Strona 1 z 1

Telewizor do fotografii

: 10 sty 2018, o 12:33
autor: Krzychooo
Witam Wyjadaczy

Potrzebuję pomocy, opinii znawców praktyków nie teoretyków w temacie takowym.
Założenia: laptop podłączany do 55' telewizora za pomocą hdmi; telewizor służyć będzie przez 2-3 godziny dziennie jako monitor do tego laptopa; a na lapie odpalony program do edycji zdjęć.
Zdjęcia będą kończone przede wszystkim pod internet ale czasami wydruk będzie potrzebny.
Najważniejsze jest to by odwzorować naturalne kolory - tak jak to się ma w skalibrowanych monitorach Eizo.
Chciałbym uniknąć sytuacji, że na jednym wyświetlaczu kolory są takie, na innym wpadają w czerwień a gdzie indziej coś tam innego. Przed publikacją w sieci następuje konwersja z poziomu programu graficznego do sRBG.

Zastanawiałem się nad zakupem SONY KD-55A1. Jest to OLED.
Nada się to takiej pracy jaką opisałem powyżej?
Co z tym wypalaniem? Czy przy takiej pracy (2-3 godziny dziennie z podłączonym lapem) wypali się i po tv? Jak szybko nastąpi to wypalenie się?
Jaka alternatywa w podobnej kwocie i wielkości?

Re: Telewizor do fotografii

: 10 sty 2018, o 13:26
autor: Tom01
Krótko: Pomysł jest poroniony.

Re: Telewizor do fotografii

: 10 sty 2018, o 14:18
autor: NocnyJastrzab
Jakie są złącza wideo w laptopie? Do zdjęć należy dokupić niezależny monitor, jakikolwiek predysponowany do takiej pracy, chociażby NEC EA2x5WMi-CT, EA275UHD-CT, PA272W-SV2. Za resztę telewizor jak już musi być. Albo odpuścić, jeśli się nie da zwiększyć budżetu.

Re: Telewizor do fotografii

: 10 sty 2018, o 14:38
autor: Krzychooo
Tom01 pisze:
10 sty 2018, o 13:26
Krótko: Pomysł jest poroniony.
Ha!
Czytając inne wątki to spodziewałem się takiej reakcji.
Jakieś alternatywy?

Re: Telewizor do fotografii

: 10 sty 2018, o 14:42
autor: Czornyj
Krzychooo pisze:
10 sty 2018, o 14:38
Ha!
Czytając inne wątki to spodziewałem się takiej reakcji.
Jakieś alternatywy?
Nie to forum - hdtvpolska.com, a najlepiej spróbuj dorwać Maćka Kopra jak wróci z Vegas (skalibrujtv.pl), to największy spec od TV w PL.
Tu dowiesz się tylko, że to powinno być karane więzieniem o zaostrzonym rygorze :lol:

Re: Telewizor do fotografii

: 11 sty 2018, o 08:23
autor: Krzychooo
Pytałem i na tamtym forum i zasugerowano bym się tu przeniósł.

Re: Telewizor do fotografii

: 11 sty 2018, o 10:37
autor: Czornyj
Rzecz jest wykonalna, ale mocno zaminowana problemami.
1) Wyświetlacz musi mieć wsparcie dla trybu pełnego zakresu RGB 0-255 (zakres TV ma 16-235)
2) Należy wybrać model OLED z dobrą równomiernością, wspomniany Sony ma fatalną. Patrz testy Maćka na hdtvpolska
3) Trzeba stworzyć miejsce pracy tak, by dało się siedzieć ok 140cm przed ekranem, z górną krawędzią na poziomie łuku brwiowego, co może być problematyczne.
4) Telelewizor trzeba profesjonalnie skalibrować w trybie pełnego zakresu RGB - o ile w przypadku monitorów komputerowych jest to na tyle proste że ogarnie to byle kmiot z i1Display Pro, o tyle w przypadku TV trzeba speca z naprawdę kozackim sprzętem i oprogramowaniem kosztującym fortunę, oraz wiedzą (ogromną) jak się nim posługiwać.

Podsumowując - jak wspomniałem na samym początku najlepiej skontaktować się z Maćkiem ;)

Re: Telewizor do fotografii

: 11 sty 2018, o 12:26
autor: Tom01
Czyli jak mówiłem na początku, pomysł jest poroniony.

Biorąc pod uwagę cenę telewizorów OLED, za podobne pieniądze można kupić profesjonalny monitor graficzny i jeszcze zostanie. Ponadto, przed ekranem 55" nie da się pracować w normalnej odległości, trzeba by go odsuwać daleko. Inaczej piksele mają wielkość łebków od zapałek. Rozsądny rozmiar przy UHD i typowych biurkowych odległościach to max 32-40". Powyżej robi się mydło z obrazu. Kolejna sprawa to podłączenie. Ma Pan w laptopie HDMI z obsługą UHD? Z reguły w laptopach jest max 1920x1080/1200. Więcej to jest biały kruk.

Re: Telewizor do fotografii

: 11 sty 2018, o 14:32
autor: Krzychooo
Dziękuję Panom za poświęcenie czasu i wypowiedzi w tym temacie.
Rezygnuję z mojego pomysłu i zaczynam się rozglądać za 2 ekranami.

Re: Telewizor do fotografii

: 12 sty 2018, o 09:25
autor: max
1. Można w sterowniku karty grafiki ustawić, aby na wyjściu HDMI był pełny zakres komputerowy 0-255, a nie typowy dla TV zakres 16-235.
2. Można w sterowniku karty grafiki ustawić, aby na wyjściu HDMI było kodowanie komputerowe RGB, a nie telewizyjne YCbCr.
3. Można wybrać TV posiadający 3D LUT co drastycznie uprości proces kalibracyjny. Do tej pory w telewizorach nie było 3D LUT, więc trzeba było dopasowywać obraz milionem suwaczków. Obecnie nie ma już takiej potrzeby.
W 3D LUT wyposażone są niektóre TV OLED od Panasonica oraz niektóre najnowsze TV LG.

https://hdtvpolska.com/3d-lut-telewizor ... d-lg-2018/

W kalibracji tego typu ekranu przydatne z pewnością będzie duże doświadczenie osoby typu Maciej Koper, choćby dlatego, że OLEDy mają wyświetlacze WRGB a nie RGB. Mają również niedostępny dla ekranów LCD poziom kontrastu, w wyniku czego kalibratory trochę głupieją.

4. Wielkość kątowa pikseli w TV UHD 55" jest taka sama jak w monitorze o przekątnej 27" oglądanym z połowy odległości. Jeśli więc na monitor 27" patrzymy z 60cm, to na ekran 55" powinniśmy patrzeć z 120cm aby zachować identyczną wielkość kątową ekranu, pikseli i elementów ekranowych.

5. Aby zmniejszyć drastycznie prawdopodobieństwo wypalania ekranu pełną bielą należy przestawić kolorystykę systemu na ciemnoszarą lub czarną. I tyle.

Re: Telewizor do fotografii

: 12 sty 2018, o 11:03
autor: Krzychooo
Są 2 monitory które brałbym pod uwagę:
Monitor EIZO ColorEdge CS2420 oraz NEC EA245WMi-CT
Czasami ten monitor EIZO ma w nazwie BK - co to oznacza?
Czym jest oznaczenie CT w NECu?
Jak się ma kalibracja do środowiska, w którym monitor będzie pracował? Chodzi o to, że miałbym zamiar często go przenosić w różne miejsca gdzie jest światło naturalne, z żarówki, świetlówki, mieszane itp. Czy w takiej sytuacji wystarczy podbić/zmniejszyć jasność monitora i kolory dalej będą ok czy trzeba go kalibrować pod wszystkie te źródła światła?

Re: Telewizor do fotografii

: 12 sty 2018, o 12:51
autor: Mag
EIZO ColorEdge CS2420 BK oznacza że monitor jest koloru czarnego. Co do monitora EA245WMi-CT (ColorTuned) to oznacza że monitor musi być skalibrowany i taką usługę trzeba wykonać, bo także występują monitory bez CT - w tym przypadku monitory nie są skalibrowane i są ustawione fabrycznie.

Re: Telewizor do fotografii

: 12 sty 2018, o 17:22
autor: Tom01
max pisze:
12 sty 2018, o 09:25
3. Można wybrać TV posiadający 3D LUT co drastycznie uprości proces kalibracyjny.

Myli się Pan, Max i to bardzo. Kalibracja telewizora polega na zupełnie innych zasadach niż monitora. Wymagane do tego jest specjalistyczne oprzyrządowanie (wcale nie chodzi o czujniki) i oprogramowanie. Koszt zabawek jest wielokrotnie droższy od samego telewizora, nie mówiąc o doświadczeniu wymaganym aby to zrobić dobrze. Stopień trudności i upierdliwości jest taki, że przyznam z pewnym wstydem, że mój prywatny TV nie jest wciąż skalibrowany, choć ma taką możliwość.

Krzychooo pisze:
12 sty 2018, o 11:03
Są 2 monitory które brałbym pod uwagę:
Monitor EIZO ColorEdge CS2420 oraz NEC EA245WMi-CT

Trochę nie rozumiem koncepcji. Najpierw kombinuje Pan z bardzo drogim OLED TV, który się nie nadaje, a następnie schodzi na doły klasy amatorskiej. Przy budżecie jaki trzeba na OLED-a, ma Pan w zasięgu wysokiej klasy profesjonalne monitory jak EIZO serii CG, NEC serii PA i SpectraView. Proponuję się nad nimi zastanowić.

Krzychooo pisze:
12 sty 2018, o 11:03
Czym jest oznaczenie CT w NECu?

Jest to wersja specjalna, sprawdzana, prekalibrowana.

Krzychooo pisze:
12 sty 2018, o 11:03
Jak się ma kalibracja do środowiska, w którym monitor będzie pracował?

Tak się ma, że postrzeganie zależy od otoczenia a monitor kalibruje się tak, aby go widzieć naturalnie. Zatem wniosek prosty, kalibruje się do konkretnego otoczenia/oświetlenia. W przypadku monitorów kalibrowanych sprzętowo można zrobić kilka scenariuszy i przełączać jeśli będzie taka potrzeba.