Kalibracja dwóch Eizo CS2420 + i1Display Pro

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
vespuczi
Posty: 5
Rejestracja: 24 stycznia 2018, 20:31 - śr

Kalibracja dwóch Eizo CS2420 + i1Display Pro

16 stycznia 2020, 19:47 - czw

Cześć, do tej pory dzięki wiedzy z forum udało mi się właściwie na moje potrzeby skalibrować Eizo CS2420, przez 2 lata wszystko świetnie śmigało. Korzystałem wówczas z i1Display Pro i Color Navigatora 6.
Jako, że najczęściej obrabiam zdjęcia na potrzeby www w większości sytuacji przestrzeń SRGB jest dla mnie wystarczająca więc stworzyłem kilka profili z różną temperaturą i jasnością zgodnie z sugestiami znalezionymi tutaj. 99% czasu i tak korzystałem z SRGB 80cd 6500k Gamma 2,20.

Teraz dokupiłem drugi taki sam monitor, zrobiłem update Color Navigatora do 7, przeprowadziłem kalibrację nowego i rekalibrację starego. Efekt finalny był niezadowalający - drugi monitor wyraźnie wyświetlał zdjęcia inaczej. szczególnie widać to na zdjęciach BW, gdzie przesuwają się one bardziej w kierunku zieleni/niebieskości. Spróbowałem zmienić ustawienia profili na Monitor Native, zmieniałem Compesation method na Multiple monitor maching, emulowałem profil z 1 monitora, wróciłem nawet do wersji CN 6. Efekt w dalszym ciągu nie był taki sam obraz. Tak, zdaję sobie sprawę, że nawet 2 takie same monitory będą troszkę inaczej świecić niemniej byłem przekonany, że da się to z pomocą kalibratora wyrównać. W internecie informacji o tym jak kalibrować 2 monitory, a już 2 takie same modele jest jak na lekarstwo. Dodam, że oba Eizo są podłączone za pomocą display portów do GeForce GTX 1060X.

Powiecie gdzie leży błąd i jak go rozwiązać? Jest to kwestia mojego myślenia, że można sprowadzić oba monitory do takich samych parametrów czy obsługi Color Navigatora? Może po prostu różnica ta jest tak mała, że w praktyce nie muszę się przejmować i lepiej dać sobie spokój z równaniem "na siłę" ? Dla zobrazowania różnic wrzucam wynik dla przykładowej kalibracji.

Obrazek

Wyniki walidacji:
1. https://megawrzuta.pl/download/9200118c ... 111d0.html
2. https://megawrzuta.pl/download/e46e0c03 ... 0c26b.html
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja dwóch Eizo CS2420 + i1Display Pro

16 stycznia 2020, 20:52 - czw

Kalibratorem nie ustawi Pan dwóch monitorów tak samo. Należy skalibrować jeden, dopasować ręcznie punkt bieli na drugim i przeprowadzić kalibrację do niego.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
Awatar użytkownika
NocnyJastrzab
Lokalizacja: Kraków
Posty: 3873
Rejestracja: 03 lutego 2013, 14:49 - ndz

Re: Kalibracja dwóch Eizo CS2420 + i1Display Pro

16 stycznia 2020, 22:49 - czw

Aj.. z rozpędu nie doczytałem i wpisałem coś, co już było zrobione. Zrób jak Tom01 radzi i powinno być OK.
Dominik Nowak, tel. 506212501 [Kraków / Nowa Huta]
www.dominiknowak.pl - Kalibracja monitora / telewizora
www.fotoplus.pl - Specjalistyczny Sklep Foto-Video
vespuczi
Posty: 5
Rejestracja: 24 stycznia 2018, 20:31 - śr

Re: Kalibracja dwóch Eizo CS2420 + i1Display Pro

16 stycznia 2020, 23:06 - czw

Dzięki wielkie za pomoc Panowie.

Powiedzcie mi tylko czy przez ręczne dopasowanie punktu bieli na drugim rozumiecie jako ustawienie w profilu (o takich samych parametrach jak wyżej) zmianę w zakładce Advanced->Adjust Manually parametrów White Point takie ja są na monitorze 1?

Zrobiłem screena jak wygląda to wyjściowo po kalibracji obu z tymi parametrami bez korekty punktu bieli. Wstępnie tak właśnie zrobiłem, ale efekt był jeszcze gorszy więc coś musiałem pomylić.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 17 stycznia 2020, 00:02 - pt przez vespuczi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja dwóch Eizo CS2420 + i1Display Pro

16 stycznia 2020, 23:47 - czw

Trzeba wyświetlić coś, co będzie punktem odniesienia, np biały kwadrat na obu monitorach i regulować tak aby na drugim był podobny.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl
vespuczi
Posty: 5
Rejestracja: 24 stycznia 2018, 20:31 - śr

Re: Kalibracja dwóch Eizo CS2420 + i1Display Pro

18 stycznia 2020, 19:09 - sob

Tom01 pisze:
16 stycznia 2020, 23:47 - czw
Trzeba wyświetlić coś, co będzie punktem odniesienia, np biały kwadrat na obu monitorach i regulować tak aby na drugim był podobny.
Dziękuję za pomoc. Wstępnie udało mi się dość znacząco zniwelować różnicę, nie jest idealnie, ale podejrzewam, że to kwestia wprawy w ustawianiu - musiałem również zmienić Brightness w którym również była różnica. Przy okazji zamawianiu wydruków zobaczę jak efekt końcowy zmiany ustawień ma się do tego co widać na papierze.

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 5 użytkowników online :: 3 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 2 gości
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu