Dell SE2416H - kalibracja?

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
kanluk
Posty: 21
Rejestracja: 20 marca 2017, 13:59 - pn

Dell SE2416H - kalibracja?

20 marca 2017, 14:24 - pn

Dzień dobry,

Chciałbym zapytać Państwa o kalibrację monitora Dell SE2416H. Zdaje sobie sprawę, że nie jest to profesjonalny monitor, ale bądź co bądź jeżeli da się go "jako-tako" ustawić to i tak będzie to lepsze niż nic.
Na ten moment mam predefiniowane ustawienia o nazwie Multimedia oraz Jasność / Kontrast na poziomie 65 / 65.
Wiem, że producenci "żyłują" te nastawy, aby ekran był cudowny i piękny, ale to raczej mnie nie interesuje, tym bardziej, że nie używam komputera do zabawy tylko jednak do pracy.

Znalazłem taki art. dot. kalibracji programowej/amatorskiej:
https://monitory.mastiff.pl/blog/cat/baz ... itora_cz2/

1. Czy warto wykonać te procedury?
2. Jest tam taki zapis "Aby to sprawdzić, zmniejszamy jaskrawość obserwując przy tym wzorzec kalibracyjny. " - co mam rozumieć przez słowo "jaskrawość?", kontrast czy jasność?

Z góry dziękuję za rady
Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Dell SE2416H - kalibracja?

20 marca 2017, 14:51 - pn

Nie znam tego modelu, ale proponuję następujące nastawy:
* sRGB - jeśli takie jest.
* Brightness ustawić tak, żeby mniej więcej odpowiadało jasności kartki położonej przed monitorem, oświetlonej rozproszonym światłem dziennym na stanowisku.
* niczego innego nie ruszać, bo rozregulujesz. Kontrastu nie ruszać, ma być w ustawieniu fabrycznym!!!

PS.
Brightness = Reguluje jasność bieli (i czerni jednocześnie) przy pomocy mocy (jasności) podświetlenia diodowego.
Contrast = nie ruszać. Zmniejsza jasność bieli przy pomocy matrycy, nie podświetlenia. Jasność czerni pozostaje wtedy stała, a tym samym kontrast (iloraz jasności bieli i czerni) spada.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 6 użytkowników online :: 5 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68371
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu