eizo s2233w + i1Profiler

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
mathun
Posty: 19
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 20:02 - wt

eizo s2233w + i1Profiler

28 czerwca 2016, 21:01 - wt

Cześć!
Będę wdzięczny za wskazówki jak skalibrować ten monitor.
Trochę studiowałem forum i doszedłem do informacji że powinienem ustawić WG CCFL.
Punkt bieli do zdjęć powinien być ustawiony na K6500, a przy wydrukach jeszcze mniej... w związku z tym jeśli obrabiam sobie zdjęcia na stronę internetową i do wydruków w labie, czy powinienem ustawić np k5500?? i czy to jest to samo co "CIE Illuminant D55" (bo takie mam oznakowanie w programie)?
Doczytałem tez na forum ze kalibracja tym przyrządem "nie jest perfekcyjna dla szerokogamutowych S-PVA", no ale trudno..nic innego nie mam.
Ustawienia monitora zresetowałem do fabrycznych.
kalibracja 01.png
kalibracja 01.png (73.48 KiB) Przejrzano 2180 razy
kalibracja 02.png
kalibracja 02.png (14.4 KiB) Przejrzano 2180 razy
kalibracja 03.png
kalibracja 03.png (18.86 KiB) Przejrzano 2180 razy
kalibracja 04.png
kalibracja 04.png (36.55 KiB) Przejrzano 2180 razy
Najbardziej mi zależy na podpowiedzi ustawień punktów od 2 do 9.
z góry dziękuje za wszelkie wskazówki.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: eizo s2233w + i1Profiler

28 czerwca 2016, 22:02 - wt

Paradoksalnie pod druk generalnie lepiej spisuje się punkt bieli D65. Luminację musisz dopasować do warunków oświetleniowych. Kwestia jeszcze czy oceniasz wydruki na stanowisku roboczym czy w innych warunkach. Także jasność proponuję w zakresie 50-80 lumenów. Punkt 8 i 9 można odhaczyć.

Ewentualnie możesz spróbować dla porównania skalibrować softem basiCColor Display 5.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
mathun
Posty: 19
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 20:02 - wt

Re: eizo s2233w + i1Profiler

04 lipca 2016, 15:23 - pn

NocnyJastrzab pisze:Paradoksalnie pod druk generalnie lepiej spisuje się punkt bieli D65. Luminację musisz dopasować do warunków oświetleniowych. Kwestia jeszcze czy oceniasz wydruki na stanowisku roboczym czy w innych warunkach. Także jasność proponuję w zakresie 50-80 lumenów. Punkt 8 i 9 można odhaczyć.

Ewentualnie możesz spróbować dla porównania skalibrować softem basiCColor Display 5.
dzięki za odpowiedź.
A jak ustawić kontrast?
kontrast.png
kontrast.png (10.33 KiB) Przejrzano 2180 razy
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: eizo s2233w + i1Profiler

04 lipca 2016, 16:43 - pn

Native, bez kombinacji.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
mathun
Posty: 19
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 20:02 - wt

Re: eizo s2233w + i1Profiler

08 lipca 2016, 22:23 - pt

NocnyJastrzab pisze:Native, bez kombinacji.
dzięki! jakoś poszło :)
a wiesz moze czy w jakiś sposób powinienem zmienić ustawienia ps żeby kolory były poprawne? czy może powinienem ustawić profil który stworzyłem przy kalibracji?
teraz mam dziwną sytuację, a mianowicie - otwieram plik raw w cameraRaw.. ustawiam tak jak powinno być, klikam "otwórz", a w photoshopie dostaje zdjęcie z wypranymi kolorami.
nie jest to jakaś ogromna różnica, ale zauważalna co jest bardzo irytujące w sytuacji kiedy się chce otrzymać poprawne odwzorowanie...bo teraz nie wiem które kolory są bardziej poprawne..czy w PS czy w Craw?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: eizo s2233w + i1Profiler

08 lipca 2016, 22:58 - pt

Przenigdy nie ustawiać profilu monitora jako profilu przestrzeni roboczej!!! Obieg pracy musi być zachowany, niezależnie od wybranej przestrzeni. Skoro monitor jest szeroko-gamutowy, to w ACR ustawić Adobe RGB i PS też Adobe RGB jako przestrzeń robocza.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
mathun
Posty: 19
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 20:02 - wt

Re: eizo s2233w + i1Profiler

09 lipca 2016, 09:30 - sob

NocnyJastrzab pisze:Przenigdy nie ustawiać profilu monitora jako profilu przestrzeni roboczej!!! Obieg pracy musi być zachowany, niezależnie od wybranej przestrzeni. Skoro monitor jest szeroko-gamutowy, to w ACR ustawić Adobe RGB i PS też Adobe RGB jako przestrzeń robocza.
czy przy zapisywaniu "dla internetu" zmienia się automatycznie przestrzeń na sRGB?
w jaki sposób bez zapisywania dla internetu, można łatwo przekonwertować w ps na przestrzeń sRGB?
Proszę mi jeszcze doradzić czy wysyłając zdjęcia do Labu lepiej konwertować czy może zostawić w Adobe RGB?
Dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: eizo s2233w + i1Profiler

09 lipca 2016, 14:02 - sob

A która to wersja PS? Ja mam CC 2015, ale w sumie prawie w ogóle nie korzystam. Nie mam opcji "Save for web". Ale jak dobrze kojarzę to powinien automatycznie przydzielić profil sRGB.

PS > Edycja > Konwertuj do profilu (wskazujemy przestrzeń docelową i ewentualnie zmieniamy metodę konwersi).

Do Labu zawsze lepiej konwertować. Jeśli lab dysponuje profilem swojej maszyny, to nie zaszkodzi go zainstalować i próbować korzystać do podglądu (Widok > Ustawienia próby).
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
mathun
Posty: 19
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 20:02 - wt

Re: eizo s2233w + i1Profiler

09 lipca 2016, 14:36 - sob

NocnyJastrzab pisze:A która to wersja PS? Ja mam CC 2015, ale w sumie prawie w ogóle nie korzystam. Nie mam opcji "Save for web". Ale jak dobrze kojarzę to powinien automatycznie przydzielić profil sRGB.

PS > Edycja > Konwertuj do profilu (wskazujemy przestrzeń docelową i ewentualnie zmieniamy metodę konwersi).

Do Labu zawsze lepiej konwertować. Jeśli lab dysponuje profilem swojej maszyny, to nie zaszkodzi go zainstalować i próbować korzystać do podglądu (Widok > Ustawienia próby).
2013 czyli 14.0
czyli zeby konwertować to trzeba klikać kilka razy lub stworzyć akcje..nie można ustawić jakiegoś jednego klawisza w panelu?
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: eizo s2233w + i1Profiler

09 lipca 2016, 18:36 - sob

Chcesz używać Photoshopa to się go naucz przynajmniej w podstawach. Przepraszam, ale sprawiasz wrażenie jakbyś dopiero zaczynał.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
mathun
Posty: 19
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 20:02 - wt

Re: eizo s2233w + i1Profiler

10 lipca 2016, 12:55 - ndz

NocnyJastrzab pisze:Chcesz używać Photoshopa to się go naucz przynajmniej w podstawach. Przepraszam, ale sprawiasz wrażenie jakbyś dopiero zaczynał.
nie ma za co przepraszać. Twoja odpowiedz jest po prostu głupia.
Każdy jakoś zaczynał i zaczynał bez żadnej wiedzy. Nie da się nauczyć podstaw nie korzystając. To tak jakbyś powiedział temu co uczy się na prawo jazdy żeby nie wsiadał za kierownice póki się nie nauczy dobrze jeździć :D
Rozumiem że moje pytania są męczące zwłaszcza że nie ma zainteresowania i na wszystko odpowiadasz sam, ale rejestrując się na tym forum miałem wrażenie że jest ono bardzo popularne i że jest więcej specjaliostw..którzy z chęcią pomogą.
Jak widać moje problemy są bardziej zaawansowane.. uczyłem się kiedyś edycji i nie idzie mi to wcale źle..ale nigdy nie zajmowałem się problematyką kolorów. ..to raz, a dwa sprzęt do kalibracji który mam nie jest jakiś bardzo drogi ..jest raczej dla chałupników którzy chcą zacząć przygodę z poprawnym kolorem..więc prosiłbym o więcej zrozumienia.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: eizo s2233w + i1Profiler

10 lipca 2016, 20:58 - ndz

@mathun

Bynajmniej nie miałem na celu obrazę lub zepchnięcie tematu pod dywan. Po prostu czasami mnie drażni, że ludzie pytają o rzeczy wiadome od dawna i łatwo dostępne. Wystarczy zajrzeć do Pomocy programu albo instrukcji czy nawet Google. Albo przychodzi Klient po wypasioną lustrzankę, 2 godziny dobiera podstawowy obiektyw a potem się pyta, po co jest tryb manualny i jak go używać. No litości...
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: eizo s2233w + i1Profiler

11 lipca 2016, 07:57 - pn

NocnyJastrzab pisze:Paradoksalnie pod druk generalnie lepiej spisuje się punkt bieli D65..
dlaczego paradoksalnie i dlaczego D65?
do tej pory nie udało mi się prawidłowo wydrukować zdjęcia, jeśli miałem D65, wychodziły zdecydowanie za ciepłe, standardowo używam 5500K i jest idealnie. większość problemów u znajomych znikała (druk vs monitor), jak przestawili się z 6500K na 5500K. Mowa oczywiście o drukarce atramentowej.
raz miałem problem jak już pod drukarnię miałem ustawiony 5500K na monitorze, zamiast 5000K - zdjęcia wyszły trochę za ciepłe
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3878
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: eizo s2233w + i1Profiler

11 lipca 2016, 12:38 - pn

Wynika to głównie z praktyki. Nie twierdzę, że jest to jedyne słuszne ustawienie. Dużo zależy od warunków na stanowisku, ilości i jakości oświetlenia (zwłaszcza tego do oceny wydruków), rodzaju papieru i możliwości drukarki. D50 było dedykowane pod drukarnie offsetowe, gdzie zazwyczaj jest dużo światła referencyjnego (lub możliwie najbardziej neutralnego). D65 spisuje się lepiej przy zdjęciach drukowanych w typowym labie lub na zwykłej drukarce. Większość popularnych papierów zawiera różne ilość OBA, które odbijają promienie UV. Dlatego odbitki oglądane w świetle dziennym lub w dobrym świetle referencyjnym powinny dawać relatywnie lepszą zgodność z obrazem na monitorze skalibrowanym do D65. Jeśli mamy stałe warunki i używamy sprawdzony papier, warto sprawdzić inne ustawienia punktu bieli, o ile mamy pod ręką dobry kalibrator i troszkę cierpliwości.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
unesco
Posty: 431
Rejestracja: 05 kwietnia 2014, 09:16 - sob

Re: eizo s2233w + i1Profiler

11 lipca 2016, 21:02 - pn

moje doświadczenia pokazują że najlepsze jest D55 - druk na Epsonie 3880 i 1400, na wszelkich typach papierów i oświetleń
D50 używam tylko pod drukarnie, a D55 pod inkjeta
6D & LX100, CX240, SC-P800, ESP3880, i1DisplayPro, CMP
mathun
Posty: 19
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 20:02 - wt

Re: eizo s2233w + i1Profiler

14 lipca 2016, 15:41 - czw

Panowie!
Po skalibrowaniu widoczna jest mała płynność gradientów.
Przykład - ekran programu windows media player po zakończeniu filmu - góra i dół programu ma gradient taki jakbym przełączył monitor na 8 bitów (wygląda to bardzo źle)
Zgodnie z tym co wyczytałem w temacie http://mva.pl/viewtopic.php?f=21&t=40
"Matematycznie idealny gradient jest dostępny pod adresem: https://monitory.mastiff.pl/temp/szarosc.png. Należy oglądać go w powiększeniu minimum 400 % w aplikacji bez zarządzania barwą, na przykład w przeglądarce internetowej. Określenie tak zwanego punktu odcięcia czerni polega na sprawdzeniu, ile kroków jasności zostało utraconych, zlanych w jednolitą czerń. Jeśli jest to 3-5 odcień, nie ma potrzeby korekty."
sprawdziłem i wygląda to tak jakby tylko dwa pierwsze kroki były połączone w jednolitą czerń (jeśli patrzeć pod kątem to widać nawet różnicę miedzy pierwszym a drugim), reszta jest w mirę płynna (na oko w 3-4 miejscach pojawia się jakby pasek ciut ciemniejszy..nie pasujący w kolejności - ale ponoć jest to normalne).
Mały test który przeprowadziłem dotyczy tylko odcieni szarości.. a co z resztą? co zrobiłem nie tak skoro w danym przykładnie powyżej wygląda to bardzo źle?..można by powiedzieć że tragicznie.
Monitor mam ustawiony na True Color 32bit
System pokazuje monitor jako: rodzajowy monitor PnP
W windowsie w oknie "Zarządzanie Kolorami" mam dostępny "wide Gamut RGB (domyślnie)" (mam też dostępny profil który się utworzył w czasie kalibracji) - nie ma znaczenia który wybiore (nie wpływa to na poprawę gradientu)
ekran001.png
ekran001.png (84.91 KiB) Przejrzano 2521 razy
ekran002.png
ekran002.png (99.79 KiB) Przejrzano 2521 razy
ps. na printscreenie "wide gamut rgb" nie jest jako domyślny bo zmieniałem żeby sprawdzić różnicę.
mathun
Posty: 19
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 20:02 - wt

Re: eizo s2233w + i1Profiler

14 lipca 2016, 16:22 - czw

nie wiem czy można reklamować nie swoje zdjęcia ale tutaj taki przykład:
https://www.facebook.com/fotogrupa/phot ... =3&theater
Parę widzę w czarnych kwadratach
https://www.facebook.com/fotogrupa/phot ... =3&theater
tutaj Pan młody i we włosach i na garniaku ma czarne kwadraty.
Bez znaczenia czy oglądam na chromie czy na internet explorer.
Po zapisaniu zdjęć na dysku kwadraty są ale jakby mniejsze, bardziej wtopione, dokładniejsze (jeśli można tak powiedzieć).
Domyślam się że to może być wina kopresji jpeg.. ale jeśli to są zwykłe artefakty to Wy na swoich monitorach będziecie mieli podobnie..
W windows media player wygląda to jednak jak wyraźne przeskoki między odcieniami.

ps. sprawdziłem na innym, dawno kalibrowanym, starym monitorze i tam czarny jest czarny.. nie ma kwadratów na tych zdjęciach :(
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: eizo s2233w + i1Profiler

16 lipca 2016, 01:51 - sob

mathun pisze:
ekran002.png
Tu jest oczywiście źle. W tym oknie nie należy nic dłubać względem ustawień fabrycznych. Zły profil urządzeń i włączona "Kalibracja".
mathun pisze:tutaj Pan młody i we włosach i na garniaku ma czarne kwadraty.(
Niczego takiego w zdjęciu nie ma. Stawiam na skrojoną dynamikę, złą kalibrację, uszkodzenie monitora lub dowolną kombinację powyższych.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
mathun
Posty: 19
Rejestracja: 28 czerwca 2016, 20:02 - wt

Re: eizo s2233w + i1Profiler

16 lipca 2016, 11:52 - sob

Tom01 pisze:
mathun pisze:
Załącznik ekran002.png nie jest już dostępny
Tu jest oczywiście źle. W tym oknie nie należy nic dłubać względem ustawień fabrycznych. Zły profil urządzeń i włączona "Kalibracja".
mathun pisze:tutaj Pan młody i we włosach i na garniaku ma czarne kwadraty.(
Niczego takiego w zdjęciu nie ma. Stawiam na skrojoną dynamikę, złą kalibrację, uszkodzenie monitora lub dowolną kombinację powyższych.
Dzięki
Zgłupiałem.. bo po odpaleniu kompa zmieniłem ustawienia tam gdzie sugerowałeś że nic nie należy zmieniać. zmieniłem na "wideGamut" i problemu nie dostrzegam..mało tego jak zmieniam na te ustawienia co były wcześniej też nie widzę problemu..o którym wcześniej pisałem. (być może po uruchomieniu windowsa było już dobrze)
Prosiłbym Tom01 żebyś mi napisał czy powinienem mieć ustawione tutaj w punkcie pierwszym Adobe 98 czy WideGamut (zdaje się że ściągnąłem ten profil ze strony producenta, przeznaczony dla tego monitora).
ekran003.png
ekran003.png (72.67 KiB) Przejrzano 2521 razy
_______________________________________
Czy w tych ustawieniach poniżej powinienem ustawić też wideGamut czy usunąć obydwa profile..zdaje się że standardowo windows w tym okienku nie miał żadnego profilu.
Załącznik http://mva.pl/download/file.php?id=555 nie jest już dostępny


_______________________________________
Uszkodzenie monitora raczej nie wchodzi w grę, bo problem nagle się pojawił po migracji systemu na sdd, wymianie karty graficznej i próbie samodzielnej kalibracji.. wcześniej było ok.
Jeśli już to myślę że tak jak napisałeś problem może być w skrojonej dynamice, w złej kalibracji
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: eizo s2233w + i1Profiler

16 lipca 2016, 12:52 - sob

Profil urządzenia musi być profilem monitora. Nic innego. W "zaawansowanych" ma być tak:

Obrazek

Proszę pokazać profil po swojej kalibracji. Zobaczymy czy jest prawidłowy. Jak ma Pan ustawione regulatory monitora?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Amazon [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu