Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

Monitory do projektowania, wizualizacji i prezentacji, plotery, LFP.
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

25 grudnia 2012, 02:23 - wt

Witam serdecznie,
Na początku, pragnę wychwalić to forum ze względu na rzeczowe podejście do tematu monitorów. Rozumiem również, iż pisząc na tym forum niestety trzeba się liczyć z wydatkami wyższymi niż 1500 zł.

Jak zauważyli co niektórzy, polecane są tutaj monitory Eizo i Nec, wiadomo dlaczego. Zrozumiałe jest również podejście tutaj właściciela forum, który proponuje najlepsze rozwiązania jeśli chodzi o jakość i (jak rozumiem z setek wątków) wolałby wstrzymać się z kupnem monitora do czasu uzbierania choćby tej minimalnej jaką trzeba wydać na zadowalający monitor jakim w najniższym segmencie cenowym jest tutaj proponowany: EIZO FS2331, NEC P221W. Podchodzi podobnie jak ja ze swoją firmą budowlaną, gdzie za wyłożenie płytek bierzemy np 40-60 zł/metr2 a niektórzy mówią że za 20 zł wyłożą. Pytanie tylko czy warto oszczędzać w danej chwili i ryzykować że potem będzie się człowiek potykał przez te początkowe oszczędności na rzecz firmy "Tanio i szybko". Jednak niestety tak jak w moim przypadku, kiedy składam monstrum za 7,5 tysiąca bez monitora gdzie oszczędziłem na czym się dałem, to za monitor nie chce płacić tyle co za procesor (2200zł)... Jednak myślę że w granicy 1500 zł +/- zmieszczę się :)
Od monitora oczekuję:

Specyfikacja pożądana (w kolejności ważności):
-Ma nie męczyć oczu przy pracy w nocy i popołudniami więc zapewne PVA lub S-PVA
-Ekran nie może migać, ani mieć słabe przejścia tonalne
-Monitor minimum 23'' - najlepiej 27<3''
-Rozdzielczość 1920x1200 (16:10) <3 (ewentualnie.... 16:9 1920x1080 :/)
-Minimum 8 bitów
-Możliwość pracy bez koniecznej kalibracji
-Dobre odwzorowanie kolorów
-Serwis/gwarancja/bezawaryjność
-Wystarczająco szybki do typowych gier.
-HDMI, USB

Do czego byłby monitor:
1) Archicad (nie wiem czy wszyscy wiedzą jak on wygląda, ale jest nieco inny niż Autocad w rozumieniu wyglądowym (default)). Nie ma czarnego tła tylko białe które oczywiście można zmienić. Generalnie w Archicadzie nie wykonuje się tak wielu linii o małej grubości, gdyż stawia się tam również ściany które mają swoją grubość przy normalnym przybliżeniu, więc nie ma wielu bolączek (linia w schodkach) jak w auto, oraz są całkiem inne kolory niż te jaskrawe defaultowe w autocadzie.
Tutaj link do typowego wyglądu okna na Macu
http://3.bp.blogspot.com/-_k1O1IZpxQk/T ... ke-ss1.png
2) Szeroko rozumiana grafika, od wykonywania logów (chyba tak się odmienia;p), wizualizacje architektoniczne, po concept arty renderowane i malowane na tablecie. Możliwe że czasem wpadnie jakiś plakat czy bilboard ale to już sprawa za każdym razem na tyle indywidualna z lokalnymi drukarniami, że nie bierzmy tutaj pod uwagę mega odwzorowania barw. Nie zdzierżę jednak zbyt dużego przekłamania.
3) Komponowanie muzyki - tutaj myślę że to nie jest istotne, ale zależy mi na obszarze roboczym w okolicach: 23''-24'' gdyż większe (o czym bym marzył, wchodzą w dość wysoką granicę cenową)
4) Sporadyczne gry typu RPG - bez szału - od święta, jak żona ogląda serial, a ja mam dość...:P

Kiedy byłby używany monitor:
Codziennie (bez wyjątków). Od pon-pt w godz. 17:00 - 2:00. Na weekendach można rzec 24/dobę i chyba nie pomylę się nic;p Gdy ja padnę, to żona zapewne będzie wolała dokończyć projekt na mojej maszynie niż na swojej;D Dam mu odpocząć na urlopie raz do roku;p

Jaka cena?
I tutaj warto się zatrzymać na dłużej, gdyż rozpatruje dwa warianty podejścia do kupna:
1) Nowy, nieużywany, ze sklepu z super gwarancją ale niestety nie monitor marzeń, gdyż cena zabije... Czyli zapewne skończył bym na: EIZO FORIS FS2331 bez EasyPixa2 lub NEC EX231Wp, lub EIZO FlexScan EV2336W, EV2335W-GY(możliwe że po roku dokupię drugi identyczny do wygodniejszej pracy)
2) Używany od prywatnego kupca który używał go z umiarem i lampy jeszcze się do czegoś nadają.- miałbym możliwość wówczas za taką cenę wziąć lepszy monitor z pewnym przebiegiem:
Tutaj mam większy wachlarz możliwości bo już np: Eizo Flexscan S2431W i tym podobne za 1800 zł przy około 5000 h czyli zapewne około 20 000 h na prawdę. Wiem że za taką cenę są po leasingowe na allegro ale odnoszę się do tego sceptycznie. Jednak osiągam wówczas dość dobry kompromis ceny do jakości jaką oczekuje oraz parametrów.

Komputer zapewne wraz z monitorem będę składał w styczniu może w jego połowie, dlatego jeśli są jakieś informacje że ma wyjść jakiś nowy produkt w tej pułce cenowej, mogę się wstrzymać jednak nie na długo.

Przepraszam za długiego posta...:P
Pozdrawiam Pana Tomka;)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

25 grudnia 2012, 17:54 - wt

pracowałem kiedyś w Twoim trybie (8+8/24h). Moja rada jest następująca: kup monitor używany z wyższej półki. Może mieć 20.000h. W tym trybie wykonywanej przez Ciebie pracy i tak przeżyje Ciebie 3x...
Niestety, to nie do końca żart...

Jeśli jakimś cudem planujesz pożyć nieco dłużej, zdejmij trochę z komputera (najlepiej z czegoś co można później dokupić, a nie wymieniać), a dołóż do monitora. Tego nie da się modyfikować w czasie eksploatacji.
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

26 grudnia 2012, 00:25 - śr

Dziękuję Ci bardzo za odpowiedź,
Oraz za opinię;)

Wierzę Ci i wiem że praca w tym trybie (praca,praca,praca,praca,spać,praca,praca,praca,praca,praca...) to masakra i można szybciej zejść niż komputer nawali... Wiem, miałem tez kiedyś tygodnie gdzie przez niemal 14 dni spałem średnio po 30-50 min dziennie... ale to minęło.;D Teraz mam chociaż 6 godzin;p
Chce jeszcze tak z 3-4 lata ciągnąć a potem zwalniać;D
Nieważne...;p

W sumie z tego co piszesz to szczerze tak o tym nie myślałem, a masz racje....(o monitorze;p). Widziałem że modele Eizo mają tryb Eye Care, - faktycznie sa mniej męczące dla oczu?
Bo może faktycznie kosztem zasilacza (lub pamięci RAM) który teraz nie jest mi potrzebny mega na wypasie mógłbym kupić lepszy monitor?

Jeszcze jedna sprawa, czy jeśli kupiłbym bym Eizo np w UK to czy obejmuje mnie gwarancja w polsce na podstawie karty gwarancyjnej a nie paragonu w trybie Door to door czy musze wysyłać do angli? Jak to wygląda? I czy faktycznie można kupić taniej za granicą Eizo? Bo mam kontakty w UK i może mógłbym zedrzeć parę części z tamtąd?

Co o tym myślicie?

Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

26 grudnia 2012, 01:50 - śr

ot, idealny obywatel... Dla ZUSu...
He he. Z tymi godzinami to mnie przebiłeś. Pewnie jeszcze młody jesteś :lol:
Wracając do tematu. Jeśli podana przez Ciebie kwota dotyczy komputera bez oprogramowania, to ja zdjąłbym z niego z 2,5tys i dołożył do do monitora. Moim zdaniem nie warto kupować procesora za 2,2tys. Nie wiem jaki to model (podejrzewam, że z 6 rdzeni, LGA2011) ale w codziennej pracy nie odczujesz różnicy w porównaniu z 4-rdzeniowym i5 za 800zł. Większość aplikacji tego typu nadal korzysta w 95% z jednego rdzenia, poza przypadkami renderowania, obliczeń itp. gdzie można to zapuścić i iść spać. Kupowałbym markowe, solidne podzespoły (muszą być niezawodne podczas pracy zawodowej). Ale powyżej pewnego pułapu różnic w szybkości nie da się dostrzec "na oko". To nie gry, gdzie można policzyć klatki na sek. Porządna, markowa (i droga) płyta główna, zasilacz akurat uważam też za ważny i 500zł nie jest przesadą, na początek 8GB RAM, w 2 modułach (aby można było dołożyć później 16GB) też koniecznie markowa, dysk SSD na system i oprogramowanie (tu różnica jest powalająca w porównaniu z HDD), drugi HDD na USB jako kopia zapasowa, na początek grafika zintegrowana z procesorem całkowicie wystarczy (jeśli nie przekroczysz 1920x1200 na DVI, jeśli jest na płycie DP to nie ma ograniczeń).
Jeśli chodzi o monitor, to istotnie model na x-PVA byłby najlepszy. Tyle, że są to monitory na wyginięciu, a ich oferta jest skromna i sukcesywnie się kurczy. Ważne jest aby monitor miał szeroką regulację jasności podświetlenia, zwłaszcza w dolnych rejestrach np. od 50-70cd/m2 w górę. Moim zdaniem może być IPS. To, że nieco świeci czerń w całkowitej ciemności na czarnym tle, zupełnie nie przeszkadza w pracy. Zresztą praca w ciemności jest niezdrowa. Jeśli tło jest białe, to nie ma to kompletnie znaczenia. Za to jasność bieli jak najbardziej. Podsumowując nie wykluczałbym dobrego IPSa. A wręcz przeciwnie. Jeśli podświetlenie miałoby być diodowe, to układ sterowania jasnością podświetlenia musi mieć wysoką częstotliwość pracy (powyżej kilkuset Hz). W przeciwnym razie będzie męczyć wzrok. Są również modele (najnowsze), które nie stosują PWM, a więc w ogóle nie migają. Mają to najnowsze, niektóre modele EIZO i DELLa.
Co do nowych modeli. O ile mi wiadomo, można się spodziewać niedługo wysypu modeli 27" 2560x1440 z podświetleniem diodowym, na nowej matrycy LG AH-IPS. W tym NEC i EIZO (dobre NECi są nadal tylko na CCFL, dobre EIZO właśnie pojawiły się na LEDach). Ale raczej nie do połowy stycznia. Modele diodowe mają bardzo szeroki zakres regulacji podświetlenia, w przeciwieństwie do CCFL. Za to CCFL, z racji większej bezwładności, nie wymaga aż tak wysokich częstotliwości pracy układu PWM. Wystarczy z 180-300Hz.
Monitor musi być ergonomiczny, tzn. posiadać regulacje. Minimum to regulacja wysokości ekranu. Powinien też być duży 24-27-30". A zatem niestety drogi.
Co do miejsca zakupu. Pewnie wielu (w tym Admin) się ze mną nie zgodzi, ale jeśli masz możliwość zakupu za granicą, za znacznie niższą cenę, a kupujesz wysoki model, to warto zaryzykować. Nawet jeśli byłby duży kłopot z wyegzekwowaniem gwarancji. Prawdopodobieństwo awarii EIZO/NEC z wyższej półki jest bardzo małe. No ale różnica w cenie musi być duża. Jeśli model tani, to prawdopodobieństwo feleru i korzystania z gwarancji wzrasta, a i różnica w cenie nie uzasadnia kombinacji.
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

26 grudnia 2012, 16:11 - śr

"Pewnie jeszcze młody jesteś :lol: "
Względne;P
"bez oprogramowania, to ja zdjąłbym z niego z 2,5tys i dołożył do do monitora."
Tak bez oprogramowania, czysty hardware. A co do zdjęcia to szczerze powiedziawszy cięzko z czegokolwiek zdjąć... ewentualnie z zasilacza (ale to bez sensu bo za 3 lata bede musiał wymienić...) lub nie kupować od razu 32 gb Ramu chociaż dla mnie to optymalna wartość minimalna (docelowo 64 gb).
Oto specyfikacja zgromadzona jak narazie:
Procesor:
Intel Core i7 3930k 6 core @ 4,5ghz (2200 zł) (za dwa lata/trzy zmiana na ivy bridge-e 10 rdzeni - na tej samej podstawce ma być)
Płyta główna:
MSI x79a-gd65 (8d) (950 zł )
Pamięć Corsair CMZ8GX3M1A1600C10 x4 (za 32gb = 600 zł) lub Corsair CMZ16gx3m2a1600c9 x2 (32 gb = 640zł) [docelowo za rok, półtora 64 gb]
Pasta termoprzewodząca:
Noctua nt-h1 3,5 g
Chłodzenie procesora:
Noctua nh-d14 se2011 (300 zł)
Karta Graficzna:
Gigabyte GeForce GTX 650 2048MB DDR5/128bit DVI/HDMI PCI-E (wer. OC - OverClock) (GV-N650OC-2GI) +Assasin Creed III (sprzedam grę za 80 zł) ( 490zł)
Dyski:
corsair force 3 ssd 240gb - dysk ssd 2.5" / sata iii (750 zł)
Dysk magazynowy: seagate sv35.6 st3000vx000 (550zł)
Zewnętrzna karta dźwiękowa:
Tutaj jeszcze trwają rozmowy na forach ale około 400-800 zł.
Monitor:
Tutaj trwają rozmowy u Was na forum
Zasilacz: Corsair CMPSU-850AXEU - 850W 80 PLUS Gold, EU (700zł) lub Corsair ax750 750w (630 zł)
Obudowa:
Fractal Design Define R4 USB 3.0 Titanium (420zł) lub Obudowa NZXT Phantom White USB 3.0 (640zł) - duża i ma starczyć na około 10 lat minimum.
Zewnętrzny dysk twardy na bibliotekę instrumentów:
Western Digital my book essential 2tb usb 3.0 (wdbacw0020hbk-eesn) (420 zł)

Zanim skomentuję resztę to jak myślisz z czego można tutaj zejść z ceny? [wiem że płyta główna mogłaby być lepsza np Asusa, ale to koszty ponad tysiąc zlotych i ja chce zejśc z ceny, a nie wchodzić wyżej.

"poza przypadkami renderowania, obliczeń itp. gdzie można to zapuścić i iść spać."
Renderuję i tworze animacje;) Dlatego 6 rdzeni. Myślałem jeszcze o droższym mocniejszym zastosowaniu płyty serwisowej na dwa procki 4 rdzeniowe, ale stwierdziłem że to nadmierne koszty w stosunku do wydajności.

"jasności podświetlenia, zwłaszcza w dolnych rejestrach np. od 50-70cd/m2 w górę."
Z tego co wyczytałem tutaj na forum to właśnie Eizo coś takiego ma...

"na nowej matrycy LG AH-IPS."
Czym się różni od poprzednich? Jest jakaś rewolucyjna zmiana?

"Monitor musi być ergonomiczny, tzn. posiadać regulacje. Minimum to regulacja wysokości ekranu."
Niestety te modele Eizo za 1400 jej praktycznie nie mają... Ponadto, funkcja Pivot byłaby miłym dodatkiem.

"Powinien też być duży 24-27-30"
Myślę że ja w granicach 24''-27'' bym się strzelał. 24'' w przypadku nowych a 27'' starszych tańszych. Nie ukrywam że marzeniem byłby 27'' nowy;D

" ale jeśli masz możliwość zakupu za granicą, za znacznie niższą cenę, a kupujesz wysoki model, to warto zaryzykować."
Możliwość mam, pytanie tylko czy znajdę taką ofertę, gdyż pierwsze porównania cen, wychodzą różnicę tylko o 100 zł w przeliczeniu (Amazon np). Jednak wiem z doświadczenia że czasem można kupić coś taniej o 500-600 zł niż u nas.
Posprawdzam jeszcze jednak takie kombinacje alpejskie;p

Powtórze pytanie, jak myślisz z czego w tym sprzęcie można zrzucić?
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 00:10 - czw

konfiguracja wygląda na przemyślaną więc nie chciałbym się tu za dużo wtrącać. Skoro faktycznie potrzebujesz takiego zestawu, to taki musi być.

Ogólnie rzecz biorąc, moim zdaniem, błędem jest kompletowanie zawodowego zestawu komputerowego i przeniesienie ciężaru kosztów niemal całkowicie na komputer i traktowanie monitora "po macoszemu", w przypadku kiedy będziesz się na niego gapił przez bardzo wiele godzin. Wiem, że czas to pieniądz, ale mówią, że oczy ma się tylko jedne (znaczy 2szt.). Refleksja przychodzi zwykle poniewczasie.

Ja, dziś, na Twoim miejscu, kupiłbym 27" NEC PA271W. Ale to kwota >=5000zł. NECi są wyraźnie tańsze od EIZO i niewiele ustępują im jakością. Do zastosowań niefotograficznych są aż za dobre.
Jeśli 24" to PA241W za >=4000zł. Ostatecznie P241W za >=3000zł. Jednak P241W jest na eIPS i chyba ma 6bit + 2bit FRC, więc nie spełnia warunków w pierwszym poście. Ale tego ostatniego nie jestem pewien. Modele te są w pełni profesjonalnymi monitorami, bardzo ergonomicznymi, z szerokimi możliwościami regulacji (położenia i sterowania). Ostatni jest na gorszej matrycy, ale resztę (obudowa, elektronika sterująca) jest jak w serii PA. Jest też wyraźnie tańszy. Posiada natywnie gamut sRGB. Pozostałe są AdobeRGB, z możliwością bezbłędnej emulacji sRGB (czyli przestrzeni kolorów, której zapewne będziesz używał).

Z EIZO rozważyłbym amatorko-biurowe nowości: EIZO EV2436W (jednak to 6bit + 2 bity FRC). Model 27" EV2736W chyba jeszcze nie jest dostępny. Modele te mają podświetlenie diodowe bez PWM, więc nie mrugają. Mają bardzo szeroki zakres podświetlenia. Podsumowując, nie powinny męczyć wzroku. Jednak poza tym są typowo amatorskie.

Co do konfiguracji komputera.
Jeśli planujesz wymienić procesor za 2-3 lata, to ja na Twoim miejscu kupiłbym dzisiaj najtańszy procesor na założoną podstawkę LGA2011. A za 2-3 lata - jeden z najmocniejszych. Mniej stracisz na zamianie procesora, a monitor zostanie lepszy. Jednak prędkość renderingu spadnie. Weź pod uwagę, że przy zmianie procesora i oprogramowaniu OEM mogą być problemy z licencją, choć ponoć Win8 jest bardziej liberalny pod tym względem. Jeśli BOX to nie ma problemu. Nie znam do końca specyfiki Twojej pracy, więc procesor wybierz sam. Rozumiem, że zewnętrzna karta dźwiękowa służy uprzyjemnianiu pracy. Przy tak mocnej konfiguracji wybrałbym zasilacz HX, a nie AX. Może wystarczyłaby mniejsza moc. Trzeba to policzyć. Jak padnie zasilacz to może spalić cały komputer. Ogólnie ciężko coś zaoszczędzić.

AH-IPS to żadna rewolucja. Nowsza wersja P(H)-IPS. Większa przezierność (mniejsza siła podświetlenia). Być może mniej agresywna powłoka rozpraszająca odbicia (bardziej satynowa, mniej ziarnista). Ale to detale.

Tak. EIZO ma wszystko. Ale kosztuje tyle co Twój komputer. Np.
27": SX2762W, CG275W. Nowości, które mają się pojawić lada miesiąc: CX270 (następca SX2762W), CG276W (następca CG275W). Można pomyśleć o atrakcyjnej cenie na wyprzedaży "starych" modeli. Nadal są bardzo dobre (choć wzornictwo przemysłowe pochodzi chyba od projektanta cegieł). NECi są mz. "ładniejsze". W tych cenach dostaniesz NEC PA301W - 30cali 2560x1600!.
24": SX2462W. Potaniał, ale nadal jest droższy od PA241W. S2433W - model szerokogamutowy, bez możliwości emulacji sRGB. Jeśli jednak używasz MACa, to żadna wada. Bardzo mocno potaniał. Wady: model stary, wycofany z produkcji, ponoć wyprzedany. Jednak przypadku MACa (nie Windowsa) w zasadzie spełnia wszystkie kryteria. 24", b.dobry amatorsko-biurowy, bardzo dobre regulacje, "brzydki". Można spróbować jeszcze coś poszukać w jakimś kącie w magazynie (obyś nie trafił na model po reklamacji, po rezygnacji - wady są, ale w granicach "normy").

Poczekaj, aż Tom "wybudzi" się po Świętach.... Może coś doradzi.

Przy takich różnicach w cenie mz. nie warto kombinować i kupić u nas.

Nie chce mi się sprawdzać wybranej przez ciebie kart grafiki, ale ja wybrałbym model z dużą liczbą wyjść: 2xDVI, 1-2xDP, 1xHDMI. Najlepiej pełnowymiarowe. Są takie. Przyda się jak kupisz drugi monitor.
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 08:18 - czw

max pisze:Ogólnie rzecz biorąc, moim zdaniem, błędem jest kompletowanie zawodowego zestawu komputerowego i przeniesienie ciężaru kosztów niemal całkowicie na komputer i traktowanie monitora "po macoszemu", w przypadku kiedy będziesz się na niego gapił przez bardzo wiele godzin. Wiem, że czas to pieniądz, ale mówią, że oczy ma się tylko jedne (znaczy 2szt.). Refleksja przychodzi zwykle poniewczasie.
Im więcej o tym myślę, tym bardziej to do mnie dociera. Tylko nigdy nie miałem porównania jak działają Eizo, NECi i inne buble przy sobie. Muszę chyba poszukać jakiegoś salonu komputerowego który ma na stanie takie monitory.
max pisze:Ja, dziś, na Twoim miejscu, kupiłbym 27" NEC PA271W. Ale to kwota >=5000zł. NECi są wyraźnie tańsze od EIZO i niewiele ustępują im jakością. Do zastosowań niefotograficznych są aż za dobre.
Jeśli 24" to PA241W za >=4000zł. Ostatecznie P241W za >=3000zł. Jednak P241W jest na eIPS i chyba ma 6bit + 2bit FRC, więc nie spełnia warunków w pierwszym poście. Ale tego ostatniego nie jestem pewien.
To jest chyba za duży wydatek dla mnie :( Liczyłem że mógłbym zwiększyć budżet do 2,500 na monitor. Dla mnie to obecnie naprawdę sporo, tym bardziej że mam parę innych wydatków po drodze z elektroniką (tablet) oraz z mieszkaniem (przeprowadzka).
Dlatego zastanawiam się nad takim rozwiązaniem: EIZO FlexScan S2433WFS-BK
(https://monitory.mastiff.pl/monitory-eiz ... fs-bk.html) albo niby ten sam a inny w specyfikacji https://monitory.mastiff.pl/monitory-eiz ... -2134.html) <--- tam chyba jest błąd przy porównaniach tych produktów z: Regulacja ekranu (pochylenie) [stopni], oraz Regulacja ekranu (wysokość) [mm] oraz z gwarancją przy tym drugim w opisie ogólnym na stronie (2 lata w Eizo? W porównaniu jest już 5). Pytam bo jeśli są błędy to prosiłbym o usystematyzowanie informacji w obu produktach zanim kupię;)
A po drugie, to dlaczego ten monitor nie ma wejścia HDMI?
max pisze:Jeśli planujesz wymienić procesor za 2-3 lata, to ja na Twoim miejscu kupiłbym dzisiaj najtańszy procesor na założoną podstawkę LGA2011. A za 2-3 lata - jeden z najmocniejszych.
Dzisiaj dotyczałem pewne artykuły na ten temat, i jednak w listopadzie zrobiono aktualizację informacji na temat Ivy Bridge-E z ilością rdzeni. Ja czytałem tamte informacje w październiku. Intel zrezygnował z większej ilości rdzeni. Pozostaje nadal przy 6 tylko w technologii 22nm. Więc dla mnie to bez sensu zmiana, więc zostaje na tym procku co dałem prawdopodobnie dość długo. Chyba że za dwa lata jednak wypuszczą coś na tą podstawkę. Tak btw, nienawidzę polityki intela:/.
max pisze:Rozumiem, że zewnętrzna karta dźwiękowa służy uprzyjemnianiu pracy.
Służy do pracy;D Komponowanie muzyki. Jeśli mam dość chwilowo z architekturą i grafiką lub trwa rednering. Podpinam keyboard odpalam programy, podpinam kartę dźwiękową i zewnętrzny dysk z biblioteką i tworzę muzykę;) To narazie jest jakby częśc dla mnie, ale za 2-3 lata chce z tego też czerpać zyski. Powiedzmy że znajdę 2 osoby jeszcze które będą to tez robić i razem byśmy tworzyli zakładając powiedzmy coś w rodzaju małego studia. Docelowo za 10 lat będzie studio graficzno-muzyczno-architektoniczne gdzie będą zatrudnieni różni ludzie do różnych rzeczy;) :D To tak btw;p
max pisze:Przy tak mocnej konfiguracji wybrałbym zasilacz HX, a nie AX. Może wystarczyłaby mniejsza moc. Trzeba to policzyć. Jak padnie zasilacz to może spalić cały komputer. Ogólnie ciężko coś zaoszczędzić.
Przeliczyłem sobie szacunkowo moc tym kalkulatorem: http://www.enermax.outervision.com/ I wyszo w granicach 650 W. Jednak wolałbym mieć zaspas mocy ze względu na przyszłościowy upgrade. Nie wiem na ile podaje prawidłowe dane. Dlatego myślę o 750 W albo o 800. Co do HX to ten zasilacz to:
"Corsair CMPSU-850HXEU" jest hx i ma bardzo dobre osiągi w testach i jest dobrze wykonany jeśli chodzi o wnętrze układu. Jedyny "mankament" to moc 850 W. Jeden z większych plusów - 7 lat gwarancji. (Cena 670 zł)
Certyfikat Gold Platinum:
be quiet! Dark Power Pro 10 850W - też modularny system kabli. (cena 830 zł) - ale cena...:/ I tutaj tylko 5 lat gwarancji.
Myśle że Corsair będzie lepszy:P
max pisze:Tak. EIZO ma wszystko. Ale kosztuje tyle co Twój komputer. Np.
27": SX2762W, CG275W. Nowości, które mają się pojawić (...) Jednak przypadku MACa (nie Windowsa) w zasadzie spełnia wszystkie kryteria. 24", b.dobry amatorsko-biurowy, bardzo dobre regulacje, "brzydki".
No niestety ceny powyżej 3 k nie wchodzą w grę. Nie chcę dać za zestaw ponad 10 tysięcy... a i tak zrobi mi się już ponad 9 ;(
Co do MAC'a to nie używam/używałem ale zawsze myślałem o nim bo wiem że jest milszy w pracy;D Jednak to nie jest czasem tak że maca warto używać jak ma się komputer od Apple'a? Gdyż technologia jest robiona pod maca wówczas? Tak słyszałem;P
max pisze:Poczekaj, aż Tom "wybudzi" się po Świętach.... Może coś doradzi.
Myślę że ciężko mu będzie, bo będzie chciał doradzić coś z przedziału na który mnie nie stać, lub stwierdzi że skoro "koleś" kupuje zestaw komp. za prawie 8 tysięcy to mógłby sobie kupić dobry monitor za ponad 4 tysiące a nie za 2;p Bo jeśli nie potrzebuje monitora za ponad 4 tysiące to nie potrzebuje zestawu za blisko 8:P Ale zobaczymy;D Aż się boję;p
max pisze:Nie chce mi się sprawdzać wybranej przez ciebie kart grafiki, ale ja wybrałbym model z dużą liczbą wyjść: 2xDVI, 1-2xDP, 1xHDMI. Najlepiej pełnowymiarowe. Są takie. Przyda się jak kupisz drugi monitor.
Złącza są: http://morele.api.bdk-info.pl/img/morel ... id=1308899
2x DVI-D Dual Link, 1xVGA, 1xHDMI

Dziękuję za zaangażowanie jakie wykazał Pan do tej pory - doceniam bardzo:)
Pozdrawiam;)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 11:00 - czw

alan66 pisze:To jest chyba za duży wydatek dla mnie :( Liczyłem że mógłbym zwiększyć budżet do 2,500 na monitor.
Przy takim budżecie nie ma nic bardziej sensownego niż EIZO S2243W lub wyprzedażowe S2433W (nowych już nie ma, koniec produkcji). Ewentualnie znacznie lepszy, niewiele droższy SX2262W. Do cada bardzo dobre, tyle że bez szaleństwa z przekątnymi. Swoją drogą lepiej mniejszy a dobry niż duże badziewie. Bo w tych pieniądzach można jeszcze rozważać korporacyjne DELLe i HP, ale jakościowo nawet nie leżały obok amatorskich uniwersalnych EIZO.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 11:36 - czw

Dziękuję za odpowiedź,

Czyli rozumiem że o przekątnej 24'' to w tych pieniądzach to tylko S2433W? Niestety przekątna 22 to dla mnie za mało...
Jeszcze jedna sprawa:
(https://monitory.mastiff.pl/monitory-eiz ... fs-bk.html) albo niby ten sam a inny w specyfikacji https://monitory.mastiff.pl/monitory-eiz ... -2134.html) <--- tam chyba jest błąd przy porównaniach tych produktów z: Regulacja ekranu (pochylenie) [stopni], oraz Regulacja ekranu (wysokość) [mm] oraz z gwarancją przy tym drugim w opisie ogólnym na stronie (2 lata w Eizo? W porównaniu jest już 5). Pytam bo jeśli są błędy to prosiłbym o usystematyzowanie informacji w obu produktach zanim kupię;)

I dlaczego są dwie ceny? Jeden 2 499zł a drugi 2 699 zł?
A po drugie na każdym niemal produkcie jest literówka w sekcji:Pliki do pobrania
EZIO FlexScan S2433W (pdf) <---- powinno być EIZO
EZIO FlexScan S2433W - Instrukcja obsługi (pdf) <--- powinno być EIZO

Druga sprawa:
Ewentualnie znacznie lepszy, niewiele droższy SX2262W.
Niewiele droższy? różnica to 1000zł. Dla mnie to duża różnica;)
Po drugie nie widzę większych różnic pomiędzy tymi wszystkimi modelami.
Czy model S2433W jest modelem na tyle szybkim że nie będzie smużenia w grach?
Oprócz tego czy można go wygodnie obracać z funkcją pivot etc?


Chciałem tylko tak zwrócić uwagę;)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 11:49 - czw

Wersja tańsza to wyprzedaż, egzemplarze używane. Mają inne stopki, stąd inne zakresy regulacji. Oba rzecz jasna mają pivot. Do grania nadają się bardzo dobrze. Cena SX2262W to drożej o 500 zł https://monitory.mastiff.pl/monitor-eizo ... 2w-bk.html a nie 1000 zł. ;) Różnica w stosunku do serii S jest ogromna. Dwie klasy.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 13:18 - czw

Znalazłem tez takie Eizo o 24'' EV2436WFS - niestety lub stety IPS. W Pana ofercie tego modelu nie widzę...
Jednak jest tańszy bo można go zakupić wówczas za cenę 1900zł..


Już mam taki mętlik.... powoli zaczynam się gubić we wszystkim co wiedziałem....

Modele które biorę pod uwagę:
Eizo FlexScan EV2436WFS-BK (2000zł z dowozem) (nowszy)
Eizo FlexScan EV2436W <---- dlaczego to w wielu sklepach widnieje osobno? Matryca niby większa o 0.1 cala od wyżej wymienionego. To jest inny monitor, czy błąd tylko?
EIZO FlexScan S2433WFS-BK (2750zł z dowozem) (starszy model)

Duża różnica w cenie. Pierwszy to Panel IPS a drugi PVA. Jak wygląda jakość obrazu tego pierwszego względem starszego?
Są jeszcze jakieś inne EIZO lub NEC'i w cenie do około 2500 warte uwagi? Rozmiar 24'' lub więcej.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 13:20 - czw

alan66 pisze:Znalazłem tez takie Eizo o 24'' EV2436WFS - niestety lub stety IPS. W Pana ofercie tego modelu nie widzę...
Jednak jest tańszy bo można go zakupić wówczas za cenę 1900zł..
https://monitory.mastiff.pl/monitory-eiz ... 6w-bk.html
Poprawne oznaczenie to EIZO EV2436W. Matryce 24" 16x10 mają w rzeczywistości 24,1" więc spotyka się różne oznaczenia.

EV2436W jest wyraźnie gorszy od S2433W. W ofercie NEC nie ma nic podobnego.

O różnicach IPS vs PVA pisano na forum wielokrotnie. Zalety jednej są wadami drugiej i odwrotnie. Nie ma matryc łączących ich zalety. Stąd bardzo często biorą się dylematy co lepsze.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 14:15 - czw

To jeszcze jedno pytanie a właściwe dwa.
1) Monitor EIZO FlexScan S2433WFS-BK - jakie ma wady? Wolałbym kupić wiedząc co jest z nim nie tak. Co go różni od topowych modeli. Wiem że może nieco głupie pytanie ale wolałbym wiedzieć...
2) Czy po zakupie i wyjęciu z pudełka, można go używać w miarę dobrze bez koniecznej kalibracji? Dlatego że w pierwszym poście zamieściłem informacje że wazne dla mnie jest iż aby standardowo po wyjęciu z pudełka obraz był bardzo dobry.

I jeśli faktycznie nic nie ma w tej cenie, to chyba faktycznie pozostanę przy tym modelu. Choć ciągle myślę nad drastyczną opcją zakupu Eizo Forissa dzięki któremu oszczędzam ponad 1000 zł. Pytanie brzmi czy zalety tego FlexScanna są na tyle duże na ile ja wyceniam 1000 zł...

Czy byłaby możliwość jeszcze odpowiedzi na te pytania?

Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi:)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 14:44 - czw

alan66 pisze:1) Monitor EIZO FlexScan S2433WFS-BK - jakie ma wady? Wolałbym kupić wiedząc co jest z nim nie tak. Co go różni od topowych modeli. Wiem że może nieco głupie pytanie ale wolałbym wiedzieć...
Topowych znaczy jakich?
alan66 pisze:2) Czy po zakupie i wyjęciu z pudełka, można go używać w miarę dobrze bez koniecznej kalibracji? Dlatego że w pierwszym poście zamieściłem informacje że wazne dla mnie jest iż aby standardowo po wyjęciu z pudełka obraz był bardzo dobry.
Kalibrować trzeba zawsze o ile monitor ma pokazywać materiał a nie swoje widzimisię.
alan66 pisze:I jeśli faktycznie nic nie ma w tej cenie, to chyba faktycznie pozostanę przy tym modelu. Choć ciągle myślę nad drastyczną opcją zakupu Eizo Forissa dzięki któremu oszczędzam ponad 1000 zł. Pytanie brzmi czy zalety tego FlexScanna są na tyle duże na ile ja wyceniam 1000 zł...
Proponuję się ostro pośpieszyć. Przed świętami ostatnia dostawa 25 sztuk do przedstawicielstwa EIZO rozeszła się w 3 dni. W Wigilię padła decyzja o wyprzedaży 4 sztuk egzemplarzy używanych do pokazów na targach, warsztatach i dziś już dwa poszły. Jutro pewnie będzie już po ptakach.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 15:36 - czw

S2433W. Pisałem już o tym, ale powtórzę to co wyczytałem kiedyś na tym forum. Model ten ma szeroki gamut AdobeRGB. Nie potrafi sprzętowo emulować gamutu sRGB. Jeśli używasz Windowsa, to nie da się tego obejść, bo Win sobie z tym nie radzi. Kalibracja nie rozwiąże problemu. Aplikacje nie-fotograficzne (a takich będziesz używał) zwykle operują na gamucie standardowym sRGB. Na tym monitorze kolory będą przejaskrawione. Poszukaj wątku zanim kupisz. Tam wszystko wyjaśniono - skup się na odpowiedziach Toma i Czornyja.
Ja bym stawiał na EV2436W (ale to eIPS 6bit + 2FRC) lub NEC P241W.

Wydaje mi się, że dla Toma liczy się przede wszystkim jakość wyświetlanego obrazu z punku widzenia fotografa/fika. Przy zastosowaniach inżynierskich moim zdaniem ważniejsza jest przekątna, ergonomia, regulacje (mniej cechy "fotograficzne": np. liniowość). 24" to w tych czasach absolutne minimum. 22" i małe ikonki będą męczyć wzrok (konieczność przysunięcia monitora bliżej siebie i akomodacja wzroku na małej odległości. A to męczy). Ale to moje zdanie. Nie pokrywa się ze zdaniem Toma. Dodam, że Admin widział z 50x więcej monitorów ode mnie.
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 16:37 - czw

Tom01 pisze:Topowych znaczy jakich?
Znaczy np: EIZO ColorEdge CG241W-BK
Chodziło mi o porównanie Poloneza do Ferrari ale da się to zrobić na zasadzie: W Ferrari jest więcej cylindrów lepszych jakości, które dają więcej mocy, lepsze ma przyśpieszenie i żzera więcej paliwa. Należy wiedzieć jednak że Polonez może dłużej posłużyć niż ferrari, gdyż ma bardziej toporny silnik etc.
W polonezie zaś nie dostajemy profilowanych siedzeń ale za to może wygodniejsze bo bardziej miękkie. Zalezy mi jednak aby te wady tyczyły wyświetlanego obrazu. Że jest nieostry, słaby etc.
A fachowo, to tak jak tutaj napisał "max" :
max pisze: Model ten ma szeroki gamut AdobeRGB. Nie potrafi sprzętowo emulować gamutu sRGB. Jeśli używasz Windowsa, to nie da się tego obejść, bo Win sobie z tym nie radzi. Kalibracja nie rozwiąże problemu.
W skrócie, dlaczego nie kosztuje 6000zł:D
I np ta wada mnie już odstrasza na tyle poważnie że przestaje myśleć jak na razie o tym monitorze. Nie mogę też znaleść nigdzie na youtubie obrazu z tego monitora. Żeby zobaczyć tą różnicę...
Tom01 pisze:Kalibrować trzeba zawsze o ile monitor ma pokazywać materiał a nie swoje widzimisię.
Nie wszystkie należy kalibrować;) Niektórym kalibracja za dużo nie daje. Nie chce mi się szukać wątku tutaj na forum ale było tutaj oraz na innych o tym już.
Tom01 pisze:Proponuję się ostro pośpieszyć. Przed świętami ostatnia dostawa 25 sztuk do przedstawicielstwa EIZO rozeszła się w 3 dni. W Wigilię padła decyzja o wyprzedaży 4 sztuk egzemplarzy używanych do pokazów na targach, warsztatach i dziś już dwa poszły. Jutro pewnie będzie już po ptakach.
Dziękuję bardzo za radę, jednak nie kupię nawet jak diamenty wyprzedają za pół darmo w ślepo bez upewnienia się choćbym miał na tym stracić:) Jednak dziękuję za uwagę co do końcówki;)
max pisze:Ja bym stawiał na EV2436W lub NEC P241W.
Jednak Tom01 napisał:
Tom01 pisze:EV2436W jest wyraźnie gorszy od S2433W. W ofercie NEC nie ma nic podobnego.
Jednak nie wiem w czym...:( Oraz co złego jest w EV. Różnica jest IPS. Nierównego bardzo podświetlenia... widziałem zdjęcia na forum... to jest dla mnie totalna masakra.... To samo jest w monitorach za 900 zł e-IPS. Więc nie wiem czemu miałbym wtedy dopłacać 1000 zł. Za co niby?
Ja tego nie bardzo rozumiem...
Albo w modelu NEC P241W jest zastosowana: typ matrycy: e-IPS
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16335
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 16:45 - czw

alan66 pisze:Znaczy np: EIZO ColorEdge CG241W-BK
EIZO CG241W w stosunku do S2433W:
+ Nie ma schodów na przejściach tonalnych, szczególnie w szarościach i delikatnych odcieniach
+ Szarość jest szara, bez przebarwień.
+ Ekran jest niemal idealnie równo podświetlony.
+ Reprodukcja detali w ciemnych partiach obrazu jest nieporównywalnie lepsza. Nie ma kolorowych artefaktów.
+ Podobnie w jasnych partiach obrazu.
+ Kalibracja sprzętowa w dowolnym zakresie.
+ Kalibrowany gamut.
+ Kaptur.
+ Kilkukrotnie mniejsze błędy dopuszczone w gwarancji.
alan66 pisze:Nie mogę też znaleść nigdzie na youtubie obrazu z tego monitora. Żeby zobaczyć tą różnicę...
Jakim cudem chce Pan zobaczyć cokolwiek o innym monitorze na swoim własnym? Widział Pan pewnie nie raz reklamy telewizorów w telewizji? Obraz ostry, kolorowy, piękny. Tyle że to ogląda Pan na swoim. ;)
alan66 pisze:I np ta wada mnie już odstrasza na tyle poważnie że przestaje myśleć jak na razie o tym monitorze.
Niekalibrowany gamut w zastosowaniach niegraficznych nie ma większego znaczenia. S2433W ma tryb pseudo sRGB, który w zastosowaniach do których ów monitor jest stworzony sprawdza się jak trzeba. Ewentualnie znacznie wyższej klasy monitor z prawdziwym sRGB: EIZO SX2262W.
alan66 pisze:Nie wszystkie należy kalibrować;) Niektórym kalibracja za dużo nie daje. Nie chce mi się szukać wątku tutaj na forum ale było tutaj oraz na innych o tym już.
Tak? A skąd monitor ma wiedzieć jak ma świecić? A im gorszy sprzęt tym bardziej potrzebuje kalibracji.
alan66 pisze:Dziękuję bardzo za radę, jednak nie kupię nawet jak diamenty wyprzedają za pół darmo w ślepo bez upewnienia się choćbym miał na tym stracić:) Jednak dziękuję za uwagę co do końcówki;)
Pańska decyzja. Jednakowoż, S2433W w swojej kategorii nie ma nic, co byłoby choćby trochę podobne. Po wyprzedaniu końcówki powstanie dziura. Monitory masowe, korporacyjne, wielka dziura, graficzne.
alan66 pisze:Jednak nie wiem w czym...:( Oraz co złego jest w EV. Różnica jest IPS. Nierównego bardzo podświetlenia... widziałem zdjęcia na forum... to jest dla mnie totalna masakra.... To samo jest w monitorach za 900 zł e-IPS. Więc nie wiem czemu miałbym wtedy dopłacać 1000 zł. Za co niby?
Ja tego nie bardzo rozumiem...
S w stosunku do EV ma dużo lepszą liniowość. Różnica w obrazie masówki do EV jest taka sama jak S do EV i taka sama jak CG do S.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 16:56 - czw

He he. No to już wszystko zostało napisane.
Wystarczy wybrać :mrgreen:
alan66
Posty: 17
Rejestracja: 24 grudnia 2012, 13:49 - pn

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 16:59 - czw

Tom01 pisze: EIZO CG241W w stosunku do S2433W:
+ Nie ma schodów na przejściach tonalnych, szczególnie w szarościach i delikatnych odcieniach
+ Szarość jest szara, bez przebarwień.
+ Ekran jest niemal idealnie równo podświetlony.
+ Reprodukcja detali w ciemnych partiach obrazu jest nieporównywalnie lepsza. Nie ma kolorowych artefaktów.
+ Podobnie w jasnych partiach obrazu.
+ Kalibracja sprzętowa w dowolnym zakresie.
+ Kalibrowany gamut.
+ Kaptur.
+ Kilkukrotnie mniejsze błędy dopuszczone w gwarancji.
Właśnie o takie coś mi chodziło.
Dziękuję bardzo.
Tom01 pisze: Niekalibrowany gamut w zastosowaniach niegraficznych nie ma większego znaczenia. S2433W ma tryb pseudo sRGB, który w zastosowaniach do których ów monitor jest stworzony sprawdza się jak trzeba. Ewentualnie znacznie wyższej klasy monitor z prawdziwym sRGB: EIZO SX2262W.
Czyli wyświetlanie kolorów będzie podobne lub lepsze do normalnego wyświetlania TN'ek czy innych PVA? Bo jeśli się by okazało że nie, to nie zdzierżyłbym różnicy w jaskrawości... Pracowałem kiedyś na takim samsungu gdzie w Photoshopie były całkiem inne kolory niż normalnie na podglądzie i mnie trafiało, a to była nie duża różnica....
Tom01 pisze:Tak? A skąd monitor ma wiedzieć jak ma świecić? A im gorszy sprzęt tym bardziej potrzebuje kalibracji.
To może inaczej... Po wyjęciu monitor ma pokazywać kolory na tyle dobrze, jak TNki do kwoty 1000 zł. Chodzi mi o to bym zanim zarobie na kalibrację, która zapewne kosztuje ze 150 zł lub więcej, mógł mi służyć i żebym nie odczuwał wrażenia przenosząc się z TNki że wszystko jest szare, lub jakieś tam.

Tom01 pisze:S2433W w stosunku do EV2436W ma dużo lepszą liniowość. Różnica w obrazie stosunku S do EV jest taka jak CG do S.
Wobec tego, czy sa jakieś zdjęcia jak wygląda ten model z podświetleniem białym i czarnym? Bo takiej sytuacji jak w EV jest nie zniosę... Wolałbym naprawdę chyba już kupić TNke - wiem wiem... ale jeśli będę widział to codziennie to szlag mnie trafi zanim się skończy tydzień. Do TNki się przyzwyczaiłem ale przynajmniej monitor jaki mam w lapku nie powoduje żadnego takiego świecenia i na tyle na ile ja odchylam głowę nie ma różnicy na boki i góra dół.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor dla grafika/architekta/muzyka (do 2000zł)

27 grudnia 2012, 17:12 - czw

myślałem, że już nic nie dodam, ale z uporem maniaka powtórzę.
Jeśli przejdziesz na 4 rdzenie i podstawkę 1155 to szlag Cię nie trafi.
Jak kupisz marny monitor - zapewne tak.

Problem (i nie jest to niczyja wina, Toma w szczególności) polega na tym, że nie produkuje się teraz średniej klasy monitorów. Widocznie się to nie opłaca. Albo masówka, albo pełen profesjonalizm za grubą kasę. Albo ew. jakaś hybryda jak P241W (matryca masówka, reszta profesjonalna). Trzeba wybrać.

Wróć do „Projektowanie CAD, środowiska CAM”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68394
Liczba tematów: 4130
Liczba użytkowników: 3945
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Goldberg
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu