Dwa takie same kalibratory różne wyniki

Kalibratory, procedura kalibracji, warunki miejsca pracy, baza profili monitorów.
Mikii
Posty: 1
Rejestracja: 15 października 2021, 20:36 - pt

Dwa takie same kalibratory różne wyniki

15 października 2021, 20:42 - pt

Witam chciałem skalibrować telewizor i z ciekawości z uwagi że na ten moment mam dwa takie same kalibratory X-Rite I1 Display Pro używając programu HCFR zmierzyłem odcienie szarości oraz kolory i otrzymałem inną deltę, najwiekszę odchylenia były od poziom 70 do 100% delta była różna nawet o 2 przy odcieni szarości oraz w kolorach również były spore zbieżności jedyny kolor który miał zbliżoną delte dla obydwóch był magenta. Dodam tylko że czas zakupu tych kalibratorów to mniej więcej rok - półtora. Dlatego moje pytanie czy to normalne czy po prostu jeden kalibrator jest uszkodzony?
Awatar użytkownika
Czornyj
Kontakt:
Lokalizacja: Kraków
Posty: 4315
Rejestracja: 16 listopada 2009, 14:38 - pn

Re: Dwa takie same kalibratory różne wyniki

16 października 2021, 10:00 - sob

Precyzja i1Display Pro jest bardzo zwleżna od dokładności kalibracji spektralnych, która mocno niweluje odchyłki od standardowego obserwatora występujące loteryjnie bardziej lub mniej w seryjnych i1D3. Ponieważ tv mają najdziksze i najbardziej zróżnicowane podświetlenia , to bez odpowiedniej kalibracji różnica 2dE jest jak najbardziej w normie, zresztą jest to poziom JND (just noticable difference).
Dlatego w usługowej kalibracji TV zawsze tworzy się indywidualną kalibrację spektralną TV, a dopiero potem mierzy kolorymetrem - w przeciwnym razie nawet 20x droższe kolorymetry jak Klein czy Konica-Minolta mogą mierzyć z przekłamaniami.
Uszkodzenie i1Di3 jest mało prawdopodobne, jedyne co należy robić to czyścić przednią siczewkę np. chusteczkami do okularów
Awatar użytkownika
Tom01
Kontakt:
Lokalizacja: Białystok-Warszawa
Posty: 16321
Rejestracja: 09 listopada 2009, 20:58 - pn

Re: Dwa takie same kalibratory różne wyniki

16 października 2021, 10:28 - sob

Oczywiście, że taki rozrzut jest możliwy, nawet większy. To jest kalibrator klasy zabawka, więc nie można oczekiwać wzorcowej powtarzalności. Mam na stanie kilkanaście takich urządzonek, walidacja z analizatorem Konica-Minolta CS-310 wskazuje zupełnie inne realia niż się powszechnie reklamuje. Przykładowo, jeśli muszę ustawić stanowisko wielomonitorowe lub ścianę wyświetlaczy, to używam jednego czujnika, gdyż szybsza metoda z użyciem kilku, zawsze powoduje różnice.

W praktyce natomiast nawet większe "delty" mogą być niewidoczne, albo można się łatwo zaadaptować po kilku minutach, także nie jest to powód do niepokoju.

Co do uszkodzenia / reklamacji, producent traktuje je jako jednorazówki. Nie ma zadeklarowanych poziomów wiarygodności, więc rozrzut nie jest argumentem o usterce. Nie jest również możliwe serwisowanie pozagwarancyjne. Chyba, że w przypadkach kiedy daje wyniki z kosmosu, albo w ogóle trup, ale to są sytuacje bardzo rzadkie.
Tom01
Masz problem z kolorem, wal śmiało!

monitory.mastiff.pl
*** 30 lat obecności w branży monitorowej

Partner Eizo Nanao, Sharp NEC Display Solutions
tel. (+48) 690 660 770, tech. (+48) 601 888 312
https://monitory.mastiff.pl
e-mail: color@mastiff.pl

Wróć do „Kalibracja monitorów”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Zaloguj się · Zarejestruj się

Informacje

Jest 3 użytkowników online :: 2 zarejestrowanych, 0 ukrytych i 1 gość
Zarejestrowani użytkownicy: Ahrefs [Bot], Google [Bot]
Najwięcej użytkowników (76) było online 24 kwietnia 2022, 10:40 - ndz
Liczba postów: 68314
Liczba tematów: 4121
Liczba użytkowników: 3932
Ostatnio zarejestrowany użytkownik: Canon95
Nikt dzisiaj nie obchodzi urodzin

Wybór stylu