Pytania - kalibracja

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Pytania - kalibracja

01 stycznia 2018, 14:38 - pn

Chciałbym za kilka dni kupić kalibrator x-Rite i1 Display PRo. Mam kilka pytań co do kalibracji kalibratorem x-Rite i1 Display PRo.
1. Mam monitor Nec 245WMi CT, rozumiem że oprogramowywanie do użycia kalibracji monitora to NEC Spectra View II i żadnego innego oprogramowania nie potrzebuję
2. Mam laptopa i też chciałbym także przeprowadzić kalibrację tego laptopa (chociaż wiem że rewelacji nie będzie), mam takie trzy pytania
- czy trzeba użyć oprogramowywanie do użycia kalibracji laptopa Spectra View II
- jeżeli nie to proszę napisać jakiego oprogramowywania muszę użyć do kalibracji laptopa
- a może wcale nie potrzebuję żadnego do kalibracji laptopa
Pytam się ponieważ mało jest informacji jak poprawnie się kalibruję laptopa. Za wszelkie informację dziękuje z góry.
Awatar użytkownika
danielchrzaszcz
Posty: 121
Rejestracja: 20 stycznia 2017, 12:25 - pt

Re: Pytania - kalibracja

01 stycznia 2018, 17:08 - pn

SPII tylko do przeprowadzenia kalibracji sprzetowej w neczku, z lapkiem nie dziala
Do lapka możesz użyć profilera od xrate albo displaycala
Co do poprawnej kalibracji laptopa hmm, tu można zrobić by było mniej więcej bliskie od biedy ujdzie.
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Pytania - kalibracja

01 stycznia 2018, 17:56 - pn

Kalibracja laptopa to loteria, bo jesteśmy w dużej mierze skazani na "automat" i nie wiemy, jaki dostaniemy wynik. Tak naprawdę laptop ciężko skalibrować z uwagi na znikomą i często kiepską regulację. W zasadzie sprawa sprowadza się głównie do próby korekty punktu bieli i jasności oraz profilowania. Można próbować dłubać w sterowniku, ale nigdy szału nie będzie.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Pytania - kalibracja

02 stycznia 2018, 11:46 - wt

1) NECzka ogarniasz SVII, co jest dziecinnie proste
2) Laptopa ogarniasz i1Profilerem, co również jest dziecinnie proste, o ile powyłączasz wszelkie automatyzmy regulacji jasności
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Pytania - kalibracja

02 stycznia 2018, 11:55 - wt

Serdecznie dziękuje panie Czornyj i NocnyJastrzab. Intryguje mnie takie pytanie dotyczące kalibracji laptopa. W laptopie mam dwie karty graficzne i tu mam takie pytanie. Do której karty graficznej zrobić kalibrację - zapewne padnie pytanie że do tej co używasz. To by było bardzo rozsądna odpowiedź, tylko czy ta druga karta graficzna nie jest lepsza od tej pierwszej w laptopie - na to pytanie jak na razie nie znam odpowiedź.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Pytania - kalibracja

02 stycznia 2018, 12:38 - wt

Karty w laptopie przełączają się samoczynnie zależnie od aplikacji i wymagań. Czasem jest problem z podpinaniem profili do właściwej "kombinacji" karta-ekran.

Inne pytanie, czy monitor jest podłączony do tego laptopa? Jeśli tak, proponuję dać sobie spokój z tą kalibracją. W Windows poprawna obsługa instalacji wielomonitorowej to ciągle science fiction. Nawet jeśli ustawi Pan właściwy profil do każdego ekranu, Windows potrafi coś popieprzyć bez powodu. Druga problemowa sprawa to ładowanie korekcji programowej z profilu. Trzecia, i tak nie będzie działać przenoszenie okien pomiędzy monitorami z zachowaniem zarządzania barwą.

Monitor ma Pan ustawiony poprawnie i nie wymaga rekalibracji przez pół roku do roku a czasem dłużej. Zresztą, rekalibracja w tym przypadku to powieszenie czujnika i naciśnięcie jednego guzika. Pytanie, czy to jednorazowego użycia raz na rok, opłaca się kupować własny przyrząd? Tym bardziej, że przy laptopie niestety tak łatwo nie będzie. Laptopy z reguły mają koszmarne defekty wyświetlania a poprawianie ich powoduje równie koszmarne skutki uboczne. Wyważenie jednego i drugiego, czyli korzyści z kalibracji i skutków ubocznych, jest trudne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Pytania - kalibracja

02 stycznia 2018, 13:07 - wt

Rozumiem i dziękuje za odpowiedź Tom01.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Pytania - kalibracja

02 stycznia 2018, 17:04 - wt

Mag pisze:
02 stycznia 2018, 11:55 - wt
Serdecznie dziękuje panie Czornyj i NocnyJastrzab. Intryguje mnie takie pytanie dotyczące kalibracji laptopa. W laptopie mam dwie karty graficzne i tu mam takie pytanie. Do której karty graficznej zrobić kalibrację - zapewne padnie pytanie że do tej co używasz. To by było bardzo rozsądna odpowiedź, tylko czy ta druga karta graficzna nie jest lepsza od tej pierwszej w laptopie - na to pytanie jak na razie nie znam odpowiedź.
Jeśli w laptopie są dobre stery, to po prostu kalibrujesz i powinno to działać z automatu, mimo przełączania kart - najłatwiej sprawdzić empirycznie, ew. jeśli nie będzie działać to ew. kombinować. W przypadku zestawu dwumonitorowego należy bezwzględnie pracować w trybie rozszerzonym, bez duplikowania ekranów, oraz sprawdzić, czy odpinanie i dopinanie monitora zewnętrznego nie powoduje błędnego przydzialania profili dla ekranów.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Pytania - kalibracja

02 stycznia 2018, 18:22 - wt

Dziękuje za odpowiedź panie Czornyj.
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: Pytania - kalibracja

02 stycznia 2018, 21:44 - wt

Dziękowania również dla danielchrzaszcz.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68315
Liczba tematów: 4122
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu