niestety do Krakowa będę miał w najbliższym czasie bardzo daleko. Ustawie się jednak w kolejce oczekujących na PA271W - po tych ciepłych słowach które napisałeś o testowanych przez siebie PA ;-). Szkoda, że niewiadomo kiedy pojawi sie PA301 ale po zapoznaniu się w międzyczasie z przestrzenią roboczą oferowaną przez ekran iMac'a 27" i jego plamką stwierdzam PA271 powinien być bardzo dobrym wyborem (przynajmniej dla mnie).
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

08 maja 2010, 20:57 - sob

thomas pisze:Dzięki za podpowiedź i propozycję. Niestety do Krakowa będę miał w najbliższym czasie bardzo daleko. Ustawie się jednak w kolejce oczekujących na PA271W - po tych ciepłych słowach które napisałeś o testowanych przez siebie PA ;-). Szkoda, że niewiadomo kiedy pojawi sie PA301 ale po zapoznaniu się w międzyczasie z przestrzenią roboczą oferowaną przez ekran iMac'a 27" i jego plamką stwierdzam PA271 powinien być bardzo dobrym wyborem (przynajmniej dla mnie).
Dodatkowym plusem jest fakt, że na rynku amerykańskim PA271W wyceniono na 1399$, więc biorąc pod uwagę, że PA241W kosztuje tam 1079$ szykuje się bardzo atrakcyjna cena ;)
szelma
Posty: 32
Rejestracja: 06 listopada 2010, 20:27 - sob

Re: NEC PA241W

06 listopada 2010, 20:38 - sob

witam!
mam 2 krótkie pytania odnośnie monitora PA241W,
Kolega Czornyj twierdzi, że można polegać na fabrycznej kalibracji; czy zatem można sobie odpuścić zakup kalibratora/spektrofotometru (zastosowania to totalnie amatorska obróbka foto)? dugie pytanie dotyczy koloru obudowy, mianowicie czy występuje on w kolorze 'grey' czy tylko czarny?
aha i jeszcze jedno, do tej pory zastanawiałem się nad eizo s2433, czy warto dopłacić te parę stówek do tego neca. Jak pisałem, zastosowania to fotografia amatorska, oraz standardowo
ślęczenie na internecie, baaardzo sporadycznie jakiś film. Wielkie dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

07 listopada 2010, 12:40 - ndz

szelma pisze:Kolega Czornyj twierdzi, że można polegać na fabrycznej kalibracji; czy zatem można sobie odpuścić zakup kalibratora/spektrofotometru (zastosowania to totalnie amatorska obróbka foto)?
Nie tyle fabrycznej kalibracji co dobrym wyskalowaniu regulatorów. Wykorzystanie optymalne możliwości monitora zawsze oznacza konieczność kalibracji.
szelma pisze:dugie pytanie dotyczy koloru obudowy, mianowicie czy występuje on w kolorze 'grey' czy tylko czarny?
Występuje w kolorze szarym, choć zakup do zastosowań związanych z foto lub grafiką raczej determinuje czarny.
szelma pisze:aha i jeszcze jedno, do tej pory zastanawiałem się nad eizo s2433, czy warto dopłacić te parę stówek do tego neca. Jak pisałem, zastosowania to fotografia amatorska, oraz standardowo ślęczenie na internecie, baaardzo sporadycznie jakiś film. Wielkie dzięki za odpowiedź.
Są to inne monitory. NEC PA241W w ofercie ma odpowiednik w modelu EIZO SX2462W a nie serii S. S2433W to sprzęt uniwersalny, amatorski, do szerokiego spektrum zastosowań i warunków pracy. PA241W i SX2462W to sprzęt zawodowy, o walorach całkiem odwrotnych, tj. do wąskich zastosowań i użytkowania w przygotowanych pod nie warunków miejsca pracy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

07 listopada 2010, 14:16 - ndz

Tom01 pisze:Nie tyle fabrycznej kalibracji co dobrym wyskalowaniu regulatorów. Wykorzystanie optymalne możliwości monitora zawsze oznacza konieczność kalibracji.?
Monitory serii PA są fabrycznie kalibrowane spektroradiometrem, tyle że kalibrowany jest powiedzmy co 10, czy może co 20 wyświetlacz, a wyniki tego pomiaru wgrywane są do kolejnych 10-20 paneli. Indywidualnie, sztuka w sztukę są kalibrowane Spectraview Reference.
Tom01 pisze:Występuje w kolorze szarym, choć zakup do zastosowań związanych z foto lub grafiką raczej determinuje czarny.
Akurat - o ironio - do pracy z kolorem lepiej by było, by panel był szary. Czerń to bardziej kwestia mody.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

07 listopada 2010, 15:00 - ndz

Czornyj pisze:Monitory serii PA są fabrycznie kalibrowane spektroradiometrem, tyle że kalibrowany jest powiedzmy co 10, czy może co 20 wyświetlacz
Należy dodać że to element kontroli jakości, a nie kalibracji finalnej do warunków i zastosowań użytkownika.
Czornyj pisze:Akurat - o ironio - do pracy z kolorem lepiej by było, by panel był szary. Czerń to bardziej kwestia mody.
Tak? A jak będzie wyglądać założenie na taki monitor czarnej osłony przeciwsłonecznej, która z definicji jest czarna?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

07 listopada 2010, 15:13 - ndz

Tom01 pisze:Należy dodać że to element kontroli jakości, a nie kalibracji finalnej do warunków i zastosowań użytkownika.
To jest 5 kalibracji do najpopularniejszych standardów, które dodatkowo można ręcznie dostrajać. Oczywiście - dobrym sensorem można monitor skalibrować precyzyjniej.
Tom01 pisze:Tak? A jak będzie wyglądać założenie na taki monitor czarnej osłony przeciwsłonecznej, która z definicji jest czarna?
To nie ma nic do rzeczy - obudowa jest z definicji czarna, bo z takich czy innych powodów jest moda na czarne monitory.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

07 listopada 2010, 15:17 - ndz

Czornyj pisze:To nie ma nic do rzeczy - obudowa jest z definicji czarna, bo z takich czy innych powodów jest moda na czarne monitory.
Ma, bo wewnątrz czarnej osłony będzie wystawać biała ramka.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

07 listopada 2010, 15:27 - ndz

Tom01 pisze:Ma, bo wewnątrz czarnej osłony będzie wystawać biała ramka.
W praktyce ma, bo taka moda. Natomiast zgodnie z wszelkimi szykanami sztuki otoczenie wyświetlacza powinno być szare - chyba, że planujemy wieszać zdjęcia na czarnych ścianach, oglądać na czarnych obrusach, wklejać do albumów o czarnych kartach i oprawiać w czarne passe-partout.

Oczywiście - wpływ cienkiej, czarnej ramki na sposób w jaki postrzegamy obraz na ekranie nie jest specjalnie zabójczy, więc jest to problem czysto akademicki - ale nie jest też tak, że monitory są czarne bo tak być powinno.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

07 listopada 2010, 16:28 - ndz

Czornyj pisze:ale nie jest też tak, że monitory są czarne bo tak być powinno.
Nie zgodzę się i chyba pozostaniemy w rozbieżnych opcjach, choć wszystkie dziedziny techniki mające cokolwiek wspólnego ze światłem, w miejscach gdzie niepożądane są refleksy stosuje czarne matowe materiały w bezpośrednim sąsiedztwie elementu aktywnego. Np, pierścienie trzymające soczewki w obiektywach, lornetkach, wnętrza wszelkich tub optycznych itd. Oczywiście zewnętrzna kolorystyka obudowy może być dowolna, z różową w żółte kwiatki włącznie. Najważniejszy jest materiał stykający się z krawędzią soczewki/lustra/ekranu czy czego tam bądź.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
szelma
Posty: 32
Rejestracja: 06 listopada 2010, 20:27 - sob

Re: NEC PA241W

08 listopada 2010, 02:01 - pn

śledzę dokonania obu Was Panowie na canon-board i zdaję sobie sprawę, że nie posiadam nawet promila wiedzy na temat koloru i monitorów jak Wy, jednak wydaje mi się, że kolor obudowy jest wynikiem mody, jak twierdzi Czornyj. Przecież przez lata panowania monitorów crt nikomu nie przeszkadzały białe czy szare ramki, również w dziedzinach gdzie odwzorowanie barwy było krytyczne. Drugi argument jaki przychodzi mi do głowy (proszę się nie śmiać, jak powiedziałem jestem laikiem :) jest domyślny, szary kolor tła programu photoshop; wyczytałem gdzieś, że ma on za zadanie "neutralizacji" otoczenia. Osobiście pytając Was o dostępność szarych neców kieruję się tylko i wyłącznie moim gustem, po prostu bardziej mi się podobają, nie podoba mi się natomiast moda na czarne monitory, myszy, klawiatury etc. Dziękuję Tom01 za wyjaśnienie różnic między nec'iem a eizo, trochę mi to sprawę rozjaśniło. Czy można gdzieś w Krakowie naocznie porównać sobie w/w monitory?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

08 listopada 2010, 02:04 - pn

szelma pisze:Przecież przez lata panowania monitorów crt nikomu nie przeszkadzały białe czy szare ramki, również w dziedzinach gdzie odwzorowanie barwy było krytyczne.
Nie do końca. Te które były dostępne z kapturami miały ciemną maskownicę.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: NEC PA241W

30 maja 2011, 12:12 - pn

Czornyj pisze: Matryca IPS w czerniach oglądanych pod kątem tradycyjnie wykazuje srebrzenie, natomiast ma zdumiewająco niski jak na IPS punkt czerni i bez problemu można komfortowo pracować nawet w nocy o północy.
Witam.
Jestem bardzo zainteresowany, a właściwie już prawie zdecydowany na Nec'a PA w rozmiarze 27". Pisze Pan tutaj, że można komfortowo pracować w nocy. Co innego natomiast pisze Tom01, a mianowicie, że się nie da bez odpowiednio mocnego oświtlenia. Jaka jest prawda?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

30 maja 2011, 12:19 - pn

Filip pisze:Jaka jest prawda?
Taka:

Obrazek

Dotyczy to wszystkich monitorów graficznych z IPS.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: NEC PA241W

30 maja 2011, 12:28 - pn

Czy to znaczy, że jedynymi panelami nadającymi się do wieczornej pracy w domu są PVA?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: NEC PA241W

30 maja 2011, 13:47 - pn

Srebrzenie czerni w IPS-ach może stanowić estetyczny dyskomfort podczas grania czy oglądania filmów, natomiast ma marginalne znaczenie podczas prac o krytycznym znaczeniu barwy.
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: NEC PA241W

30 maja 2011, 14:01 - pn

Hehe. Ładnie powiedziane. Jakie oświtlenie miejsca pracy jest wystarczające dla panelu PA271W? Najlepiej jakby było wyrażone w wielokrotności żarówek stuwatowych :-)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC PA241W

30 maja 2011, 14:01 - pn

Czornyj pisze:Srebrzenie czerni w IPS-ach może stanowić estetyczny dyskomfort podczas grania czy oglądania filmów, natomiast ma marginalne znaczenie podczas prac o krytycznym znaczeniu barwy.
Przy graniu srebrzenie, połysk ani świecąca czerń nie mają żadnego znaczenia. Dowodem na to są tysiące monitorów w parszywe plamy i czernią jak burzowe niebo a mimo to tysiące ich użytkowników niczego nie widzi.

Poniżej mapa nierówności podświetlenia jednego z takich właśnie monitorów (procentowo wyrażona jest różnica względem średniego punktu czerni):

Obrazek

Pomimo koszmarnych defektów w rozrywce sprawia się bez zastrzeżeń. W opinii jego użytkownika oczywiście. ;)
Filip pisze:Czy to znaczy, że jedynymi panelami nadającymi się do wieczornej pracy w domu są PVA?
Tak naprawdę żaden monitor nie nadaje się do prac wieczorową porą. Oczywiście mówimy o pracach gdzie ważna jest jakość reprodukcji. LCD z wyświetlaczem IPS jest najgorszym możliwym przypadkiem, bo z wysokiego puntu czerni wynika tzw "świecąca czerń". Ponadto efekt jest potęgowany przez zmienny kąt patrzenia na środek i narożniki ekranu. Do tego nasze oczy mają paskudną cechę objawiającą się ułomnością widzenia w sytuacji za małej ilości światła i oszukiwaniem postrzegania przy jednocześnie jaskrawych i ciemnych elementach w polu widzenia. Są to problemy natury fizjologicznej i psychologicznej i ważne żeby kompozycją swojego stanowiska pracy nie pogłębiać niekorzystnych naturalnych skłonności.

Trzeba oświetlenie dobrać tak, aby z monitorem, jego obrazem i całym otoczeniem mieścić się w najlepszym zakresie czułości wzroku. Nie należy monitora dobierać na siłę do oświetlenia. Raczej trzeba zdefiniować potrzeby, dobrać do tego urządzenia i zapewnić im i sobie najlepsze możliwe warunki. Z reguły pod tym skomplikowanym wywodem kryje się najczęściej prozaiczna czynność zapalenia górnego światła w pokoju. ;)

Ile tego światła ma być? Można obliczać, symulować i mierzyć, ale najprościej położyć na stole białą kartkę papieru i tak ustawić monitor i oświetlenie ogóle aby biel monitora nie raziła a przypominała w odbiorze ową kartkę papieru, a jednocześnie czerń monitora nie wykazywała tendencji do "świecenia".
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Filip
Posty: 733
Rejestracja: 29 maja 2011, 22:15 - ndz

Re: NEC PA241W

30 maja 2011, 14:20 - pn

Dzięki za odpowiedzi. Z tego co czytam, to nie powinienem mieć kłopotów z tym monitorem. Mogę pracować przy świetle nawet w nocy, a na lepszy mnie już nie stać. Tym bardziej w tym rozmiarze.

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot], KubaT
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu