Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
ziomalnb
Posty: 7
Rejestracja: 25 maja 2017, 09:41 - czw

Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 09:57 - czw

Witam,
Wczoraj po raz pierwszy w życiu skalibrowałem swój monitor Dell U2515H (podłączony po DisplayPort). Do tego celu użyłem kalibratora Datacolor Spyder5 PRO. Cały proces przebiegł pomyślnie, ale po kalibracji wydaje mi się, że biele nie są białe tylko bardziej żółte. To wygląda mniej więcej tak jakbym miał ustawioną zbyt niską temperaturę barwową.

Podczas kalibracji, program kazał przywrócić ustawienia monitora na domyślne. Domyślnie mój monitor ma ustawioną temperaturę na poziomie 6500K i przed kalibracją miałem wrażenie, że biel jest rzeczywiście biała. Teraz wydaje mi się żółta, dopiero jak przestawię monitor na 7500K to biel jest taka jak być powinna. Ktoś wie co mogłem zrobić nie tak lub na co zwrócić uwagę podczas kalibracji kolorów? Podczas kalibracji zastosowałem się do zalecanych ustawień programu czyli temperatura na 6500K i Gamma 2.2.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 10:52 - czw

Trudno jest ocenić na oko temperaturę bieli, jeśli się nie ma porównania.

Weź kartkę A4 z drukarki i połóż przed monitorem. Poczekaj na pochmurny dzień.
W takich warunkach kartka taka powinna mieć w przybliżeniu 6500K. Dokładnego zgrania barw bieli oczywiście nie uzyskasz, ale bardzo mniej więcej.

Jeśli nie ma takiego porównania biele zimne np. 7500K wydają się bardziej białe od "normalnych" np. 6500K. Sporo robi też przyzwyczajenie. Ogólnie, jeśli biel wydaje się lekko za żółta, to powinno być właśnie dobrze.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 13:42 - czw

Nie da się nawet z grubsza ocenić skorelowanej temperatury barwowej porównując z kartką. Papier zawiera wybielacze optyczne w różnej ilości. Światło słoneczne będzie modyfikowane widmowo przez wszystko od czego się odbija w pokoju. Ponadto podświetlenie monitora będące stymulantem wąskopasmowym daje kompletnie inne wrażenia barwne niż odbicie szerokiego spektrum światła dziennego od kartki. Przy takich czynnikach, trudno nawet mówić o poziomie błędu. Jest to całkowicie bezsensowne.

Co do samego monitora i wrażeń po kalibracji:
1. DELL U2515H to badziewie. CCT tego typu monitora leży w głębokich krzakach. Nie wiadomo jaką wartość skorelowaną temperatury barwowe ma naprawdę ten egzemplarz. Praktyka wskazuje, że fabrycznie najczęściej jest to bliżej 7500-8000K niż 6500K.
2. Kalibrator Spyder, niezależnie od wersji, to badziewie. Wiarygodność pomiaru nie istnieje. Typowe błędy przy ustaleniu punktu bieli spokojnie osiągają 8-10dE.
3. Korekta "chłodnego" monitora na 6500K siłą rzeczy powoduje wizualne "ocieplenie". Jednakże może być pogłębione przez słabą regulację, typową w Pana monitorze.
4. Przy kalibracji dobiera się parametry uwzględniając zastosowania, pomieszczenie, specyfikę monitora i uwarunkowania widzenia użytkownika. Nie ma czegoś takiego jak zalecenia programu. Kalibracja "na małpę", wg tego co podpowiada program, jest bezwartościowa.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
ziomalnb
Posty: 7
Rejestracja: 25 maja 2017, 09:41 - czw

Re: Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 14:43 - czw

Dziękuję za porady. Więc niestety nic nie da się z tym zrobić? Niestety monitora na razie nie zmienię. Ewentualnie jakiego kalibratora powinienem użyć, skoro spyder to badziewie?
cz
czuk

Re: Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 14:47 - czw

ziomalnb pisze:
25 maja 2017, 14:43 - czw
Dziękuję za porady. Więc niestety nic nie da się z tym zrobić? Niestety monitora na razie nie zmienię. Ewentualnie jakiego kalibratora powinienem użyć, skoro spyder to badziewie?
Żadnego ,bo ten monitor nie nadaje się do kalibracji.
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 14:50 - czw

* ZRESETUJ MONITOR DO NASTAW FABRYCZNYCH.
* Ustaw go na sRGB.
* NIC INNEGO NIE RUSZAJ :!: :!: :!:
* ZRESETUJ STEROWNIK KARTY GRAFIKI NA USTAWIENIA DOMYŚLNE po (roz)kalibracji programowej

Brightness ustaw wg tego wykresu
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... teil5.html
Obrazek
na 5-10%.

Niczego innego nie "kalibruj".
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16331
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 14:52 - czw

Do tego monitora najlepiej wezwać fachowca, który potrafi coś z niego wycisnąć. Samodzielnie jest bardzo wątpliwe, że uda się Panu go wyregulować. Jeśli jednak będzie Pan chciał eksperymentować, minimalnej jakości czujnik to X-Rite I1 Display Pro.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 17:22 - czw

Tom01 pisze:
25 maja 2017, 14:52 - czw
Do tego monitora najlepiej wezwać fachowca, który potrafi coś z niego wycisnąć.
... i to jest najlepsza odpowiedź w tym temacie. Niestety, paradoksalnie tańsze monitory trudniej się kalibruje. Trzeba odszukać kontrast natywny (np. przy jakimś LG było to 69, przy RGB po 50 ... i dopiero od tego zmniejszając R/G/B poszukujemy 6500, tak by jedna z wag byłą na 50 - przypominam tyczy sięto tego konkretnego egzemplarza który miałem ), pomanipulować np. ustawieniem gammy na rzeźniku by zbliżyć na dzień-dobry najbardziej do 2.2 . Dodatkowo trzeba wyeliminować ingerencję sterownika karty (np. przy HDMI domyślnie jest obcięty zakres i trzeba to przestawić). By skalibrować dobrze monitor, to niestety trzeba się na tym znać.

ps. nawet na takich portalach jak TFT central czy prad.de widziałem błędy w kalibracji, czytając jak monitor został ustawiony, a co dopiero ma zrobić ktoś, kto całkiem jest zielony (nie licząc wezwania fachowca ;) )
Awatar użytkownika
max
Posty: 7594
Rejestracja: 11 sierpnia 2011, 14:09 - czw

Re: Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 18:01 - czw

Cenę usługi kalibrowania tego monitora przez fachowca w zestawieniu z ceną monitora czyni ten zabieg mz. ekonomicznie wątpliwym. Wolałbym kupić od razu lepszej klasy monitor, wyregulowany fabrycznie jak trzeba tak, aby użyszkodnik tylko nastawiał Brightness, a reszty nie ruszał. W sprzęcie biurowym inne kombinacje alpejskie są bez sensu.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 18:06 - czw

Ile fachowiec weźmie za kalibrację? 300zł? (serio pytam, bo nie wiem jaka byłaby stawka) Jeśli tak, to przy cenie ~1500 za monitor widzę sens ekonomiczny.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3877
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Monitor po kalibracji ma złą temperaturę barwową

25 maja 2017, 19:13 - czw

Stawki zaczynają się od 100-150 zł.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68365
Liczba tematów: 4128
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu