Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 15:56 - ndz

Puniek pisze:
14 lipca 2019, 15:48 - ndz
To, że w punkcie 0 się schodzą to oczywiste bo jak nie świeci to nie ma rozbieżności miedzy kolorami bo nie może być rozbieżności pomiędzy czymś czego nie ma - to w temacie Waszej dyskusji o ile dobrze zrozumiałem obszar Waszego sporu.
Ponieważ to nie OLED, tylko LCD TN, a na czarnym podświetlenie nie jest wygaszane, to jak najbardziej świeci.
Czornyj pisze:
14 lipca 2019, 15:29 - ndz
Kyle pisze:
14 lipca 2019, 15:01 - ndz
Czornyj pisze:
14 lipca 2019, 10:59 - ndz
Źle to wygląda - jakiś automat majtał jaskrawością w trakcie kalibracji i wyszły herezje, widać to po charakterystycznym rozszczepieniu kresek na bkpt.
Wszystko zostało dobrze skalibrowane i z tego powodu to tak wygląda, przy bardzo nieliniowym ekranie laptopa. Te krzywe obrazują jaka jest korekcja po stronie LUT karty graficznej tego laptopa, by uzyskać wypadkowo dobrą liniowość i 6500K.

Natomiast kreski są rozszczepione w punkcie czerni, by czarny był neutralnie czarny (w praktyce szary) a nie wpadał w np. niebieski - stąd podniesiony poziom czerwonego i zielonego. Po prostu to jest tak bardzo kiepski ekran i do tego nieco zużyty. Ma on podświetlenie LED, więc widać duże podbicie w LUT R i G, by zrównoważyć B - bo jak wiadomo wraz z zużyciem podświetlenia LED podświetlenie wpada coraz bardziej w niebieski.
1) i1Profiler nigdy nie neutralizuje bkpt, bo inaczej kreski nigdy nie zbiegały by się w bkpt (poza monitorami posiadającymi kalibrację barwy podświetlenia, w ilości kilka sztuk na krzyż).
2) Skalibrowałem pierdylion laptopów i kreski zawsze mi się schodzą w punkt, chyba że jakiś automat majta jaskrawością. Jest to klasyczny objaw, że coś jest nie halo i trzeba grzebnąć w ustawieniach (najczęściej pomaga podłączenie ładowarki, dlatego zawsze kalibruję lapka na ładowaniu).
3) Ale ty oczywiście zawsze wszystko wiesz lepiej, więc trwaj se w swoim przekonaniu że jest zajebiście i oszczędź mi swoich wywodów ;) Uwagę kieruję do innych forumowiczów, żeby nie popełniali tego błędu :)
Jeśli na czarnym kolorze ( 0,0,0 ) widać jak wszystko wpada w np. niebieski, to aby to skorygować, "kreski" nie mogą startować z jednego punktu. Ale ty oczywiście zawsze wszystko wiesz lepiej, więc trwaj se w swoim przekonaniu że jest zajebiście i oszczędź mi swoich wywodów ;) Uwagę kieruję do innych forumowiczów, żeby nie popełniali tego błędu :)

ps. "automat nie majtał jaskrawością", laptop przy kalibracji był zasilany z gniazdka.
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 17:41 - ndz

Puniek pisze:
14 lipca 2019, 15:48 - ndz
To, że w punkcie 0 się schodzą to oczywiste bo jak nie świeci to nie ma rozbieżności miedzy kolorami bo nie może być rozbieżności pomiędzy czymś czego nie ma - to w temacie Waszej dyskusji o ile dobrze zrozumiałem obszar Waszego sporu.
Czerń LCD ma barwę podświetlenia i można by ją korygować kosztem CR, tyle że jest to bez sensu i np. i1Profiler domyślnie nie daje takiej możliwości, więc jeśli kreski nie schodzą się w czerni, to znaczy że coś poszło nie tak (niestety, zdarza się nawet na zasilaczu)

Nie jest to z mojej strony przedmiotem sporu, a jedynie konstatacji oczywistego faktu - tak po prostu jest, podałem logiczny dowód prosty do empirycznego potwierdzenia, z góry słusznie załoźyłem, że Kyle się nie zgodzi bez odniesienia się do merytorycznych argumentów i ani mi się śni by toczyć spór z aroganckim dyletantem - płaskoziemcą :D
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 19:22 - ndz

U mnie laptop jedzie przeważnie na zasilaczy i stan na lądowanie oscyluje między 55-60 % bo ma tryb oszczędzania bakterii przy podłączeniu cały czas do zasilacza.oni na zasilaczy w granicach 55-60 ani jak dołączę zasilacz i mam np 35% bo jadę na baterii to nie zauważyłem różnicy w kolorach. A laptop to gamingowy Lenovo Y700-15ISK
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 21:12 - ndz

A ja mam przy okazji pytanie o coś innego. Na dwóch starszych komputerach (jeden laptop i jeden stacjonarny) spotkałem się z dziwnym zjawiskiem. Po kalibracji w górnej cześć ekrany białe pole jest lekko fioletowe a u dołu lekko żółte. Przed kalibracją nie zauważałem specjalnie czegoś takiego a najwyżej lekka niejednorodność intensywności podświetlania) . Czy ja robię coś nie tak czy po prostu po kalibracji wychodzą wady starszych technologii monitorów czy sie zużyły czy cos innego?
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 21:37 - ndz

Kalibracja programowa wprowadza bardzo duże skutki uboczne. Defekty panelu widać wówczas w dwójnasób. Moim zdaniem lepiej jest odpuścić nieco z siły korekcji, aby właśnie ograniczyć skutki uboczne takiej kalibracji.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 21:39 - ndz

Puniek pisze:
14 lipca 2019, 21:12 - ndz
A ja mam przy okazji pytanie o coś innego. Na dwóch starszych komputerach (jeden laptop i jeden stacjonarny) spotkałem się z dziwnym zjawiskiem. Po kalibracji w górnej cześć ekrany białe pole jest lekko fioletowe a u dołu lekko żółte.
Oba mają matrycę TN?
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 21:41 - ndz

Nie znam się na tym...tzn?
Jeden z nich to monitor Iiyama Prolite E481S...I ma matrycę IPS
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2019, 21:46 - ndz przez Puniek, łącznie zmieniany 1 raz.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 21:43 - ndz

Puniek pisze:
14 lipca 2019, 21:41 - ndz
Nie znam się na tym...tzn?
Jeden z nich to monitor Iiyama Prolite E481S...
Specyfikacja na tej stronie wskazuje na TN:
https://www.cnet.com/products/iiyama-pro-lite-e481s/
Z kolei tutaj IPS:
http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzj ... e481s.html

Kąty podane w instrukcji (Lewa prawa75/75 góra dół 75/65 itp. czyli 150/140):
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... oryPVfHRUl
sugerują, że jest w tym modelu matryca TN. Inne przekłamania na górze ekranu, a inne na dole (o których wspominałeś po kalibracji), też karzą mi przypuszczać, że jest TN a nie IPS.

By sprawdzić jaka jest matryca, wyświetl na 100% powierzchni ekranu pomarańczowy kolor (ten ze standardowego zestawu koloru w Microsoft PAint) i patrząc z odległości powiedzmy pół metra jeśli zobaczysz na ekranie pionowy gradient to jest TN, a jak jednolity kolor pomarańczowy, to jest IPS

Czy przed kalibracją (przed korekcją R/G/B w OSD by uzyskać 6500K) ustawiłeś monitor na kontrast natywny? (trzeba go czasem poszukać, bo bywa, że nie jest on czasem ustawiany na domyślnych ustawieniach). Następnie przy korekcji do 6500K odejmowałeś (tylko i wyłącznie odejmowałeś, bez podbijania) najlepiej max dwie składowe? (jeśli podbiłeś którąś ze składowych powyżej natywnego, to dochodzi do pewnych anomalii, bo dana składowa ulega "przepaleniu" = następuje zlanie najjaśniejszych odcieni tego kanału/banging na najjaśniejszych odcieniach danej skłądowej)



do Czornyj:
Kyle pisze:
14 lipca 2019, 15:56 - ndz
Jeśli na czarnym kolorze ( 0,0,0 ) widać jak wszystko wpada w np. niebieski, to aby to skorygować, "kreski" nie mogą startować z jednego punktu.
Powyżej zacytowałem fragment gdzie napisałem czemu kreski nie schodzą się w jednym punkcie (korekcja czerni, by nie była np. niebieska). Na co odpowiedziałeś (zacytowałem najbardziej kłamliwy fragment):
Czornyj pisze:
14 lipca 2019, 17:41 - ndz
z góry słusznie załoźyłem, że Kyle się nie zgodzi bez odniesienia się do merytorycznych argumentów i ani mi się śni by toczyć spór z aroganckim dyletantem - płaskoziemcą :D
Takze sam jesteś aroganckim dyletantem-płaskoziemcą i do tego jeszcze bezczelnym hipokrytą :lol: :D
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 22:05 - ndz

Nie widzę niczego pionowego ( kreskę? ) widzę niejednorodnosc nasycenia tym kolorem bo w lewym górnym rogu i u gory) jest ciemniejsze/ głębsze nasycenie tym pomarańczowym.
Przed kalibracja zrobiłem reset potem kontrast na 100%, a potem tak kombinowalem zgodnie z komendant. Kolory musiałem trochę odjąć poniżej 100% ustawionych na 100 po resecie. Z tymi kolorami to jest trochę jazdy bo jak wyjsciowo są na 100 a np 2 trzeba obniżyć A jeden podbić to nie można podbić powyżej 100% to te 2 trzeba równo obniżyć trochę by były niżej tego trzeciego by była równowaga.
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 22:27 - ndz

Puniek pisze:
14 lipca 2019, 22:05 - ndz
Nie widzę niczego pionowego ( kreskę? )
Nie kreskę. Po prostu płynne przejście pomarańczy z jednego odcienia na górze ekranu, w inny odcień pomarańczy na dole ekranu.
Puniek pisze:
14 lipca 2019, 22:05 - ndz
Przed kalibracja zrobiłem reset potem kontrast na 100%,
Nie wiem jakie są ustawienia po resecie (wartości kontrast/R/G/B), w każdym razie zwykle na natywnych (w najgorszym razie blisko natywnych), więc podbicie kontrastu na 100% (jeśli po resecie był np. na 50, albo w niektórych monitorach na 70) nie ma najmniejszego sensu, bo uzyskujesz "przepalenie" wszystkich 3 składowych, czyli zlanie najjaśniejszych odcieni, co powinno być doskonale widoczne na gradiencie.
Puniek pisze:
14 lipca 2019, 22:05 - ndz
Z tymi kolorami to jest trochę jazdy bo jak wyjsciowo są na 100 a np 2 trzeba obniżyć A jeden podbić to nie można podbić powyżej 100% to te 2 trzeba równo obniżyć trochę by były niżej tego trzeciego by była równowaga.
Tak to dokładnie się robi, czyli np. na moim EIZO natywny kontrast jest przy Kontrast 50 i R100 G100 B100. Teraz jeśli chcę podbić niebieski, to po prostu obniżam tylko czerwony i zielony.

Tak samo na LG, który ma kontrast natywny K69 R50 G50 B50 - nigdy nie podbijamy ponad natywny. Czyli powiedzmy chcę podbić czerwony, to ustawiam np. K69 R50 G40 B40. Jeśli zrobisz inaczej (czyli K69 R60 G50 B50), to doprowadzisz do przepalenia na górze skali odcieni na kanale czerwonym.

Tym samym ustawienie na owym LG K100 i R50 G50 B50 (prawdopodobnie to czynisz na swoim Iiyama Prolite) doprowadzi do przepalenia górnych odcieni (zlania/banding na górze "skali")
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2019, 22:41 - ndz przez Kyle, łącznie zmieniany 2 razy.
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 22:33 - ndz

Jeśli chodzi o płynną zmianę barwy to jest to...U guru i lewym rogu jest ciemniejsze pomarańcza...taka głębsza bardziej nasycona A niżej Jet bardziej blada. A co to oznacza?
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 22:35 - ndz

Musiałbym to zobaczyć, ale jeśli poza zmianą koloru pomarańczy góra-dół (?), występuje dodatkowo inny kolor w rogu, to wygląda na ostrą nierównomierność matrycy.
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 22:45 - ndz

Na pomarańczy jest to zmiana odcienia głębokości koloru ale jest to pomarańcza ale na białym jest zmiana odcienia. Ale dziwne, że na nieskalibrowanym nie rzuca się to tak w oczy...
Aha...co do kontrastu jest to na początku 100% ale podczas kalibracji każe zjechać i jest ok 80%
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 22:55 - ndz

Puniek pisze:
14 lipca 2019, 22:45 - ndz
Aha...co do kontrastu jest to na początku 100% ale podczas kalibracji każe zjechać i jest ok 80%
... jak to "każe zjechać"? :) Program do kalibracji? Nie słuchaj go. ( ja takie opcje wybieram, że nawet nie wyskakuje mi okienko regulacji kontrastu). Jest jeszcze taka opcja, że ustawienia domyślne monitora, są ponad kontrastem natywnym (czyli na "przepaleniu). W tym wypadku nie pozostaje nic innego jak znalezienie kontrastu natywnego (czyli maksymalny kontrast bez przepalenia choćby jednego odcienia na górze skali, na gradiencie 256 kolejnych odcieni)

Generalnie przed kalibracją ustawiasz kontrast natywny matrycy LCD (jak nie wiesz jak do odszukać, to poprzestań na nastawie domyślnej monitora po resecie w jego OSD), a podczas kalibracji temp. barwowej tylko i wyłącznie odejmujesz dwie ze składowych (maksymalnie dwie i tylko i wyłącznie odejmujesz).
Ostatnio zmieniony 14 lipca 2019, 23:01 - ndz przez Kyle, łącznie zmieniany 1 raz.
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 23:01 - ndz

W instrukcji piszą, że to matryca a-Si TFT Active Matrix
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 23:04 - ndz

Chyba wszystkie matryce sprzedawane od kilkunastu lat ( IPS. xVA, TN) to "a-Si TFT Active Matrix" :) Matryce pasywne już od dawna nie są spotykane w monitorach czy laptopach.
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

14 lipca 2019, 23:13 - ndz

Czy nadal nie wiemy jaka to matryca? Czy ta nierównomierność kolorystyczna to taka uroda monitora gdzieś z 2005 roku czy zużycie czy coś innego?
Próbowałem rożnych ustawień ale za każdym razem są różne odcienie tam u góry zwłaszcza . Właściwie to bez kalibracji mniej to widać więc usunąłem kalibrację. Poza tym kiedyś tego nie zauważałem a teraz po tej akcji zacząłem zauważać...
Ale bez kalibracji jest to mniej zauważalne
Drugim komputerem w którym gorzej to widać jest stary laptop Del D630. Ten Dell bardzo na żółto świeci. Po kalibracji kolory sa bardziej zrównoważone ale bardzo widać różne odcienie (tak samo - u gory biel lekko fioletowa a u dołu lekko żółta).
Na moim Lenovo Y700-15ISK ogole nie mam takich rzeczy.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 01:40 - pn

Powtarzam: Za silna korekcja i skutki uboczne kalibracji programowej są dużo bardziej widoczne.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Puniek
Posty: 82
Rejestracja: 20 czerwca 2019, 22:04 - czw

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 13:05 - pn

Czyli jaki błąd popełniłem i czy dałoby się go ominąć?
Aha...ale sprzętowo go kalibrowałem także...
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja i profilowanie monitora | X-Rite i1Display Pro - poradnik ogólny

15 lipca 2019, 13:08 - pn

Laptopa? Sprzętowo?
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 4 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot], Semrush [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu