EIZO S2243W, SX2262W do CAD

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
tomciok49
Lokalizacja: Poznań
Posty: 6
Rejestracja: 04 lutego 2012, 15:50 - sob

EIZO S2243W, SX2262W do CAD

06 lutego 2012, 14:27 - pn

Witam i gratuluję niesamowitego, na tle reszty internetu, profesjonalizmu widocznego na tym forum.

Czytając to forum przez wiele godzin zdecydowałem się prawie ostatecznie na kupno tego monitora. Jestem studentem architektury i priorytetem dla mnie jest rozdzielczość, a pracuję głównie w takich programach jak ArchiCAD, 3ds Max, Photoshop. Z jednej strony wychodzę z założenia, że monitor kupuję na znacznie dłuższy okres czasu niż komputer, z drugiej jednak nie wydaje mi się aż tak istotne odwzorowanie kolorów (pomimo wielu druków teraz jak i w przyszłości), tak więc wydawanie większych pieniędzy na lepsze pod tym względem monitory zdaje mi się dla mnie zbędne.

Dla wielu fotografów czy innych użytkowników forum może wyjdę na profana, jednak chciałem się dowiedzieć czy monitor ten ma wygodną możliwość przełączenia obsługiwanego gamutu z AdobeRGB na sRGB aby jaskrawość nie przeszkadzała w codziennym użytkowaniu w niedorobionym pod tym względzie Windowsie, a później powrót do AdobeRGB na czas obsługi Photoshopa? Także czy w moim przypadku kalibracja jest tak istotna i rzeczywiście warto żebym za to płacił?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

06 lutego 2012, 15:05 - pn

Witam na forum i dziękuję za miłe słowa.
tomciok49 pisze:czy monitor ten ma wygodną możliwość przełączenia obsługiwanego gamutu z AdobeRGB na sRGB aby jaskrawość nie przeszkadzała w codziennym użytkowaniu w niedorobionym pod tym względzie Windowsie, a później powrót do AdobeRGB na czas obsługi Photoshopa?
Monitory tej rodziny nie mają możliwości zmiany gamutu. Mają w menu protezę - tryb sRGB, ale nie jest to dokładnie obcięcie gamutu. W zastosowaniach nie związanych z kolorem spełnia jednak swoje zadanie, to jest eliminuje "oczojebność" monitora szerokogamutowego. Oczywiście chodzi o aplikacje bez modułu CM.
tomciok49 pisze:Także czy w moim przypadku kalibracja jest tak istotna i rzeczywiście warto żebym za to płacił?
Do kreślenia nie, ale jeśli obrazy mają być udostępnione dalej, powinny być przygotowane jak najbardziej poprawnie. Na przypadkowo ustawionym sprzęcie nie jest to możliwe.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tomciok49
Lokalizacja: Poznań
Posty: 6
Rejestracja: 04 lutego 2012, 15:50 - sob

Re: EIZO S2243W

06 lutego 2012, 15:19 - pn

Dziękuję za szybką odpowiedź. Pytanie mam jeszcze odnośnie kalibracji. Czy taki monitor wyciągnięty z pudełka i nieskalibrowany jest tak samo słaby jak zwykły średni TN w laptopie czy może o ile mniej więcej lepszy, a ile gorszy niż po skalibrowaniu? Jak mniej więcej wygląda takie porównanie i czy uogólnienie jest w ogóle możliwe?
tomciok49
Lokalizacja: Poznań
Posty: 6
Rejestracja: 04 lutego 2012, 15:50 - sob

Re: EIZO S2243W

06 lutego 2012, 18:22 - pn

Nie mam pojęcia w jaki sposób edytować poprzedni post, więc jestem zmuszony napisać nowy.

Znowu parę godzin przeznaczyłem na czytanie forum i kiedy to już zaakceptowałem to, że ten monitor obsługuje poszerzony gamut to teraz znów zaczęło to budzić moją niepewność. Czy monitor z 3DLUT (SX2262W) będzie znacznie wygodniejszy w codziennym użytkowaniu po przełączeniu na sRGB niż omawiany model ze stosowaniem tej wspomnianej protezy? Albo jaki jest najbliższy monitor moim zapotrzebowaniom bez poszerzonego gamutu (w liście poleconych monitorów do CADa nie ma żadnego innego niż z AdobeRGB...)?

(EDIT: ten post modyfikować mogę, wcześniejszego nie)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: EIZO S2243W

06 lutego 2012, 18:39 - pn

Do CADa nie radzę kupować monitora szerokogamutowego bez 3DLUT.

Jako alternatywę mogę polecić NECzka P241W (normalnogamutowy). Zaletą NEC-a jest darmowe oprogramowanie NEC Multiprofiler II, które pozwala całkiem nieźle podkalibrować monitor bez sensora.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

07 lutego 2012, 02:24 - wt

tomciok49 pisze:Dziękuję za szybką odpowiedź. Pytanie mam jeszcze odnośnie kalibracji. Czy taki monitor wyciągnięty z pudełka i nieskalibrowany jest tak samo słaby jak zwykły średni TN w laptopie czy może o ile mniej więcej lepszy, a ile gorszy niż po skalibrowaniu? Jak mniej więcej wygląda takie porównanie i czy uogólnienie jest w ogóle możliwe?
Monitory EIZO serii S to przepaść jakościowa w stosunku do "zwykłych średnich TN". W ogóle nie może być mowy o porównaniu. Kalibracja, jak wspomniałem w zastosowaniach nie związanych z kontrolą koloru nie jest niezbędna, ale przydatna.
tomciok49 pisze:Znowu parę godzin przeznaczyłem na czytanie forum i kiedy to już zaakceptowałem to, że ten monitor obsługuje poszerzony gamut to teraz znów zaczęło to budzić moją niepewność. Czy monitor z 3DLUT (SX2262W) będzie znacznie wygodniejszy w codziennym użytkowaniu po przełączeniu na sRGB niż omawiany model ze stosowaniem tej wspomnianej protezy?
Szeroki gamut nie jest żadnym demonem. Jeśli jednak są obawy, SX2262W ma już gamut kalibrowany i w Pana zastosowaniach jest lepszy niż S2433W. Nieco rozszerzający wypowiedź, jest to najlepszy obecnie monitor do CAD jaki w ogóle powstał. Jest to następca rasowych monitorów do projektowania, EIZO L885, L887 uznawanych za wzór w swojej klasie. Szkoda tylko, że taki mały, bo do kreślenia aż się prosi naprawdę duże rozmiary, rzędu 30". Główne cechy SX2262W to mała plamka, dzięki czemu wszelkie linie skośne są bardziej gładkie oraz znakomita stabilizacja podświetlenia co ma znaczenie przy pracy z AutoCAD-em ze standardowym czarnym tłem. Do tego, co niezwykle rzadkie, nie jest wrażliwy na oświetlenie, przez co ani kreślenie ani użytkowanie ogólne nie stawia żadnych istotnych wymagań odnośnie miejsca pracy.

PS. Posty można edytować przez 30 minut od opublikowania. Później jest to blokowane.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

07 lutego 2012, 22:57 - wt

PS. Lista polecanych monitorów do CAD: http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=154 Niestety bardzo monotematyczna jeśli chodzi o markę, ale konkurencja nie ma nic porównywalnego do takich celów.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tomciok49
Lokalizacja: Poznań
Posty: 6
Rejestracja: 04 lutego 2012, 15:50 - sob

Re: EIZO S2243W

08 lutego 2012, 01:38 - śr

Z listy oczywiście korzystałem, dziękuję. Wybór chyba ostatecznie padnie na SX2262W. Bez tego forum bym nie dał rady.

Mam jeszcze pytanie trochę poza tematem tego wątku, jednak kontynuując wcześniejsze posty: odnośnie połączenia komputera z monitorem. Jedyne wyjście cyfrowe jakie posiadam to HDMI. W internecie trudno znaleźć przejściówkę HDMI->DP, znacznie łatwiej w drugą stronę (jednokierunkową). Gdzie czegoś takiego można szukać, jakie są warte polecenia i czy w ogóle HDMI zapewni takie same parametry co DP (nawiązując do znalezionej przeze mnie informacji iż np. DVI zapewnia tylko 8-biotowy przekaz koloru (HDMI i DP znacznie lepszy, ale jak inne parametry))?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

08 lutego 2012, 01:43 - śr

tomciok49 pisze:Jedyne wyjście cyfrowe jakie posiadam to HDMI. W internecie trudno znaleźć przejściówkę HDMI->DP, znacznie łatwiej w drugą stronę (jednokierunkową). Gdzie czegoś takiego można szukać, jakie są warte polecenia i czy w ogóle HDMI zapewni takie same parametry co DP (nawiązując do znalezionej przeze mnie informacji iż np. DVI zapewnia tylko 8-biotowy przekaz koloru (HDMI i DP znacznie lepszy, ale jak inne parametry))?
Nie "tylko 8-bitowy" tylko normalny, bo to standard. Zdecydowanie proponuję przejść z HDMI na DVI. Przejściówka lub kabel kosztuje grosze i jest pewne w działaniu bo to ten sam standard. 10-bitowy kolor DisplayPort to na razie i tak pieśń przyszłości, a na DVI uniknie Pan problemów z niedziałającymi przejściówkami DP. Tym bardziej, że po przejściu z 8-bitowego HDMI na DP nie przybędzie rozdzielczości do 10-bitów. Paleta będzie nadal 8-bitowa. Po zmianie komputera lub karty będzie Pan miał wyjście DP i wówczas podłączy wg uznania.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tomciok49
Lokalizacja: Poznań
Posty: 6
Rejestracja: 04 lutego 2012, 15:50 - sob

Re: EIZO S2243W

08 lutego 2012, 01:44 - śr

A czy zapewnia to w pełni wykorzystanie możliwości monitora?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W

08 lutego 2012, 01:46 - śr

tomciok49 pisze:A czy zapewnia to w pełni wykorzystanie możliwości monitora?
Oczywiście. Paleta na interfejsie nie jest wąskim gardłem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
tomciok49
Lokalizacja: Poznań
Posty: 6
Rejestracja: 04 lutego 2012, 15:50 - sob

Re: EIZO S2243W, SX2262W do CAD

09 lutego 2012, 23:48 - czw

Za poprzednie odpowiedzi ogromnie dziękuję, a że temat oczywiście nie jest taki prosty, więc i pytań sporo. Oto kolejne: Czy kalibrator, który można nabyć w zestawie z monitorem EasyPix pozwala dobrze samemu wszystko łatwo ustawić czy może to trochę atrapa? Zgodnie z opisywanymi przez mnie wcześniej zastosowaniami sprzętu nie potrzebuję monitora oddającego idealnie 100% barwy, więc czy ten kalibrator będzie satysfakcjonujący?

Kolejne moje pytanie może być bardzo głupie, jednak próbowałem znaleźć odpowiedź tu na forum jak i gdzie indziej bez zadowalającego rezultatu. Jak wygląda proces kalibracji sprzętowej? Podłączam kalibrator do komputera z odpowiednim oprogramowaniem, przyczepiam do monitora i program mi pokazuje jak powinienem zmienić ustawienia w menu monitora, aż kalibrator uzna, że już jest ok? To takie moje domysły. Czy może proces jest bardziej skomplikowany?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: EIZO S2243W, SX2262W do CAD

10 lutego 2012, 01:38 - pt

Zestaw EasyPix to zabawka. Sensowny sprzęt i oprogramowanie do kalibracji to znacznie większy wydatek. Ponadto kalibracja to nie jest prosty proces, w zasadzie niemożliwy do poprawnego przeprowadzenia bez przygotowania co do czego. Sugeruję zastanowić się nad zleceniem kalibracji przy zakupie. Przy obecnych cenach zestawów do kalibracji, cenach usług i częstotliwości wykonywania kolejnych kalibracji, własny sprzęt, choć wygodnie mieć go pod ręką, nigdy w życiu się nie zwróci.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu