Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

06 stycznia 2013, 13:06 - ndz

alan66 pisze:Co do przełączania trybu sRGB i AdobeRGB, to wydaje mi się, ale zaznaczam że nie jestem pewien bo rozmawiałem wtedy z chłopakami dośc szybko, że powiedzieli mi, że z tego co się dowiedzieli to ten nowy monitor będzie się sprawnie przestawiał. Ale nie chce robić z nikogo idioty, dlatego wolę poczekać aż potwierdzą wszystko i się odezwą;) Ja tymczasem zapewne będę powoli ściągał za tydzień już części do złożenia blaszaka, a z monitorem poczekam jeszcze jakiś czas (miesiąc może dwa).
Jeśli masz na myśli krakowski RCS2, to wypytałem sprzedawców i nic nie wiedzą nt. domniemanej przełomowości nowych Delli. W poprzednich ponoć też była "przełomowa" symulacja sRGB, natomiast w praktyce z "przełomowością" było tak sobie - cytat z dyskusji na innym forum, szczególnej uwadze polecam końcowy wniosek (pozwoliłem sobie podkreślić):
raider pisze:
Czornyj pisze:Czyli EDID działa w sposób mechaniczny obniżając chrominancję kolorantów monitora do sRGB, a moduły zarządzania barwą przeglądarki dodatkowo sciąga nasycenia powodując podwójne zarządzanie barwą. Zagadkową nowością jest dla mnie istnienie tej funkcji na poziomie sterów karty, ale jak widać działa (przynajmniej jako-tako).
Że tryb sRGB w monitorze z 1DLUT nie jest skuteczny nie jest specjalnie zaskakujące, troszkę mnie to zdziwiło jak wcześniej utrzymywałeś że działa poprawnie
Można powiedzieć że poprawnie bo jest spora różnica i landrynkowych barw praktycznie nie ma, ale odrobinę brakuje do tego co widać po ustawieniu w monitorze trybu Adobe RGB, profilu Adobe RGB w systemie i otworzeniu zdjęcia w kompatybilnym z zarządzaniem kolorami programie. Kwestia porównań po których doszedłem do wniosku, że to co postrzegałem jako mało landrynkowe maiło jeszcze jakieś lekkie przekolorowanie.. Teraz z tym EDIDem mam mniej więcej to co widać w zarządzanym Adobe RGB, ale mam to w całym systemie bez wyjątku. Dell U2711 to dobry monitor i myślę, że nadaje się do ogladania zdjęć, ale następnym razem może i dołożę do czegoś bardziej "idealnego"..
W najnowszych EIZO CX/CS/CG sprzętowa symulacja sRGB realizowana jest przy pomocy podwójnych, szesnastobitowych, trójwymiarowych tablic korekcyjnych (2x16bit 3DLUT). W typowych monitorach 1DLUT umożliwia sterowanie wyłącznie luminancją (jasnością), przez co uzyskanie dokładnego odwzorowania sRGB jest praktycznie niemożliwe. Osiągalne jest to dopiero w przypadku 3DLUT pozwalającego sterować zarówno luminancją (jasnością) jak i chrominancją (nasyceniem i tonem wyświetlanej barwy.

Z ew. zakupem Della proponowałbym wstrzymać się na dobrych kilka miesięcy, aż pierwsi użyszkodnicy trochę ochłoną i zaczną zauważać ew. fakapy w tych wyświetlaczach, nie ma sensu być beta-testerem za własne pieniądze.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

06 stycznia 2013, 17:17 - ndz

no i mamy wreszcie opinię Czornyja. Posty tego Gościa warto czytać bardzo powoli, 5x, i dobrze zapamiętać co napisał ;) Szkoda, że tak krótko ;) W przeciwieństwie do mnie :lol:

Jak czytam o ambitnych planach alana, to aż żal pomyśleć, że wszystko być może będzie się odbywało na DELLu. Za tę cenę wydaje się to dobry wybór, więc jeśli kwoty się nie da przeskoczyć, to nic nie poradzim. Na moje to trzeba iść 1) w tego wąskogamutowego DELLa, 2) EIZO EV, za rok dwa wymienić, 3) albo dołożyć i pójść po całości... No chyba, że coś się jeszcze pojawi w założonym czasie. Myślę, że tak. Ciekawe czy NEC wreszcie wypuści odświeżoną serię P/PA na nowych satynowych matrycach i podświetleniu LEDowym?
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

07 stycznia 2013, 17:07 - pn

Czornyj pisze:Jeśli masz na myśli krakowski RCS2, to wypytałem sprzedawców i nic nie wiedzą nt. domniemanej przełomowości nowych Delli. W poprzednich ponoć też była "przełomowa" symulacja sRGB, natomiast w praktyce z "przełomowością" było tak sobie - cytat z dyskusji na innym forum, szczególnej uwadze polecam końcowy wniosek (pozwoliłem sobie podkreślić):
Hmm... wiesz...Ja z nimi co prawda rozmawiałem tylko 20 min a właściwie to z jednym z nich około 15, bo początkowo rozmawiałem z jakimś chłopakiem który nie bardzo wiedział nic o dellach. Ale zaznaczałem poprzednio że to nie będzie przełom na skalę konkurowania z Eizo, a raczej z tym że będzie to monitor awaryjny ale dość dobry w stosunku cena/jakość. Mi jeden z tych chłopaków mówił, że jeśli wszystko się okaże prawdą, to będzie to "przełom" dellowy i za cenę ok. 3000 zł, może nie być równie dobrego 27 calowego w tej cenie oferującego podobną jakość. Przecież Eizo SX w tej cenie nie występuje w 27 calach:) O taki "przełom" chodziło. Oraz o "przełom" jak ja zrozumiałem w stosunku do poprzednika. Uczulali mnie też że są to jednak wciąż tylko "spekulacje" dopóki nie wejdzie w ich ręce lub jakieś rzeczowe testy. Bo jak można oceniać obraz po specyfikacji technicznej:)
Czornyj pisze:Dell U2711 to dobry monitor i myślę, że nadaje się do ogladania zdjęć, ale następnym razem może i dołożę do czegoś bardziej "idealnego"..

(Nie wiem czy dobrze cytuje osobę, jeśli nie to przepraszam;P)

Nie planuje się zajmować fotografią, a raczej wizualizacjami i animacją którkometrażową (jak narazie) oraz kompozycją muzyki.
max pisze:Jak czytam o ambitnych planach alana, to aż żal pomyśleć, że wszystko być może będzie się odbywało na DELLu.

Jak już będę miał swojego "Pixara" to z pewnością będę miał same Eizo:P Ale niestety... nie wszyscy mogą sobie pozwolić na start na wszystko czego potrzebują... A szkoda... eh...

Czornyj pisze:Z ew. zakupem Della proponowałbym wstrzymać się na dobrych kilka miesięcy, aż pierwsi użyszkodnicy trochę ochłoną i zaczną zauważać ew. fakapy w tych wyświetlaczach, nie ma sensu być beta-testerem za własne pieniądze.

Ja rozumiem, tylko co do tego momentu? Może taniego za 900 zł Della 2412HM? Tak na zasadzie: "bedzie".
Bo jednak bez sensu składać komputer i nie widzieć w co się klika;p Ewentualnie monitor od laptopa będzie złużył chwilowo... choć też nie jestem do niego przekoanany;p
Ale fakt, nie chciałbym być beta testerem z podatkiem od nowości:) Tu racja;)

max pisze:Posty tego Gościa warto czytać bardzo powoli, 5x, i dobrze zapamiętać co napisał ;) Szkoda, że tak krótko ;) W przeciwieństwie do mnie :lol:

Ja uważam że każda opinia jest cenna i zarówno Twoje dłuższe posty jak i krótsze Czornyj jak i Toma są dla mnie pomocne. Nie tylko mi ale przyszłym ludziom którzy będą czytać ten wątek:D (pozdrawiam:P)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

23 stycznia 2013, 09:36 - śr

dla zainteresowanych pojawił się nowy test:
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2713h.htm - szerokogamutowy AdobeRGB, ciekawostka dla zapalonych "fotoszopowców amatorów", wystarczająco twardych aby to ustrojstwo "wyregulować"
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2713hm.htm - normalnogamutowy sRGB, bardziej do CAD/Office
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

23 stycznia 2013, 10:36 - śr

max pisze:ciekawostka dla zapalonych "fotoszopowców amatorów", wystarczająco twardych aby to ustrojstwo "wyregulować"
Zdobędę ten monitor do zbadania, ale nie ma żadnych podstaw aby sądzić, że to jakaś rewolucja. Ani nawet ewolucja. Co do regulacji, DELLe są nieregulowalne i nie sądzę żeby cokolwiek się zmieniło. Bo niby dlaczego? ;)

Jeśli natomiast ktoś ma nadzieję że to...

Obrazek

... ma cokolwiek wspólnego z prawdą to jest z grubym błędzie. "Testerzy" też, ale sami o tym nie wiedzą.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

23 stycznia 2013, 11:54 - śr

:) Oko zawodowca jest szybkie i niezawodne.
Pewnie to pomyłka edytorska albo jakieś eksperymenty ręcznego sprowadzania do sRGB.
Nawet taki lajkonik jak ja widzi, że odstępstwo w trójkątach jest duże, a na wykresie słupkowym małe. (No chyba, że nie o to chodzi :oops: )
Wykresy znajdujące się w innym miejscu są już lepsze: "Dell U2713H - Default Factory Calibration, sRGB mode" Czyli fabryczna (nie kalibrowana) emulacja trybu sRGB, jak rozumiem. Tu trójkąty pomarańczowy i czarny z grubsza pokrywają się, a wartości deltaE wynoszą ok. 3. Dużo?
Tom01 pisze:Bo niby dlaczego?
No bo niby zaawansowane niegdyś rozwiązania tanieją i są wprowadzane w coraz to niższe segmenty rynku. Nie twierdzę, że tek jest w tym przypadku, a jedynie, że z powodzeniem tak może być.
Tom01 pisze:Zdobędę ten monitor do zbadania
Czytelników tego działu interesowałby, jak sądzę, bardziej model normalnogamutowy sRGB U2713HM. Jak to się nadaje do CAD/Office/Internet/Gry. Nie będzie dla mnie zdziwieniem, jeśli wersja szerokogamutowa polegnie w starciu z NEC/EIZO w profesjonalnych zastosowaniach graficznych. Że tak powiem
Tom01 pisze:Bo niby dlaczego?
Tom01 pisze:DELLe są nieregulowalne i nie sądzę żeby cokolwiek się zmieniło
Do CAD/CAM ma być szeroka regulacja jasności podświetlenia. Wszystko. Reszta defaultowo, znaczy domyślnie (sRGB, gamma=2,2, 6500K).
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

23 stycznia 2013, 12:38 - śr

max pisze:Pewnie to pomyłka edytorska albo jakieś eksperymenty ręcznego sprowadzania do sRGB.
Nawet taki lajkonik jak ja widzi, że odstępstwo w trójkątach jest duże, a na wykresie słupkowym małe. (No chyba, że nie o to chodzi :oops: )
Wykresy znajdujące się w innym miejscu są już lepsze: "Dell U2713H - Default Factory Calibration, sRGB mode" Czyli fabryczna (nie kalibrowana) emulacja trybu sRGB, jak rozumiem. Tu trójkąty pomarańczowy i czarny z grubsza pokrywają się, a wartości deltaE wynoszą ok. 3. Dużo?
Nie, to nie pomyłka. Taka procedura testowa. Działanie całkowicie bez sensu. Zostawienie monitora jak jest, zadanie jakichś parametrów docelowych i oprofilowanie. Raz, że taki pomiar niczego nie daje, żadnego materiału do wnioskowania, dwa że wyniki profilowania to rozrzut czujnika nie monitora. Normalnie, co zresztą widać na którymś innym zrzucie, ów monitor ma spokojnie błędy do końca skali wykresu słupkowego czyli ok dE=10. Dla porównania monitory klasy pół-pro mają dE<5, pro dE<3. Na papierze, w praktyce mniej.
max pisze:Do CAD/CAM ma być szeroka regulacja jasności podświetlenia. Wszystko. Reszta defaultowo, znaczy domyślnie (sRGB, gamma=2,2, 6500K).
Noooo, aż takie proste to nie jest. Czytał Pan to? http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=154
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

23 stycznia 2013, 13:44 - śr

Na temat kalibracji się nie wypowiadam. Nie znam się na tym. Dziękuję za wyjaśnienia.
Tom01 pisze:
max pisze:Do CAD/CAM ma być szeroka regulacja jasności podświetlenia. Wszystko. Reszta defaultowo, znaczy domyślnie (sRGB, gamma=2,2, 6500K).
Noooo, aż takie proste to nie jest. Czytał Pan to? http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=154
Moja wypowiedź dotyczyła tylko i wyłącznie regulacji. Pozostałe, jakże ważne, ale na stałe "wbudowane" i nieregulowalne właściwości monitora, to inna sprawa.

Używam przeróżnych monitorów do projektowania już od wielu lat. Dzięki temu forum moja wiedza na temat samych monitorów BARDZO się powiększyła. Jednak uważam, że Pana wskazówki do CAD/CAM mają zbyt duże "naleciałości" graficzne. Kładą zbyt duży nacisk na kwestie, które w tym przypadku, nie są aż tak istotne.
Obstaję na stanowisku, że do CAD/CAM/Office/Internet/Gry ważne są:
* szerokie regulacje: jasności podświetlenia, wysokości położenia ekranu (jeden z podstawowych aspektów ergonomii), wygodne stanowisko (duże biurko, wygodne ergonomiczne krzesło, jasne i rozproszone naturalne oświetlenie).
* stałe właściwości: poprawne wyświetlanie trybu sRGB (gamma=2,2, 6500K, zjadliwa liniowość) po wyjęciu z pudełka, duża powierzchnia robocza, nierzucająca się w oczy równomierność podświetlenia (tym ważniejsze im ciemniej jest w pokoju/biurze) - tutaj pełna zgoda, brak migotania.

Zmniejszanie plamki powoduje oczywiście wzrost jakości obrazu. Nie ma co do tego wątpliwości. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, czy ikonki, których na monitorze bywają dziesiątki, nie są aby za małe i czy można je w razie potrzeby powiększyć. Jeśli tak, to również pełna zgoda. Jeśli nie, może to spowodować nadmierne wytężenie, a więc i przyspieszone zmęczenie wzroku.
Brak migotania na kreskowaniach uznałbym za właściwość drugorzędną. Niemniej jednak należy brać pod uwagę jedynie matryce w pełni 8-bitowe. 6bitów + 2FRC może być irytujące, zwłaszcza z bliska, ale raczej trudno dostrzegalne akurat na czarnym tle. Jeśli finanse na to nie pozwalają, można to jednak zaakceptować. Załączone grafiki są specjalnie wygenerowane, aby efekt ten wzmocnić i wyeksponować.
Ekrany IPS i ich błyszczenie czerni. Na ergonomicznym stanowisku (patrz wyżej) czerń tych ekranów nie stanowi żadnego problemu. Poza tym i tak nie ma innego wyboru.

I tu, powtórzę za Pańskim wnioskiem końcowym. Faktycznie niewiele monitorów spełnia te podstawowe, jakby wydawało się, wymagania.

Ponieważ wątek nieco się "zamydlił", pytanie czy ów nieszczęsny DELL U2711HM spełnia te wymagania? Czy będzie do zastosowań niegraficznych-rastrowych miażdżąco gorszy od NEC PA271W, EIZO SX2762W, CX270, adekwatnie do różnicy w cenie? A może inny? No właśnie, tylko jaki?
GoOrange
Posty: 295
Rejestracja: 26 marca 2011, 00:16 - sob

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

17 kwietnia 2013, 22:06 - śr

Odświeżę starawy temat.

Przełomowość tych Delli chyba polega na tym że można je sprzętowo skalibrować i chyba mają jakiś układ wyrównujący podświetlanie.

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/con ... alibration
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

18 kwietnia 2013, 09:30 - czw

W cenie 2.500zł to ciekawa propozycja. Teoretycznie odpowiadający NEC jest 2x droższy, EIZO 2,5x. Zarówno NEC jak i EIZO będą z pewnością lepsze, na tyle, że wybierać je będą zawodowi graficy i wymagający użytkownicy ogólni. Jednak dla Kowalskiego i Nowaka, który bawi się amatorsko kompaktem za 1.000zł, może to być niezła "zabawka". Teoretycznie ma większość fiuczerów profesjonalnych odpowiedników, dużą przekątną i rozdzielczość, "tylko" jakość będzie "nieco" niższa, uzasadniona jednak znacznie niższą ceną. W każdym razie jest wybór, jest konkurencja, przekątna rośnie, rozdzielczość rośnie, gamut rośnie, ceny spadają, jakość z konieczności pewnie też.
raptor88
Posty: 311
Rejestracja: 12 maja 2010, 21:01 - śr

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

18 kwietnia 2013, 10:12 - czw

To wyrównywanie to chyba nie bardzo w Dellu działa? :)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

18 kwietnia 2013, 10:47 - czw

;) Też to zauważyłem. Tutaj z innej beczki:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... 2713h.html

Z wyłączoną i włączoną kompensacją:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil7.html

Wygląda na to, że poświęcili znacznie mniej uwagi na wstępną kalibrację i ustawienie układu kompensacji, niż w EIZO/NEC. Cóż. Cena robi swoje.

Za to, wygląda na to, że podświetlenie nie mruga, nawet przy niskich wartościach
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... eil14.html

Droższe o 1.000zł EIZO EV2736W, nie ma w ogóle układu kompensującego więc równomierność jest równie kiepska
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil5.html
zaczyna też mrugać poniżej 75cd/m2
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil8.html

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu