Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
sasza69
Posty: 13
Rejestracja: 07 lutego 2016, 00:04 - ndz

Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 00:41 - ndz

Witam Wszystkich

To mój pierwszy post tak wiec chciałbym serdecznie wszystkich przywitać. Od jakiegoś czasu śledzę formu MVA ponieważ nurtuje mnie problem pt "jaki monitor wybrać". Poniżej opis zagadnienia.

Noszę się z zamiarem zakupienia monitora do zastosowań domowych oraz projektowania w środowisku CAD. Przed tym jak zacząłem studiować tematy na forum chciałem zakupić dwa monitory 24' każdy w granicach 800 PLN całkowita kwota 1600PLN - najlepiej 16:10. Jednak po lekturze wielu tematów podobnych do mojego zastanawiam się czy nie zdecydować się na poczatku na zakup jednego monitora za wyższa kwotę a z czasem dokupić drugi. Generalnie opinie które przestudiowałem skłaniają do zakupu monitora NEC WMI lub EIZO 2455. Nie ukrywał, że wydanie około 1500 - 1800 zł na jeden monitor to dla mnie spory wydatek dlatego chciałem usłyszeć wasza opinię.
Monitor (monitory) będą użytkowane głównie do pracy w AutoCadzie, Revicie + praca z dokumentami i programami obliczeniowymi. Sporadycznie jakaś gra. Rzecz w tym, że w pracy siedzę przed kompem (mam dwa monitory 24' jakiegoś Della i Benqu w granicach 1000pln) około 8h potem w domu jeszcze praca na własnych rachunek od 3 do 6h dziennie. Chciałbym aby monitor był porostu bezpieczny dla oczu, komfortowy w użytkowaniu i nie męczył oczu. Nie jestem jakimś specjalistą od monitorów wiec o tych wszystkich smużeniach, migotaniach czy srebrzeniu pod katem tak naprawdę dowiedziałem się tutaj na forum - wcześniej nie zwracałem na to uwagi.

Modele nad którymi się zastanawiałem:
- Dell U2415
- Dell U2412M
- BenQ BL2411PT
- Nec EA244WMi
- Eizo EV2455 (tańszy jest EV2450 ale to 16:9)
- muślałęm jeszcze o czymś takim Dell U2913WM

Zastawiam się czy wymieniony NEC i EIZO to naprawdę minimum do komfortowej pracy czy jednak nie ma co przesadzać i zakupić rzeczywiście dwa monitory tańsze bo np. i tak przy moim zastosowaniu nie zauważę różnicy a będą równie bezpieczne i nie będą męczyły oczu. Monitory na chwilę obecną będą podłączone do laptopa Dell Vostro - za jakiś czas przesiadka na stację. Na pewno nie chciałbym aby przy przesuwaniu okien smużyło czy migotało przy mniejszych jasnościach. Nie wiem czy to srebrzenie ma dla mnie takie znaczenie bo i tak siedzę na wprost monitora (wcześniej nie zawracałem na to uwagi). Czerń mogła by być ładna i równo podświetlona matryca bez jakiś jaśniejszych rogów. Na pewno dobra ergonomia i regulacja to plus. Może uda się wam polecić jakieś modele monitorów w granicach 1000PLN które dadzą również radę. No i zastawiam się czy przy zestawieniu dwóch monitorów do prac projektowych rzeczywiście ma znacznie cienka ramka czy może nie zwracać na to uwagę. Na marginesie ten EIZO 2455 straszeni mi się podoba wizualnie i z czasem drugi stojący ramka w ramkę to by było coś, ale podobny wygląd ma również Dell U2415.



Będę wdzięczny za pomoc.

sasza69
pzdr
-------------------------
pzdr
sasza69
sasza69
Posty: 13
Rejestracja: 07 lutego 2016, 00:04 - ndz

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 01:10 - ndz

Prośba o przeniesienie do dział CAD/CAM

sasza69
pzdr
-------------------------
pzdr
sasza69
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 11:10 - ndz

Na początek proponuję rzucić okiem: http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=154
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sasza69
Posty: 13
Rejestracja: 07 lutego 2016, 00:04 - ndz

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 11:31 - ndz

Jak najbardziej czytałem ten temat i wiele innych - stad wniosek że najlepszym wyjściem będzie EV2455 lub EA244WMi - natomiast dla mojego portfela to nadal bardzo duża kwota przy docelowym zakupie dwóch monitorów. Dlatego w sumie mój post sprowadza się do pytania czy moje wymaganie będzie mógł ogarnąć jakiś tańszy model - może jakiś "korporacyjny". Podkreślam nie jestem grafikiem - pracuje w środowisku CAD długie godziny spędzam przed monitorem a pięniądze chciałbym wydać z rozsądnie z naciskiem na zdrowie i wygodę.

pzdr
sasza69
-------------------------
pzdr
sasza69
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 11:44 - ndz

EV2455 jak najbardziej się nada i jest to "minimum socjalne". DELLe i podobne darowałbym sobie na wstępie. EA244WMi ma wadę fabryczną, która objawia się niestabilnością obrazu na dużych jednobarwnych powierzchniach, więc w tym wypadku odpada.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sasza69
Posty: 13
Rejestracja: 07 lutego 2016, 00:04 - ndz

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 12:41 - ndz

Dzięki za odpowiedź. A możesz spróbować opisać czym się przejawia ta niestabilność obrazu - będzie to zauważalne dla mnie.

Kolejne pytanko: w MM mogę zakupić EV2455 za 1899pln (np. w ratach 0%) - zwrot w przypadku zauważania czegoś denerwującego lub wady odpada. Czy te monitory są raczej pewne czy jednak zakupić wysyłkowo sprawdzić i ewentualnie odesłać?
-------------------------
pzdr
sasza69
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 12:49 - ndz

Nie każdy egzemplarz EA244WMi ma widoczne migotanie, ale jeśli się trafi z taką przypadłością, to wygląda jak "pływanie", migotanie na granicy percepcji. Widać to tylko na jednobarwnych płaszczyznach.

EIZO jest dobrą firmą i rzadko się zdarza cokolwiek dyskwalifikującego. Jednak EV to jedna z tańszych serii i nalepka EIZO cudów nie czyni. W EV montowane są typowe matryce dostępne na rynku, można natrafić na równe i mniej równe. Wady pikseli są rzadkością. Jeśli chce Pan mieć pewność, że na monitorze nic nie ma niepożądanego i na pewno się nie pojawi, proponuję zastanowić się nad sprawdzanym.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sasza69
Posty: 13
Rejestracja: 07 lutego 2016, 00:04 - ndz

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 14:05 - ndz

" Widać to tylko na jednobarwnych płaszczyznach." - czyli np. na czarnym tle Autocada?

"W EV montowane są typowe matryce dostępne na rynku" Jeżeli tak to czy ten sam poziom matrycy można znaleźć w innych np. korporacyjnych" monitorach?
-------------------------
pzdr
sasza69
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 14:08 - ndz

Nie. Na czarnym i białym nie. Na niektórych szarościach.

Tak. Firm produkujących matryce nie ma znowu tak dużo.

Zdecydowanie największą jest LG Display.

Nieco mniejsze, ale też duże, to Samsung i AU Optronics.

Wszyscy producenci monitorów korzystają z paneli produkowanych przez te firmy. Oczywiście taki np. LG Display produkuje wiele rodzajów matryc, głównie IPS, 6cio, 8mio bitowe, z FRC i bez, z podświetleniem W-LED czyli B-rg LED, oraz GB-r LED, z OCF i bez, w różnych rozmiarach i rozdzielczościach.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 16:26 - ndz

Oczywiście różne monitory oparte o tą samą matrycę mogą (i raczej będą) się różnić obrazem. Głównie za sprawą odmiennego wyregulowania (gamma, dynamika, barwa i temperatura bieli). Większość z obecnie produkowanych ma już wystarczający zakres regulacji jasności i układ sterowania jasnością PWM, który nie powoduje migotania.
Różnić się mogą również różne egzemplarze tej samej matrycy: różna równomierność podświetlenia (jasność i barwa).

Do Twojego typu pracy przydałoby się coś większego i o wyższej rozdzielczości np. 27" 2560x1440 np. NEC EA275WMi. Niestety to dużo drożej.

Różnica między DELLem U2415 a EIZO EV2455 jest proporcjonalnie dość duża, ale z drugiej strony te kilkaset złoty różnicy przy wielu godzinach przed monitorem jest moim zdaniem warte rozważenia.
Jak nie da rady to może EV2450. Różnica w rozdzielczości nie jest znowu aż tak duża, a jest sporo tańszy.
Ostatnio zmieniony 07 lutego 2016, 16:28 - ndz przez max, łącznie zmieniany 1 raz.
sasza69
Posty: 13
Rejestracja: 07 lutego 2016, 00:04 - ndz

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 16:27 - ndz

W takim razie czy podobną jakość i komfort użytkowania jak w EV2455 można znaleźć w jakimś modelu poniżej 1500pln?

Czy to pływanie o którym pisze Tom w ea244wmi koro występuje tylko w szarościach przeszkadza w użytkowaniu domowo-projektowym (nie grafika)?
-------------------------
pzdr
sasza69
sasza69
Posty: 13
Rejestracja: 07 lutego 2016, 00:04 - ndz

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 16:31 - ndz

Też myślałem nad 27' zale z czasem musze miec dwa monitory bo jest to mega wygodne - a 2x27' to już chyba przesada do moich zastosowań. Również myślałem nad EV2450 jednak w pracy pracuję na dwóch monitorach 16:10 a ten 2450 to 16:9 i trochę się obawiam, że może trochę męczyć.

psdr
sasza
-------------------------
pzdr
sasza69
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 16:47 - ndz

Moim zdaniem przesadą jest kupowanie monitora o dość niskiej, jak na dzisiejsze czasy, rozdzielczości, do pracy profesjonalnej, która jej wymaga.

Ja bym brał:

1) 2x EIZO EV2455
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... 55-bk.html
lub
2) 2x DELL U2715H
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... 2715h.html

Oba w podobnej cenie. EIZO powinien mieć nieco lepszy obraz. DELL większy rozmiar i rozdzielczość. Przy Twoim typie pracy to drugie uważam za ważniejsze. Trzeba monitor jeszcze wyregulować, aby nie świecił za jasno i nie dawał zimnej bieli.

NECa EA244WMi bym odpuścił. Lepiej dołożyć do EV2455.

W tym roku ma się pojawić nowy model NEC EA245WMi, który będzie lepszy, ale to jeszcze trochę.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 17:30 - ndz

sasza69 pisze:"W EV montowane są typowe matryce dostępne na rynku" Jeżeli tak to czy ten sam poziom matrycy można znaleźć w innych np. korporacyjnych" monitorach?
sasza69 pisze:W takim razie czy podobną jakość i komfort użytkowania jak w EV2455 można znaleźć w jakimś modelu poniżej 1500pln?
Oczywiście, że nie! Matryca jest jednym z elementów monitora i wcale nie ma decydującego znaczenia jeśli chodzi o jakość obrazu. Wzmianka o montażu typowych matryc dotyczyła potencjalnego ryzyka trafienia na defekty panelu.
max pisze:Oba w podobnej cenie. EIZO powinien mieć nieco lepszy obraz. DELL większy rozmiar i rozdzielczość. Przy Twoim typie pracy to drugie uważam za ważniejsze.
NIGDY wielkość nie jest ważniejsza niż jakość.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 17:58 - ndz

Polimeryzował bym.
Gdyby Pan miał rację, wszyscy kupowali by BMW 1 i Mercedesa A-Klasse, zamiast Forda Mondeo i Hyundai i40.

Ale oczywiście każdy ma swoje zdanie. Ważne jest wszak, aby jakość mocno nie odbiegała, ale przy wyświetlaniu kolorowych kresek w 256 odcieniach na czarnym tle to nie jest wbrew pozorom aż tak istotne.

Oba modele mają duży zakres regulacji jasności i są pozbawione migotania. EIZO mają generalnie lepszą liniowość i gammę bliżej referencyjnej wartości 2.2 oraz temperaturę bieli bliżej referencyjnej 6500K. Ale w Twoim przypadku nie jest akurat aż tak ważne. Wszak wyświetlasz głównie czerń i kreski czerwone, zielone, białe, żółte, niebieskie. Temperatura, gamma, liniowość niestety nie są tu zbyt istotne.

Zatem, jak wszędzie, liczy się kompromis, umiejętne wyważenie zalet i wad, wielkości i jakości oraz ceny. Nie polecam rozwiązań skrajnych np. bardzo wysoka rozdzielczość i niska jakość (np. matryca TN).
sasza69
Posty: 13
Rejestracja: 07 lutego 2016, 00:04 - ndz

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 19:15 - ndz

max - idąc trochę za twoja propozycją to cenowo najbardziej odpowiadałbym mi zestaw 2 x Dell U2415. Przyznam się,że nie widziałem jeszcze programu projektowego na 27' i nie wiem za bardzo co ta rozdzielczość mi da. Jak postawie monitor 27 cali na moim biurku to obawiam się, że na drugi nie będzie już miejsca. Poza tym siedzę całkiem blisko. Natomiast oprócz wyświetlania kolorowych kresek na czarnym tle AutoCAD to również chciałbym w coś czasem zagrać oraz obejrzeć film. POza tym jeden z najważniejszych dla mnie aspektów - bezpieczeństwo mojego wzroku oraz jak najmniej męczący obraz.

Nadal mam zagwozdkę...;\
-------------------------
pzdr
sasza69
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 19:20 - ndz

max pisze:Różnica między DELLem U2415 a EIZO EV2455 jest proporcjonalnie dość duża, ale z drugiej strony te kilkaset złoty różnicy przy wielu godzinach przed monitorem jest moim zdaniem warte rozważenia.
sasza69 pisze:max - idąc trochę za twoja propozycją to cenowo najbardziej odpowiadałbym mi zestaw 2 x Dell U2415. (...) Poza tym jeden z najważniejszych dla mnie aspektów - bezpieczeństwo mojego wzroku oraz jak najmniej męczący obraz.
Ciekawa logika. Max sugeruje poświęcenie kilkuset zł w imię ergonomii a Pan to odbiera na opak. Powtarzam drugi raz, co wszem i wobec jest wiadomym: Jeśli przykłada Pan wagę do komfortu patrzenia, a przez to swoich własnych oczu, DELLe wykreślić należy czym prędzej. To są wybitnie męczące monitory, kompletnie nie nadają się do wielogodzinnego ślęczenia przed ekranem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 19:40 - ndz

No cóż. Ciężko mieć wszystko na raz.

1. Trzymając się ulubionej na tym forum marki EIZO, tłumaczę po co potrzebna jest rozdzielczość i powierzchnia
http://www.alstor.pl/produkty/profesjon ... ry-do-cad/
alstor pisze:W pracach projektowych dominujące znaczenie ma duża powierzchnia ekranu (rozdzielczość) i jak najmniejszy piksel. Pierwszy czynnik pozwala na wyświetlenie na ekranie monitora jak największego obszaru roboczego co ułatwia pracę, mały piksel pozwala na płynne wyświetlenie linii skośnych i krzywych, bez efektu „schodkowania”. Sugerujemy zatem monitory o dużych rozdzielczościach: EV3237 (3840×2160), EV2736 (2560 x 1440), lub pracę dwumonitorową na monitorach 24 calowych EV2455/EV2450 o bardzo cienkich ramkach.
PS. Wysłużony EV2736W zastąpił już nowy EV2750.

2. Zgodzę się, że EIZO jest lepsze jakościowo, ale na czarnym tle i przy kolorowych kreskach różnica nie jest tak istotna jak tandem przekątna+rozdzielczość.
To, że blisko siedzisz nie jest ergonomicznie prawidłowe, predestynuje jednak monitory o mniejszej plamce. 27" ma plamkę 0.23mm, a 24" ma 0.27mm. A zatem na 27" obraz będzie ostrzejszy.

NEC ma niską częstotliwość pracy układu PWM, co w połączeniu z matrycą 6bit i FRC, może dawać objawy pulsowania jednolitych powierzchni. Ani DELL, ani EIZO nie mają tego problemu.

Do oglądania filmów, po 8miu godzinach w biurze i 4 godzinach w domu, proponuję udać się na leżankę i włączyć TV.
Po tylu godzinach pracy dalsze siedzenie i "wypoczywanie" przed komputerem przy grach i filmach zakrawa na absurd. Jeśli jednak chciałbyś się dorżnąć na amen, to przy EIZO będzie milej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 19:45 - ndz

max pisze:1. Trzymając się ulubionej na tym forum marki EIZO, tłumaczę po co potrzebna jest rozdzielczość i powierzchnia
Jest oczywiste, że większy jest lepszy niż mniejszy. Ale nie kosztem dużego pogorszenia jakości obrazu.
max pisze:2. Zgodzę się, że EIZO jest lepsze jakościowo, ale na czarnym tle i przy kolorowych kreskach różnica nie jest tak istotna
Właśnie w takich zastosowaniach jest bardzo istotna. Wbrew pozorom monitory słabo sobie radzą z jednobarwnymi powierzchniami co w kombinacji z męczącym zajęciem daje niefajną kombinację.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
sasza69
Posty: 13
Rejestracja: 07 lutego 2016, 00:04 - ndz

Re: Monitor dla projektenta w rozsądnej cenie

07 lutego 2016, 22:59 - ndz

Chyba jednak porwę się na EV2455 (50) - narzazie jedną sztukę. Na pewno monitor ma wszystko czego potrzebuję i...nie ukrywam, że to tez ważne...porostu strasznie mi się podoba.

Musze jeszcze porozmawiać z kimś kto pracuje na monitorze 16:9 - ciekaw jestem opinii w porównaniu do 16:10...może jednak 2450 parę stówek tańszy

Wielkie dzięki za wszystkie wypowiedzi. Tematu jeszcze nie zamykam bo zakup planuje za jakieś 2-tyg - może jeszcze jakieś pytanie przyjdą mi do głowy
-------------------------
pzdr
sasza69

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Czornyj, Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu