Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 17:21 - czw

alan66 pisze:Pracowałem kiedyś na takim samsungu gdzie w Photoshopie były całkiem inne kolory niż normalnie na podglądzie i mnie trafiało, a to była nie duża różnica....
To nie była wina monitora.
alan66 pisze:To może inaczej... Po wyjęciu monitor ma pokazywać kolory na tyle dobrze, jak TNki do kwoty 1000 zł.
Co to znaczy "na tyle dobrze"? Monitory niekalibrowane, nieważne jakiej klasy pokazują obraz przypadkowo. Jeśli przejdzie się Pan do sklepu gdzie stoi 50 monitorów na wystawie, zauważy Pan że każdy świeci inaczej. Pański to jeden z nich.
alan66 pisze:Wobec tego, czy sa jakieś zdjęcia jak wygląda ten model z podświetleniem białym i czarnym? Bo takiej sytuacji jak w EV jest nie zniosę...
Jeśli chce Pan równy ekran trzeba celować w stabilizowane. EIZO SX, CX, CG, NEC PA, SV. Na "cywilnych" zawsze będzie nierówność.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 17:25 - czw

max pisze:Problem (i nie jest to niczyja wina, Toma w szczególności) polega na tym, że nie produkuje się teraz średniej klasy monitorów. Widocznie się to nie opłaca. Albo masówka, albo pełen profesjonalizm za grubą kasę. Albo ew. jakaś hybryda jak P241W (matryca masówka, reszta profesjonalna). Trzeba wybrać.
Przecież nikogo nie winię, tylko pytam, bo chcę zrozumieć dlaczego mam wydać 1200 zł więcej. Po prostu chcę mieć świadomość czy wyrzuciłem w błoto czy nie.

Dziękuję za posty. Muszę teraz podjąć decyzję.
Ostatnie pytanie: Czy ktoś wie gdzie w Krakowie można zobaczyć takie monitory?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 17:42 - czw

pociesz się, że nie Ty pierwszy i nie ostatni.

I tylko podobnie "trudnych" decyzji życzę wszystkim w Nowym Roku ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 18:48 - czw

alan66 pisze:Ostatnie pytanie: Czy ktoś wie gdzie w Krakowie można zobaczyć takie monitory?
mini-galeria EIZO, Wieniawskiego 64 (obok Almy na Pilotów):
http://www.eizo.pl/rcs-systemy-komputerowe-2-sj
- proszę pytać o Tomka Guta, powołać na mnie (Marcin Kałuża).
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 18:59 - czw

a w Poznaniu?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 19:40 - czw

odpowiem trochę nieelegancko sam sobie:
http://www.eizo.pl/cortland-1
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 20:10 - czw

Czornyj pisze:mini-galeria EIZO, Wieniawskiego 64 (obok Almy na Pilotów):
http://www.eizo.pl/rcs-systemy-komputerowe-2-sj
- proszę pytać o Tomka Guta, powołać na mnie (Marcin Kałuża).
Dziękuję bardzo:))
To dwa pytanie do Pana;)
Czy jest tam może dostępny ten model (Eizo S2433WFS) na wystawie żeby móc go zobaczyć na własne oczy?;D
Oraz czy ten sklep może jest otwarty 30.12? Wtedy na pewno będę w Krakowie miał chwilę;)
Jak nie to zadzwonię jutro i się dowiem:)

Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

28 grudnia 2012, 15:30 - pt

S2433W. Nie chciałbym znowu namieszać, więc doleję tylko trochę oliwy do ognia :twisted:
Przy oglądaniu tego monitora zwróć uwagę do czego jest podłączony. Jeśli do Maca, to obraz zapewne będzie znakomity, liniowość dobra, kolory ładne itd. Mac ma tę umiejętność (jako system, w przeciwieństwie do Win), że potrafi podać właściwy sygnał do monitora AdobeRGB. Powiedzmy, że chcemy (dla uproszczenia) wyświetlić kolor zielony tj. R=0, G=255, B=0, w przestrzeni sRGB. Jeśli podłączamy monitor sRGB to komputer podaje R=0, G=255, B=0. Natomiast jak monitor jest AdobeRGB i karta poda R=0, G=255, B=0, to zobaczymy zielony ale zielony AdobeRGB, a więc bardziej intensywny. Aby na monitorze AdobeRGB wyświetlić zielony sRGB trzeba zacząć kombinować, bo powinien on dostać (tu strzelam) np. R=0, G=230, B=0, albo: R=4, G=242, B=7. Jest na to kilka sposobów. Najprostszy:
* kupić monitor sRGB. Nie trzeba nic konwertować. Pozostaje "fabryczna" liniowość monitora. Czy dobra, to inna sprawa, no ale nie zostaje popsuta przez kombinacje.
* ustawić gamut sRGB w monitorze AdobeRGB. Monitor dostając sygnał R=0, G=255, B=0, wie, że ma wyświetlić zielony w sRGB i sam przelicza (z precyzją zwykle większą niż 8 bitów, a potem zaokrągla wynik do 8 bitów strawnych dla matrycy) na nową wartość, powiedzmy R=4, G=242, B=7. Wówczas zbyt intensywny zielony "blednie" do zielonego sRGB. Dodam, że 8 bitów to 256 odcieni jasności każdego z subpixeli R, G, B.
Wada. Jeśli monitor słabo to emuluje (przelicza), to ulecieć mogą takie jego znakomite właściwości jak liniowość (zwykle dobra ale jak działa w przestrzeni dla siebie natywnej). Druga, choć pewnie mniej istotna sprawa: do wyświetlenia przestrzeni sRGB na monitorze AdobeRGB pozostaje już nieco mniej niż 8 bitów matrycy (bo część została "zużyta" na "blednięcie" kolorów). A to co jest pomiędzy sRGB a AdobeRGB nigdy nie jest używane.
* użyć Maca: ten gość umie sam przeliczyć te wartości i sam wyśle np. R=4, G=242, B=7. I tu liniowość monitora powinna pozostać dobra, na tyle na ile sygnał jest prawidłowy. A pewnie jest.
* użyć Windowsa i programu, który potrafi sam przeliczyć te wartości (bo Win nie umie). Są to jednak zazwyczaj tylko aplikacje "fotograficzne", firefox i może coś jeszcze. Pulpit, eksplorator, office itp. -nie.

Pewnie dokonałem bardzo wielu uproszczeń z racji nieznajomości tematu (więcej nie ogarniam), więc jak są brednie to proszę poprawić.

Nie sądzę, aby fachowcy w EIZO próbowali Cię "naciągnąć", ale jeśli nie będziesz wiedział o co zapytać, to zobaczysz po prostu piękny monitor, ze wspaniałymi kolorami. A w domu... :evil: A może przesadzam...

Mam nadzieję, że Admin mnie nie wykopie za to, że ciągle mu dmucham w kaszę ;)
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

28 grudnia 2012, 16:17 - pt

alan66 pisze:
Czornyj pisze:mini-galeria EIZO, Wieniawskiego 64 (obok Almy na Pilotów):
http://www.eizo.pl/rcs-systemy-komputerowe-2-sj
- proszę pytać o Tomka Guta, powołać na mnie (Marcin Kałuża).
Dziękuję bardzo:))
To dwa pytanie do Pana;)
Czy jest tam może dostępny ten model (Eizo S2433WFS) na wystawie żeby móc go zobaczyć na własne oczy?;D
Oraz czy ten sklep może jest otwarty 30.12? Wtedy na pewno będę w Krakowie miał chwilę;)
Jak nie to zadzwonię jutro i się dowiem:)

Pozdrawiam wszystkich.
Niestety w niedzielę na pewno będzie zamknięte.

W tej chwili są CG275W, CG241W, SX2262W, SX2462W, S2243W - niestety, przed końcem roku zawsze jest tam bida, bo ze względów podatkowych demówki są wyprzedawane.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

28 grudnia 2012, 16:19 - pt

Jeśli RCS nie ma takiego na stanie, to już mieć nie będzie. W magazynie EIZO jest jeszcze 4 szt i są one na moich fakturach. To najprawdopodobniej ostatnie S2433W w Polsce.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4319
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

28 grudnia 2012, 17:47 - pt

Co oni tam sobie mają na magazynie, to tego nie wiem - wiem tylko co ostatnio widziałem na demo ;)

Zawsze też można oglądnąć coś podobnego, co da nam wizję tego, czego możemy się spodziewać po danym monitorze - grunt, żeby było co oglądnąć.
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

28 grudnia 2012, 18:30 - pt

@max
Właśnie tego się boję....
Nie chcę mieć monitora tylko do grafiki, gdzie jak wyłączę photoshopa to zobaczę nienaturalne kolory...
Jeśli nie zobaczę tego modelu to napewno go nie kupię.. Dobrze że piszesz o różnicy Maca do Wina, to bardzo faktycznie istotne.
@Czornryj
Dziękuję za sprawdzenie. Ja patrzyłem na stronie i nie mają takie monitora w ofercie.
@Tom01
Faktycznie może minę się z tym monitorem, ale jeśli są takie mecyje jak pisze "max" to nie kupiłbym go nawet jakby był za 1200zł. Chyba że na sprzedaż.

Dziękuję Panowie.
Co dziwne, mam większy mętlik niż miałem zanim nie napisałem, poza paroma kwestiami które się dowiedziałem.
Myślę że zawód doradcy komputerowego byłby dobrym zawodem, dla kogoś kto się zna żebym ja nie musiał dostawać rozstroju żołądka ze stresu czy kupuje dobrze dla siebie czy nie.:P
Wiem że forum jest niby takim darmowym radcą, jednak Tom01 pisze że to dobry monitor na te pieniądze, dla mnie to faktycznie ogromne pieniądze i chciałbym żeby wszystko działało niemal perfykcyjnie. Rozumiem że full profeski kosztują, ale boję się że monitor nie będzie spełniał oczekiwań.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

28 grudnia 2012, 19:37 - pt

już prawie kupiłem ten monitor z 2 lata temu, jak kosztował jeszcze ze 4000. Ale Czornyj mnie "uratował". Chwała mu za to.
To monitor tylko dla makówek i z pewnością się sprzedadzą, bo w ich przypadku przelicznik cena/jakość jest bardzo dobry (po obniżce).

Obecnie trudny wybór. Jak używasz też Photoshopa to szeroki gamut Ci się przyda. Ale musi być kalibrowany do sRGB. A to kosztuje. Niestety.
No chyba że przebolejesz 22". To wtedy EIZO SX2262W (AdobeRGB kalibrowany do sRGB, PVA, brak wad poza rozmiarem). Cena chyba ze 3000. Za podobną kwotę może być 24" NEC P241W (eIPS, sRGB natywnie, chyba najlepszy natywnie sRGB obecnie z 24").

Ale idealny to na pewno nie jest żaden z nich...
Za to lepsze są koszmarnie drogie :(
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

28 grudnia 2012, 19:51 - pt

max pisze:Ale idealny to na pewno nie jest żaden z nich...
SX2262W ma blisko. ;)
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

28 grudnia 2012, 21:25 - pt

jeszcze sprostowanie.
ten P241W ma matrycę 8 bitową (a nie jak wcześniej pisałem 6bit + 2FRC) LM240WU7-SLA1 od LG
http://www.tftcentral.co.uk/articles/mo ... _parts.htm
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

30 grudnia 2012, 23:55 - ndz

kolejna propozycja. Tym razem już półka "masowa", za znacznie niższą cenę.

DELL U2713HM
http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2713hm.htm
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... 713hm.html

Nie, żebym polecał ten monitor. Na oczy go nie widziałem.
Jeśli dobrze pamiętam, to Tom określa DELLe jako (tu cytat z pamięci): "chińską podróbkę tajwańskiej imitacji monitora" :lol:
Nie żebym się nie zgadzał. Ja wolałbym dopłacić do NECa...

To ta nowa wersja matrycy AH-IPS od LG.
Zalety: 27", 8 bit, 2560x1440, brak migotania (brak PWM), b. niska cena jak na ten rozmiar, delikatniejsza powłoka rozpraszająca, niekłopotliwe sRGB, bardzo BARDZO BARDZO szeroki zakres regulacji podświetlenia, bez spadku kontrastu, pełnowartościowa matryca, regulacja wysokości, pivot
Wady: podświetlenie krawędziowe - norma w tej cenie. Przy tak dużym rozmiarze nie liczyłbym na równomierne podświetlenie i brak świecących narożników. Brak zaawansowanej elektroniki sterującej z NEC/EIZO. Jednak przy sRGB może da się bez niej żyć. "DELL" - a nie NEC/EIZO.
Jednak ta cena...
Warto poczytać i rozważyć :?:
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 11:16 - śr

max pisze:(brak PWM)
Hmm... Jak zatem jest rozwiązana regulacja świecenia? Zmianą napięcia? Sensu bez w dzisiejszych czasach i wpływa negatywnie na trwałość diód.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 14:35 - śr

mogę tylko zacytować odpowiedni fragment testu:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2713hm.htm
Interestingly the Dell U2713HM appears to not use PWM at all for dimming of the backlight. Even at 0% brightness there was no sign of the usual splitting of the white line that you'd expect to see in these tests. We carried out the checks at an even slower shutter speed which returned the same result. This is great news for those who are affected by flickering backlights and suffer from eye fatigue and eye strain. There are very few monitors which don't use PWM for backlight dimming although we have started to see a few more recently. The HP ZR2740w, DGM IPS-2701WPH and Samsung S27B970D springs to mind as others which do not use PWM.

http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil9.html
Die Hintergrundbeleuchtung des U2713HM verwendet die aktuellen White LED. Anders als bei den allermeisten Geräten wird hier aber nicht die verbreitete PWM-Technik eingesetzt, sondern die recht seltene Stromsteuerung.

Der gemessene Helligkeitsverlauf zeigt, dass das Backlight bei voller Helligkeit (rote Kurve im Chart) kontinuierlich leuchtet. Bei der Abregelung auf 140 cd/m² am Arbeitsplatz (gelbe Kurve) verschiebt sich die Helligkeitskurve gleichmäßig nach unten, ohne jedes Anzeichen von Taktung oder Welligkeit. Backlight-Flimmern ist also ausgeschlossen - für die vielen Menschen, die davon geplagt werden, ist dies sicher eine hochwillkommene Eigenschaft.


Z grubsza to samo mamy w serii EV od EIZO.
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... eil10.html
Backlight
Die Hintergrundbeleuchtung des EV2436W verwendet die aktuellen White-LEDs. Anders als bei den allermeisten Geräten wird hier aber nicht die sonst übliche PWM-Technik eingesetzt.
Der gemessene Helligkeitsverlauf zeigt zunächst, dass das Backlight bei voller Helligkeit (rote Kurve im Chart) kontinuierlich leuchtet. Abgeregelt auf 140 cd/m² am Arbeitsplatz (gelbe Kurve) verschiebt sich die Kurve gleichmäßig nach unten. Auch das Wattmeter zeigt uns, dass wir es hier mit einer echten Stromsteuerung zu tun haben. Backlight-Flimmern ist beim Eizo EV2436W also kein Thema.


Za to w CX mamy ponoć PWM działający z bardzo wysoką częstotliwością (kHz)
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... eil17.html
Die Hintergrundbeleuchtung des CG246 arbeitet mit LEDs. Wie bei den allermeisten Geräten wird für die Helligkeitsregelung auch hier die verbreitete PWM-Technik eingesetzt.
Der gemessene Helligkeitsverlauf ist selbst bei voller Helligkeit (Regler bei 300 cd/m²) nicht gleichförmig, vielmehr finden wir ein überlagertes Schaltsignal mit einem Amplitudenanteil von 17 Prozent. Bei 140 cd/m² sind dann gut 80 Prozent des Helligkeitsverlaufs getaktet, die Tastrate liegt bei 50 Prozent (1:1).
Trotzdem gibt es eine gute Nachricht für alle vom Backlight-Flimmern Betroffenen: die PWM-Frequenz des CG246 beträgt extrem hohe 18.000 Hz – Eizo zeigt hier, was mit der LED-Technik möglich ist. Schaltfrequenzen in dieser Größenordnung rufen sicherlich kein Flimmern mehr hervor.
PWM-gesteuertes Backlight mit extrem hoher Schaltfrequenz (18 kHz).


Informacje zaczerpnięte z testów na powyższych stronach internetowych.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

02 stycznia 2013, 17:51 - śr

Ach, jak ja lubię "wyniki" pozyskane z wielkości wtórnych. Mierzą chłopaki ekran i próbują wydedukować jak działa. Przy stosunkowo małym szumie da się coś-tam ocenić i czasem nawet trafić. Za taką metodologię byłby jednak flek w każdym technikum. Poprawnie, podłącza się oscyloskop do zasilania lampy i dostaje np takie coś (na przykładzie EIZO CX240):

Obrazek

Podstawa czasu to jak widać 10us, czyli mamy impulsy prawie dokładnie co ok 55us. Czyli z podstawówki:

1/55*10^3=18,2KHz.

Nie chciało mi się rozbierać DELLi ani EIZO EV, ale się zmuszę i zobaczymy dlaczego fachowcom z prad wyszła gładka linia na "wykresie" jasności. Prawdopodobnie może być tak, że diody mogą być podłączone pod kilka przetwornic pracujących w innych fazach i diódki będą migać w innych momentach. Analiza częstotliwości migotania i przez to dedukcja częstotliwości pracy przetwornicy to loteria tak naprawdę. Pomyślmy choćby, co będzie widać na jeśli diody będą migały w przeciwfazie?

Poza tym "wykres" pokazujący dwie rożne amplitudy "PWM" w dziedzinie jasności to bzdura taka, że aż wykręca. PWM, jak sama nazwa wskazuje to zmienne wypełnienie a nie amplituda sygnału. Rodzaj prezentowanych danych świadczy to tym, że użyto przyrządu całkującego. To tak jakby długość stołu stół do kuchni mierzyć wiadrem. "Fachofcy" z tftcentral w ogóle użyli aparatu lub kamery. Kurde, a ludzie czytają to jak wyrocznię. Ech...
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68376
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu