DreamColor2 i dominacja czerwonej barwy na ekranie

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
plevka
Lokalizacja: Racibórz
Posty: 82
Rejestracja: 29 września 2013, 19:36 - ndz

DreamColor2 i dominacja czerwonej barwy na ekranie

15 lipca 2014, 15:54 - wt

Witam,

Mam laptopa HP8760W wyposażonego w ekran DreamColor2 IPS podświetlany ledami RGB i możliwością sprzętowej kalibracji ekranu. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że ewidentnie gołym okiem widać, że czerwony w podświetleniu ekranu dominuje.

Co prawda jest oprogramowanie HP Mobile Display Assistant, które pozwala wczytać fabrycznie kalibrowane ustawienia, lecz nie wnikając w to jak fabryka HP to robiła, raczej mają się nijak do tego co być powinno. Jako porównanie mam monitory CG241W oraz NEC SV272 i gdy tylko przejdę wzrokiem na ekran laptopa, to wytrzymać nerwowo nie potrafię - aż tak widać w balansie bieli różnicę np. 5500K na EIZO czy NEC to na 100% nie jest 5500K czy nawet 7000K na lapku.

Dodatkowo mam oprogramowanie HP DreamColor Advanced Profiling Solution, lecz są 2 przeszkody aby móc skalibrować ekran. Pierwsza to taka, że nie posiadam kolorymetru brandowanego HP i tym samym najnowsze oprogramowanie nie działa z i1Photo Pro 2 (którym kalibruję monitory w firmie). Drugi problem to taki, że wgrywając starsze oprogramowanie (z 2012 r.) dużego wyboru czujnika nie mam, bo obsługuje mi tylko eye-one display 2, który mam w szufladzie jako do pokazania potomnym. Co prawda dokonał kalibracji, czerwona dominacja została ładnie skorygowana ale efekt jaki otrzymałem jest marny (ze względu na czujnik) w innym względzie, tzn. poprzycinał matrycą i np. gradient od białego do czarnego jest taki, że 8 ostatnich kolorów przy czarnym to już czarny, a kilkanaście przy białym to biały.
Matryca na pewno pokazuje wszystkie odcienie, bo na fabrycznych ustawieniach (Adobe RGB, sRGB, filmowe itp.) można rozróżnić poszczególne kolory w cieniach i światłach, lecz jak pisałem - wysoka dominacja czerwonego koloru.

Do meritum:

Czy ktoś miał do czynienia z DreamColorem lub czy ktoś może poradzić jak (za pomocą jakiego oprogramowania) można sobie poradzić ze sprzętową kalibracją tego cholerstwa mając do dyspozycji niezły i1Photo Pro 2?
Marek Plewczyński

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu