Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

Urządzenia do edycji i wyświetlania obrazu TV, ekrany do celów przemysłowych i broadcastowych.
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Plazma Panasonic TX-P55ST jako monitor

12 kwietnia 2013, 15:11 - pt

Tom01 pisze:
GrzesiekR pisze:OJ, chodziło mi o LCD TV czyli również z błyszczącą powłoką (tylko że mniej). Z matem to oczywiście jasna sprawa.Dziękuję.
LCD ma taką konstrukcję, że światło nie tylko oświetla powierzchnię ekranu ale i dno wyświetlacza, które jest białe albo srebrne i musi być matowe. Przez to zastosowanie szyby na LCD pomaga tyle co umarłemu kadzidło.
To po co w takim razie nagminnie stosowanie błyszczących powłok w LCD? Więcej ich jest niż matowych. Dają przecież jakieś efekty (poprawa kontrastu i nasycenia kolorów)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Plazma Panasonic TX-P55ST jako monitor

12 kwietnia 2013, 15:13 - pt

GrzesiekR pisze:To po co w takim razie nagminnie stosowanie błyszczących powłok w LCD? Więcej ich jest niż matowych. Dają przecież jakieś efekty (poprawa kontrastu i nasycenia kolorów)
Dają trochę poprawę kontrastu, ale najczęściej nie wygląda to dobrze bo powierzchnia bywa krzywa. Drugim powodem jest konieczność zmian. Co jakiś czas trzeba pokazać coś innego, żeby ludzie patrzyli z zachwytem na nowe i myśleli o wyrzucaniu starego na śmietnik.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

16 kwietnia 2013, 15:27 - wt

Jeśli ktoś wie to może napisze co to takiego "Neo-plazma".
Zaszedłem z ciekawości z dużego marketu RTV, stały dwie plazmy Panasonica, z tych tańszych za nieco ponad 2k (zwykła i Neo-plazma). Obie wyglądały koszmarnie.
Na jednej czerń to była totalna szarość, jakieś nieporozumienie, ogólnie obraz szału nie robił, a ta Neo-plazma to wogóle porażka, była ciemna, a pod kątem to przypominała nieco lepszą wersję matrycy TN - zaciemniała jakaś, w ogóle nawet kijem nie tknąć najlepiej. Sygnałem była TV cyfrowa, możliwe że słaby sygnał po różnych tam splitterach i innych pogarszaczach, ale taki mają tam wszystkie TV, które robią lepsze wrażenie.
Nie wiem jak bardzo można zepsuć obraz ustawieniami, ale jeśli w tym sklepie chcieli zniechęcić tym sposobem do tej technologi przypadkowego klienta to na pewno osiągną sukces.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

16 kwietnia 2013, 15:36 - wt

Neo-plazma to marketingowe oznaczenie którejś-tam generacji ekranów. Co do Pana wrażeń, plazmy były z całą pewnością dokumentnie rozregulowane. Możliwości modyfikowania obrazu w plazmach są bardzo duże, większe niż w LCD, można np rozdzielnie regulować jaskrawość i kontrast. W prosty sposób można zrobić taką kaszankę na ekranie, że coś okropnego.

Co do jasności/szarości ekranu, proszę wspomnieć co pisałem o konstrukcji. W bardzo jasnym oświetleniu będzie jasna a w miarę obniżania ilości światłą będzie coraz ciemniejsza. LCD zachowuje się całkowicie odwrotnie, czyli ciemny jak jest jasno a kiedy oświetlenie słabnie, coraz bardziej rozjaśnia się. Dlatego w sklepie nie da się ocenić walorów obu typów ekranów. W normalnym oświetleniu domowym znakomicie widać to, czego nie widać w sklepie. W oświetleniu coraz bardziej kameralnym, różnica się drastycznie powiększa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

16 kwietnia 2013, 19:15 - wt

Zabawne jak różne mogą być opinie o tym samym sprzęcie osób, które ten sprzęt widziały na własne oczy.
Nie ma innego wyjścia jak obejrzeć poprawnie wyregulowany egzemplarz plazmy Panasonica serii 50 (najlepiej ST, GT, VT) u kogoś w domu. Gwarantuję, że szczęka Ci opadnie z wrażenia. Różnice wewnątrz tych modeli nie są takie duże, ograniczają się w zasadzie do rodzaju filtra antyodbl. i wyposażenia.

Co do kątów. Najnowsze serie 30, 50 posiadają świetny filtr antyodblaskowy. Ma on jednak tę przypadłość, że jak się na niego patrzy z góry, to spada jasność/kontrast. Istotne jest, że tylko z góry i tylko jak się podejdzie blisko i spojrzy się na TV z góry. Z boków obraz jest idealny. Na wprost oczywiście również jak i w bardzo szerokim zakresie kątów bocznych.

Proszę jeszcze spróbować podejść do innego sklepu, najlepiej małego i specjalistycznego. Tam powinni być bardziej obyci w temacie. Faktem jest jednak, że w warunkach marketowych plazmy zwykle nie "brylują".
Niestety, albo stety, ważna jest poprawna regulacja TV, zależna też od miejsca postoju. Mi zajęło to kilka dni :shock: Efekt jednak jest wart zachodu. W sklepie może być skopana lub ustawiona na tryb prezentacji sklepowej, czyli żarówa (obraz b. jasny, zimny, przekontrastowany czyli o wykresie gammy w kształcie litery S, przesycony kolorami, z upłynnionym na maxa ruchem, czyli w sumie, o zgrozo, upodobnionym do typowego LCD).
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 11:42 - śr

Tom01 pisze:Co do jasności/szarości ekranu, proszę wspomnieć co pisałem o konstrukcji. W bardzo jasnym oświetleniu będzie jasna a w miarę obniżania ilości światłą będzie coraz ciemniejsza. LCD zachowuje się całkowicie odwrotnie, czyli ciemny jak jest jasno a kiedy oświetlenie słabnie, coraz bardziej rozjaśnia się. Dlatego w sklepie nie da się ocenić walorów obu typów ekranów. W normalnym oświetleniu domowym znakomicie widać to, czego nie widać w sklepie. W oświetleniu coraz bardziej kameralnym, różnica się drastycznie powiększa.
No tu już chyba się pogubiłem, bo miało być tak, że im bardziej gładka i błyszcząca powłoka to nie rozprasza światła po całym ekranie jak matowe i światło się odbija tylko lokalnie, mat pochłania i powoduje jaśniejszą czerń. W LCD w sklepie tego efektu nie było, szarość bieli przeze mnie zauważona na tej plaźmie to nie było raczej światło z zewnątrz tylko generowane przez urządzenie.
max pisze:Nie ma innego wyjścia jak obejrzeć poprawnie wyregulowany egzemplarz plazmy Panasonica serii 50 (najlepiej ST, GT, VT) u kogoś w domu.
Niestety nie mam póki co takiej możliwości :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 12:11 - śr

Oj, to nie takie proste. Z uwagi na zupełnie inną budowę panelu LCD i plazmowego inaczej odbija światło od wszystkich swoich warstw i inaczej reaguje z światłem otoczenia. Ekran to nie tylko powłoka zewnętrzna.

"Szarość bieli"? Mam wrażenie, że preferuje Pan zimną i jaskrawą biel. Tak świeci LCD i to nie jest normalne. Można zmusić plazmę do takiego zachowania, ale to działanie bez sensu, lepiej w takim wypadku wybrać LCD.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 12:16 - śr

Przepraszam, chodziło mi o szarość czerni oczywiście :)
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 12:34 - śr

Widział Pan normalne oświetlenie powierzchni luminoforu przez światło w pomieszczeniu. "Kolor" czerni ekranu plazmowego oglądany w dzień, szczególnie na wyłączonym ekranie zależy od koloru luminoforu. Przy włączonym, obraz zaczyna wpływać na wygląd czerni przez wywołanie pewnych zjawisk wynikających z właściwości wzroku, konkretnie "kontrastu równoczesnego". Im obraz jaśniejszy względem otoczenia, tym czerń głębsza. Pogłębia się stale przy wzroście tej dysproporcji, czyli jest coraz lepiej im dalej od sklepu a bliżej do domu. To tak jak z samolotem. Nawet najszybszy i najbardziej zwrotny myśliwiec stojąc na ziemi nie rożni się specjalnie od Kukuruźnika. A nawet Kukuruźnik ładniejszy, niebieski w czerwone płomienie a myśliwiec brzydki, bury. W powietrzu jednak zaczyna się inna bajka.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 13:53 - śr

Tom01 pisze:Widział Pan normalne oświetlenie powierzchni luminoforu przez światło w pomieszczeniu. "Kolor" czerni ekranu plazmowego oglądany w dzień, szczególnie na wyłączonym ekranie zależy od koloru luminoforu. Przy włączonym, obraz zaczyna wpływać na wygląd czerni przez wywołanie pewnych zjawisk wynikających z właściwości wzroku, konkretnie "kontrastu równoczesnego". Im obraz jaśniejszy względem otoczenia, tym czerń głębsza. Pogłębia się stale przy wzroście tej dysproporcji, czyli jest coraz lepiej im dalej od sklepu a bliżej do domu. To tak jak z samolotem. Nawet najszybszy i najbardziej zwrotny myśliwiec stojąc na ziemi nie rożni się specjalnie od Kukuruźnika. A nawet Kukuruźnik ładniejszy, niebieski w czerwone płomienie a myśliwiec brzydki, bury. W powietrzu jednak zaczyna się inna bajka.
Tak, z tym, że to nie takie proste. Przy tych samych warunkach oświetleniowych oglądałem plazmę o której pisałem na początku tego wątku i tam czerń była ok.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 14:19 - śr

Jak mówiłem "kolor" czerni zależy od luminoforu. Inny ekran, inny luminofor i inaczej wygląda w świetle. Nie ma to jednak większego znaczenia. Luminofor kineskopów miał kolor wręcz czasem jasny popielaty a nie szkodziło to wyświetlaniu czerni.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 14:29 - śr

No ja mówię ciągle o wyświetlanej czerni :)
Nigdy nie widziałem popielatej czerni w wyświetlanym obrazie z kineskopu,a owszem były takie TV, np Neptun czy Curtis, które miałem przez lata.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 14:32 - śr

GrzesiekR pisze:Przepraszam, chodziło mi o szarość czerni oczywiście :)
O co? :shock:
Proponuję wybrać się do okulisty. ;)
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 14:36 - śr

Zrobię zdjęcie jak tam będę ;)
Cała ta dyskusja pokazuje jednak że plazma ma poważne wady.
Od kiedy to wymaganiem do używania TV jest to, aby było słabie światło otoczenia, czyli kameralny dom
W różnych miejscach używa się TV, również publicznych, różnie oświetlonych i mz. TV powinien sobie radzić dobrze w różnych warunkach, a nie tylko specjalnych.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 14:50 - śr

GrzesiekR pisze: Od kiedy to wymaganiem do używania TV jest to, aby było słabe światło otoczenia, czyli kameralny dom?
W różnych miejscach używa się TV, również publicznych, różnie oświetlonych i mz. TV powinien sobie radzić dobrze w różnych warunkach, a nie tylko specjalnych.
Ja używam TV tylko w domu, w warunkach jakie opisałeś. Zgadzam się jednak, że plazma sprawdza się tylko w takich warunkach. Jeśli chciałbyś używać wyświetlacza w bardzo jasnych pomieszczeniach lub na zewnątrz, to plazma się nie nadaje. Tu faktycznie ustawione na wysoką jasność LCD będzie lepsze, szczególnie jak przechodzący klient patrzy na niego do kilku sekund.
GrzesiekR pisze: Cała ta dyskusja pokazuje jednak że plazma ma poważne wady.
A zgadza się. W bardzo jasnym otoczeniu. W domu wykreśliłbym słowo poważne.
Tyle, że w warunkach domowych LCD ma znacznie znacznie poważniejsze.
Musisz poczekać w takim razie na OLEDy, ale szczerze wątpię, aby wyraźnie znokautowały plazmę. Nie miałem jednak na razie okazji obejrzeć tego cudu.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

17 kwietnia 2013, 15:16 - śr

GrzesiekR pisze:Nigdy nie widziałem popielatej czerni w wyświetlanym obrazie z kineskopu,a owszem były takie TV, np Neptun czy Curtis, które miałem przez lata.
No właśnie, czerń była ok, pomimo, że luminofor był popielaty. Paradoks? Jak kilkukrotnie pisałem, czerń to wrażenie. Wywołuje się je różnymi metodami ale zasada jest zawsze jedna. Im większa dysproporcja między czernią a bielą, tym czerń wydaje się głębsza. W dzień, w sklepie, LCD wali po oczach, jego niedoskonała czerń wychodzi poza kontrast możliwy do zaobserwowania oczami i wydaje się, że smoła. W domu, gdzie nie jest tak jasno, świecenie czerni zaczyna być widać i to tym bardziej im jest ciemniej w pomieszczeniu. W plazmie jest odwrotnie. W dzień kiedy ekran jest oświetlany światłem otoczenia, luminofor jest jaśniejszy niż LCD. Negatywne wrażenie się potęguje kiedy obok postawimy super jaskrawy LCD. Natomiast poza sklepem, kiedy światła jest coraz mniej, luminofor jest oświetlany coraz słabszym światłem i jest coraz ciemniejszy. W domu, wieczorem, widać bardzo wyraźnie jak LCD świeci swoją czernią. M.in. dlatego ludzie ustawiają LCD bardzo jaskrawo, agresywnie, gdyż wówczas wygląda bardziej kontrastowo, mniej widać wady. Przyciemniony zaczyna być stłumiony, mdły.
GrzesiekR pisze:Cała ta dyskusja pokazuje jednak że plazma ma poważne wady.
Jak wszystko. Nie ma rzeczy idealnych i idealnie wszechstronnych. Idąc tym tropem, można powiedzieć, że projektor kinowy ma poważne wady bo wymaga kompletnej ciemności. Dyskusja ma uświadomić, że wady plazmy są widoczne w jasno oświetlonych wnętrzach sklepowych. W takich samych warunkach LCD pokazuje zalety. Problem w tym, że po pierwsze to nie są typowe warunki eksploatacji telewizora. W oświetleniu domowym LCD niezwykle chętnie pokazuje wszelkie swoje wady. Im ciemniej tym więcej. Po drugie, LCD i plazma ma wady i zalety, ale plazma ma mało wad i dużo zalet a LCD odwrotnie. Tak po prawdzie, jako domowy telewizor, LCD zalet nie ma wcale. Jak już pisałem, każda cecha obrazu wymagana w telewizorze jest w LCD emulowana.
GrzesiekR pisze:Od kiedy to wymaganiem do używania TV jest to, aby było słabie światło otoczenia, czyli kameralny dom
Z definicji. TV domowy, patrz tytuł wątku, pracuje w domu, w oświetleniu domowym, czyli słabym a najczęściej wieczorami. Co innego reklama/informacja, jasno oświetlone hale marketów, dworców, lotnisk. W takich warunkach stosuje się ekrany LCD. Żaden wykonawca mający jakieś pojęcie o obrazie, nie zastosuje w takie miejsce plazm.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

11 kwietnia 2014, 13:39 - pt

Witam
Mam pytanie o średnie zużycie prądu przez ostatnie generacje telewizorów plazmowch versus LCD podświetlane krawędziowym LED w tym samym rozmiarze. Czy nie jest tak, że jednak większość LCD zużywa realnie mniej prądu? Gdzie nie przeczytam, to ten argument jest podnoszony (jeden z niewielu na niekorzyść plazm).
Pytanie jaka to może być róznica?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

11 kwietnia 2014, 13:52 - pt

LED krawędziowe pobierają mniej energii niż plazmy, aczkolwiek różnica zależy od jasności w pomieszczeniu i ustawień obrazu. W dzień plazma weźmie 2x tyle, ale wieczorem lub w nocy różnica będzie malutka, o ile w ogóle. Wynika to stąd, że podświetlenie LCD musi pracować cały czas z dość dużą jasnością, podczas gdy w plazmie jest funkcją jasności obrazu. Czarny ekran plazmowy jest praktycznie wyłączony, LCD świeci cały czas, pomimo, że nic nie wyświetla.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

11 kwietnia 2014, 14:10 - pt

GrzesiekR pisze:Witam
Mam pytanie o średnie zużycie prądu przez ostatnie generacje telewizorów plazmowch versus LCD podświetlane krawędziowym LED w tym samym rozmiarze. Czy nie jest tak, że jednak większość LCD zużywa realnie mniej prądu? Gdzie nie przeczytam, to ten argument jest podnoszony (jeden z niewielu na niekorzyść plazm).
Pytanie jaka to może być róznica?
Pozdrawiam
Kupuj tą plazmę póki jeszcze są w sklepach. Za chwilę znikną i już nigdy nie będzie.
Panasonic zakończył produkcję parę miesięcy temu. :(
GrzesiekR
Posty: 1272
Rejestracja: 31 grudnia 2012, 18:42 - pn

Re: Plazma czy LCD jako telewizor do domu?

11 kwietnia 2014, 15:20 - pt

max pisze:
GrzesiekR pisze:Witam
Mam pytanie o średnie zużycie prądu przez ostatnie generacje telewizorów plazmowch versus LCD podświetlane krawędziowym LED w tym samym rozmiarze. Czy nie jest tak, że jednak większość LCD zużywa realnie mniej prądu? Gdzie nie przeczytam, to ten argument jest podnoszony (jeden z niewielu na niekorzyść plazm).
Pytanie jaka to może być róznica?
Pozdrawiam
Kupuj tą plazmę póki jeszcze są w sklepach. Za chwilę znikną i już nigdy nie będzie.
Panasonic zakończył produkcję parę miesięcy temu. :(
No właśnie trochę to smutne. A jak to będzie po latach z ewentualną naprawą..?

Wróć do „Telewizja i przemysł filmowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu