Kalibracja monitora - po kalibracji w Photoshopie bardzo duża zmiana na gorsze

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
rdawlud
Posty: 14
Rejestracja: 10 września 2013, 02:45 - wt

Kalibracja monitora - po kalibracji w Photoshopie bardzo duża zmiana na gorsze

05 kwietnia 2021, 02:28 - pn

Dzień dobry,

Chciałem zapytać co zrobiłem nie tak w czasie kalibracji i jak mogę to naprawić, ewentualnie co zmienić w Photoshopie.

Mój monitor to Eizo cs240. Skalibrowałem go używając i1 display pro, oprogramowaniem iProfiler.
Monitor mam ustawiony na przestrzeń srgb.

Ustawienia photoshop:
-przestrzeń robocza: sRGB IEC61966-2.1,
zapisując zdjęcie dodaje profil srgb tak jak powinno się to robić.

Przed kalibracją:
-miałem trochę za jasny ekran i lekki cyjanowy tint, po kalibracji obraz zmienił się lekko na plus i byłem zadowolony. ( zarówno w przeglądarce jak i windowsie. Przeglądarka ma color management.)
-przed kalibracją obrazy otwierane w Photoshopie i zapisane w windowsie, oglądane na innych monitorach, komputerach, telefonach itp. były praktycznie identyczne

Po kalibracji:
-tak jak wspomniałem tint zniknął, trochę poprawił się kontrast i ogólnie wyglądąło to lepiej
-jednak photoshop całkiem zmienił kolory, obrazki otwierane w photoshopie zrobiły się wyblakłe, stintowane na cyjanowo - wygląda to słabo ( pracując cały czas w przestrzeni roboczej sRGB IEC61966-2.1). Po zapisaniu do np. jpeg z profilem kolorów lub bez już wyglądają dobrze, tak jak powinny ( zarówno w windowsie, na innych komputerach i telefonach.) Problem znika kiedy używam w Photoshopie skalibrowanego profilu monitora - jednak tego nie powinno się robić.

Jeżeli w profilu kolorów monitora wrócę do poprzedniego sprzed kalibracji to mam z powrotem ten lekki tint itp. ale photoshop otwiera i zapisuje wszystko normalnie, wszędzie wygląda to spójnie.

Rozumiem, że jeżeli monitor mam skalibrowany i wyświetlam w srgb ( pokrywa 100% srgb), w photoshopie mam ustawioną przestrzeń srgb i przeglądarką też otwieram pliki z profilem kolorów srgb to wszędzie powinny wyglądać identycznie?

Po kalibracji otwieralem moje stare pliki w PSie albo zapisywałem pliki z innych stron lub facebooka i otwierałem je w photoshopie -wyglądały dużo gorzej ( wyblakłe, gorsze kolory itp). Wcześniej plik zapisany z internetu i otworzony w PSie był identyczny.

Póki co dużo lepiej wyglądalo wszystko przed kalibracją i mogłem pliki wygodnie edytować w photoshopie. Różnice po zapisie i otwarciu w przeglądarce windowsa, wyslaniu do internetu, na komputerach klientów, telefonie itp. były minimalne. A teraz w photoshopie nie jestem w stanie pracować po kalibracji, ale oprócz photoshopa mam wrażenie że monitor wyświetla wszystko poprawniej i ładniej.

I moje pytanie: które ustawienie powinienem sprawdzić, co zmienić żeby wszystko wyświetlało się prawidłowo i żeby mój workflow był poprawny?

Pozdrawiam,
Rafał Dawlud
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Kalibracja monitora - po kalibracji w Photoshopie bardzo duża zmiana na gorsze

05 kwietnia 2021, 03:42 - pn

rdawlud pisze:
05 kwietnia 2021, 02:28 - pn
...Mój monitor to Eizo cs240. Skalibrowałem go używając i1 display pro, oprogramowaniem iProfiler. ...
Dlaczego oprogramowanie iProfiler, a nie dedykowany program do kalibracji sprzętowej Color Navigator.
Tym pierwszym kalibrujesz programowo, a jest to gorsze rozwiązanie.
AndN11
Posty: 629
Rejestracja: 12 lipca 2019, 15:33 - pt

Re: Kalibracja monitora - po kalibracji w Photoshopie bardzo duża zmiana na gorsze

05 kwietnia 2021, 07:52 - pn

Jeszcze jedno, przed ewentualną kalibracją sprzętową w CN ściągnij mały programik Calibration Tester (nie wymaga instalacji).
https://www.xrite.com/service-support/d ... lut-tester
Przy jego pomocy zresetuj korekty LUT karty graficznej jakie zostały wprowadzone przez iProfilera i kalibrację programową. Być może ten reset wykona Color Nawigator podczas kalibracji sprzętowej (tego nie wiem), ale nie zaszkodzi zrobić to samemu.

Tak to powinno wyglądać przy kalibracji sprzętowej:
calibration tester.jpg
calibration tester.jpg (44.39 KiB) Przejrzano 2333 razy
PS.
Monitor też bym na Twoim miejscu zresetował do ustawień fabrycznych i powyłączał wszelkie automatyczne ulepszacze (typu np. automatyczna jasność) jeśli są.
rdawlud
Posty: 14
Rejestracja: 10 września 2013, 02:45 - wt

Re: Kalibracja monitora - po kalibracji w Photoshopie bardzo duża zmiana na gorsze

05 kwietnia 2021, 17:33 - pn

O, mega dzięki za radę. Nie wiedziałem, że Eizo ma dedykowany program. Spróbuje Color Navigatorem.

Takie pytanie mi się nasunęło. Na stronie widzę, że Color Navigator reklamują jako program który kalibruje wszystkie color mode od razu ( srgb, adobe rgb itd.)
Czy jak kalibruje monitor np. iprofilerem to muszę każdą przestrzeń barwną kalibrować osobno? Nie znalazłem takiego info nigdzie. Jak tutaj wygląda workflow?
Zawsze myślałem, że jak skalibruje monitor to dobrze wyświetla wszystko co sobie włącze, czy to adobe rgb, czy srgb czy display 3.

Pozdrawiam
Endriu
Posty: 81
Rejestracja: 25 stycznia 2021, 17:00 - pn

Re: Kalibracja monitora - po kalibracji w Photoshopie bardzo duża zmiana na gorsze

05 kwietnia 2021, 18:21 - pn

Ja specem nie jestem, ale chyba jednak to my decydujemy co chcemy skalibrować i za jednym razem raczej kalibruje się jeden gamut ;)
EIZO CG2730 :D
Kyle
Posty: 1353
Rejestracja: 23 października 2016, 10:05 - ndz

Re: Kalibracja monitora - po kalibracji w Photoshopie bardzo duża zmiana na gorsze

05 kwietnia 2021, 20:04 - pn

rdawlud pisze:
05 kwietnia 2021, 17:33 - pn
Zawsze myślałem, że jak skalibruje monitor to dobrze wyświetla wszystko co sobie włącze, czy to adobe rgb, czy srgb czy display 3.
Jak skalibrujesz monitor np. do gamutu natywnego i masz aktywny CMS, to niezależnie czy wyświetlisz zdjęcie sRGB, AdobeRGB czy DCI-P3, to zawsze kolory będą wyświetlone prawidłowo.
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Kalibracja monitora - po kalibracji w Photoshopie bardzo duża zmiana na gorsze

06 kwietnia 2021, 14:26 - wt

Monitory kalibrowane sprzętowo, kalibrujemy WYŁĄCZNIE dedykowanym rozwiązaniem. W CN można samodzielnie ustalić tryby pracy, scenariusz kalibracji ze wszystkimi parametrami.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Bing [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu