Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Pietro
Posty: 8
Rejestracja: 02 marca 2013, 13:27 - sob

Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

02 marca 2013, 14:30 - sob

Witam,

Dokonałem kalibracji zestawu jak w temacie. I chcą mieć pewność, że wszystko poszło ok. Prosiłbym o pewne odpowiedzi czy spostrzeżenia.

Sama kalibracja przebiegła pomyślnie - po załadowaniu nowego profilu zauważyłem dość spore zmiany, korekty w pozytywną stronę ( dawniejszy profil leciał zafarbem ciepłym ). Nurtują mnie następujące pytania:

1. jaki tym monitora podać przy wyborze ? dostałem informację, że w moim przypadku powinienem ustawić " RGB LED " tylko czy faktycznie tak należy w przypadku tego modelu ?

2. czy punkt bieli ustawiony na 100 cd/m2jest odpowiedni. Pomieszczenie w którym znajduje się monitor posiada okna lecz przy pracy zawsze zasłonięte dla ograniczenia zewnętrznego światła. Po przeczytaniu w różnych miejscach odnośnie punktu bieli - zdecydowałem się na taką wartość i czy taki wybór jest odpowiedni ?

3. kontrast - przed kalibracją ustawiony na - Native - tutaj pytanie : czy powinno się to ustawienie ruszać i zmienić, czy wybór jest właściwy?

4. Tutaj najbardziej zastanawiająca mnie kwestia. Podczas kalibracji z użyciem kontroli ręcznej jaskrawości oraz kanałów RGB - by osiągnąć wskazane wytyczne musiałem ręcznie przestawić wartości ( bez problemu poszło ). Natomiast gdy pozostawiam wszystko na działanie automatyczne, po kalibracji obraz jest podobny do profilu z ręcznymi ustawieniami ale w ustawieniach monitora OSD - po sprawdzeniu wartości jaskrawość oraz kanały RGB nie zostały ruszone. Jaskrawość wynosi 100 % i tak samo kanały domyślnie/fabrycznie.

Dlaczego przy ręcznej kontroli wartości się zmieniają, a automatycznej pozostają bez zmian ( pomimo widocznej różnicy w jasności i WB wyświetlacza ) ? W takim przypadku czym się kierować - która metoda kalibracji będzie czy jest bardziej miarodajna ?

5. zastanawia mnie w wyniku końcowym kontrast wynoszący 695 :1 - czy takie parametry są poprawne?

Załącznik ( nie wiem czy cokolwiek powie ) :

http://imageshack.us/a/img221/2794/kalz.jpg

http://imageshack.us/a/img542/1961/kal2.jpg

6. w jaki sposób powinno sie przeprowadzić proces kalibracji przy zestawieniu takich urządzeń - czy ręczna kalibracja czy automatyczna będzie bardziej miarodajna ?

Będę bardzo wdzięczny za pomocne odpowiedzi, wskazówki czy spostrzeżenia. Obejrzałem sporo tutoriali, poczytałem również niemało jak taką kalibrację przeprowadzić i nie powinno byc problemu. ( nie było ). Jednak wyżej wymienione punktu nie dają mi spokoju.

Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

02 marca 2013, 15:22 - sob

Ad1. Wide Gamut CCFL.
Ad2. Ma być taki, aby biel monitora nie była jaśniejsza od kartki papieru leżącej na stole. Absolutnie nie może być wrażenia, że ekran "świeci".
Ad3. Może być native do zastosowań luźniejszych, ale przy kontroli koloru lepiej mniej, np 400:1.
Ad4. Tylko i wyłącznie proszę ustawiać ręcznie.
Ad5. Patrz pkt 3. Za duży kontrast będzie skutkować utratą detali w cieniach na odbitkach.
Ad6. Ręcznie. Tylko ręcznie. Automaty ma seria CG.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

02 marca 2013, 15:26 - sob

ad .1 Bzdura. To jest WG CCFL

ad.2 http://zarzadzaniebarwa.pl/link-do-zapisu-webinarium/

ad.3 patrz p.2

ad.4 Seria Flexscan nie ma wparcia dla kontroli via ADC - należy regulować ręcznie przy pomocy OSD, w przeciwnym razie profiler dokona stratnej korekty przy pomocy LUT karty graficznej

ad. 5 co do zasady - poprawne parametry to takie, które dadzą zgodność wizualną z odbitką. Pomiar CR jest zawsze wyidealizowany i obarczony błędem pomiaru, jego wynik jest bez znaczenia.
Pietro
Posty: 8
Rejestracja: 02 marca 2013, 13:27 - sob

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

02 marca 2013, 15:42 - sob

Dziękuję za szybką reakcję.

Ad. 1 - Panowie podają różne dane - może tutaj jakieś porozumienie i odpowiedź ostateczna ?

Co do nie mam większych zastrzeżeń. Wizualnie jest tak jak powinno być. Nie widzę przekłamania czy też zafarbu - na białym, szarym, jasnym tle.

Punkt bieli również wydaje się być w granicy akceptacji - poprawności.

Jeszcze jedno małe pytanie : czy przed kalibracją powinienem zrestartować ustawienia monitora do fabrycznych ? Chociaż o ile dobrze zauważyłem - przy samym procesie - ustawienia te są restartowane - czy się nie mylę?

I na koniec - czy regulując kanały RGB w OSD monitora powinienem przed kalibracją ustawić temp. ręcznie na 6500? Zdaje się fabryczne ust. są na 10000K.

Pozdrawiam obu Panów, miłego dnia życzę :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

02 marca 2013, 15:54 - sob

Pietro pisze:Ad. 1 - Panowie podają różne dane - może tutaj jakieś porozumienie i odpowiedź ostateczna ?
WG CCFL = Wide Gamut CCFL
Jest to szerokogamutowy monitor podświetlany świetlowkami, absolutnie nie LED.
Pietro pisze:Jeszcze jedno małe pytanie : czy przed kalibracją powinienem zrestartować ustawienia monitora do fabrycznych ? Chociaż o ile dobrze zauważyłem - przy samym procesie - ustawienia te są restartowane - czy się nie mylę?
Jeśli monitor był "grzebany" to obowiązkowo. Sam proces kalibracji niczego nie kasuje.
Pietro pisze:I na koniec - czy regulując kanały RGB w OSD monitora powinienem przed kalibracją ustawić temp. ręcznie na 6500? Zdaje się fabryczne ust. są na 10000K.
Do fotografii 6500K. Tak zresztą jest domyślnie po opuszczeniu fabryki. Do druku 5000-5500K. 10 000K to science fiction. Niech Pan trochę popracuje przy 6500K i potem przełączy na 10 000K, zobaczy Pan jaki się zrobi niebieski. 6500K też zresztą jest niebieski, ale to taki szajs-standard i chciał nie chciał trzeba się go trzymać. Najbardziej naturalna biel jest przy 5000-5500K. Osobiście używam czegoś pośrodku: 5500-6000K. Czyli co kraj to obyczaj. ;)

Można pracować praktycznie przy każdej temperaturze barwowej, oczy się zaadoptują, ale początkującym lepiej trzymać się okolic wytyczonych standardów, czyli foto=6500K. Jak mawia Kol. Czornyj, świat koloru jest wybitnie zabagniony i aby się po nim względnie bezpiecznie poruszać, trzeba zdawać sobie sprawę z wielu czynników, uwzględniać je i odpowiednio komponować stanowisko pracy. Wówczas bez szkody, można sobie ustawiać inne wartości temperatury i zgodność z wydrukami na tym nie ucierpi.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pietro
Posty: 8
Rejestracja: 02 marca 2013, 13:27 - sob

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

02 marca 2013, 16:12 - sob

Tak monitor wcześniej - kilka miesięcy temu - był kalibrowany innym urządzeniem i oprog. Super - domyślałem sie, że trzeba zrestartować no ale teraz już wiem :)

Głównie to fotografia jest tematem podczas pracy. I owszem 6500K tutaj ustawione - zagadnieniem było czy ustawić w OSD 6500 czy 10000, a podczas kalibracji dążyć do 6500K poprzez zmianę kanałów RGB.

Fakt - nawet różnica minimalna, drobna - daje często niepożądany efekt czy przekłamanie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

02 marca 2013, 16:15 - sob

Pietro pisze:zagadnieniem było czy ustawić w OSD 6500 czy 10000, a podczas kalibracji dążyć do 6500K poprzez zmianę kanałów RGB.
Nie ma znaczenia. Przy ruszeniu regulatorów GAIN, regulacja skorelowanej temperatury barwowej wyskalowana w Kelwinach, sama przestawi się na OFF.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pietro
Posty: 8
Rejestracja: 02 marca 2013, 13:27 - sob

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

03 marca 2013, 04:16 - ndz

I chyba wiem skąd u znajomego inny wybór rodzaju monitora jako RGB LED. Przeprowadziłem ponownie ( mając nadzieję, że ostatecznie ) kalibrację z wszystkimi zaleceniami i informacjami jakie uzyskałem. Po procesie kalibracji, zapisie profilu i podpięciu go pod system pojawił sie mały problem. Przy wyborze rodzaju monitora :
" Wide Gamut CCFL" oraz osiągnięciu temp. 6500K ( + / - nie więcej niż 20 ) obraz sprawia wrażenie niepoprawnego. W ocenie wzrokowej - szarość posiada śladowy zafarb.

Czy znany był Państwu taki przypadek czy po prostu gdzieś popełniam błąd ? Zaznaczę, że mój model monitora to S2433W ale znajomy posiada S2233W i sytuacja wygląda podobnie. Pracując z fotografią takie zjawisko - niestety jest nie do przyjęcia. Jak temu zaradzić ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

03 marca 2013, 17:44 - ndz

Może Pan powiedzieć coś więcej jak wygląda ten niepoprawny obraz, szczególnie w kontekście kalibracji u znajomego? Co to za zafarb?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4322
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

03 marca 2013, 17:51 - ndz

i1Display Pro ma kalibrację spektralną dla WG CCFL wykonaną na szerokogamutowych P-IPS - mz. ta kalibracja faktycznie nie jest perfekcyjna dla szerokogamutowych S-PVA.
Pietro
Posty: 8
Rejestracja: 02 marca 2013, 13:27 - sob

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

04 marca 2013, 10:41 - pn

Witam,
Tom01 pisze:Może Pan powiedzieć coś więcej jak wygląda ten niepoprawny obraz, szczególnie w kontekście kalibracji u znajomego? Co to za zafarb?
Ciężko jest ująć to słowami, różnica jest naprawdę mało widoczna. Po ustawieniu punktu bieli uzyskując jak wcześniej wspomniałem 6500K ( + / - 20 ) "biel" posiada jakby domieszkę, zafarb turkusowy. Jest to minimalistyczne zabarwienie - gdy widzimy obraz tylko taki wydaję się ok. Ale po porównaniu punktu bieli biorąc np. pliki ICC ze strony producenta, tutaj z bazy danych - i zmieniając profil z jednego na drugi - widać wyraźnie zafarb.

W wyniku otrzymania powyższego rezultatu przy kalibracji postanowiłem przeprowadzić ją jeszcze raz. Tutaj zaskoczenie - miłe :). Podczas samej kalibracji wprowadziłem pewne zmiany, sugestie jakie polecano. Wynik wzrokowy oceny punktu bieli, barw kolorów itd. jest bardzo zadowalający. Tym razem nie widzę odskocznie od normy jaką powinno się uzyskać. Wartości RGB dla otrzymania 6500K to : R 100, G 98, B 100 ( mam nadzieję, że nie zaszła jakakolwiek anomalia czy błąd ). Poniżej dodaję pliki z danymi :

1. http://img18.imageshack.us/img18/2853/img0088gd.jpg
2. http://imageshack.us/a/img802/3548/img0089rm.jpg
3. http://imageshack.us/a/img13/5492/img0092co.jpg
4. http://imageshack.us/a/img707/2056/img0095jq.jpg

Po kalibracji osobiście na podstawie oglądania obrazu stwierdzam, że wynik dla mnie jest bardzo zadowalający. Biel wygląda poprawnie, nie zauważyłem czegokolwiek co by było elementem by mieć wątpliwości o poprawie kalibracji.

Jeżeli można prosiłbym o przejrzenie danych i potwierdzenie moich wniosków - jeżeli jestem w błędzie również proszę o wyjaśnienie, sprostowanie...

Pozdrawiam serdecznie i miłego dnia życzę.
Pietro
Posty: 8
Rejestracja: 02 marca 2013, 13:27 - sob

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

05 marca 2013, 16:53 - wt

Czy można prosić o wersyfikację powyższego procesu oraz wyników ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16337
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

07 marca 2013, 15:55 - czw

Pietro pisze:Czy można prosić o wersyfikację powyższego procesu oraz wyników ?
Wygląda, że w porządku, choć 100nitów to trochę jasno. Ma Pan tak silne oświetlenie?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Pietro
Posty: 8
Rejestracja: 02 marca 2013, 13:27 - sob

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

10 marca 2013, 12:19 - ndz

Pomieszczenie w którym pracuję nie jest pozbawione ( kompletnie ) dostępu światła z zewnątrz ( dziennego ). Dodatkowo często nie pracuję przy kompletnym braku oświetlenie wewnętrznego. Rozproszone światło z 2 lampek - nie na wprost wyświetlacza. Przy 80 nitach mam wrażenie, że obraz będzie mocno za ciemny.

I jeszcze pytanie odnośnie samego wykresu - zastanawia mnie, że w wielu przypadkach wykres po kalibracji przedstawiony jest jako 3 kanały RGB idący od X do Y. X=Y w linii prostej. Czy taka różnica na wykresie poszczególnego kanału jest/powinna być widoczna ?

Pozdrawiam
Pietro
Posty: 8
Rejestracja: 02 marca 2013, 13:27 - sob

Re: Eizo 2433W + i1 Display Pro + i1Profiler

11 marca 2013, 01:14 - pn

Właśnie zauważyłem, że 1 z linków jakby się dubluje. Wynik na wykresie krzywej tutaj :

http://imageshack.us/a/img18/24/img0090zq.jpg

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Ostatnio na forum...

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68405
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu