x.v.color

Urządzenia do edycji i wyświetlania obrazu TV, ekrany do celów przemysłowych i broadcastowych.
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

x.v.color

12 grudnia 2016, 10:45 - pn

Mam taką opcję x.v.color w starej kamerze Canona. Zwiększa zakres rejestrowanych kolorów. Udostępnia "gamut 1.8 times as large as that of the sRGB color space" (https://en.wikipedia.org/wiki/XvYCC).
Zawiera się to x.v.Color w AdobeRGB ? W przypadku telewizorów z gamutem pewnie zbliżonym do sRGB (?) jaki jest sens nagrywania używając tej opcji. Czy są jakieś darmowe przeglądarki na komputer umożliwiające odtwarzanie filmów nagranych z tą opcją na monitorze AdobeRGB ? Bo tylko na takich monitorach widzę możliwość odtwarzania takich treści.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: x.v.color

12 grudnia 2016, 11:02 - pn

http://blog.skalibrujtv.pl/2011/09/xvyc ... standardy/

Nie zgłębiałem tematu, ale telewizory panasonic zdaje się, że rozpoznają, gdy dociera do nich taki sygnał. Musi być co najmniej 10bit. Nie mam tu jednak pewności, bo różnicy się nie dopatrzyłem.

Jeśli mnie pamięć nie myli, chyba widziałem też rozpoznawanie tego zapisu w odtwarzaczu BluRay Denona.
Jak byś więc nagrał film w takim rozszerzonym formacie, odtworzył na kompatybilnym odtwarzaczu, a potem przesłał na kompatybilny telewizor, którego naturalna przestrzeń rzeczywiście wykracza poza Rec.709/sRGB to teoretycznie mogłaby być jakaś korzyść. Czy byłoby to widać? Śmiem wątpić, ale nie sprawdzałem. Może przy porównaniu 1:1, jeden obok drugiego, w sprzyjających okolicznościach dałoby się coś wychwycić...
quant
Posty: 75
Rejestracja: 30 kwietnia 2016, 22:32 - sob

Re: x.v.color

12 grudnia 2016, 12:38 - pn

Dzięki za info. Dla mnie jest to odpowiednik filmowy sRGB -> x.v.Color dla fotografii sRGB -> Adobe RGB. Analogia jednak kuleje w tym, że nie słyszałem o telewizorach szerokogamutowych, o monitorach tak. Co więcej informacja, że monitor oferuje gamut Adobe RGB jest zazwyczej mocno wyartykułowane dla monitora, tymczasem nie widziałem w sklepie telewizorów z x.v.Color. Czyżby to był format wyłącznie dla studiów filmowych :roll: .
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: x.v.color

12 grudnia 2016, 12:51 - pn

O ile mi wiadomo, znaczna część współczesnych telewizorów, zwłaszcza tych lepszych, potrafi wyświetlić gamut wykraczający poza Rec.709/sRGB. Są to np. Sony Triluminos (będące odpowiednikiem szerokogamutowych monitorów GB-r LED lub W-LED z luminoforem zielonym i czerwonym i ew. z kropką kwantową). Trochę szerokogamutowe są też chyba plazmy Panasonica, ale nie wiem dokładnie jaką mają przestrzeń barwną.

Tak. moim zdaniem jest to odpowiednik szerokiego gamutu. Czy AdobeRGB to nie wiem. AdobeRGB i szeroki gamut to nie to samo. AdobeRGB jest "konkretnym" szerokim gamutem.
Poprawiona jest też precyzja wysyłanych kolorów z 8bit na 10bit. Przesyłanie sygnału w standardzie YCbCr wymaga mniejszego pasma niż RGB, stąd można zmieścić dodatkowe 2 bity na normalnym kablu HDMI. W RGB będzie już pewnie "tylko" 8 bit.

Jak widać implementacja tego jest kłopotliwa bo telewidzowie i użytkownicy komputerów lubią sztywne standardy: sRGB i Rec.709. Wszystko co się w nie nie wpisuje sprawia mniejsze lub większe problemy z poprawną obsługą.

W telewizorach nie mówi się, że są szerokogamutowe bo Klienci nie wiedzieli by o co chodzi. To taka niemedialna nazwa. Trzeba było wymyślić coś bardziej chwytliwego marketingowo: Triluminos, deep color, x.v.color, czy inne bzdety. ;)

Obrazek

Wróć do „Telewizja i przemysł filmowy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu