Monitor do 1600zł (VA/IPS)

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Monitor do 1600zł (VA/IPS)

03 września 2012, 13:06 - pn

Witam,

Zapewne ktoś mnie zaraz wygna z forum za zakładanie wątku i kolejne pytanie o to samo, zwłaszcza że kilka monitorów mnie interesujących już przewijało się w innych wątkach. Z tym, że ja wolę tak bardziej osobiście ;), dokładniej i bezpośrednio dowiedzieć się co warto a czego nie warto kupować.

Więc może szybko, krótko i na temat.
Obecnie posiadam już wysłużony, ale wciąż w miarę działający monitor Samsung 173P (PVA). Niestety, to tylko 17 cali, a żeby było tragiczniej, już ok. 3 lata temu coś stało się ze złączem DVI i działa jedynie na D-SUB. Ciekawsze jest jeszcze tylko to, że ustawień w tym monitorze można dokonywać tylko poprzez program, zdaje się o nazwie "Magic Tune" poprzez komputer z poziomu systemu Windows. Niestety, z tego tytułu że DVI nie działa, ustawień nie można dokonywać i od lat 3 jestem zmuszony do ustawiania parametrów na karcie graficznej, co nie przyczynia się do dobrego obrazu (dodatkowo na D-SUB obraz jest nieco rozmyty).

I teraz tak. Interesuje mnie monitor, najlepiej 24 calowy, który będzie posiadał:
-> MATRYCA: IPS lub VA\MVA\PVA
-> Niski czas reakcji (poniżej 8 milisekund lub równe 8 milisekundom). Obecnie mam 25ms i daję radę więc
-> Jak najmniejszy Inputlag ( to zwłaszcza do gier )
-> Proporcje ekranu 16:10 ale nie pogardzę też 16:9
-> Regulowane kąty odchylenia, regulowana wysokość, mile widziany Pivot oraz montaż w standardzie VESA (na ścianie lub na wysięgniku)
-> WYJŚCIA: DVI (Fajnie gdyby monitor posiadał również HDMI oby nie DisplayPort, no chyba że będzie oprócz HDMI].

Na innych forach, polecano mi trzy modele spełniające takie parametry:
HP 24'' LED ZR2440w (lub ZR24W na ccfl bez led) oraz Dell 24" LED U2412M (o tym naczytałem się takich sobie opinii, pomimo że ponoć jest to monitor oparty o tą samą matrycę co wcześniej wymieniony HP).

Widziałem, że tutaj na forum polecany jest szczególnie monitor EIZO FORIS FS2331. Powiem szczerze, że monitor ten podoba mi się średnio. Przede wszystkim o cal jest mniejszy, ale machnąć można na to ręką, co gorsze, ma bardzo kiepską podstawkę (praktycznie zerowe możliwości konfiguracji wysokości, ew. brak pivota chociaż to mniej ważne). Oczywiście o wyglądzie wspominał nie będę ;) Rozumiem natomiast, że w kwestii wyświetlanego obrazu w takim przedziale cenowym jest to pierwsza klasa. Mimo wszytko, są te ale...

I tak na koniec szczerze. Nie jestem CAD'owcem, ani grafikiem (chociaż grafiką czy obróbką zdjęć od czasu do czasu się zajmuję), jestem muzykiem/producentem. Zależy mi na dużej przestrzeni roboczej, chociaż widoczne obiekty oczywiście też nie powinny być przesadnie małe (plamka). Dlatego tak ważną kwestią jest dla mnie matryca, co najmniej 24 calowa. Dlaczego więc jednak tutaj piszę? Bo wiem, że są tu eksperci ( chyba że pomyliłem strony ;) ). To dzięki Wam w prehistorii nabyłem Samsunga 173P i oprócz awarii DVI oraz wysokiego czasu reakcji 25ms, jestem z niego bardzo zadowolony (chociaż w tamtych czasach nic lepszego nie było - to był wtedy hit w cenie 3 000zł). Teraz wiedząc, że znacie się na rzeczy i że wiadomo już jakim obecnie monitorem dysponuję, doradzicie mi coś w kwestii kolejnego monitora, a już na pewno ktoś mi ew. podpowie, czy podane przeze mnie powyżej modele będą gorsze od mojego obecnego monitora i z czym się to może wiązać (w jakich przypadkach mogą okazać się gorsze). Słyszałem że któryś z nich nie ma pełnej palety barw, czytałem testy tu na forum nt. migotania FRC na kreskowaniach [u mnie obecnie nie występuje].
Podsumowując, chciałbym monitor taki jaki posiadam, tylko żeby miał 24 cale... Nie musi być to graficzne cudo, ale nie chcę też wydać pieniędzy i nawet jako "nie-grafik" obserwować migoczące linie czy schodkowe gradienty (na 173P takie rzeczy nie występują)... Czy tak się da? Czy wtedy tylko pozostaje ten EIZO FS2331? Najgorsze jest to, że archaiczna budowa tego monitora, nie posiada możliwości montażu do uchwytu w standardzie vesa. Wtedy można by przymknąć oko na problemy z podstawką :( A może dokupić kolejny, używany 173P i je połączyć?
Szkoda pozbywać się jakości w imię wielkości :( Niestety na chwilę obecną budżet nie pozwala mi przekroczyć założonego 1600zł... No chyba że wyżej wymienione modele są naprawdę kiepskie (do HP się przekonuję, chociaż nadal nie wiem czy on dysponuje pełną paletą barw, bo DELL raczej niestety nie) wtedy jeśli w cenie 2000zł było by coś lepszego również od tego Eizo FS2331 i bardziej "ruchomego" lub chociaż dysponującego standardem VESA też mocno bym się zastanowił.

Będę wdzięczny za każdą pomoc.
Ostatnio zmieniony 03 września 2012, 13:14 - pn przez BioComp, łącznie zmieniany 1 raz.
gorky
Posty: 186
Rejestracja: 27 marca 2010, 18:07 - sob

Re: Monitor do 1600zł (VA/IPS)

03 września 2012, 13:13 - pn

BioComp pisze:Najgorsze jest to, że archaiczna budowa tego monitora, nie posiada możliwości montażu do uchwytu w standardzie vesa. Wtedy można by przymknąć oko na problemy z podstawką :(
Posiada, można przymykać oko :)
http://mva.pl/viewtopic.php?f=41&t=654&p=6020
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do 1600zł (VA/IPS)

03 września 2012, 13:14 - pn

Przy budżecie 1600 zł zostaje tylko EIZO FS2331. Przy 2000 zł można rozważyć taki sam pod względem wielkości, ale znacznie bardziej zaawansowany NEC PA231W.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mkrupa
Posty: 190
Rejestracja: 04 stycznia 2011, 15:38 - wt

Re: Monitor do 1600zł (VA/IPS)

03 września 2012, 13:23 - pn

Samsunga 173P da się regulować innym programem. Mam taki sam model podłączony przez D-Sub do kompa z Win 7. Na Windzie 7 MagicTune nie da się zainstalować. Znalazłem fajny darmowy program do regulacji na poziomie monitora a nie karty:
http://screenwhite.com/screenbright
Używałem go jak chciałem skalibrować tego Samsunga i musiałem poustawiać regulatory.
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Monitor do 1600zł (VA/IPS)

03 września 2012, 13:29 - pn

I Eizo i Nec są monitorami 16:9. Na kilku (oczywiście mimo wszystko, że komputerowych to z pewnością nie tak doświadczonych graficznie jak to forum) ludzie chwalą monitory 16:10 z tej racji, że mają większą przestrzeń roboczą. Jak jednak rozumiem, raczej nie mam co liczyć na takie wymiary w podanych przeze mnie przedziałach cenowych?

Dzięki mkrupa spróbuję, chociaż do tej pory wydawało mi się, że złącze D-SUB nie jest w stanie wymieniać danych z komputerem. Dam znać czy pomogło.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do 1600zł (VA/IPS)

03 września 2012, 13:30 - pn

BioComp pisze:do tej pory wydawało mi się, że złącze D-SUB nie jest w stanie wymieniać danych z komputerem.
Jest w stanie, tylko sterowniki od kart graficznych bywają bardziej kapryśne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Monitor do 1600zł (VA/IPS)

03 września 2012, 13:35 - pn

Rozumiem. Dziękuję za pomoc. Jeszcze tylko zapytam, jak się ma model Eizo FORIS FS2332 do FS2331? Zauważyłem że jest droższy, posiada podświetlenie LED i ma matrycę IPS zamiast VA no i mniejszy czas reakcji. Czytałem jednak tu na forum, że nie w każdym przypadku matryca IPS się sprawdzi.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor do 1600zł (VA/IPS)

03 września 2012, 13:51 - pn

IPS lepiej unikać jeśli ma pracować w warunkach kameralnego oświetlenia - półmroku. Ogólnie FS2332 od FS2331 nie różni się zbytnio elektronicznie. Główna zmiana to modny ostatnio panel eIPS.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
BioComp
Kontakt:
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 45
Rejestracja: 03 września 2012, 12:12 - pn

Re: Monitor do 1600zł (VA/IPS)

03 września 2012, 14:13 - pn

OK. IPS ma gorszą czerń to fakt. Dzięki Tom01 i gorky, poczytam a może odwiedzę sklep EIZO i zobaczę. Jak będę jeszcze miał jakieś pytanie, odezwę się.
mkrupa Dzięki za soft! Faktycznie działa! :)
misio-jedi
Posty: 2
Rejestracja: 03 września 2012, 16:00 - pn

Re: Monitor do 1600zł (VA/IPS)

03 września 2012, 16:35 - pn

Witam,
chciałbym skomentować to co napisał na wstępie BioComp. Otóż jest tam wzmianka o monitorach HP ZR2440w oraz Dell U2412. Zaletą obu tych monitorów jest rozdzielczość 1920x1200 (a także ich cena), jednakże na forach można znaleźć informacje (skargi) o zbyt dużej jaskrawości w/w monitorów (zwłaszcza U2412). Jeśli to prawda - jest to poważny problem przy użytkowaniu domowym.
Aby to ustalić, postanowiłem prześledzić testy na portalach TFTcentral i prad.de
Wyniki testów były zgodne (co może świadczyć o wiarygodności),
mianowicie pomiar jasności w cd/m2 wyniósł odpowiednio dla ZR2440w/U2412 (przy ustawieniu jasności w %):
0% - 36/46
10% - 68/75
20% - 101/103
30% - 134/131
40% - 166/150
Expert od monitorów ze mnie żaden, jednak powyższe wyniki są zaskakująco podobne do tych które zmierzono na Eizo Foris 2331 (?)

Dodam jeszcze, że osobiście uważam małą jaskrawość za najbardziej pożądaną cechę monitora domowego.
W świetle tego, co wyczytałem na wspomnianych portalach - nie rozumiem co jest takiego jasnego w U2412 (o którym użytkownicy często piszą że ich razi), chyba że liczą się jeszcze jakieś inne parametry ?

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu