Chciałbym poznać opinię o....

Baza podstawowych informacji o monitorach.
Regulamin forum
W niniejszym dziale znajdują się informacje użytkowe o praktycznie poznanych monitorach. Stworzone na podstawie zbadania, pomierzenia konkretnego modelu i w prawdziwych, długoterminowych testów użytkowych, nie sponsorowanych.

UWAGA: Ze względów porządkowych nie można zakładać tu nowych wątków. To jest łatwa do przeszukania lista modeli. Do dyskusji zapraszam w wątkach istniejących. Pytania dotyczące nowych recenzji proszę zadawać w wątku "Chciałbym poznać opinię o...".
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

14 sierpnia 2010, 01:17 - sob

dejot pisze:Witam,
Proszę o opinię na temat monitora Eizo S1932, czy pomijając kwestię rozmiaru matrycy i rozdzielczości będzie on lepszy od NEC p221w do zastosowań fotograficznych (amatorskich) czy może jednak nie ??

Pozdrawiam.
d.
Jeśli jeszcze pominąć fakt, że NEC P221W ma o kilka generacji nowszą matrycę S-PVA, jest szerokogamutowy, ma możliwość sprzętowej kalibracji i jest tańszy, to tak - EIZO będzie lepsze, bo ma o dwa lata dłuższą gwarancję...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

14 sierpnia 2010, 13:54 - sob

dejot pisze:Proszę o opinię na temat monitora Eizo S1932, czy pomijając kwestię rozmiaru matrycy i rozdzielczości będzie on lepszy od NEC p221w do zastosowań fotograficznych (amatorskich) czy może jednak nie ??
NEC P221W ma większe możliwości kalibracji, jest generacyjnie nowszy i większy. EIZO S1932 jest bardzo powtarzalny, równiejszy, łatwy do ustawienia i ma lepszą gwarancję.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Panzer
Posty: 6
Rejestracja: 13 kwietnia 2010, 10:38 - wt

Re: Chciałbym poznać opinię o....

08 września 2010, 00:15 - śr

Witam,
Poczytalem troche recenzji i opinii i interesowaloby mnie porownanie jakosci matrycy i tzw linearyzacji monitorow Eizo S2433W oraz NEC PA241W. Wiem ze matryce sa inne i monitory do innych zastosowan ale pomijajac mozliwosci ustawien NECa, czy ten Eizo jest mocno w tyle jesli chodzi o obrazowanie czy roznice sa juz niewielkie?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

08 września 2010, 00:25 - śr

Panzer pisze:Poczytalem troche recenzji i opinii i interesowaloby mnie porownanie jakosci matrycy i tzw linearyzacji monitorow Eizo S2433W oraz NEC PA241W. Wiem ze matryce sa inne i monitory do innych zastosowan ale pomijajac mozliwosci ustawien NECa, czy ten Eizo jest mocno w tyle jesli chodzi o obrazowanie czy roznice sa juz niewielkie?
Różnica jest bardzo duża. Są to zupełnie inne monitory, o innej konstrukcji i przeznaczeniu. Nie powinno się ich w ogóle porównywać, bo to tylko wprowadza nieporozumienie. Proszę uściślić do czego monitor jest Panu potrzebny i jakimi warunkami dysponuje Pan w miejscu pracy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

14 września 2010, 00:14 - wt

Witam serdecznie. Od jakiegoś czasu nosze się z zamiarem kupna nowego monitora i przeglądając zasoby internetu natrafiłem na to forum. Chciałbym prosić o opinię na temat monitora NEC EA222WMe. Czy będzie się on nadawał do wszechstronnych zastosowań domowych? Mam tu na myśli 50% internet, 20% Word, reszta to gry i filmy. Również chciałbym go podpiąć pod Xbox'a.
Dodam tylko, że obecnie używam Samsunga t200HD i bardzo przeszkadza mi zbyt mała plamka i co najgorsze, ból oczu po ~>2 godzinach. Ten NEC, prawdopodobnie (specyfikacja) mógłby rozwiązać problemy, chociaż nie widziałem go na żywo gdyż nie ma go w żadnym sklepie w moim regionie ( Katowice).
Tak więc bardzo zależałoby mi na wszelkich opiniach na temat tego monitora. Czy nadaje się on dla mnie czy też szukać czegoś innego?
Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

14 września 2010, 16:16 - wt

sweetBe4r pisze:Witam serdecznie
Witamy
sweetBe4r pisze:Chciałbym prosić o opinię na temat monitora NEC EA222WMe. Czy będzie się on nadawał do wszechstronnych zastosowań domowych? Mam tu na myśli 50% internet, 20% Word, reszta to gry i filmy. Również chciałbym go podpiąć pod Xbox'a.
Opinię zamieściłem: http://mva.pl/viewtopic.php?f=26&t=164

Do Pańskich celów bardziej sugerowałbym zainteresowanie się monitorami bardziej uniwersalnymi, jak NEC P221W, EIZO S2233W. Przesiadka z hipermarketowego Samsunga na monitor korporacyjny nie da Panu spodziewanej pozytywnej zmiany komfortu pracy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

15 września 2010, 00:05 - śr

Dziękuje bardzo za recenzje. Proszę mi jeszcze powiedzieć jaki jest minimalny poziom jaskrawości w tym NEC'u EA222WMe ? a jaki w NEC P221W ? czy P221W ze swoim czasem rekcji nadawał będzie się do gier ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

15 września 2010, 10:43 - śr

sweetBe4r pisze:Proszę mi jeszcze powiedzieć jaki jest minimalny poziom jaskrawości w tym NEC'u EA222WMe ? a jaki w NEC P221W ?
Poziom EA222WMe to ok 120 nitów, P221W poniżej 80 nitów. Na P221W można śmiało pracować wieczorem przy lampce. Oprócz poziomu jasności dużą rolę ma skuteczność blokowania światła przez wyświetlacz, czyli poziom czerni, a ten jest nieporównywalnie lepszy na P221W.
sweetBe4r pisze:czy P221W ze swoim czasem rekcji nadawał będzie się do gier ?
Czas reakcji jest jednym z najbardziej manipulowanych parametrów i podana wartość w danych technicznych nie ma nic wspólnego z zachowaniem monitora w szybkich sekwencjach video. P221W nie ma widocznego smużenia, choć w bardzo szybkich grach będzie wykazywał "przebicie" wynikające z zbyt mocnego działania modułu dopalacza. Objawia się to jasnymi obwódkami wokół elementów poruszających się. Nie jest to duży błąd, ale formalnie należy wymienić, że jest.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

17 września 2010, 12:55 - pt

Zgodnie z Pana sugestią zacząłem się interesować NEC P221W i oto co znalazłem w internecie :

"Fatalnie
Nie oszukujmy się, opiniowanie, że to dobry produkt może pochodzić wyłącznie od osób mający wcześniej 15 calowego CRT dla których wszystko inne będzie dobre. Więc na ten model NECa będą patrzeć kompletnie nieobiektywnie.

Ten monitor to nieporozumienie. Ten przypadek jest ekstremalnie negatywny.
Natomiast NEca cechuje duży rozrzut jakościowy, mierna kontrola jakości, matryce przebrane lądują w selekcjonowanych SpectraView za duże pieniądze.
Sprzętowa kalibracja też jest w pewnym sensie fikcją, na naszym rynku niedostępny jest program SpectraViewII, który na to pozwala, natomiast jest dostępny w USA, ale zdaje się nie da się go kupić z Polski co pokazuje jak traktowany jest nasz rynek.

Wszelkie gadanie o możliwości kalibracji w praktyce to po prostu element marketingu. Monitor ma fatalne, żenujące, tragiczne podświetlenie. Marketingowo dobrane parametry jak 22 cale, panorama, szerszy gamut nie rekompensują jakości wykonania i użyteczności tego produktu. A dla amatora szerszy gamut nie ma znaczenia gdyż nawet przeciętny konsument kupujący ten model monitora nie wie czym jest poszerzony gamut.
Kupując NECa można zakładać z dużym prawdopodobieństwem, że trafi nam się uwalony subpiksel.

Serwisowanie monitorów NEC jest niesamowicie problematyczne, fatalna jakość zaniżone normy jakości co pozwala serwisowi odesłać nas z kwitkiem.
Wiele modeli monitorów NEC bardzo szybko znika z rynku, nawet te udane, nie rozumiem tej polityki gdyż nie ma na ich miejsce modeli odpowiedników lecz na przykład nowocześniejszych.

Gwarancja i sposób jej załatwiania też pozostawia wiele do życzenia za co po części odpowiedzialne są zaniżone normy jakości. Niby 3 lata ale im bliżej końca gwarancji tym mniejsza chęć jej sensownego zrealizowania ze strony serwisu. Również nie rozumiem takiego stawiania sprawy.
Zalety produktu
W miarę przyzwoity schludny design. Dobrze wykonana stopka monitora.
Wady produktu
Podświetlenie matrycy nierównomierne, często niedopasowanie ramki matrycy, częste bad piksele/subpiksele.
Problematyczne reklamacje z powodu "

" Porażka
Kupiony do zastosowań graficznych. Niestety dyskwalifikuje go nierównomierność podświetlenia. Różnica na rogach monitora do 40 nitów. Także temperatura barwowa jest różna. Wg producenta (tel. do oddziału polskiego NEC) nierównomierność może dochodzić do 30% (!) pomiędzy środkiem a rogiem. Szkoda, że producent nie chwali się tym w opisie.
Kalibracja:
- aby skorzystać z hardware'owej kalibracji należy mieć program SpectreView.
- w żaden sposób nie można skalibrować monitora w przestrzeni sRGB (delta e od 5.6 do 8), co praktycznie eliminuje go do zastosowań grafiki na ekran.
- kalibracja dla poligrafii OK, natomiast nierównomierność przekreśla użycie go do celów softproofingu.

Do tego dochodzi jeszcze stanowisko NEC, że jeśli chcę mieć poprawny monitor, to mam kupić serię 90. Żenada.

Monitor jedzie z powrotem do sprzedawcy."

" NIE NIE NIE!
Nie polecam kupna tego monitora przez internet. Jest duże prawdopodobieństwo, że wtopicie (duży odsetek paneli wadliwych), a serwis wam tego nie naprawi, bo normy są na tyle szerokie i śmieszne, że monitor będzie je spełniał.
Jeżeli chcecie być zadowoleni z kupna to jedynie pójście do sklepu, przebranie i wybranie dobrego egzemplarza wchodzi w grę. Lepiej przepłacić nawet to 100 zł ale mieć pewność, niż potem patrzeć przez parę lat na takie "coś".
Pozdrawiam"

Opinie te pochodzą z serwisu ceneo.pl. Jak się Pan do tego ustosunkuje ?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4323
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

17 września 2010, 13:38 - pt

Są dwie opcje:
- można przyklasnąć tego typu opiniom i kupić min. 2x droższy monitor serii NEC PA, Reference, Eizo SX lub CG
- należy pogodzić się z tym, że po monitorze za ~1300PLN nie należy oczekiwać infernalnej perfekcji i empirycznie sprawdzić, czy będziemy w stanie tolerować wady tego typu konstrukcji.

Warto również nadmienić, że początek kariery P221W faktycznie był fatalny, obecnie jest już statystycznie o niebo lepiej. Oczywiście, nadal można się nadziać na hotpiksel czy niezbyt równe podświetlenie, ale - jak mawiają amerykanie - you get what you pay for, więc jeśli dla kogoś może to być kwestia wszechświatowej wagi, lepiej sprawdzić sobie wyświetlacz przed zakupem.

Miłośnikom perfekcji polecam serię Reference PA - tam jest obecnie bodaj 6 miesięcy gwarancji na bad pixele.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

17 września 2010, 13:53 - pt

Ktoś konkretnie zjechał ten monitor, moim zdaniem do nie końca słusznie. Z kontekstu wypowiedzi wynika, że wystąpił zbieg okoliczności nie pokrywania się wymagań użytkownika, który jak sam przyznał potrzebuje monitor do grafiki, oraz dodatkowo trafił na wybitnie nierówny egzemplarz. Faktem jest, że podświetlenie w tym modelu jest nierówne, ale po pierwsze norma ISO 13406-2 przewiduje odchyłki 25 a nie 30%, a po drugie różnica 40nitów przy jaskrawości kalibracyjnej 80-120 kwalifikuje monitor do wymiany. Proszę pamiętać że gdyby postawić P221W wśród monitorów graficznych, jest to sprzęt tańszy w skrajnych przypadkach nawet dziesięciokrotnie. Dlatego błędem jest stosowanie tej samej miary jak do sprzętu o zupełnie innych właściwościach. Proszę pamiętać, że poleciłem Panu ten monitor w kontekście Pańskiego marketowego Samsunga, a w stosunku do niego jest to przepaść jakościowa. Oczywiście taka sama przepaść jest w stosunku do monitorów zawodowych.

Co do jakości i powtarzalności, uwaga ta dotyczy wszystkich monitorów, jeśli komuś zależy na braku defektów typu piksele czy rażąca nierównomierność, sugeruję zamawianie u sprzedawców którzy oferują możliwość sprawdzenia. Niewykluczone, że pechowy nabywca z opinii, trafił na egzemplarz którego już wcześniej ktoś nie chciał. Przy zakupie typu "byle taniej" i dodatkowo bez odpowiedniego, zabezpieczenia zdarzają się przypadki wciskania ochłapów. Nie wiemy czy sprzęt był fabrycznie zapakowany, bo po tym najłatwiej rozpoznać czy mamy do czynienia z nowym czy przebieranym, zarówno w pozytywnym jak i negatywnym sensie.

Szeroko reklamowana kalibracja sprzętowa P221W to faktycznie marketing. NEC na terenie UE nie umożliwia zakupu oprogramowania które faktycznie kalibruje ten monitor sprzętowo/wewnętrznie. W Pana przypadku nie ma to jednak żadnego znaczenia.

Reasumując, podkreślam ponownie, że wybitnie negatywna opinia którą Pan znalazł, dotyczy porównania P221W z grupą monitorów zawodowych i nie ma zupełnie przełożenia na jego jakość w kontekście sprzętu masowego. P221W jest najtańszym monitorem wychodzącym znacząco poza klasę marketową.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

17 września 2010, 14:09 - pt

Dziękuj za odpowiedź. Oczywiście mnie w tych wypowiedziach najbardziej zaniepokoiły bad piksele. Co do sprawdzenia monitora u sprzedawcy, to niestety nie potrafię znaleźć takowego w rejonie mojego zamieszkania( Katowice). Czy coś w tej kwestii mógłby Pan doradzić ?
I jeszcze jedno pytanie. Jeżeli w przypadku tego monitora mam dostępne tylko jedno wejście cyfrowe i analogowe to jak można by podłączyć do monitora komputer i konsole ? pozostaje podłączyć jedną rzecz przez analoga lecz to zapewne będzie się wiązało z utratą jakości ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

17 września 2010, 14:26 - pt

sweetBe4r pisze:Dziękuj za odpowiedź. Oczywiście mnie w tych wypowiedziach najbardziej zaniepokoiły bad piksele. Co do sprawdzenia monitora u sprzedawcy, to niestety nie potrafię znaleźć takowego w rejonie mojego zamieszkania( Katowice). Czy coś w tej kwestii mógłby Pan doradzić ?
Oczywiście. Proszę odwiedzić link w mojej stopce. Pracuję w firmie która zawodowo dobiera i dostarcza monitory do różnych, w tym bardzo wymagających zastosowań. Uniknięcie monitora z pikselem nie jest wielkim wyczynem.
sweetBe4r pisze:I jeszcze jedno pytanie. Jeżeli w przypadku tego monitora mam dostępne tylko jedno wejście cyfrowe i analogowe to jak można by podłączyć do monitora komputer i konsole ? pozostaje podłączyć jedną rzecz przez analoga lecz to zapewne będzie się wiązało z utratą jakości ?
Konsola podłączona do wejścia analogowego to nie grzech. Ponadto w grach nie jest wskazana idealna ostrość, bo demaskuje wady animacji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

21 września 2010, 18:00 - wt

A czy może pan coś powiedzieć o znacznie tańszym odpowiedniku monitora Eizo S2233W, dokładnie chodzi o model Eizo S2202WH. Jak u niego wygląda sprawa jasności ?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

21 września 2010, 18:06 - wt

sweetBe4r pisze:A czy może pan coś powiedzieć o znacznie tańszym odpowiedniku monitora Eizo S2233W, dokładnie chodzi o model Eizo S2202WH. Jak u niego wygląda sprawa jasności ?
Regulacja jaskrawości jest taka sama jak w innych EIZO, czyli szeroka, ale sam monitor jest na TN.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

21 września 2010, 18:21 - wt

Zdaje sobie z tego sprawę, że jest na gorszej matrycy ale jest to dla mnie sprawa drugorzędna. Najbardziej zależny mi na oczach no a wydawać na monitor ponad 2 tys trochę mi szkoda. Niestety nie udało mi się znaleźć żadnych testów tego monitora a mam możliwość zakupienia go za 1100 zł i nie wiem co robić. Do tego Neca p221w się trochę zraziłem.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

21 września 2010, 18:35 - wt

Podejrzanie niska cena. Chyba że za używany. Nowy w polskiej sieci dystrybucji to nierealna kwota.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

21 września 2010, 18:39 - wt

spotkałem o dziwo ten monitor w Media Markcie. Kosztuje dokładnie 1099 zł.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Chciałbym poznać opinię o....

21 września 2010, 18:51 - wt

Proszę zbadać czy to nie jakiś odrzut z powodu np pikseli czy innych rażących wad, sprawdzić jaki ma stan licznika i jeśli nie ma zastrzeżeń, trza brać.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sweetBe4r
Posty: 17
Rejestracja: 05 września 2010, 00:26 - ndz

Re: Chciałbym poznać opinię o....

21 września 2010, 18:55 - wt

"sprawdzić jaki ma stan licznika" o co chodzi ?

Wróć do „Krótkie recenzje monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Orcio
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68429
Liczba tematów: 4133
Liczba użytkowników: 3946
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Adaro58
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu