NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

14 grudnia 2019, 19:46 - sob

Witajcie,
Jako że jest to pierwszy mój monitor bardziej pro (następnym będzie prawdopodobnie PA, ale w sumie nie o tym mowa), to obchodzę się z nim trochę jak z jajkiem jeśli chodzi o grzebanie w ustawieniach, a w zasadzie jest parę kwestii które chciałbym doprecyzować u osób które lepiej się na tym znają :)

W plikach na USB ze SpectraView II jest folder ColorTuned, w którym widnieje kilka plików. Wiadomo - certyfikat kalibracji, zdjęcie porównawcze do otrzymanego identycznego wydruku, profil ICC, instrukcja i jeden plik tekstowy. Ów plik tekstowy opisuje tylko brightness 10% jako równe 80cd, czy to oznacza że jasność monitora po kalibracji jest optymalna na takiej dość niskiej wartości? Czy też mogę to sobie zindywidualizować, tzn podbić trochę? Nie chciałbym zepsuć wyniku kalibracji, choć fakt wydaje mi się że mogłoby być trochę chociaż jaśniej. To pierwsza rzecz o którą chciałem spytać.

Drugą jest kwestia dołączonego profilu ICC. Czy muszę poza instalowaniem (PPM > zainstaluj) i ustawieniem profilu w zarządzaniu kolorami systemu robić coś jeszcze? ((mówiąc o ustawieniu mam tu namyśli czynności z instrukcji, czyli wchodzę w zarządzanie kolorami, zakładkę "wszystkie profile", klikam "dodaj" wybieram profil EA po czym w zakładce "zaawansowane" w sekcji "profil urządzeń" wybieram mój profil ICC jako domyślny - system WIN10) Jeśli tak, to proszę powiedzcie co : )

Trzecie zaś pytanie - dopiero zapoznaję się z menu (nic nie zmieniałem poza chwilowo brightnessem, aczkolwiek wróciłem do tych 10%) EA217Q CT - czy jest w tym menu monitora coś jakieś opcje które powinny być zaznaczone takie a nie inne co musiałbym sprawdzić dla pewności? No i oczywiście ostatnia sprawa - czy w tym menu są jakieś opcje które mogę sobie ustawić indywidualnie a które nie wpłyną na zepsucie efektu kalibracji?

Same wrażenia podam może w temacie zbiorczym, lub też założę własny po kilku dniach gdy już się oswoję z nim :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Mag
Posty: 769
Rejestracja: 18 sierpnia 2013, 18:38 - ndz

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

15 grudnia 2019, 09:18 - ndz

Co do profilu ICC musisz tylko ustawić profil w zarządzenia kolorami systemu.
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

15 grudnia 2019, 10:20 - ndz

Dzięki za rozjaśnienie :) Czyli rozumiem że Zarządzanie kolorami - Zaawansowane i w domyślnych ustawieniach koloru systemu Windows w profilu urządzeń ustawiam mój otrzymany ICC, a profil warunków wyświetlania pozostaje niezmieniony? (domyślnie jest wybrana opcja - Ustawienia domyślne (profil WCS dla warunków wyświetlania sRGB, ewentualnie mogę wybrać Profil WCS dla warunków wyświetlania ICC lub to samo z końcówką sRGB)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

15 grudnia 2019, 11:36 - ndz

Kurcze, jako że nie mogę edytować posta, to następny:

Wybaczcie niedopatrzenie, zwyczajnie pominąłem instalację monitora : ) Mało snu ostatnio przez projekt.

A więc tak, dla uporządkowania:
- monitor zainstalowany, widać go w menadżerze urządzeń i w zarządzaniu kolorem
- profil ICC kalibracyjny zainstalowany poprzez PPM
- profil ICC kalibracyjny w zarządzaniu kolorami - ekran1 (tu nazwa monitora) ustawiony jako domyślny po zaznaczeniu użycia moich opcji dla monitora
- w opcjach zaawansowanych w domyślnych ustawieniach kolorów systemu Windows w "profil urządzeń" mam jako domyślny ten profil kalibracyjny
- pozostaje kwestia profilu warunków wyświetlania (załączam zrzut ekranu)

O ile sprawa profilu ICC chyli się ku końcowi, to byłbym rad poza nim za odpowiedź ws. opcji menu : ) (chociaż po pewnym czasie zaczynam się do wartości 10% jasności przyzwyczajać, cóż na poczciwym U2412M miałem to zrobione wyżej, ale umówmy się to amatorski panel)
Załączniki
mva.png
mva.png (40.38 KiB) Przejrzano 4058 razy
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

15 grudnia 2019, 12:39 - ndz

Pandemiya pisze:
14 grudnia 2019, 19:46 - sob
Czy też mogę to sobie zindywidualizować, tzn podbić trochę?

Nie. Tylko wersja COLOR ma wprogramowane scenariusze wariantowe, CT, nie. W tym wypadku trzeba albo samodzielnie "dokalibrować" odpowiednie targety. Wówczas też uzyska Pan kontrolę oprogramowania zarządzającego nad monitorem, której w tym momencie nie ma. Jeśli zmieni Pan, nawet przypadkowo to i owo, system nie będzie o tym wiedział a to prosta droga do rozjechania wyświetlania.

Pandemiya pisze:
14 grudnia 2019, 19:46 - sob
Drugą jest kwestia dołączonego profilu ICC. Czy muszę poza instalowaniem (PPM > zainstaluj) i ustawieniem profilu w zarządzaniu kolorami systemu robić coś jeszcze?

Nic więcej nie trzeba i nie da się zrobić. Ma Pan tylko profil, nic więcej.

Pandemiya pisze:
14 grudnia 2019, 19:46 - sob
Trzecie zaś pytanie - dopiero zapoznaję się z menu (nic nie zmieniałem poza chwilowo brightnessem, aczkolwiek wróciłem do tych 10%) EA217Q CT - czy jest w tym menu monitora coś jakieś opcje które powinny być zaznaczone takie a nie inne co musiałbym sprawdzić dla pewności? No i oczywiście ostatnia sprawa - czy w tym menu są jakieś opcje które mogę sobie ustawić indywidualnie a które nie wpłyną na zepsucie efektu kalibracji?

Ważne jest, czy monitor jest w trybie programowanym. Zmieniać w menu można bezkarnie opcje nie związane z obrazem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

15 grudnia 2019, 12:41 - ndz

Pandemiya pisze:
15 grudnia 2019, 11:36 - ndz
- w opcjach zaawansowanych w domyślnych ustawieniach kolorów systemu Windows w "profil urządzeń" mam jako domyślny ten profil kalibracyjny
- pozostaje kwestia profilu warunków wyświetlania (załączam zrzut ekranu)

A kto kazał w ogóle coś tam zmieniać? Proszę przywrócić wszystko jak było. Profil ustawia się WYŁĄCZNIE w zakładce urządzenia i nigdzie indziej.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

15 grudnia 2019, 12:45 - ndz

Dziękuję, poprawiłem
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

16 grudnia 2019, 00:46 - pn

Ciekawostka dla wstawiających swoje projekty na Behance - podczas wygrywania projektu przed opublikowaniem jego kolory widnieją jakby przyblakłe, nieco cmykowate - spróbujcie pracę opublikować albo zapisać choćby w roboczych to nasycenie się zmienia na odpowiednie. Dziwna rzecz, myląca trochę (na wcześniejszym monitorze DELL'a nie widziałem tego, ale to był aby U2412M)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16332
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

17 grudnia 2019, 08:43 - wt

Raczej kwestia przeglądarki. Radzę użyć Firefoxa, przestawić jego CM w tryb 1. No i pliki zapisywać z profilem.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

17 grudnia 2019, 11:34 - wt

Tak też miałem i mam uczynione, wg. instrukcji z mastiffa :)
FF wyświetla mi obecnie sRGB tak jak powinno, np. wysłanie na przeglądarkę imgur nic nie zmienia, jest ok - ot po prostu urok panelu roboczego Behance który coś przed publikacją przybledza kolory - te jednak wracają do prawidłowego wyglądu po tejże już publikacji, tudzież po zapisie projektu w pamięci profilu
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

18 grudnia 2019, 19:25 - śr

Co do konfiguracji Firefox, to może pomocne będą Tobie takie ustawienia:
https://naforum.zapodaj.net/images/e59eeea5b167.png

- pliki bez profilu traktuje jako sRGB
- profilowanie bezwzględnie kolorymetryczne
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

18 grudnia 2019, 19:47 - śr

Dzięki za pomoc, zapiszę to sobie na przyszłość jakbym jakiś format robił czy coś :)

Aczkolwiek obecnie jadę tylko na zmienionej wartości z gfx colors management mode z 2 na 1 i jest dobrze - obecne projekty graficzne jakie mam na tapecie są z zakresu sRGB, również parę przyszłych, więcej dziubać nie potrzebuję.

A jak zarobią na siebie i będzie trzeba zrobić coś z precyzyjniejszym doborem barw za parę miesięcy to i tak pewnie zrobię przesiadkę na PA271Q (super opcją jest 311D np. za rok kupić, ale kuśwa nie wiem jak to będzie ze skalowaniem i wielkością prac na portalach które użytkuję, bo interfejsy bym sobie jakoś poustawiał programów - czy czasem skalowanie strony o 150-200% mi samych obrazków nie zepsuje) który w sumie miałem zamiast tego EA kupić najsampierw.
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

19 grudnia 2019, 14:08 - czw

Pandemiya pisze:
18 grudnia 2019, 19:47 - śr
czy czasem skalowanie strony o 150-200% mi samych obrazków nie zepsuje
Nic się nie rozjedzie jeśli o to pytasz. Jednak pozostaje kwestia skalowania elementów rastrowych w górę. Ja rozwiązuję ten problem tak, że na stronę daję obraz o większej rozdzielczości ( na pole np. na baner 400x200px, wciskam obraz 800x400px), dzięki czemu do 200% powiększenia strony obrazy rastrowe są ostre jak brzytwa, natomiast po przekroczeniu tego progu (mało kto przekracza 200%) i tak taka strona będzie wyglądać znacznie lepiej, od strony ze zwykłymi elementami rastrowymi.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

19 grudnia 2019, 16:47 - czw

@Pandemiya, moim zdaniem przeskalowanie zdjęcia w górę (powiększenie) nie pozostaje bez wpływu. Nie ma innej opcji, aby powiększyć (ponad rzeczywisty rozmiar) trzeba dodać piksele (jakieś tam uśrednione), których na zdjęciu nie było. Im większe to powiększenie (skalowanie), tym większy wpływ na obrazek i raczej nie pozytywny. Aczkolwiek mojej opinii nikt nie podziela, więc spokojnie możesz ją pominąć :) .
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

19 grudnia 2019, 17:45 - czw

@AndN11 wszystko też zależy - bo coraz więcej prac na np Behance dodawane jest w rozdziałce o szerokości min 2560, czyli ładnie mi się rozciąga na obecny monitor : ) Niemniej jednak są wartościowe projekty sprzed kilku lat o dość skromnej wielkości i one mi głównie zaprzątają głowę, ale to w sumie i tak ból głowy na przyszłość dopiero o ile : )
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

19 grudnia 2019, 20:12 - czw

AndN11 pisze:
19 grudnia 2019, 16:47 - czw
@Pandemiya, moim zdaniem przeskalowanie zdjęcia w górę (powiększenie) nie pozostaje bez wpływu. Nie ma innej opcji, aby powiększyć (ponad rzeczywisty rozmiar) trzeba dodać piksele (jakieś tam uśrednione), których na zdjęciu nie było. Im większe to powiększenie (skalowanie), tym większy wpływ na obrazek i raczej nie pozytywny. Aczkolwiek mojej opinii nikt nie podziela, więc spokojnie możesz ją pominąć :) .
To co piszesz, to 100% prawda. Jednak przy rozwiązaniu które przedstawiłem, nie zachodzi skalowanie obrazków w górę (przynajmniej do 200% skalowania strony www)
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

19 grudnia 2019, 20:48 - czw

Kyle pisze:
19 grudnia 2019, 20:12 - czw
...przy rozwiązaniu które przedstawiłem, nie zachodzi skalowanie obrazków w górę (przynajmniej do 200% skalowania strony www)
Sądziłem, że piszesz o włączonym skalowaniu w systemie Windows. Takowe skalowanie jest raczej konieczne przy np. monitorze 27 cali 4K, a i pewnie nawet przy 32 calach 4K.
Tak nawiasem mówiąc, gdzie przykładowo w przeglądarce Firefox zwiększyć skalowanie (do tych 200%) tak aby nie zachodziło, jak piszesz, skalowanie obrazków (zdjęć na stronie www.).
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

19 grudnia 2019, 21:53 - czw

AndN11 pisze:
19 grudnia 2019, 20:48 - czw
Sądziłem, że piszesz o włączonym skalowaniu w systemie Windows.
Tak, to jest powiązane. Kiedy w windows masz skalowanie na 200%, to w przeglądarce (strony www) też wszystko jest powiększone do 200% (przy ustawieniu domyślnym przeglądarki 100%).
AndN11 pisze:
19 grudnia 2019, 20:48 - czw
Takowe skalowanie jest raczej konieczne przy np. monitorze 27 cali 4K, a i pewnie nawet przy 32 calach 4K.
Tak jest. Sam na 4K 31,5" skaluję do 180% (jakoś tak dalej od niego siedzę i stąd takie dosyć mocne skalowanie ... na 27" skalowałbym pewnie do 200%)
AndN11 pisze:
19 grudnia 2019, 20:48 - czw
Tak nawiasem mówiąc, gdzie przykładowo w przeglądarce Firefox zwiększyć skalowanie (do tych 200%) tak aby nie zachodziło, jak piszesz, skalowanie obrazków (zdjęć na stronie www.).
Chodzi o odpowiednie pisanie stron internetowych. Po prostu daje się 2x większe bitmapy i przy skalowaniu 100%, (100% w systemie, 100% w przeglądarce) wszystkie bitmapy na takiej stronie są realnie skalowane do 50%, co oczywiście wygląda doskonale. Natomiast jak w systemie ustawimy 200%, 125%, 150% to nadal wyglądają doskonale, bo realnie dopiero są wyświetlane przy 100%, 62,5%, 75% (czyli nie zachodzi skalowanie w górę)
Awatar użytkownika
Pandemiya
Lokalizacja: Erłopa
Posty: 245
Rejestracja: 14 grudnia 2019, 15:19 - sob

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

19 grudnia 2019, 22:11 - czw

Kyle pisze:
19 grudnia 2019, 21:53 - czw
AndN11 pisze:
19 grudnia 2019, 20:48 - czw
Sądziłem, że piszesz o włączonym skalowaniu w systemie Windows.
Tak, to jest powiązane. Kiedy w windows masz skalowanie na 200%, to w przeglądarce (strony www) też wszystko jest powiększone do 200% (przy ustawieniu domyślnym przeglądarki 100%).
AndN11 pisze:
19 grudnia 2019, 20:48 - czw
Takowe skalowanie jest raczej konieczne przy np. monitorze 27 cali 4K, a i pewnie nawet przy 32 calach 4K.
Tak jest. Sam na 4K 31,5" skaluję do 180% (jakoś tak dalej od niego siedzę i stąd takie dosyć mocne skalowanie ... na 27" skalowałbym pewnie do 200%)
AndN11 pisze:
19 grudnia 2019, 20:48 - czw
Tak nawiasem mówiąc, gdzie przykładowo w przeglądarce Firefox zwiększyć skalowanie (do tych 200%) tak aby nie zachodziło, jak piszesz, skalowanie obrazków (zdjęć na stronie www.).
Chodzi o odpowiednie pisanie stron internetowych. Po prostu daje się 2x większe bitmapy i przy skalowaniu 100%, (100% w systemie, 100% w przeglądarce) wszystkie bitmapy na takiej stronie są realnie skalowane do 50%, co oczywiście wygląda doskonale. Natomiast jak w systemie ustawimy 200%, 125%, 150% to nadal wyglądają doskonale, bo realnie dopiero są wyświetlane przy 100%, 62,5%, 75% (czyli nie zachodzi skalowanie w górę)
Dobrze wiedzieć, dzięki za podzielenie się wiedzą :)
Kwintesencją tego co ludzkie, piękne i złe
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: NEC EA271Q Color Tuned parę kwestii

19 grudnia 2019, 22:22 - czw

To zupełnie się nie zrozumieliśmy :)
Podałeś rozwiązanie raczej nie dla "zwykłych" użytkowników internetu, a dla tych, którzy tworzą te strony.
Jak na razie pozostaje skalowanie w monitorach 4K co w mniejszym czy większym stopniu wpływa na zdjęcia.
Za dekadę pewnie się to zmieni i w samym systemie Windows będzie do zaznaczenia opcja "Monitor 4K" i będzie wszystko cacy ;) :D
(a przynajmniej skalowanie Windows nie będzie wpływało na skalowanie w przeglądarce, która ma swoje skalowanie dla chcących tego używać)

Edit.
Kyle pisze:
19 grudnia 2019, 21:53 - czw
Kiedy w windows masz skalowanie na 200%, to w przeglądarce (strony www) też wszystko jest powiększone do 200% (przy ustawieniu domyślnym przeglądarki 100%).
O tym oczywiście wiem, dlatego unikam (jak ognia ;) ) skalowania w Windows, ale mam monitor 27 cali 2K i jest spoko. Jedynie samą czcionkę mam trochę powiększoną w przeglądarce.
Ostatnio zmieniony 19 grudnia 2019, 22:42 - czw przez AndN11, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 4 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68375
Liczba tematów: 4129
Liczba użytkowników: 3942
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: kilgore
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu